Zdarzyło Ci się kiedyś zauważyć, że radio w Twoim samochodzie nagle zaczyna grać głośniej lub ciszej, gdy zmieniasz prędkość? Jeśli odpowiedź brzmi tak, nie jesteś sam. Właściwie jest to „fenomen”, który budzi wiele pytań, a niekiedy nawet frustruje. Ale jaka jest prawdziwa przyczyna tego zagadkowego zjawiska? Czy to rezultat skomplikowanej technologii, czy może nasze samochody próbują komunikować się z nami na nieznane dotąd sposoby? W tym artykule zabierzemy Cię w fascynującą podróż przez świat akustyki samochodowej, odkrywając prawdę stojącą za zjawiskiem rozregulowania głośności radia przy zmianie prędkości.

radio samochodowe

Słuchanie muzyki podczas jazdy samochodem potrafi umilić nawet najdalszą podróż. Wysoka jakość dźwięku generowanego przez samochodowy zestaw audio często zachęca, aby zwiększyć głośność, zwłaszcza gdy w radiu leci ulubiony kawałek. Jednak na dłuższą metę głośne słuchanie muzyki jest męczące i budzi w zakresie bezpieczeństwa oraz przepisów kodeksu drogowego wiele wątpliwości. Radio samochodowe z automatyczną regulacją głośności samoczynnie dopasuje natężenie dźwięku do warunków akustycznych panujących w kabinie pojazdu. Większość z nowoczesnych urządzeń korzysta z tego rozwiązania. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Czym jest radio samochodowe z automatyczną regulacją głośności?

System automatycznej regulacji głośności radia stosowany jest przez wielu producentów urządzeń car audio. Niesie to ze sobą wiele korzyści, takich jak komfort słuchania muzyki dzięki dopasowaniu poziomu głośności do dźwięków emitowanych przez pojazd i otoczenie. 

Wraz ze wzrostem prędkości natężenie hałasu emitowane przez powietrze opływające powierzchnię kabiny znacznie wzrasta. Podobnie szum generowany przez opony należy do dźwięków o zmiennym natężeniu, które bezpośrednio wpływają na poziom hałasu wewnątrz auta. Systemy automatycznej regulacji głośności kompensują nadmierne szumy poprzez zwiększenie natężenia dźwięku odtwarzanego przez radio samochodowe.

radio samochodowe nowoczesne

Automatyczna regulacja głośności występuje pod różnymi nazwami, co może budzić konsternację podczas przeglądania opcji menu radia samochodowego lub danych technicznych urządzenia. Najczęściej spotykaną nazwą tego rozwiązania jest AVC (ang. Automatic Volume Control), co po polsku oznacza automatyczną kontrolę głośności. Producenci, tacy jak Opel czy Kia, nazywają ten system SDVC (ang. Speed Dependent Volume Control). Z kolei samochody z oferty koncernu VAG korzystają z nazwy Gala. Japoński producent Sony, który dostarcza swoje produkty m.in. do samochodów marki Ford, stosuje nazwę Auto Volume.

Niezależnie od nazwy handlowej niemal każde radio samochodowe wyposażone w automatyczną regulację głośności pozwala ustawić poziom czułości pracy tego urządzenia. W zaawansowanych radioodtwarzaczach dostępne może być nawet kilkanaście poziomów czułości. Z kolei prostsze radia samochodowe mogą oferować jedynie włączenie i wyłączenie tej funkcji z poziomu menu. 

Jak działa radio samochodowe z regulacją głośności przy zmianie prędkości? 

Sterownik systemu AVC odpowiada za zwiększenie poziomu głośności dźwięku płynącego z głośników wraz ze wzrostem poziomu hałasu wewnątrz samochodu. Gdy prędkość spadnie, odgłosy pracy silnika, a także szumy powietrza i opon staną się mniej słyszalne, to system automatycznej regulacji odpowiednio obniży poziom dźwięku. Właściwa praca układu wymaga aktualnych danych dotyczących poziomu hałasu w kabinie pasażerskiej.

