Koncepcja samochodowego telewizora jest niemal równie stara, co sam wynalazek telewizji. Pierwsze próby montażu zestawów TV w autach podjęto już w drugiej połowie lat 40. XX wieku. Telewizory w tamtych czasach były oparte na lampach przekaźnikowych, co powodowało, że były duże i ciężkie. Pierwsze eksperymentalne układy zajmowały cały bagażnik. Wszystko zmieniło wynalezienie tranzystora krzemowego w 1957 roku. Był to przełom, który pozwolił na miniaturyzację sprzętu. Niewielkie telewizory coraz częściej pojawiały się w samochodach luksusowych, ale nigdy nie trafiły do aut popularnych. Kolejnym kamieniem milowym były ekrany LCD. Niewielka grubość pozwalała na zamontowanie ich w niemal dowolnym miejscu samochodu. Z takich ekranów korzysta prawie każdy telewizor samochodowy. 

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:

Telewizor samochodowy – sposoby i miejsca montażu

Telewizor do auta najczęściej montowany jest w jednym z trzech miejsc. Do wyboru więc masz:

  • telewizor w zagłówku;
  • telewizor na podsufitce;
  • telewizor na konsoli centralnej. 

W czasach telewizorów kineskopowych przeważnie jedynym dostępnym miejscem była przestrzeń pod deską rozdzielczą lub między przednimi fotelami (w limuzynach). W nowszych samochodach w tym miejscu jest panel sterowania klimatyzacją, ekran pokładowy, odbiornik radiowy itp. Dlatego jest to rzadko spotykana lokalizacja montażu, chyba że auto przeszło duże modyfikacje wnętrza.  

Telewizor samochodowy podsufitowy daje największe możliwości wyboru. W pojazdach o większych rozmiarach, takich jak minivany czy vany, można zainstalować ekran o przekątnej ponad 20 cali, czyli porównywalny z monitorami komputerowymi czy małymi telewizorami domowymi. Telewizor w czasie jazdy nie powinien być widoczny z miejsca kierowcy, dlatego najczęściej montuje się go na wysokości oparcia przednich foteli lub tuż za nimi. 

Telewizor w zagłówku nie będzie mieć dużego ekranu. Przeważnie przekątna mierzy do 10 cali. Zaletą jest to, że ekran nie zaburza wyglądu wnętrza, a pasażerowie z tyłu mogą oglądać odrębne programy.

Telewizor do auta – funkcje i parametry, które są istotne?

Podstawowe parametry telewizora samochodowego są takie same jak w przypadku domowego odbiornika. Najważniejsze są:

  • przekątna ekranu;
  • rozdzielczość obrazu;
  • sposób podświetlenia matrycy LCD;
  • kąt widzenia;
  • dostępne złącza i obsługiwane formaty TV i multimediów.

Oprócz tego w TV do auta konieczne jest zwrócenie uwagi na zasilanie. Musi mieć opcję 12 V (lub 24 V w ciężarówkach). Alternatywą jest telewizor z własną baterią, którą można ładować za pośrednictwem ładowarki samochodowej. 

Możliwy jest montaż telewizora zasilanego napięciem 230 V, ale do tego niezbędna jest przetwornica (12 lub 24 V na 230 V), która obciąża akumulator i alternator. Takie rozwiązanie poleca się jedynie w dużych kamperach. W samochodach kempingowych zwykle znajduje się takie urządzenie, a miejsce przeznaczone na TV jest na tyle duże, że można montować tam sprzęt domowy.

Przekątna ekranu zależy od miejsca instalacji i wielkości wnętrza auta. W vanie, gdzie przestrzeń pomiędzy fotelami przednimi a kolejnymi rzędami jest spora, można pozwolić sobie na duży panoramiczny telewizor samochodowy podsufitowy o wielkości 22 czy 24 cali. W typowym aucie klasy średniej, a tym bardziej miejskim, trzeba odsunąć ekran do przodu, aby pasażerowie nie siedzieli zbyt blisko. Ograniczeniem jest przestrzeń kierowcy. Ekran nie powinien utrudniać prowadzenia. 

Rozdzielczość ekranu i kąt widzenia powinny być jak najwyższe. Nie warto sięgać po urządzenia bez co najmniej standardu Full HD. Biorąc pod uwagę to, że miejsca, w których będą siedzieć oglądający, zwykle są odsunięte w bok względem ekranu, to dobrze, gdy kąt widzenia jest zbliżony do 180 stopni. Telewizor do samochodu powinien mieć matrycę z podświetleniem LED lub OLED. Jest to obecnie standard, ale w przypadku sprzętu używanego można znaleźć warianty o większym poborze prądu, czyli z podświetleniem jarzeniowym. Nowoczesne telewizory LCD pobierają moc na poziomie kilkudziesięciu Watów.

