Praca przy pojeździe w garażu wymaga nie tylko podniesienia maski. Czasem trzeba sprawdzić stan podwozia lub zreperować komponenty znajdujące się na dole. W takiej sytuacji dużym ułatwieniem są najazdy samochodowe. Ich rodzaj zależy od potrzeb użytkownika. Wyposażenie można nabyć zarówno u sprawdzonych dostawców, jak i zrobić samemu, na przykład z drewna. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o tym, jaki najazd samochodowy będzie dla Ciebie najlepszy, ile trzeba zapłacić za wyposażenie, a także, jak zrobić rampę samemu!

Za sprawą rampy samochodowej, można w prosty sposób podnieść pojazd ziemi i uzyskać dostęp do podwozia. Na wartość rampy wpływa wiele rzeczy, od materiałów, przez technologię, po zastosowanie hydraulicznego systemu podnoszenia. Najtańsze wersje są proste i do użytku domowego. Podnoszą zazwyczaj wyłącznie przód pojazdu. Jakie rodzaje podjazdów najczęściej znajdują się w ofercie dostawców?

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

Najazdy samochodowe – najpopularniejsze rodzaje

Dostawcy części i wyposażenia motoryzacyjnego, oferują dostęp do ich kilku rodzajów. Zaliczają się do nich, na przykład najazdy samochodowe aluminiowe, hydrauliczne, czy z tworzywa sztucznego. Cena za produkt zależy przede wszystkim od materiału wykonania  i technologii. Im wytrzymalszy produkt, tym droższe będą podjazdy samochodowe. 

Najazdy samochodowe – czym są i czy warto zrobić je samemu?

Najazdy samochodowe z podnośnikiem

Rampa samochodowa z podnośnikiem to sprzęt działający na zasadzie prasy hydraulicznej. Ciecz jest wypychana i skutkuje wysunięciem jednej z części elementu wyposażenia. Ten rodzaj pozwala sprawnie podnosić nawet najcięższe auta.

Najazdy samochodowe z podnośnikiem stosuje się przede wszystkim w profesjonalnych warsztatach mechanicznych, przestrzeniach przemysłowych i przedsiębiorstwach budowlanych. Sprawdzą się również w garażu, którego właściciel często dokonuje napraw lub chce korzystać z najpewniejszych rozwiązań. Produkt można nabyć w rozmaitych rozmiarach i wymiarach, co ułatwia dokonanie wyboru.

Najazdy samochodowe aluminiowe

Cechą wyróżniającą tę grupę produktów, jest połączenie małej wagi z dużą wytrzymałością. Najazdy samochodowe aluminiowe mogą być zarówno osobnym podjazdem, jak i stanowić element złożonego układu, na przykład rampy załadunkowej do naczepy czy ciężarówki.

Produkt ma zazwyczaj na swojej powierzchni teksturowe wzory krzyżowe. Wpływają na lepszą przyczepność kół pojazdu i zapewniają bezpieczeństwo w trakcie podjazdu na zabłoconych lub mokrych oponach, zwiększając przyczepność. Najazdy samochodowe aluminiowe mogą unieść ciężar o wadze nawet do 39 ton. 

Rampy są przy tym niezwykle lekkie, co ułatwia ich transport i przechowywanie. Co więcej, struktura ramp jest łatwa w czyszczeniu. Brud można usunąć już za sprawą standardowej mieszanki mydła i wody.

Najazdy samochodowe drewniane

Odmiana jest stosowana w domowych warunkach i najczęściej wykonuje ją się samemu. Najlepszym pomysł to stosowanie twardego typu drewna, które poradzi sobie z naciskającym ciężarem.

Najazdy samochodowe drewniane powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Należy je składować w miejscu o ograniczonej wilgotności powietrza. Trzeba mieć na uwadze, że ten typ nie jest tak wytrzymały, jak aluminium, czy stal, a także ma większą wagę. Konieczne jest też zapewnienie odpowiedniego podłoża, które ograniczy poślizg drewna, na przykład na trawie, czy żwirze.

Najazdy samochodowe betonowe

Stanowią stałe wyposażenie warsztatów, a także wielu garaży. Można też zauważyć betonowe rampy przy niektórych drogach. Kanał roboczy daje wiele możliwości ze względu na obszerną przestrzeń. Jego wykonanie przebiega zazwyczaj na etapie budowania domu.

Najazdy samochodowe – czym są i czy warto zrobić je samemu?

Bezpieczeństwo w trakcie użytkowania podjazdów

Podjazdy samochodowe będą z pewnością praktycznym elementem wyposażenia każdego garażu. Jednak przy ich użytkowaniu należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Przed zastosowaniem każdego rodzaju ramp, aluminiowych czy drewnianych, należy podjąć dodatkowe kroki w celu ochrony życia i zdrowia.

