Kemping jest chętnie wybierany przez osoby, które lubią organizować podróże na własną rękę. To również świetna przygoda zapewniająca ciągły kontakt z naturą, ale i spore wyzwanie. Dotyczy to nie tylko wyboru miejsca czy też wytyczenia trasy, lecz także pakowania i zakupu niezbędnych rzeczy. Co wziąć na kemping, żeby maksymalnie zadbać o swoją wygodę i bezpieczeństwo? I jakie akcesoria pomogą uniezależnić się od ośrodków wypoczynkowych? Sprawdź, zanim ruszysz na wyprawę.

kemping

Wyjazdy na pola biwakowe cieszyły się sporą popularnością w czasach przed transformacją ustrojową, kiedy nie było zbyt wielu możliwości na rodzinny wypoczynek. Następnie wyparła je masowa turystyka, oferowana przez biura podróży. W ostatnich latach można jednak zauważyć kolejną zmianę tendencji. Wiele osób jest spragnionych poczucia swobody i bliskości z przyrodą. Powstało na to nawet specjalne określenie: karawaning. Jest to specjalna forma turystyki motorowej, w której korzysta się z pojazdów kempingowych w celach wypoczynkowych i krajoznawczych. Są to głównie kampery i przyczepy, których każdego roku przybywa na Polskich drogach. Zgodnie ze statystykami Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego tylko w 2022 r. zarejestrowano 1877 nowych samochodów kempingowych i 1067 przyczep. Cele podróży bywają z kolei bardzo różnorodne. Karawaning umożliwia bowiem nocowanie na polach biwakowych, parkingach, a nawet przy samej plaży, w Polsce, Europie i na całym świecie. Pakując się na taki wyjazd, bez względu na odległość od miejsca docelowego, zadbaj o wygodę wszystkich uczestników i sprawdź niezbędne wyposażenie.

Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi:

Kemping bez kampera i przyczepy: wykorzystaj swoje auto

Wybierając się na kemping, należy przede wszystkim zdecydować, jakim pojazdem zamierzasz się poruszać. Środek transportu zazwyczaj jest równocześnie Twoim miejscem noclegowym, dlatego najpopularniejszym wyborem są specjalnie stworzone do tego celu przyczepy kempingowe i kampery. Co ważne, nie musisz kupować ich na własność, ale możesz wypożyczyć.

Szukając niskobudżetowych rozwiązań, warto też zwrócić uwagę na własne auto. Wystarczy kupić namiot i kilka akcesoriów biwakowych, żeby móc cieszyć się niezależnością, jaką daje kemping. Właściciele większych samochodów (takich jak kombivany, minibusy, furgonetki oraz SUV-y) mogą szybko przekształcić je w całkiem wygodny pojazd z miejscami do spania. Stworzono w tym celu tzw. boxy kempingowe, czyli modułowe systemy mieszczące się w dużych bagażnikach. Skrzynie, które znajdują się w boxach, służą m.in. jako stelaż dla foteli, z którymi tworzą całkiem spore łóżko. W ich wnętrzu umieszcza się wszelki niezbędny ekwipunek, typowy dla kamperów i przyczep kempingowych. Może więc znaleźć się tam m.in. lodówka turystyczna, kuchenka, a także toaleta.

Preferujesz kompleksowe rozwiązania? Jeśli zamierzasz samodzielnie zbudować kampera z busa, sprawdź instrukcję na blogu Inter Cars: Kampervan od podstaw, czyli jak zrobić kampera samodzielnie!

Co wziąć na kemping – wyposażenie samochodu

Opracowując listę rzeczy, które przydadzą się na kempingu, zastanów się, w jakim stopniu chcesz uniezależnić się od zewnętrznych ośrodków wypoczynkowych. Samodzielne gotowanie i przeprowadzanie podstawowych czynności higienicznych wymaga specjalistycznego, turystycznego wyposażenia. Jeśli zaś wybierasz się samochodem za granicę, musisz pamiętać, że w innym kraju może obowiązywać odmienny standard gniazdek elektrycznych. Potrzebny będzie wtedy więc adapter do prądu.

