Czym jest i jak działa spoiler samochodowy? Miłośnicy motoryzacji i zwolennicy tuningu stosują wiele technik, aby nadać swojemu pojazdowi charakterystyczny wygląd, a także zwiększyć jego możliwości aerodynamiczne. Jednym ze sposobów jest zainstalowanie spoilera samochodowego na karoserii auta. Element ten będzie poprawiał dynamikę jazdy, ale również przyczepność samochodu do podłoża. Pojawia się jednak pytanie, czy spoiler jest legalny? Jakie są rodzaje spoilerów samochodowych? Przyjrzymy się temu w dalszej części artykułu.

Spoiler samochodowy

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest spoiler samochodowy?
  2. Jakie są rodzaje spojlera w aucie?
  3. Jak zamontować spoiler samochodowy?
  4. Co o spojlerach samochodowych mówi ekspert Inter Cars?

Czy wiesz, czym jest spoiler samochodowy?

Spoiler do samochodu to element wykorzystywany dzisiaj nie tylko do aut sportowych o charakterze pojazdów wyścigowych. Obecnie posiadacze zwykłych (tj. niesportowych) pojazdów także decydują się na montaż na  karoserii swojej maszyny tego dodatkowego gadżetu. 

Aby spoiler spełniał swoje funkcje, czyli zwiększał docisk pojazdu do podłoża oraz zmniejszał opór powietrza, musisz odpowiednio dobrać go do danego modelu auta. Inaczej konstrukcja ta będzie nadawać Twojemu samochodowi sportowy charakter wyłącznie z wyglądu. Dlatego dobrze jest zgłębić temat, jeżeli chcesz, aby Twoje auto zwiększyło swoje  właściwości aerodynamiczne.

Spoiler do auta ma zastosowanie głównie w celu poprawy możliwości aerodynamicznych oraz zachowania odpowiedniej przyczepności do podłoża. Różnica nacisków kół na podłoże powstaje przy bardzo dużej prędkości – wówczas mówimy o sile nośnej, która może utrudniać zachowanie pełnej kontroli nad pojazdem. Element ten jest w stanie zniwelować siłę nośną, co sprawi, że przepływ powietrza wokół konstrukcji pojazdu będzie płynny. W efekcie Twoje auto, osiągając dużą prędkość, napotka mniejszy opór powietrza, a co za tym idzie, spalanie paliwa ulegnie minimalnemu zmniejszeniu.

szukasz produktu który opisujemy?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów materiałów, z których wykonywane są te elementy aerodynamiczne. Tworzywo nie ma jednak znaczenia – wszystkie spełniają swoje funkcje tak samo. Ważniejsza jest sama konstrukcja i waga, a co za tym idzie dobre dopasowanie danego spoilera do Twojego samochodu. Źle dobrany może bowiem działać zupełnie odwrotne – stwarzać zagrożenie w sytuacjach drogowych. Akcesoriami z podobnej i o podobnym przeznaczeniu jak spojlery są także  owiewki, czy tzw. body kity. Spoiler będzie jednak rozwiązaniem wśród nich najtańszym i najmniej ingerującym w samą konstrukcję pojazdu.

Posiadacze spoilerów w swoich samochodach dzielą się na tych, dla których dodatek ten pełni tylko i wyłącznie funkcje wizualne. Druga grupa to osoby, które świadomie decydują się na zakup tego elementu tuningu, oczekując efektów w postaci zwiększenia dynamiki jazdy. 

https://intercars.pl/blog/strefa-elektromobilnosci/mild-hybrid-wyjasniamy-co-to-za-technologia-i-jak-ona-dziala/

Jaka jest różnica między spoilerem a skrzydłem? 

Wiesz już, czym jest spoiler. Ale jaka jest różnica pomiędzy nim a skrzydłem? Warto znać podstawowe różnice, elementy te bowiem bardzo często są ze sobą mylnie utożsamiane. 

Spoilery można znaleźć zarówno z tyłu pojazdu, jak i w jego przedniej części – zamontowane na nadwoziu bądź też stanowiące przedłużenie zderzaka z przodu. Druga opcja będzie nazywana splitterem. Spoiler najczęściej montowany jest w tylnej części nadwozia pojazdu. 

Czym jest skrzydło? Również zaliczane do aerodynamicznych elementów, działa na trochę innej zasadzie. Skrzydło, w odróżnieniu od spoilera, będzie maksymalnie odsunięte od nadwozia. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że w praktyce pełni taką samą funkcję co skrzydło samolotu. Siła nośna nie jest kierowana w górę, lecz w przeciwnym kierunku. Skrzydło posiada masywniejszą konstrukcję od spoilera, a montowane jest na wspornikach, które oddalają je od nadwozia i wznoszą nad karoserią.

Ze względu na montaż te dwa elementy aerodynamiczne również będą się między sobą różnić. Podczas gdy spoiler nie stanowi większego problemu z zainstalowaniem go na karoserii Twojego auta, ze skrzydłem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana (ze względu na wspomnianą już konieczność montażu na specjalnych wspornikach). Aby mieć więc pewność skutecznego i przede wszystkim bezpiecznego efektu, lepszym rozwiązaniem będzie udanie się do wyspecjalizowanego warsztatu , który wykona taką usługę dla Ciebie. 