Odpowiednia charakterystyka gruntu

Na początku trzeba znaleźć płaską powierzchnię. Nieregularne kąty i nachylenie na pewno zwiększy prawdopodobieństwo niekontrolowanego przemieszczania się ramp. Należy unikać przy tym miękkich, mokrych lub śliskich powierzchni. Żeby podnieść bezpieczeństwo, można użyć dodatkowej maty antypoślizgowej.

Rampa dostosowana do wagi pojazdu

Najazd samochodowy powinien bez problemu unieść ciężar samochodu. Dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na nośność wagową rampy. Kluczowym parametrem przy wybieraniu produktu powinno być maksymalne obciążenie znamionowe. Z kolei o wadze samochodu można dowiedzieć się więcej, zaglądając do dowodu rejestracyjnego, sprawdzając naklejkę na drzwiach kierowcy lub sprawdzając informacje zawarte w instrukcji obsługi. Innym, dodatkowym środkiem bezpieczeństwa, będzie podstawienie klocków do koła na przeciwległym końcu. Dzięki nim samochód nie zsunie się z rampy. Ich stosowanie zapewni wsparcie hamulcom postojowym.

Najazdy samochodowe – co użyć zamiast nich?

Najlepszym rozwiązaniem do wykorzystania zamiast najazdów samochodowych będą podnośniki samochodowe. Wyróżniamy wiele ich rodzajów, niektóre przydatne głównie w warsztatach u mechaników, inne łatwe w użyciu nawet dla niedoświadczonych osób. 

Najwygodniejsze są oczywiście podnośniki przenośne, które często dostępne są w rozmiarach na tyle małych, że bez problemu zapakujesz je do bagażnika swojego samochodu. Takie urządzenie okazuje się bardzo przydatne w trasie, kiedy awaryjnie musisz zmienić oponę.

W odróżnieniu od najazdów podnośnik można wykorzystać przede wszystkim do prac przy kołach Twojego samochodu. Najazdy nie dają takiej możliwości, ponieważ auto wciąż jest na nich jedynie podniesione, ale nie oderwane od podłoża. To nie oznacza jednak, że stosowanie podnośników jest zawsze lepsze od najazdów. Są one niezawodne szczególnie pod względem stabilności. Złe użycie podnośnika mimo wszystko wiąże się z brakiem odpowiedniego podparcia konstrukcji auta, a co za tym idzie zagrożeniem dla osoby przy nim pracującej.

Najazd samochodowy – jak z niego korzystać? Ekspert Inter Cars radzi

Na początku dobrze jest dwukrotnie sprawdzić wyrównanie ramp i pozycję opon. Powinny stykać się z podjazdem całą powierzchnią. Zredukuje to prawdopodobieństwo pęknięcia najazdu lub tego, że zsunie się z niego pojazd. Następnie trzeba powoli wjechać na najazd samochodowy. Kierujący musi utrzymywać niską prędkość i nie zmieniać promienia skrętu kół – mówi ekspert Inter Cars.

Jednym z ostatnich etapów jest zatrzymanie samochodu na szczycie rampy. W takiej sytuacji koło ma być położone w całości na górnej, płaskiej części najazdu. Wtedy należy zaciągnąć hamulec postojowy. Na końcu można podłożyć kliny pod przeciwległymi kołami pojazdu i wcisnąć je pod opony, aby zablokować niepożądany ruch pojazdu.

Najazdy samochodowe – czym są i czy warto zrobić je samemu?

Jak zrobić własny najazd samochodowy?

Rampa może być zrobiona w domowych warunkach. Warto przy tym zdecydować się na dłuższy najazd z płytszym kątem, co zredukuje prawdopodobieństwo zsunięcia się auta i ułatwi dostęp. Przy wykonywaniu rampy należy używać twardego, litego drewna tak, aby nie pękło wskutek naporu ciężaru pojazdu.

Standardowo podstawa powinna mieć ok. 80 cm długości i szerokość ok. 30 cm. Te wymiary pasują do większości opon. Na takiej podstawie należy osadzić drugi kawałek, krótszy na około 65-70 cm, ale o takiej samej szerokości. Należy też zadbać o odpowiedni kąt nachylenia nakładanego elementu, aby nie powodował zbyt dużego oporu przy najeżdżaniu samochodem, można do tego użyć szlifierki.