Warto także wziąć pod uwagę własny komfort. Miejsce do spania powinno być odpowiednio duże i wygodne: spędzenie kilkunastu nocy na twardym podłożu zepsuje radość z widoku nawet najbardziej malowniczych krajobrazów. Co wziąć na kemping samochodowy, żeby czuć się swobodnie i bezpiecznie? Poniżej znajdziesz opis najbardziej przydatnych rozwiązań.

co wziąć na kemping
man sitting with digital device at his Transporter Camping Van bus at the California Ocean in the coastal Nature – digital nomades concept

Kliny poziomujące

Spanie w samochodzie lub przyczepie kempingowej wymaga nie tylko odpowiednio dużej ilości miejsca, ale też płaskiej powierzchni. Wypoczynek w pozycji z głową ułożoną niżej od reszty ciała, skończy się nieprzespaną nocą i ogromnym bólem głowy. Jak temu zapobiec? Warto zainwestować w kliny poziomujące. Są to specjalne podkłady, którymi najeżdża się na koła, żeby uzyskać idealnie równą powierzchnię. Kliny można regulować na różnych poziomach wysokości, dlatego sprawdzą się na pochyłych podłożach. Wybierając odpowiednie modele, zwróć uwagę na maksymalne obciążenie. W przypadku kamperów i przyczep powinno ono wynosić kilka ton (przyczepa kempingowa waży średnio 1200-1500 kg).

Dostęp do energii elektrycznej

Urządzenia elektryczne znacznie podnoszą komfort życia i podróży. Dzięki nim w samochodzie możesz korzystać z takich udogodnień jak lodówka lub kuchenka. Oczywiście, w kamperach i przyczepach energię elektryczną zapewniają akumulator i przetwornica. To, na jak długo jej wystarczy, zależy jednak od wielu czynników (m.in. od pojemności akumulatora i sposobu użytkowania energii). Podłączenie auta pod zewnętrzne źródło, zawsze kiedy istnieje taka możliwość, będzie więc sporym udogodnieniem. Przydadzą się do tego:

  • długi przedłużacz,
  • rozdzielacz,
  • adapter do prądu (za granicą).

Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie w instalacji elektrycznej pojazdu paneli fotowoltaicznych. Uzyskujesz dzięki temu darmową energię, która przyda się podczas postoju w miejscach bez dostępu do prądu.

Przenośna toaleta

Jedną z najbardziej problematycznych kwestii na kempingu jest dostęp do sanitariatów. Nowoczesne kampery często są wyposażone w toalety. Jeśli jednak poruszasz się swoim autem lub nocujesz w przyczepie, musisz zadbać o to samodzielnie. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są toalety turystyczne.

Decydując się na zakup takiego urządzenia, sprawdź pojemność zbiornika na nieczystości (12 litrów wystarczy na ok. 33 użycia spłuczki). Dobrze też, żeby w toalecie znajdował się wskaźnik napełnienia, sygnalizujący moment, kiedy należy opróżnić zbiornik. Razem z toaletą trzeba także zaopatrzyć się w środki chemiczne do dezynfekcji (oddzielne do spłuczki i nieczystości).

Prysznic turystyczny

Dbanie o higienę na kempingu, bez dostępu do bieżącej wody, jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Potrzebujesz w tym celu jedynie miski z ciepłą wodą, dostępu do gniazdka elektrycznego oraz prysznica turystycznego. Składa się on ze słuchawki prysznicowej i małej pompki, które umożliwiają stworzenie obiegu zamkniętego wody. Jak to wygląda w praktyce?

  1. Podłącz słuchawkę do źródła zasilania.
  2. Umieść pompkę w misce z wodą (musi być cały czas zanurzona).
  3. Pianę spłukuj na zewnątrz miski i na bieżąco uzupełniaj wodę.

Możesz spotkać się też z prysznicami z pompką nożną oraz gotowymi zbiornikami na wodę. To, który z nich będzie lepszy, zależy od Twoich oczekiwań.