Czy spoiler samochodowy jest legalny?

Każdy posiadacz samochodu znajdzie spoiler przeznaczony konkretnie dla jego modelu. Jeśli chcesz nadać sportowy charakter swojej maszynie, nie tylko z wyglądu, i  przy okazji poprawić możliwości pokonywania zakrętów oraz przyczepność do drogi, możesz to osiągnąć, instalując spoiler w aucie. Rozwiązanie jest to całkowicie legalne. Pod warunkiem, że element został przymocowany bezpiecznie, a żadna ostra krawędź nie wystaje poza zarys karoserii. Kluczowe jest również to, aby spoiler w  żadnym wypadku nie zasłaniał tylnej szyby. Stwarza to bardzo duże niebezpieczeństwo w czasie jazdy.

https://intercars.pl/blog/strefa-elektromobilnosci/mild-hybrid-wyjasniamy-co-to-za-technologia-i-jak-ona-dziala/

Spoiler w aucie – rodzaje 

Kiedyś w modzie były ogromne spoilery montowane w przednim zderzaku, które zawierały wiele wlotów powietrza. Obecnie w swoim samochodzie zamontujesz minimalistyczne elementy. Nie dość, że spełniają dokładnie te same funkcje, na dodatek prezentują się znacznie lepiej, podkreślając sportowy charakter auta. Na rynku znajdziemy wiele dostępnych rodzajów elementu aerodynamicznego, jakim jest spoiler. Tuning możemy wykonać za pomocą spojlerów bagażnika, dokładek zderzaków bądź nakładek progowych.

W ofercie znajdziemy elementy wykonane z laminatu, materiałów termoplastycznych czy mieszanek kompozytów. Mowa tu, chociażby o włóknach węglowych lub aramidowych. Laminat to materiał powstały z połączenia żywicy z włóknem szklanym. Spoilery wykonane z tego tworzywa cieszą się największą popularnością zwłaszcza z uwagi na fakt, że  ich dostępność na rynku jest duża – dzięki czemu łatwo je dobrać do różnych modeli samochodów. 

Z kolei jeśli chcesz wyposażyć maszynę w sprzęt o wysokiej trwałości i odporności na uszkodzenia, wybierz model wykonany z materiału termoplastycznego. Najtańszą opcją będą spoilery stworzone z laminatu – znajdziemy wiele kształtów, wzorów i kolorów, a ich cena to około kilkudziesięciu złotych. Najwięcej zapłacimy natomiast za kompozyty, ale jeśli zależy Ci na stylowym wyglądzie, będzie to idealna opcja. 

Jak zamontować spoiler samochodowy?

Chcąc samodzielnie przymocować w samochodzie spoiler, tuning powinieneś rozpocząć od znalezienia odpowiedniego i dobrze dopasowanego modelu konkretnie do Twojego pojazdu. Źle dobrany (za duży bądź za mały), zamiast poprawiać dynamikę i jakość jazdy, będzie stwarzał niebezpieczeństwo dla Ciebie oraz innych kierowców. Może także wpływać na stabilność samochodu w ekstremalnych sytuacjach drogowych.

Montaż spoilera – krok po kroku

Aby poprawnie przymocować spoiler do samochodu, potrzebujesz prostych narzędzi, takich jak wiertarka, taśma samoprzylepna, klej montażowy, papier ścierny czy mydło. Przyda się również odtłuszczacz. Zanim zabierzesz się do montażu, dopasuj idealne przyłożenie elementu do kształtu swojej karoserii – ewentualne nierówności spoilera zetrzyj papierem ściernym. Jest to ważna czynność, gdyż ostre, źle dopasowane krańce wystające poza obrys samochodu również będą niebezpieczne. Jeśli już wiesz, w jakim dokładnie miejscu powinien znaleźć się spoiler, zaznacz na karoserii punkty, w których wywiercisz otwory, umożliwiające zamontowanie sprzętu.

Kolejna czynność ma związek już stricte z zainstalowaniem Twojego spoilera. Po wywierceniu odpowiednich otworów należy przymocować ów element. Koniecznie obrysuj na samochodzie dokładne miejsca, gdzie spoiler styka się z karoserią, aby następnie odpowiednio je przygotować w kolejnym kroku.

Kolejny krok to zastosowanie środka antykorozyjnego na otworach – w celu ich zabezpieczenia i wzmocnienia trwałości. Następną ważną czynnością jest naklejenie taśmy na obrysowane miejsca oraz przetarcie miejsce styku papierem ściernym.

Po wykonaniu tych czynności musisz jeszcze tylko nałożyć klej na spoiler, przyłożyć go do karoserii i dodatkowo przymocować taśmą papierową aż do wyschnięcia kleju. Mydła używamy do zmycia nadmiaru kleju. Na samym końcu zrywamy taśmę i przykręcamy śruby, które dokładnie zamocują spoiler w samochodzie i wzmocnią powstałą konstrukcję.

