To, jak prezentuje się Twoje auto, jest Twoją wizytówką. Wszak wygląd samochodu dużo mówi o jego właścicielu. Zdarza się jednak, że nawet po najdokładniejszym umyciu efekt jest daleki od zamierzonego. Mimo wielkiego wysiłku, który w to wkładasz, auto nadal wygląda na brudne. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest glinkowanie lakieru. To zabieg, który każdy właściciel samochodu może wykonać samodzielnie. Na czym polega glinkowanie lakieru? Jakie korzyści przynosi? Jak bezpiecznie przeprowadzić glinkowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Glinka to doskonały produkt, dla wszystkich zmotoryzowanych – jednak wybór jej twardości zależy od doświadczenia, w pracy z tym artykułem oraz grubością lakieru naszego samochodu. Nie chcemy bowiem, by nasze działania uszkodziły jego powierzchnię. Swoje zastosowanie znajdzie również w przypadku czyszczenia szyb, reflektorów, lusterek, a nawet felg. Dowiedz się więcej, na co powinieneś zwrócić uwagę, przy jej wyborze, by dostosować ją pod preferencje Twojego samochodu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. czym jest glinkowanie lakieru;
  2. jak twardą glinkę wybrać;
  3. jakie elementy samochodu możesz glinkować;
  4. ile kosztuje glinkowanie auta;
  5. jak sprawdzić, czy glinkowanie jest konieczne.

Glinkowanie lakieru — co to jest?

Materiały ścierne w motoryzacji są bardzo różne. Wśród nich m.in. można wyliczyć arkusze, papiery i włókniny ścierne, papiery na gąbce, włókniny sprasowane oraz tytułowe glinki. Przy odpowiednim wyborze, to właśnie za ich pomocą można skutecznie usunąć drobiny asfaltu, rdzawe naloty, resztki owadów, pył wydobywający się z klocków hamulcowych, sadzę, a nawet żywicę. Jest to brud, którego nie usunie nawet najlepsza myjnia bezdotykowa. Glinkowanie samochodu to nic innego, jak bardzo dokładne oczyszczenie jego powierzchni z różnego rodzaju zabrudzeń.

Glinkowanie doskonale radzi sobie z wyciąganiem brudu z rys znajdujących się na lakierze. Z powodzeniem można po nie sięgnąć, nawet przy najmniejszych zanieczyszczeniach – nie obawiając się o powstanie nowych zarysowań czy zmniejszenia grubości powłoki lakierniczej.

Czym jest glinka samochodowa i jakie ma właściwości?

Glinka samochodowa to masa, w której znajdują się cząsteczki polerskie bardzo podobne do tych, które zawarte są w pastach polerskich. Najważniejszą właściwością glinki jest zdolność wnikania w mikro szczeliny lakieru. To właśnie dlatego z jej pomocą można tak dokładnie usunąć zabrudzenia z powierzchni karoserii. W wielu przypadkach sprawdza się zdecydowanie lepiej niż woda, która nie radzi sobie, chociażby z cząstkami asfaltu czy żywicą. Pamiętaj, że glinkę znajdziesz w grupie produktów określonych jako pasty polerskie.

Glinkę jaką twardość wybrać?

Kiedy wiesz już co to jest glinkowanie lakieru, warto, abyś dowiedział się, jak twardą glinkę zastosować. Twardość jest bowiem tą cechą, która wpływa na intensywność czyszczenia.

Glinkowanie lakieru — co to jest?

Glinka miękka jest odpowiednia dla początkujących. Świetnie sprawdzi się, jeśli nie masz doświadczenia z tego rodzaju produktem. Sięgając po nią, nie musisz obawiać się, że uszkodzisz lakier. Jest ona bowiem niezwykle delikatna. Decydując się na nią, powinieneś jednak być świadomy tego, że wymaga ona dłuższej pracy, ponieważ efektywność jej wykorzystania jest nieco mniejsza. 

Glinki średnie są odpowiednie dla tych, którzy glinkowali już lakier i wiedzą, jak pracuje się z tym produktem. Nakład pracy w ich przypadku jest dużo mniejszy, efekt pojawia się zdecydowanie szybciej. To glinka odpowiednia dla starszych samochodów, które mają zdecydowanie grubszy lakier.

Glinki twarde nie są odpowiednie dla osób, które wcześniej nie miały, żadnego doświadczenia z tym produktem. Twarda glinka w rękach kogoś, kto nie umie się nią posługiwać, prawie zawsze oznacza bowiem poważne uszkodzenie lakieru. Jeśli jednak wiesz, jak to zrobić, możesz być pewny, że oczekiwany efekt pojawi się naprawdę bardzo szybko.