Kuchenka i lodówka

Kolejnym aspektem, o który należy zatroszczyć się na kempingu, jest przechowywanie i przygotowywanie żywności. Potrzebne będą do tego kuchenka turystyczna (gazowa lub elektryczna) oraz lodówka. W przypadku ostatniego z wymienionych sprzętów masz do wyboru:

  • lodówkę absorpcyjną: zasilana przez 12 lub 230 V, jest bezgłośna,
  • lodówkę termoelektryczną: zasilana przez 12, 24 lub 230 V, lekka i ekonomiczna,
  • lodówkę sprężarkową: zasilana przez 12/24 V lub 100-240 V, wydajna, z opcją głębokiego mrożenia.

Istotną kwestią jest dopasowywanie mocy chłodzenia do zewnętrznej temperatury. Taka zależność występuje w modelach absorpcyjnych i termoelektrycznych. Jeśli pogoda jest upalna, mogą one nie przynieść zadowalających efektów. Lodówka turystyczna sprężarkowa zamraża i chłodzi niezależnie od otoczenia.

Kliny poziomujące na kemping

Jakie akcesoria zabrać na kemping? Lista obowiązkowa

Planując co wziąć na kemping, nie można zapomnieć o akcesoriach i gadżetach istotnych z punktu widzenia wypoczynku oraz organizacji czasu. Tutaj warto wziąć pod uwagę potrzeby uczestników wyjazdu, ilość miejsca w aucie oraz rodzaj miejsca docelowego.

Przydadzą się przede wszystkim:

  • boczny namiot (dostawka do samochodu lub przyczepy), który może służyć jako przedsionek lub miejsce spożywania posiłków,
  • bagażnik rowerowy,
  • składany stolik i krzesła,
  • materac lub mata samopompująca,
  • śpiwory,
  • grill turystyczny,
  • naczynia i garnki,
  • latarka, 
  • powerbank.

Oczywiście lista może być znacznie bardziej rozbudowana. Jeśli jesteś fanem wędkarstwa, przyda się wędka i reszta ekwipunku potrzebnego do połowu. Rozrywkę wszystkim pasażerom zapewnią z kolei m.in. karty, gry planszowe i piłki.

Kemping na dziko? Pamiętaj o przepisach

Wyruszając na karawaning po całej Polsce lub Europie, trzeba nieco wcześniej opracować trasę przejazdu oraz wyznaczyć miejsca noclegowe. Wybór miejsca na kemping to zaś znacznie więcej możliwości niż pole biwakowe. Wiele osób zatrzymuje się też na parkingach (szczególnie jeśli mają rozbudowaną infrastrukturę) lub obozuje „na dziko” w najbardziej atrakcyjnych zakątkach (np. przy samej plaży). Jeśli planujesz skorzystać z ostatniego rozwiązania, musisz jednak sprawdzić obowiązujące przepisy. W większości europejskich krajów istnieje podział na:

  • parkowanie: postój, podczas którego wokół bryły pojazdu nie są rozstawione żadne, dodatkowe elementy (jak stół, krzesła lub namiot),
  • kempingowanie: kiedy wykonuje się różnorodne czynności niezwiązane bezpośrednio z samochodem (m.in. przygotowywanie posiłków, nocleg).

Kempingowanie poza miejscem do tego wyznaczonym jest zabronione w wielu krajach. Wysokie mandaty za nieprzestrzeganie tych przepisów grożą m.in.: w Chorwacji, Słowenii, Szwajcarii oraz Hiszpanii. Co ciekawe, nie oznacza to wcale, że za każdym razem musisz płacić za miejsce na kempingu. Lokalne władze (szczególnie w turystycznych miejscach) często udostępniają bezpłatne place przeznaczone do kempingowania, które mają też bogatą infrastrukturę techniczną (sanitariaty, dostęp do energii elektrycznej).

Wyruszasz w podróż z przyczepą kempingową? Dowiedz się, co mówią na ten temat przepisy i jak się do tego przygotować. Niezbędne informacje znajdziesz na blogu Inter Cars: Jazda z przyczepą kempingową. Co trzeba wiedzieć?

Auto osobowe, kamper czy przyczepa – co jest lepsze na kemping?

