Podróże po całej Polsce, Europie czy świecie kamperem to marzenie wielu osób. Caravaning to popularna forma spędzania wolnego czasu. Wśród mobilnych domów za najbardziej praktyczne uchodzą rozwiązania, takie jak kamper oraz kampervan. Zakup kampera to spory wydatek. Dlatego coraz więcej miłośników caravaningu decyduje się brać sprawy we własne ręce. Jak zbudować kampera? Dowiedz się z naszego artykułu!

Caravaning jest popularną formą turystyki motorowej. Kamper służy wtedy zarówno za przestrzeń, gdzie wykonamy proste czynności, jak np. te związane z gastronomią oraz będzie służył nam, jako bazę noclegową. Bardziej zaawansowane technologicznie kampervany wyposażone są także w łazienki oraz toalety. Przemyślana i praktyczna konstrukcja mobilnego domu pozwala podróżować, zwiedzać i wypoczywać niemal bez żadnych ograniczeń.

Nowy kamper lub kampervan kosztuje kwoty liczone w setkach tysięcy złotych. Używane pojazdy przystosowane do caravaningu fabrycznie lub przez profesjonalne firmy także nie należą do tanich. Jeśli lubisz podróżować kamperem i chciałbyś mieć taki pojazd na własność, a nie chcesz wydawać wysokich kwot, to istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Samodzielne zbudowany camper z busa może oferować podobne rozwiązania w znacznie niższej cenie. Wymaga to jednak sporo czasu i smykałki majsterkowicza.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

baner mamy części do Twojego samochodu

Co to jest kampervan?

Kampervan to samochód campingowy zbudowany na nadwoziu zamkniętym pojazdu dostawczego. Do budowy pełnowymiarowych kamperów wykorzystywane jest podwozie i ewentualnie kabina kierowcy z popularnych dostawczaków, takich jak Fiat Ducato czy Ford Transit. Część mieszkalna to zabudowa umieszczona na ramie samochodu. 

Kampervan korzysta ze ścian bocznych i dachu pojazdu dostawczego. Z zewnątrz taki pojazd może nie różnić się znacznie od popularnego vana, ponieważ całe wyposażenie campingowe mieści się w fabrycznym nadwoziu. Nie oznacza to jednak, że konstrukcja kampervana jest prosta. Budowa takiego pojazdu musi być przemyślana, praktyczna i solidna.

Niektórzy producenci samochodów oferują kampervany stworzone na podstawie popularnych dostawczaków. Najpopularniejsze auta tego typu to VW California oraz Mercedes V Klasa Marco Polo. Niestety ich ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Samodzielna budowa kampervana na bazie używanego pojazdu dostawczego potrafi przynieść znaczne oszczędności, lecz jest to czasochłonne rozwiązanie. Wymaga też zdolności manualnych oraz technicznych.

Co to jest kampervan

Jak zrobić kampera – kosztorys i projekt

Samodzielne wykonanie tak złożonej konstrukcji, jaką jest kampervan, wymaga odpowiedniego przygotowania. Pierwszym krokiem jest określenie budżetu, którym dysponujesz. Dużą część środków finansowych pochłonie zakup samochodu dostawczego. Za bazę może służyć nawet niewielki furgon, choć na małej powierzchni trudno jest zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy. 

Wskaż budżet i dokładnie oblicz koszty

Dla dwóch i więcej osób samochód dostawczy z podwyższonym dachem i zwiększonym rozstawem osi sprawdzi się znacznie lepiej jako kampervan. Koniecznie zwróć uwagę na długość auta. Pojazdy mierzące więcej niż 6 metrów długości trudniej zaparkować na standardowych miejscach parkingowych. Camper van 4 × 4 pozwoli Ci pokonywać wymagające trasy. Dostawczaki z napędem na obie osie stanowią jednak ułamek sprzedaży, a ich cena zakupu zazwyczaj jest sporo wyższa. Pamiętaj o sprawdzeniu masy pojazdu. Jeśli masz prawo jazdy kategorii B, to gotowy kampervan nie może ważyć więcej niż 3,5 tony.