Dwa kołki powinny być stabilnie połączone. Zaleca się do tego stosowanie kleju do drewna i śrub. Nie można dopuścić do żadnych luzów, bo w trakcie korzystania z najazdu dojdzie do zepsucia podjazdu. Ostatni krok to umieszczenia na przeciwległym końcu najazdu ogranicznika.

Czy warto zdecydować się na samodzielne wykonanie rampy?

Wykonanie najazdu samemu może być dobrą zabawą i jednocześnie dać sporo satysfakcji związanej z samodzielnym skonstruowaniem takiego elementu. Zaleca się jednak, aby korzystać ze sprawdzonych projektów znanych producentów. Dzięki temu można mieć pewność, że korzysta się z przetestowanego najazdu i nie martwić się o życie, zdrowie czy uszkodzenie samochodu.

baner mamy części do Twojego samochodu

Rampy prosto ze sklepu, samodzielnie wykonane i używane – o czym pamiętać?

Jeżeli będziesz korzystał z produktów od sprawdzonych firm, to nie musisz martwić się o bezpieczeństwo. Dobry najazd samochodowy powinien udźwignąć spory ciężar i bez problemu pomóc Ci w wykonywaniu napraw w garażu czy w warsztacie. 

Większe ryzyko niesie ze sobą wykonanie podjazdu samemu. Jeżeli nie jesteś pewien swoich umiejętności lub masz wątpliwości co do zrobionego najazdu, lepiej zrezygnować z korzystania z przedmiotu i zastanowić się nad zakupem markowego wyposażenia.

Niektórzy decydują się też na zakup używanych pojazdów samochodowym. Przeglądając ogłoszenia, można znaleźć wyjątkowo korzystne oferty. Przed zakupem trzeba się jednak upewnić, że stan techniczny jest odpowiedni. Każdy ubytek w konstrukcji, czy nieregularne zagięcia powinny skutecznie zniechęcić do nabycia produktu każdego kupującego.

Czy najazd samochodowy jest bezpieczny?

Podsumowując wszystkie kwestie związane z użytkowaniem ramp, można stwierdzić, że są bezpieczne. Jeżeli ktoś ma do dyspozycji produkt sprawdzonej marki lub ma wystarczające umiejętności, żeby zrobić wytrzymały podjazd, to nie ma o co się martwić. 

Dla pewności warto jeszcze doposażyć swój warsztat w dodatkowe akcesoria, na przykład łączniki, blokady pod koła i maty antypoślizgowe. Są to niedrogie produkty, których stosowanie znacznie zwiększy poziom bezpieczeństwa w trakcie wykonywanych napraw, czy serwisowaniu auta.

Dodatkowe akcesoria – na które warto zwrócić uwagę?

Decydując się na nabycie najazdu samochodowego, można też zastanowić się nad kupnem akcesoriów warsztatowych do najazdów i podnośników. Zdarza się również, że na rampę ma być przetransportowany kompletnie niesprawny samochód. Do tego przyda się na pewno wytrzymała linka samochodowa. 

Wspomnieliśmy też wcześniej, że dobrym zabezpieczeniem najazdów, jest specjalna podkładka. Dlatego warto zastanowić się również nad nabyciem pewnej maty antypoślizgowej. Z tymi akcesoriami, korzystanie z najazdu będzie znacznie bezpieczniejsze.

Szukasz produktów, o których wspominamy w artykule? Sprawdź ofertę Inter Cars.

Najazdy samochodowe – czym są i czy warto zrobić je samemu?

FAQ

Jakie są najpopularniejsze rodzaje najazdów samochodowych?

Wśród najpopularniejszych rodzajów najazdów samochodowych wymienia się: najazdy samochodowe z podnośnikiem, aluminiowe, drewniane oraz betonowe.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie użytkowania podjazdów?

By zadbać o bezpieczeństwo, w trakcie użytkowania pojazdów musisz skupić się m.in.: na odpowiedniej charakterystyce gruntu oraz rampie odpowiednio dostosowanej do wagi pojazdu. 

Czy warto zdecydować się na samodzielne wykonanie rampy?

Samodzielne wykonanie rampy może przynieść wiele satysfakcji – jednak zaleca się, by korzystać ze sprawdzonych projektów znanych producentów, aby mieć pewność, że użytkuje się przetestowanego najazdu. 

Czy najazd samochodowy jest bezpieczny?

Wszystkie kwestie związane z użytkowaniem ramp stwierdzają, że najazd samochody jest bezpieczny – przypadku wykorzystania produktów sprawdzonej marki lub posiadania wystarczających umiejętności, by wykonać wytrzymały podjazd. Dla pewności warto doposażyć swój warsztat w dodatkowe akcesoria, takie jak łączniki, blokady pod koła oraz maty antypoślizgowe. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!