Najważniejszą sprawą, o której należy pomyśleć, planując wyjazd na kemping, jest środek transportu. Jak wybrać najlepszy?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Dawniej, większą popularnością cieszyły się przyczepy kempingowe. Również i teraz mają swoich zwolenników. Ich zalety to przede wszystkim niższa cena zakupu oraz możliwość korzystania wyłącznie z samochodu osobowego, kiedy dojedziesz już na miejsce. Kampery są jednak bardziej uniwersalne i mobilne. Często mają też dużo nowocześniejsze wyposażenie, ale są za to droższe w zakupie oraz eksploatacji. Ostatnie rozwiązanie to przekształcenie własnego auta w wóz kempingowy. Wkład finansowy jest tu nieporównywalnie mniejszy. Inwestujesz tylko w dodatkowe wyposażenie, które i tak musisz kupić w przypadku przyczepy, jak np. kliny poziomujące lub lodówka. Wada? Nie każdy model auta zda tu egzamin. Kompaktowe auta miejskie nie zamienią się w kampera mimo największych wysiłków – uważa ekspert Inter Cars.

Akcesoria na kemping

Udany kemping z Inter Cars: zabezpiecz się na wypadek awarii

Przed wyruszeniem w dłuższą trasę należy sprawdzić stan techniczny samochodu: bez względu na to czy jedziesz osobówką z przyczepą, minivanem czy kamperem. Upewnij się, że nie będziesz stwarzać zagrożenia na drodze, kontrolując m.in.: stan opon, filtrów, klocków hamulcowych oraz poziom płynów eksploatacyjnych. Musisz też zabezpieczyć się na wypadek nagłych usterek, które mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli w dalekiej odległości od miasta dojdzie do pęknięcia opony, możesz mieć kłopot ze znalezieniem zakładu wulkanizacyjnego. Dlatego przyda się koło zapasowe lub zestaw naprawczy do opon. Podstawowe narzędzia pozwolą z kolei usunąć drobne awarie, zanim znajdziesz warsztat mechaniczny. Co będzie do tego potrzebne? Zajrzyj do sklepu motoryzacyjnego Inter Cars, gdzie znajdziesz opony, oleje i chemię oraz części zamienne.

Kemping powinien być nie tylko ekscytujący, ale i bezpieczny

Wyjazdy na kemping dają poczucie niezależności i swobody oraz pozwalają na zwiedzenie niemal całego świata bez martwienia się o miejsce noclegowe. Jednocześnie wymagają poświęcenia sporej ilości czasu na organizację wyprawy i zakup niezbędnego wyposażenia. Wybierając się na karawaning, pamiętaj, że priorytetem powinno być Twoje bezpieczeństwo. Opracuj każdy szczegół trasy, jaką zamierzasz pokonać, a także dobrze rozplanuj miejsca postoju. Stan techniczny wybranego pojazdu nie może natomiast pozostawiać najmniejszych wątpliwości. Odpowiednie przygotowanie pomoże zadbać o komfort wszystkich uczestników wyjazdu oraz zaoszczędzi sporo stresu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Służą temu przenośne sanitariaty, z których można korzystać w kamperze, przyczepie lub na świeżym powietrzu. Podczas dłuższych podróży warto przede wszystkim zastanowić się nad zakupem turystycznej toalety oraz prysznica. Umożliwią one dbanie o higienę nie tylko w podróży, ale i w miejscu postojowym.

Wszystko zależy od miejsca docelowego oraz rodzaju podróży. Lodówka absorpcyjna jest niemal bezgłośna, termoelektryczna lekka i tania, z kolei sprężarkowa umożliwia nawet głębokie mrożenie bez względu na temperaturę otoczenia. Rodzaj lodówki najlepiej dostosować do własnych potrzeb.

Są to specjalne podkładki pod koła, których używa się, żeby wypoziomować powierzchnię, na której znajduje się samochód lub przyczepa. Klinów poziomujących używa się na nierównym i pochyłym podłożu, najeżdżając na nie kołami pojazdu i regulując je do wybranego poziomu.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!