Dostępne złącza i formaty, które obsługuje telewizor, decydują o funkcjonalności. TV może być wyposażony w antenę wewnętrzną, ale zwykle będzie ona odbierać jedynie w terenie zurbanizowanym. Jeżeli chcesz oglądać telewizję także w trasie, z dala od miasta, wybierz telewizor samochodowy z anteną zewnętrzną. Ma on gniazdo, do którego podpinasz przewód doprowadzony do anteny na dachu auta. Powinieneś też zwrócić uwagę na odbiór telewizji naziemnej. Sprzęt powinien mieć możliwość łączenia się z nadajnikami w standardzie TV cyfrowej DVB-T2.

Warto też zwrócić uwagę, czy telewizor ma złącze HDMI lub inne złącza multimedialne. Za ich pośrednictwem możesz podłączyć dekodery telewizyjne czy zewnętrzne urządzenia komputerowe. Możliwości odtwarzania multimediów zwiększają też złącza USB, a telewizor do samochodu z Wi-Fi i funkcjami SmartTV można łączyć ze smartfonem lub innym źródłem Internetu i odtwarzać na nim zasoby serwisów streamingowych czy YouTube. 

Polecane telewizory samochodowe – ranking

Nie wszystkie, szczególnie tańsze telewizory samochodowe, mają wszystkie wyżej opisane funkcje. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych modeli, na które warto zwrócić uwagę.

Mistral SmartTV

Ten telewizor do samochodu z Wi-Fi, wejściem na antenę zewnętrzną, tunerem DVB-T2 i satelitarnym, wejściami USB i HDMI jest wręcz idealnym dużym ekranem do samochodu. Ekran LCD LED o rozdzielczości Full HD może być używany zarówno jako telewizyjny, jak i multimedialny dzięki opcji SmartTV. 

Model ten można połączyć z anteną aktywną bez własnego zasilania, a także z anteną satelitarną (raczej w kamperach i ciężarówkach). Po dokupieniu zasilacza ma możliwość zasilania 230 V. Za tym sprzętem przemawiają uniwersalność, dobre parametry i stosunkowo niska cena. Telewizor dostępny jest w wariantach 22 i 24 cali.

Semcore SPV-7012T 

Ten 10-calowy telewizor przenośny dobrze sprawdzi się w mniejszych pojazdach, gdzie nie ma przestrzeni na montaż dużego ekranu pod sufitem. Można go zamontować także w zagłówku. 

Urządzenie ma możliwość odtwarzania naziemnej telewizji cyfrowej. Wyposażony jest w wejścia USB i HDMI. Do zestawu dołączona jest antena zewnętrzna. Niestety model nie jest wyposażony w moduł Wi-Fi, ale ten fakt z pewnością zrekompensuje niska cena. Dzięki wbudowanej baterii można używać go w plenerze. 

Alphatronics SLA

Ten nowoczesny Android-TV ma wszystkie funkcje, jakie znajdziesz w domowych telewizorach tego systemu. Znajdziesz w nim tuner do telewizji naziemnej i satelitarnej, moduł Wi-Fi i Bluetooth, wejścia USB i HDMI, obsługę aplikacji ze sklepu Google i dobrej jakości system audio z możliwością podłączenia głośników zewnętrznych. Oprócz tego wyposażono go we wbudowany odtwarzacz płyt, który obsługuje formaty lasera czerwonego (CD, DVD itp.) oraz BlueRay. 

Dostępny jest z ekranem 22, 24 i 27 cali. W każdej wersji pobiera jedynie do 26 W mocy. To dość drogie urządzenie, za które należy zapłacić od 2700 do 4000 zł, ale zapewnia wszystko to, co powinno cechować telewizor samochodowy. 

Niezbędne akcesoria do telewizorów samochodowych

Aby zamontować telewizor do samochodu, musisz mieć nie tylko ekran, ale także:

  • specjalny uchwyt do TV;
  • antenę zewnętrzną.

Uchwyt powinien być przeznaczony do montażu w samochodzie. W przypadku telewizorów zagłówkowych można wykorzystać metalowe pręty łączące zagłówek z fotelem. Wówczas zamontujesz urządzenie nieinwazyjnie. Do ekranów o przekątnej do 10 cali można wykorzystać także uchwyty na tablet, które montuje się do szyb samochodowych.