Producenci stosują różne rozwiązania, dzięki którym radio samochodowe odtwarza dźwięk z głośnością dopasowaną do warunków panujących wewnątrz pojazdu. Najprostsze rozwiązania regulują poziom natężenia dźwięku na podstawie aktualnej prędkości pojazdu oraz obrotów silnika. W praktyce oznacza to, że radio będzie grało głośniej podczas jazdy z prędkością 70 km/h na trzecim, a ciszej, gdy przy tej samej prędkości samochód będzie jechał np. na piątym biegu. To stosunkowo proste rozwiązanie jest wystarczająco skuteczne.

Samochody wyposażone w zaawansowane systemy car audio korzystają z mikrofonów, które stale mierzą poziom hałasu we wnętrzu. Precyzyjne, rzeczywiste odczyty pozwalają dobrze dopasować poziom głośności dźwięku płynącego z głośników. 

Producenci luksusowych samochodów korzystają także z rozwiązań, które jeszcze bardziej reagują na odczuwalny poziom hałasu w kabinie, niż system automatycznej regulacji dźwięku. Specjalne mikrofony skanują fale dźwiękowe niechcianych hałasów, a następnie z głośników emitowane są przeciwstawne fale. W efekcie w samochodzie panuje o wiele niższy poziom hałasu słyszalnego dla ludzkiego ucha – zauważa ekspert Inter Cars.

Usterki systemu automatycznej regulacji dźwięku

Rozregulowanie głośności radia przy zmianie prędkości to irytująca usterka. Konieczność manualnego podgłaśniania podczas jazdy z wyższymi prędkościami jest nie tylko niewygodne, lecz także może dekoncentrować kierowcę. Najczęściej spotykanym objawem awarii jest brak podgłaśniania podczas jazdy ze znaczną prędkością. Znacznie rzadziej zdarza się, że radio zwiększa głośność wraz ze wzrostem poziomu hałasu, a następnie nie ścisza się, gdy samochód zwalnia.

radio samochodowe glosnosc

Stwierdzenie źródła usterki nie jest łatwe. Można co prawda sprawdzić stan okablowania oraz złączy, ale jeśli to nie przyniesie efektów, radio samochodowe powinno trafić w ręce doświadczonego serwisanta. W przypadku starszych i tańszych urządzeń koszty naprawy mogą być zupełnie nieadekwatne do wartości zepsutego radioodbiornika. Wtedy warto mieć na uwadze, że nowe radio samochodowe dobrej jakości wcale nie musi być drogie. Już za kilkaset złotych możesz kupić nowe urządzenie z gwarancją producenta, które ponadto może oferować znaczenie lepsze parametry od dotychczas używanego sprzętu i dodatkowo być wyposażone w system Apple Car Play lub Android Auto. 

Spalona końcówka mocy 

Zdecydowaliśmy się przytoczyć w tym artykule również jeden z najczęstszych powodów awarii systemu audio. Chociaż nie jest to do końca tematyka tego artykułu, warto wiedzieć, że nie jest to nic poważnego, a naprawa nie nadwyręży Twojego portfela.

Radio samochodowe może dawać objawy usterki w wyniku spalonej końcówki mocy. To niewielkie urządzenie odpowiada za wzmocnienie prądu wychodzącego z radioodtwarzacza do głośników o niskiej impedancji, czyli zależności pomiędzy natężeniem i napięciem występującym w obwodach prądu zmiennego. W prostych słowach napięcie prądu wychodzące z radia samochodowego musi być dopasowane do impedancji głośników, która najczęściej wynosi od 4 do 8 omów. Montując głośniki np. o oporności wynoszącej 8 ohmów, należy wybrać radio samochodowe oraz ewentualny wzmacniacz, który pracuje na takim samym poziomie napięcia.

Radio samochodowe objawy daje w postaci braku dźwięku płynącego z głośników pomimo poprawnie podłączonej instalacji oraz ustawienia nawet maksymalnego poziomu dźwięku na radioodtwarzaczu. Pocieszające jest jednak to, że koszt zakupu nowej końcówki mocy to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Usługa wymiany zużytego podzespołu zaczyna się od ok. 100 zł. Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku starszych i nietypowych radioodtwarzaczy samochodowych kupno oryginalnej części lub dopasowanie zamiennika może być problematyczne. Wtedy, podobnie jak w przypadku awarii systemu automatycznej regulacji dźwięku, jedynym rozwiązaniem może być zakup nowego radia.