Dostawczaki nie mają lekkiego życia. Po latach w transporcie drogowym nawet sprawdzone konstrukcje mogą wymagać poważnych napraw. Szukając pojazdu na bazę do kampervana zwróć szczególną uwagę na stan nadwozia. Skorodowane blachy nadwozia czy ślady poważnych napraw blacharsko-lakierniczych w zasadzie powinny być dyskwalifikujące. Zdrowa „buda” to jeden z najważniejszych czynników, jakim należy się kierować. Auta dostawcze przystosowane są do pokonywania setek tysięcy kilometrów z pełnym obciążeniem. Uchodzą też za łatwiejsze w naprawie, ponieważ kluczowe podzespoły nie są zazwyczaj tak bardzo upakowane, jak w osobówkach. Części zamienne do popularnych vanów nie należą też do szczególnie drogich.

Gdy wybrałeś już samochód dostawczy w określonej cenie, możesz przystąpić do szacowania kosztów niezbędnych elementów wyposażenia, jakie powinien mieć kampervan:

  • łóżko lub łóżka,
  • zabudowa mieszkalna,
  • lodówka,
  • kuchenka,
  • instalacja elektryczna,
  • wentylacja.

Wskazane powyżej elementy części mieszkalnej, stanowią dobry początek wyposażenia kampervana. Wyższy komfort podróży oraz wypoczynku wymaga dodatkowych rozwiązań, takich jak instalacja wodna, łazienka czy toaleta. Instalacja fotowoltaiczna z akumulatorami stanowi popularne rozwiązanie, które zapewnia niezależność od sieci energetycznej. Jest to szczególnie przydatne, jeśli zamierzasz zatrzymywać się poza kempingami. Kampervan może być wyposażony także w postojową klimatyzację oraz rozwiązania multimedialne. Nie są to jednak rzeczy pierwszej potrzeby. Wybór wyposażenia dodatkowego zależy od zasobności Twojego portfela.

Nawet najdokładniejsze wyliczenia zazwyczaj odbiegają od rzeczywistych kosztów. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto doliczyć 15-20 proc. do obliczonej kwoty. Najlepsze ceny i szeroki wybór części potrzebnych do samodzielnej budowy kampervana znajdziesz w sklepie internetowym Inter Cars.

Jak zrobić kampera

Zaprojektuj część mieszkalną

Przestrzeń ładunkowa samochodów dostawczych umożliwia transport znacznie większej liczby rzeczy niż samochody osobowe. Jednak zaprojektowanie praktycznej i ergonomicznej przestrzeni mieszkalnej może stanowić duże wyzwanie. Dokładne zmierzenie przestrzeni ładunkowej jest kluczowe do stworzenia projektu części mieszkalnej. Warto skorzystać z programów do projektowania. Niektóre z nich dostępne są także w darmowej wersji. Przewagą tego rozwiązania nad klasycznym projektowaniem przy użyciu rysunków jest możliwość nanoszenia zmian oraz sprawdzenia różnych wariantów.

Projekt przestrzeni mieszkalnej należy rozpocząć od umieszczenia największych obiektów. Należą do nich łóżka, lodówka, kuchenka oraz ewentualnie zbiornik na wodę, łazienka czy toaleta. Na etapie projektowania uwzględnij także instalację elektryczną oraz wodną. 

Zabudowa mieszkalna, taka jak szafki czy kuchnia, musi zostać zaprojektowana z uwzględnieniem przestrzeni, jaka jest potrzebna do korzystania z niej. Drzwi szafek nie powinny kolidować z innymi obiektami. Elementy zabudowy muszą mieć także przestrzeń potrzebną do zamontowania zbiorników na wodę czystą i brudną oraz bojlerów. Nie zapomnij o wentylacji. Otwierane okno dachowe to niezbędne minimum.