Nigdy nie powinieneś więc kupować glinki w ciemno. Zapoznaj się dokładnie z opisem producenta oraz kolorem, który wskazuje na poziom jej twardości. Jeśli znajdziesz informację, że glinka jest twarda mimo tego, że jej kolor jest różowy – zarezerwowany dla miękkiej glinki, zachowaj ostrożność. Pamiętaj, lepiej kupić zbyt miękką niż za twardą. 

Szukasz produktu, który opisujemy? Zajrzyj na stronę Inter Cars i wybierz odpowiedni artykuł dla Twojego samochodu!

Co daje zastosowanie glinki polerskiej?

Jeśli zdecydujesz się na czyszczenie samochodu za pomocą glinki polerskiej, możesz być pewny, że uda Ci się uzyskać doskonały połysk lakieru. Efekt ten pojawia się nawet w przypadku tych aut, które swój blask straciły dawno. Glinka świetnie przygotowuje lakier na późniejsze nałożenie wosku.

Zastosowanie glinki sprawia, że nowe zabrudzenia osadzają się na samochodzie zdecydowanie trudniej. Kiedy po nią sięgniesz, szybko zauważysz, że każde kolejne czyszczenie samochodu będzie prostsze. Na pewno włożysz w nie dużo mniej wysiłku. Zastosowanie glinki sprawia, że pojawia się również efekt hydrofobowy. Polega on na tym, że woda z samochodu spływa natychmiast. W efekcie na lakierze nie tworzą się zacieki.

Jakie elementy samochodu można glinkować?

Glinkowanie samochodu to nie tylko glinkowanie lakieru. Jeśli sięgniesz po glinkę o odpowiedniej twardości, możesz użyć jej do wyczyszczenia szyb, reflektorów, lusterek, a nawet felg. Tym samym każdy element auta może zyskać idealną czystość i odzyskać dawny blask.

Zastosowanie glinki do szyb to dobry wybór, jeśli planujesz sięgnąć również po tak zwaną niewidzialną wycieraczkę. Jest to produkt, który stwarza na szybie powłokę hydrofobową. W efekcie woda spływa po szybie, nie tworząc smug i zacieków. Jeśli wcześniej postawisz na glinkowanie, efekt ten zostanie skutecznie wzmocniony. W wyniku zwiększysz komfort jazdy podczas opadów deszczu lub śniegu. Przy okazji dobierz odpowiednie wycieraczki, aby podwójnie zwiększyć stopień widoczności i poziom bezpieczeństwa.

Glinkowanie daje bardzo dobry efekt również w przypadku felg. Jest to ten element samochodu, który narażony jest na naprawdę uporczywe zabrudzenia. Ich usunięcie tradycyjnymi metodami jest bardzo trudne. Glinkowanie felg sprawdza się świetnie — możesz tu liczyć na efekt lustra. Satysfakcja i świetny wygląd auta gwarantowane.

Omawiana glinka rewelacyjnie sprawdza się również wtedy, kiedy z karoserii chcesz usunąć ptasie odchody. To jedne z trudniejszych zabrudzeń, których czyszczenie może doprowadzić do uszkodzenia lakieru. Co więcej, na lakier mogą oddziaływać substancje chemiczne zawarte w odchodach. Glinkowanie lakieru poradzi sobie doskonale nawet z tymi odchodami, które naprawdę mocno zaschły.

Glinkowanie lakieru — cena usługi

Glinkowanie lakieru — cena usługi

Decydując się na glinkowanie samochodu, pamiętaj, że możesz to z powodzeniem zrobić samodzielnie. Nie musisz od razu wstawiać auta do warsztatu. Jedyny wydatek, jaki musisz ponieść to ten związany z zakupem glinki i środka gwarantującego poślizg.

Koszt zakupu glinek jest zróżnicowany. To sprawia, że sprzedający są w stanie zaproponować oferty dopasowane do każdego portfela. Cena nie będzie przeszkodą, więc decydując się na samodzielne glinkowanie, możesz więc bardzo dużo zaoszczędzić.

Jak glinkować auto?

Odpowiadając na pytanie jak glinkować auto, zaczniemy do tego, że nie ma w tym przypadku potrzeby korzystania z pomocy fachowców. Pamiętaj jednak, że ważne jest odpowiednie przygotowanie. Zacznij od dokładnego umycia samochodu. Wykorzystaj do tego dobrej jakości szampon samochodowy. Następnie osusz auto, wykorzystując mikrowłókno. 

UWAGA: nie przecieraj karoserii, a dokładnie przykładaj tkaninę miejsce przy miejscu. Sięgnij również po środek gwarantujący poślizg. Dzięki niemu glinkowanie lakieru będzie dużo prostsze. Jeśli nosisz zegarek, obrączkę lub inną biżuterię, zdejmij ją na czas glinkowania. Chodzi o to, aby nie zahaczyć przedmiotami o powierzchnię lakieru.

Jak glinkować auto?