Telewizor samochodowy o większej przekątnej, który ma zostać zamontowany pod sufitem, często wymaga ingerencji w konstrukcję dachu. Aby zamontować uchwyt, konieczny jest demontaż podsufitki, zainstalowanie uchwytu na poprzeczce wzmocnienia dachu. Następnie należy wyciąć i obrobić otwory w podsufitce i zamontować telewizor do uchwytu.

Małe telewizory podsufitowe można zainstalować na uchwytach magnetycznych, o ile podsufitka i warstwa izolacyjna pod nią, nie ma zbyt dużej grubości. 

Telewizor samochodowy z anteną zewnętrzną będzie w stanie odebrać sygnał TV na niemal każdej drodze czy parkingu. Antena powinna być aktywna (z oddzielnym zasilaniem). Niezbędne jest doprowadzenie do niej napięcia z instalacji samochodu (z gniazda zapalniczki lub w inny sposób). Ponadto dobrze, aby miała filtr LTE (zbliżona częstotliwość internetu 4G może zakłócać odbiór) i zbierać sygnał w pełnym zakresie 360 stopni, aby był wystarczająco mocny bez względu na pozycję samochodu względem nadajników naziemnych. 

Akcesoria do samochodów w Inter Cars

Jeżeli szukasz dobrej jakości anten telewizyjnych do samochodu lub innych akcesoriów, znajdziesz ich bogaty wybór w sklepie Inter Cars. Dzięki dużemu wyborowi różnorodnych elementów wyposażenia do auta uczynisz kabinę swojego pojazdu wygodną przestrzenią, w której z przyjemnością będziesz przebywać nie tylko Ty, ale także pasażerowie. 

Nie zwlekaj i już teraz kup wszystko, czego potrzebujesz, aby Twoje auto było bardziej komfortowe.

Telewizor samochodowy – czy warto go montować?

Telewizory samochodowe są obecnie popularne wśród fanów caravaningu i kierowców ciężarówek czy ciągników siodłowych. Często montuje się je także w autobusach dalekobieżnych. Czy warto inwestować w tego typu urządzenie do auta osobowego? 

Telewizory dają możliwość urozmaicenia długich podróży. Może to pomóc, szczególnie gdy jeździsz z dziećmi. Dostęp do zajmującego programu, a dzięki nowoczesnym funkcjom TV także serwisów internetowych z filmami dla najmłodszych, spowoduje, że droga będzie mniej uciążliwa i szybciej upłynie dzieciom. Z kolei Ty będziesz mógł bardziej skupić się na prowadzeniu. Prowadząc,trudno jest opiekować się dziećmi, dlatego zajęcie ich uwagi jest dobrym wyjściem. 

Jak podkreśla ekspert Inter Cars: Nawet profesjonalnie zamontowany telewizor stanowi pewne niebezpieczeństwo w czasie wypadku. Pod żadnym pozorem nie można montować ekranów na zagłówkach, w których umieszczono poduszki powietrzne. Chociaż to rozwiązanie spotykane rzadko, to kilka modeli samochodów ma je na wyposażeniu. Jeżeli ekran znajduje się pod sufitem w centralnej części auta, miejsce bezpośrednio przed nim (środkowe na kanapie) powinno pozostać puste. W vanach i minivanach można zdemontować środkowy fotel drugiego rzędu.

Biorąc pod uwagę powyższe wady i zalety, musisz sam zdecydować, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie. W kamperze czy części sypialnej ciężarówki jest to rozwiązanie raczej bez większych wad (poza dodatkowym poborem prądu), ale w samochodzie osobowym nie jest to tak jednoznaczne.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Niewielkie telewizory kosztują przeważnie około 500 zł. Większe urządzenia, na przykład 22-calowe, to koszt od 1500 do 4000 zł w zależności od jakości i tego, jak wiele funkcji zostało wbudowanych w telewizor.

Telewizor samochodowy wybiera się podobnie jak domowy. Zwraca się uwagę na: jakość obrazu, wielkość ekranu, możliwości podłączenia zewnętrznego osprzętu czy obsługi multimediów. Jedynym istotnym parametrem, który odróżnia dobrej klasy TV do auta od tego do domu, jest zasilanie. Sprzęt do auta osobowego powinien pracować przy napięciu 12 V.

Małe ekrany, do 10 cali, można zamontować na zagłówku, za pomocą uchwytu magnetycznego do dachu lub na szybie w uchwycie do tabletu. Większe ekrany należy zawiesić na specjalnym uchwycie montowanym do konstrukcji dachu. W kamperach można użyć domowych uchwytów ściennych. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!