Jak zbudować kampera od podstaw?

Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich przedmiotów z części ładunkowej kupionego vana. Wewnątrz powinna zostać goła blacha. Należy dokładnie ją oczyścić oraz sprawdzić jej stan. Jeśli występują ubytki, uszkodzenia lub korozja, to jest najlepszy moment, aby temu zaradzić. 

Popularne blaszaki często nie mają przeszklonych ścian bocznych oraz drzwi. Na tym etapie możesz wyciąć blachę w wybranym miejscu i wstawić okno boczne lub dachowe. Wybór atestowanych rozwiązań z mechanizmami podtrzymującymi zapewni wygodną i bezpieczną eksploatację. Wydajna wentylacja części kuchennej lub łazienki także wymaga wycięcia powierzchni blachy i umieszczenia w tych miejscach wylotów kanałów wentylacyjnych.

Dach

Wspomniany wywietrznik dachowy stanowi istotny element każdego kampervana. Dach auta można zagospodarować panelami instalacji fotowoltaicznej. W połączeniu z akumulatorami o odpowiedniej pojemności pozwolą zapewnić wydajne i niezależne źródła energii elektrycznej. Sztywne panele fotowoltaiczne nie są lekkie, ale nie przegrzewają się i są bardziej wydajne od paneli elastycznych.

Wnętrze

Ściany boczne przestrzeni mieszkalnej należy odpowiednio zaizolować. Pozwoli to łatwiej utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz kampervana podczas niskich temperatur na zewnątrz. Jest to szczególnie istotne, jeśli Twoje nowe auto do podróżowania ma być używane przez cały rok, a nie tylko latem. Izolację najlepiej wykonać z mat oraz folii paroizolacyjnej. Kilka warstw folii oraz maty kauczukowej pozwoli znacznie wyizolować termicznie wnętrze kampervana. Warto wyposażyć pojazd w niezależne ogrzewanie. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, aby dowiedzieć się, co to jest webasto. 

Następnie wykonaj instalację elektryczną na podstawie stworzonego projektu. Umieść pompy, przetwornicę oraz nagrzewnicę w miejscach, które pozwolą izolować dźwięk pracy tych urządzeń. Poprawi to komfort użytkowania części mieszkalnej. Na tym etapie zamontuj także szczelny zbiornik na wodę oraz ewentualnie urządzenie do jej podgrzewania i zbiornik na wodę brudną. Ten ostatni powinien być także zamontowany w miejscu, które umożliwia łatwy dostęp oraz jego opróżnienie. 

Gdy instalacje i izolacja są gotowe, pozostaje zamontować wyposażenie wnętrza. Ściany można wyłożyć sklejką lub tworzywem sztucznym. Elementy wyposażenia zamontuj według projektu. Wykonanie praktycznej i trwałej zabudowy mieszkalnej nie jest łatwe. Pamiętaj o ergonomii oraz przestrzeni potrzebnej do komfortowego korzystania z wyposażenia Twojego kampervana. Kluczowy jest solidny montaż. Dzięki temu nic nie będzie Cię niepokoić podczas hamowania, przyspieszania czy pokonywania zakrętów.

Jak zbudować kampera od podstaw

Zestawienie produktów do kampera od Inter Cars

Kampervan służy pokonywaniu dużych dystansów w różnych warunkach drogowych i atmosferycznych. Zapewnij sobie przyczepność, stabilność i bezpieczeństwo wybierając wysokiej jakości opony do samochodów dostawczych z oferty Inter Cars. Dzięki temu Twój kampervan zawiezie Cię bezpiecznie w każde wybrane miejsce.