Nie każdy jednak chce montować spoiler na własną rękę. Dla takich osób wychodzą naprzeciw wyspecjalizowane warsztaty , oferujące takową usługę. Jeśli oddajemy nasz samochód w ręce specjalisty, musimy liczyć się z kosztami nawet do kilkuset złotych. Wszystko w zależności od rodzaju samego spoilera oraz modelu i marki auta. 

Co się dzieje, gdy zamontujesz spoiler w nieprawidłowy sposób?

Wtedy zamiast szeregu korzyści, które mogłyby poprawić dynamikę jazdy, możemy się spodziewać znacznego pogorszenia kontroli i właściwości aerodynamicznych pojazdu. To z kolei przyczyni się do powstania zagrożenia w ekstremalnych sytuacjach drogowych. 

Przyczepność auta do podłoża zmniejszy się (co może skutkować słabszym panowaniem nad pojazdem). Ponadto samochód może zużywać wówczas odrobinę więcej paliwa niż zazwyczaj. Zatem jeśli planujesz wyposażyć w swój samochód w ten element i nie jesteś całkowicie pewny swoich zdolności, lepiej skorzystaj z usługi profesjonalisty. Upewnisz się wówczas, że spoiler został zamontowany w prawidłowy sposób, niestanowiący niebezpieczeństwa dla Ciebie i innych użytkowników drogi. 

https://intercars.pl/blog/strefa-elektromobilnosci/mild-hybrid-wyjasniamy-co-to-za-technologia-i-jak-ona-dziala/

Malowanie spoilera 

Niekiedy po zakupie wybranego spoilera okazuje się, że nie zgrywa się on do końca kolorystycznie i stylistycznie z Twoim samochodem. Nic straconego. Bez problemu możesz go przemalować samemu. Potrzebujesz do tego farby w wybranym kolorze, bezbarwnego lakieru, rozpuszczalnika oraz papieru ściernego, a także podkładu pod farbę. 

Zacznij od demontażu spojlera z karoserii, lub – jeśli nie chcesz lub nie masz możliwości tego robić; od odpowiedniego zabezpieczenia (obklejenia) powierzchni samochodu. 

Na początek ważne, abyś odtłuścił powierzchnię spoilera przygotowanym rozpuszczalnikiem, a następnie przetarł ją papierem ściernym. Musi stać się matowa. Teraz możesz już przejść do nakładania bazy pod farbę, czyli Twojego podkładu. Po jego wyschnięciu pozostaje już samo malowanie spoilera poprzez natrysk, na wybrany przez Ciebie kolor. Rozprowadzaj farbę równomiernie, z większej odległości i nie zmieniaj kąta zbiornika. Kiedy kolor całkowicie wyschnie, pomaluj spoiler bezbarwnym lakierem – efekt będzie jeszcze lepszy, a farba utrwalona

Spoiler sportowy: opinia eksperta 

O czym warto pamiętać, decydując się na spojler? 

Spoiler do auta zależnie od naszych preferencji, będzie świetnym dodatkiem stylistycznym, nadającym mu agresywny, bardziej sportowy charakter. Oprócz tego może być elementem odpowiedzialnym za poprawę dynamiki jazdy, podniesienie bezpieczeństwa, zachowanie kontroli nad samochodem w niepewnych warunkach. Jako że przy bardzo wysokich prędkościach, powstaje różnica ciśnień między górą a dołem pojazdu, czyli tzw. siła nośna, spoiler jest ją w stanie zniwelować, dociskając auto do podłoża.

Pamiętać jednak należy, że źle dobrany spoiler, o nieodpowiednich wymiarach oraz zamontowany w nieprawidłowy sposób, może narobić więcej szkód niż korzyści. Warto zasięgnąć opinii specjalisty zajmującego się tuningiem, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości na temat dopasowania spoilera do samochodu lub jego montażu.  –  wyjaśnia ekspert Inter Cars. 

https://intercars.pl/blog/strefa-elektromobilnosci/mild-hybrid-wyjasniamy-co-to-za-technologia-i-jak-ona-dziala/

Spoiler samochodowy – podsumowanie 

Masz więc już pełny obraz spoilerów samochodowych. Wiesz, że jest to element aerodynamiczny, stanowiący część tuningu, a jego istotnym dla wielu zastosowaniem może być urozmaicenie prezentacji wizualnej Twojego samochodu. Ale nie tylko. Dobrze dobrany, a następnie zamontowany spoiler przyczyni się do maksymalnego zachowania przyczepności auta, nawet przy bardzo wysokich prędkościach. Innymi słowy, spojler zmniejszy opływ powietrza wokół kształtu karoserii, ułatwiając pokonywanie ostrych zakrętów i zmianę kierunku.

Sam montaż spoilera nie jest bardzo skomplikowanym zabiegiem. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie w obszarze tuningu, zawsze możesz oddać swój samochód w ręce profesjonalisty. Nie będzie to oczywiście tańsza opcja, ale przynajmniej gwarancja bezpieczeństwa. 

Szukasz gadżetów i akcesoriów, które poprawią wygląd i wydajność Twojego samochodu? Koniecznie zajrzyj do oferty Inter Cars! Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz! 

Części do samochodu
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!