Kiedy auto jest już przygotowane, możesz przystąpić do glinkowania. Oderwij kawałek glinki, a następnie ugniataj ją w dłoniach. Ich ciepło sprawi, że zmieni ona swoją formę. Stanie się miękka i elastyczna, dzięki czemu będzie można wyczyścić nią samochód. Kiedy glinka się ogrzeje, uformuj się z niej placek. Pokryj go odrobiną płynu, który nada jej poślizg. Następnie prostymi ruchami pionowymi lub poziomymi wyczyść wybrany fragment auta. 

UWAGA: nigdy nie wykonuj glinką ruchów okrężnych. Mogłoby to doprowadzić do pojawienia się zarysowań. Podobnie stanie się wówczas, gdy glinka będzie zbyt sucha.

Kiedy skończysz czyścić wybrany fragment auta, oceń czystość glinki. Jeśli jest bardzo brudna, zagnieć ją od nowa, robiąc to tak, aby wszelkie zabrudzenia znalazły się w środku. Chodzi o to, aby kolejne części samochodu traktować możliwie jak najbardziej czystą glinką. Jeżeli w trakcie pracy glinka wypadnie Ci z rąk i upadnie na ziemię, nie używaj jej już do dalszego czyszczenia. 

Kiedy glinkowanie lakieru jest skończone, ponownie umyj auto. Dopiero wtedy, możesz przystąpić do kolejnych prac. Jeśli na powierzchni karoserii widoczne są zarysowania, wypoleruj ją. Warto również postawić na woskowanie, które sprawi, że samochód będzie jeszcze bardziej odporny na powstawanie nowych zabrudzeń. Jeśli chodzi o środki do woskowania, to ich wybór jest ogromny. Różne marki, pojemności, opakowania — wszystko to sprawia, że bez trudu kupisz preparat, który najlepiej wpisuje się w Twoje potrzeby. 

Jak sprawdzić, czy glinkowanie jest konieczne?

Najlepiej sprawdza się test rękawiczki. Warto sprawdzić, czy w Twoim przypadku glinkowanie jest w ogóle konieczne. Nałóż na dłoń rękawiczkę wykonaną z folii, a następnie przesuwaj nią po powierzchni lakieru w jednym kierunku. Jeśli nie sunie gładko, glinkowanie lakieru na pewno się przyda. To metoda pozwala na skuteczne wyczucie zabrudzeń, których na samochodzie może być naprawdę mnóstwo.

Pamiętaj, że na częstotliwość glinkowania wpływa przebieg auta, a także to, gdzie najczęściej jeździsz. Jeśli samochód jest garażowany, używany bardzo rzadko, a do tego poruszasz się nim głównie po mieście, dokładne czyszczenie lakieru będziesz wykonywać rzadziej. Jeśli jednak jeździsz dużo, Twoje trasy są długie, czy zdarza Ci się parkować pod drzewem, wykonuj ten zabieg regularnie. 

Glinkowanie lakieru, czyli sposób na przywrócenie karoserii blasku

Co o glinkowaniu sądzą eksperci?

Ekspert Inter Cars zaznacza, że: Glinkowanie lakieru to jeden z lepszych sposobów skutecznego usuwania nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. Na zabieg ten można zdecydować się bez względu na to, jakim samochodem jeździsz. Glinki można używać zarówno do czyszczenia starych pojazdów, jak i tych, które niedawno opuściły salon samochodowy. Zawsze – o ile tylko zabieg ten wykonasz prawidłowo – możesz spodziewać się bardzo dobrego efektu.

Glinkowanie lakieru – podsumowanie

Glinkowanie samochodu to świetne uzupełnieni dla tradycyjnego mycia samochodu. Nawet najlepszy szampon w połączeniu z wodą o odpowiedniej temperaturze nie poradzi sobie z niektórymi zabrudzeniami. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje auto będzie świecić czystością, zaopatrz się w dobrej jakości glinkę polerską i przystąp do działania. W prosty sposób przywrócisz karoserii blask, skutecznie usuwając nawet asfalt, żywicę i ptasie odchody. Twój samochód na pewno zabłyśnie czystością, gdy wybierzesz jeden z produktów Inter Cars, przeznaczony glinkowaniu.

FAQ

Czym jest glinkowanie samochodu?

Glinkowanie to metoda oczyszczania samochodu z różnego rodzaju zabrudzeń. Wykorzystuje ona specjalną glinkę, która „wyciąga” zabrudzenia, znajdujące się nawet w zagłębieniach lakieru.

Jakie części auta można glinkować?

Glinkowanie może dotyczyć tak naprawdę prawie każdego elementu samochodu. Można glinkować lakier, szyby, czy lusterka. Najbardziej popularne jest wciąż glinkowanie lakieru.

Jakie zalety ma glinkowanie samochodu?

Glinka polerska gwarantuje wysoki połysk lakieru nawet wtedy, kiedy dawno stracił on już swój blask. Sprawia, że czyszczona powierzchnia jest bardziej odporna na nowe zabrudzenia.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!