Instalacja fotowoltaiczna zapewnia niezależność od sieci elektrycznej. Jeśli planujesz dużo podróżować i zatrzymywać się „na dziko”, nie zapomnij o uzupełnieniu instalacji fotowoltaicznej o pojemne i wydajne akumulatory. Szeroki wybór renomowanych produktów znajdziesz w Inter Cars.

Przestrzeń wewnątrz kampervana często wykorzystywana jest do maksimum. Skorzystaj z praktycznych bagażników rowerowych montowanych na hak, aby zabrać Twój rower w każdą podróż. Solidna konstrukcja bagażników pochodzących od renomowanych producentów pozwoli Ci bezpiecznie przewozić nawet kilka rowerów. Sprawdź asortyment bagażników rowerowych na hak w sklepie Inter Cars.

szukasz produktu który opisujemy?

Kampervan od podstaw – podsumowanie

Samodzielna budowa kampervana to skomplikowane zadanie. Nie warto oszczędzać na zakupie samochodu dostawczego, który ma być bazą pod kampera. Przemyślany projekt i kosztorys stanowią dopiero połowę sukcesu. 

Wykonanie instalacji oraz skompletowanie, a następnie zamontowanie wszystkich elementów wyposażenia bywa wymagające. Solidne wykonanie wnętrza kampervana jest kluczowe, ponieważ wpływa nie tylko na komfort, lecz także na bezpieczeństwo. Podczas budowy kampera należy pilnować masy całkowitej pojazdu. Z uwagi na mnogość potrzebnych elementów wyposażenia stosunkowo łatwo przekroczyć dopuszczalną masę całkowitą 3,5 tony. Kierowca kategorii B nie będzie mógł legalnie prowadzić auta o wyższej masie – przypomina ekspert Inter Cars.

Kampervan budowany na podstawie auta dostawczego będzie mógł przewozić 2 lub 3 osoby. Jeśli chcesz podróżować w większym gronie, musisz zamontować fotele spełniające normy homologacyjne. Oczywiście muszą być wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Aby zwiększyć dopuszczalną ilość pasażerów, musisz przeprowadzić badanie techniczne. Z pozytywnym wynikiem udaj się następnie do wydziału komunikacji.

Po zbudowaniu swojego wymarzonego kampervana dopełnieniu wszystkich formalności i spełnieniu wszystkich norm możesz zacząć planować swoje pierwsze podróże w nowym domu na kółkach. To czy będziesz korzystać z samochodu na okazjonalnych wycieczkach, czy może wręcz w nim zamieszkasz, zależy tylko od Ciebie.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jeśli zbudowany przez Ciebie kampervan nie przekracza dopuszczalnej masy całkowitej 3500 kg i nie planujesz przewozić nim większej liczby osób, niż ta wskazana w dowodzie, to nie musisz nigdzie zgłaszać przeróbki vana na kampera.

Jednym z głównych czynników cenotwórczych jest zakup dostawczaka stanowiącego bazę kampervana. Biorąc pod uwagę dostępny budżet oraz planowane użytkowanie kampera na bazie busa wybierz odpowiedni model. Wyposażenie również zależy od ilości środków, jakie możesz przeznaczyć. Możesz ograniczyć się do łóżek i kilku szafek lub zbudować luksusowy salon na kółkach. Trudno odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje samodzielna budowa kampera.

Są dwa wyjścia. Pierwsze to zdemontowanie najmniej potrzebnych elementów wyposażenia. Budując kampera, pamiętaj, że poza masą pojazdu należy uwzględnić także wagę bagaży, wyposażenia czy sprzętu sportowego. 

Drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej kosztowne i czasochłonne. Każdy kierowca, który prowadzi pojazdy o masie przekraczającej 3,5 tony, musi mieć prawo jazdy kategorii C. Ponadto pojazd musi być wyposażony w tachograf, który liczy czas pracy kierowcy. Konieczne jest także wniesienie opłaty za przejazd drogami, po których auta do 3,5 tony jeżdżą bezpłatnie. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!