Chciałbyś zmodyfikować nagłośnienie samochodu? Czy warto inwestować w nowy zestaw car audio? Odpowiedzi szukaj w artykule na blogu Inter Cars.

Jak wyłączyć system automatycznej regulacji głośności?

Procedura wyłączania systemu automatycznej regulacji głośności może się różnić w zależności od marki i modelu samochodu. Poniżej znajduje się ogólny przewodnik, który powinien być stosowany w większości pojazdów. Pamiętaj jednak, że zawsze warto zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu lub skontaktować się z serwisem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

  1. Uruchom system infotainment: System infotainment to centralny panel dotykowy lub z przyciskami, który kontroluje wiele aspektów Twojego samochodu, takich jak: radio, nawigacja, ustawienia samochodu itp. Zazwyczaj jest umiejscowiony na środku deski rozdzielczej.
  2. Znajdź ustawienia dźwięku: W systemie infotainment powinno być menu lub ikona ustawień (często przedstawiane jako kółko zębate). Kliknij je i poszukaj opcji związanych z dźwiękiem, audio lub radio.
  3. Znajdź ustawienia automatycznej regulacji głośności: w ustawieniach dźwięku, powinno być miejsce, gdzie możesz kontrolować audio. Znajdź sekcję, która mówi o automatycznej regulacji głośności. Może to być oznaczone jako AVC, Gala, SSV lub podobne, w zależności od Twojego samochodu.
  4. Wyłącz funkcję: Zazwyczaj, po kliknięciu tej opcji, zobaczysz możliwość włączania lub wyłączania tej funkcji. Wybierz „off” lub „disable” (zależnie od języka systemu), aby wyłączyć funkcję automatycznej regulacji głośności.
jak podłączyć radio w aucie

Po wykonaniu tych kroków system automatycznej regulacji głośności powinien być wyłączony i radio nie będzie już automatycznie dostosowywać głośności do prędkości Twojego samochodu.

Nie zapomnij o akcesoriach

W dobie serwisów streamingowych, takich jak Spotify czy YouTube, popularność słuchania muzyki z radia nieco spadła. Jednak nadal jest to źródło informacji o sytuacji na drogach oraz uniwersalne rozwiązanie, jeśli nie chcesz lub nie możesz korzystać ze streamingu. Dlatego warto mieć w aucie wysokiej jakości antenę samochodową. Dzięki temu będziesz mógł słuchać radia zawsze, gdy będziesz mieć na to ochotę. Sprawdzone anteny samochodowe pochodzące od renomowanych producentów znajdziesz w sklepie Inter Cars.

baner inter cars

Rozregulowanie głośności radia przy zmianie prędkości – podsumowanie

Automatyczna regulacja głośności w radiu samochodowym to wygodne rozwiązanie, które wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Najpopularniejszą usterką jest brak dopasowywania natężenia dźwięków płynących z głośników do hałasu panującego w kabinie pojazdu. Wtedy najlepiej poprosić o kosztorys naprawy w serwisie car audio. Dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzje o naprawie uszkodzonego radioodtwarzacza lub o zakupie nowego urządzenia. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Informacje dotyczące funkcjonalności Twojego radia samochodowego sprawdzisz w menu. Pamiętaj jednak, że system automatycznej regulacji głośności może mieć różne nazwy, takie jak np. Gala w niektórych modelach Audi czy VW. Sięgnij po instrukcję obsługi samochodu lub radioodtwarzacza, aby ustalić, czy Twoje urządzenie ma tę funkcję.

Dużo zależy od stopnia zaawansowania technologii użytej przez producenta radioodtwarzacza. Niektóre urządzenia mogą sobie radzić z automatyczną regulacją głośności dźwięków pochodzących z każdego źródła. Z kolei inne odtwarzacze mogą dopasowywać poziom dźwięku podczas słuchania radia, a po przełączeniu na streaming lub mp3 funkcja może przestać działać. 

Przepisy kodeksu drogowego ani regulacje dotyczące okresowych przeglądów technicznych nie nakładają na właścicieli samochodów obowiązku sprawnego radioodtwarzacza. Należy jednak mieć na uwadze, że grające zbyt cicho lub zbyt głośno radio obniża komfort jazdy, a manualne dopasowywanie poziomu głośności bywa absorbujące.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!