Wybrać dywaniki samochodowe gumowe czy welurowe? To jeden z odwiecznych dylematów kierowców. Dziś raz na zawsze postaramy się go zatem rozstrzygnąć. W tym celu wymienimy największe zalety obydwu typów. Wskażemy też ile kupujący musi zapłacić za każdy z rodzajów mat podłogowych do auta w sklepie motoryzacyjnym. Przeczytajcie nasz poradnik i zdecydujcie sami.

Podczas zakupu dywaników samochodowych bez względu na rodzaj materiału należy pamiętać o kilku aspektach. Pierwszym i podstawowym jest kształt. Dywaniki najlepiej wybierać z wycięciami dopasowanymi to kształtu podłogi konkretnego modelu samochodu. Tylko wtedy kierowca będzie miał pewność, że dobrze ułożą się na podłodze, nie będą się przesuwać w trakcie jazdy oraz np. nie wsuną się pod jeden z pedałów i nie utrudnią prowadzenia pojazdu. W dzisiejszych czasach bardzo wiele modeli dywaników samochodowych posiada dodatkowo otwory na punkty montażowe umieszczone w podłodze. Wpięcie maty w specjalne klipsy przygotowane przez producentów (np. standard w Grupie Volkswagena od lat dziewięćdziesiątych) ustabilizuje ją na miejscu i zapobiegnie przesuwaniu podczas jazdy.

 

Dywaniki samochodowe – welur lepiej dopasujesz do wnętrza!

Dywaniki samochodowe welurowe mają jedną wielką zaletę. Przede wszystkim dobrze wyglądają w kabinie pasażerskiej! Na rynku dostępne są różne wersje kolorystyczne materiałów. A to pozwala na dostosowanie ich barwy do barwy tapicerski wyściełającej podłogę w pojeździe. Poza tym kierowca może wybrać model dywaników z wyszytym logo np. Toyoty czy Volkswagena, ewentualnie ze spersonalizowanym napisem. Dywaniki samochodowe welurowe są uważane za dużo trwalsze od gumowych. O ile w gumowych już po roku czy dwóch potrafi się zrobić np. dziura w miejscu, w którym kierowca opiera piętę naciskając pedał sprzęgła, o tyle w welurowych czas ten jest dużo dłuższy. Wcześniej ewentualnie punktowo może się wygnieść materiał, z którego zostały wykonane.

 

Dostępne produkty: dywaniki samochodowe welurowe

 

Dywaniki materiałowe zazwyczaj są wyposażane w otwory montażowe. Są jednak również gotowe na wypadek, w którym te nie będą się zgadzać z punktami przygotowanymi przez producenta samochodu. W jaki sposób? Przede wszystkim głównie za sprawą materiału wyścielającego maty od spodu. Ten jest szorstki i porowaty. Przypomina swoją strukturę m.in. niejednolity kamień. Dzięki temu dosłownie wczepia się w tapicerkę na podłodze samochodu, a tym samym stabilizuje dywanik na miejscu podczas eksploatacji. Stabilizacja to jedno, sztywna forma to drugie. Za jej sprawą dywaniki podczas wyjmowania i wkładania do auta nie odkształcają się, nie zaginają i zachowują dobry wygląd na dłużej.

dywaniki samochodowe, dywaniki samochodowe welurowe, dywaniki, dywaniki welurowe
Fot. Materiały Volkswagen

Welurowy materiał na dywanikach dość dobrze sprawdza się latem. W przeciwieństwie do gumy nie zatrzymuje dużej ilości ciepła. W ten sposób w mniejszym stopniu potęguje efekt nagrzania kabiny pasażerskiej podczas postoju w upale. Jak utrzymać w czystości dywaniki samochodowe welurowe? Należy od czasu do czasu pojechać na myjnie i najpierw je wytrzepać, a następnie odkurzyć. Te zabiegi powinny wystarczyć oczywiście pod warunkiem, że kierowca ma do czynienia z gorącym latem i ładną pogodą. Problem zaczyna się pojawiać w sytuacji, w której na dworze zaczyna padać deszcz.

 

Dywaniki welurowe sprawdzą się w bezdeszczową pogodę

Po pierwsze dlatego, że dywaniki welurowe nie oddają wilgoci zbyt łatwo. Zalegająca w nich woda może potęgować efekt parujących szyb, ewentualnie generować nieprzyjemny zapach w kabinie – to jednak głównie jesienią i zimą. Aby tego uniknąć, warto od czasu do czasu wyjąć dywaniki z samochodu i wygrzać w letnim słońcu. Po drugie materiałowe maty można skutecznie zabrudzić np. błotem zebranym wokoło podeszwy buta. Wtedy w ich doprowadzeniu do czystości pomóc może przede wszystkim pranie. Tylko za jego pomocą kierowca pozbędzie się z szorstkiej tkaniny wszystkich drobinek piasku.

 

Dostępne produkty: dywaniki samochodowe gumowe

 

Dywaniki samochodowe gumowe nie wyglądają tak estetycznie jak welurowe. Z drugiej strony są dużo łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Wystarczy wyrzucić z nich zebrany piasek, ewentualnie od czasu do czasu umyć je myjką ciśnieniową. Poza tym w czasie deszczu woda zbiera się na ich powierzchni i nie wsiąka w tapicerkę wyścielającą podłogę, a błoto pozostaje w gumowych wgłębieniach, przez co później łatwiej jest się go pozbyć. Co z wadami? Dywaniki samochodowe gumowe są dużo cięższe od welurowych oraz jako nowe mogą mieć bardzo drażniący zapach. Na ten ostatni z czynników szczególnie powinny zwrócić uwagę osoby cierpiące na alergie, ewentualnie mające wrażliwy zmysł powonienia.

dywaniki samochodowe, dywaniki samochodowe gumowe, dywaniki, dywaniki gumowe
Fot. Materiały Volkswagen

 

Dywaniki gumowe i welurowe – ceny są podobne

Ceny dywaników samochodowych bez względu na rodzaj zastosowanego materiału są w zasadzie podobne. Zestaw nowych gum do pierwszego rzędu foteli kosztuje co najmniej 40 złotych. Komplet mat materiałowych dla przodu i tyłu zostanie natomiast wyceniony na mniej więcej 89 złotych. Większe rozbieżności zaczynają się pojawiać dopiero w wyższym zakresie cenowym. Ceny pokrowców materiałowych potrafią momentami dochodzić do 200 złotych, podczas gdy maty gumowe zazwyczaj nie kosztują więcej niż 110 – 120 złotych.

Kierowca podczas wyboru dywaników samochodowych musi przede wszystkim zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami. Niestety powinien je zestawić też z warunkami eksploatacji. Przykład? Jeżeli posiada auto uterenowione i często zjeżdża poza utwardzone szlaki, z całą pewnością powinien zdecydować się na dywaniki gumowe. Materiałowe dość szybko mogą zostać zabrudzone błotem i stracą swój wygląd. Kiedy zatem zdecydować się na welur? W sytuacji, w której pojazd jeździ głównie po mieście. W takim przypadku ryzyko trwałego zabrudzenia materiału jest mniejsze, przez co kierowca otrzyma pewność, że eleganckie dywaniki samochodowe welurowe zachowają swój wygląd przez dłuższy czas.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!