Zimowe miesiące to szczególnie wymagający okres dla samochodu. Mimo, że auta posiadają coraz bardziej zaawansowane systemy i wymyślne rozwiązania, to nadal w kilku podstawowych aspektach zimą wymagają szczególnej troski z naszej strony. I nie chodzi tu jedynie o wymianę opon.

Nieustanna wilgoć, niskie temperatury, środki chemiczne i piasek, którymi posypywane są drogi, to tylko niektóre czynniki, które znacznie utrudniają eksploatację samochodu zimą. Jednak sama wymiana opon nie wystarczy, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo jazdy w tym szczególny okresie. Musimy pamiętać o sprawdzeniu, przygotowaniu i zabezpieczeniu kilku newralgicznych elementów samochodu.

Zabezpiecz nadwozie

Przed zimą auto powinniśmy dokładnie umyć zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Nigdy nie wiadomo kiedy zimowa aura pozwoli na ponowne zadbanie o lakier samochodu. Przy okazji możemy zabezpieczyć lub zlecić zabezpieczenie lakieru twardym woskiem. Dzięki temu samochód będzie trudniej się brudził i łatwiej go umyjemy. Dokładne umycie pozwoli też na ocenę stanu powłoki lakierniczej. To dobra okazja do usunięcia drobnych ognisk korozji, które w zimie, w kontakcie z solą z dróg mogą stać się poważnym problemem.

Nadwozie to również zamki oraz gumowe uszczelki. W zimie guma może przymarzać do metalowych powierzchni karoserii, a próba otwarcia drzwi, których uszczelka przymarzła, może skończyć się jej uszkodzeniem. Dlatego gumowe elementy warto nasmarować środkami na bazie silikonu. W przypadku zamków powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny odmrażacz. Pod żadnym pozorem nie należy smarować zamków preparatami, które akurat mamy pod ręką, ponieważ najczęściej przyniesie to efekt odwrotny do oczekiwanego.

Zobacz naszą ofertę środków do ochrony i pielęgnacji samochodu

Płyny eksploatacyjne

Nawet tak pozornie niegroźna rzecz, jak letni płyn do spryskiwaczy w zimie może stać się źródłem poważnych problemów. Dlatego, przed nadejściem mrozów powinniśmy wymienić go na zimowy. Najłatwiejszym sposobem na opróżnienie zbiornika z płynu letniego jest po prostu zużycie go. Po nalaniu płynu zimowego ważne jest, aby przepłukać układ, czyli włączyć spryskiwacze, aby nowy płyn wyparł z instalacji resztki starego.

Równie istotny jest płyn chłodniczy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, na ile płyn w chłodnicy naszego auta jest odporny na zamarzanie, powinniśmy sprawdzić temperaturę jego krzepnięcia. W sprawnych układach wynosi ona około -37 stopni Celsjusza. Ta czynność będzie więc szczególnie ważna w przypadku samochodów, w których w przeszłości pojawiały się problemu z chłodzeniem lub takich, których historii nie znamy. Sprawdzenie temperatury krzepnięcia wykonamy w każdym serwisie, często za darmo.

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki warsztatów. Znajdź warsztat najbliższej okolicy.

Akumulator

Akumulator w okresie zimowym to jedno z częstszych źródeł problemów. Przy -18 stopniach Celsjusza ma tylko 50 proc. mocy rozruchowej, natomiast silnik stawia opory o 50 proc. większe. Warto więc przed zimą poświęcić mu nieco uwagi. Kondycję akumulatora najlepiej zbadać w serwisie. To prosty, szybki i najczęściej darmowy zabieg. Chodzi o dokonanie pomiaru prądu ładowania oraz prądu upływu na postoju. Sprawdzić musimy również stan przewodów do alternatora i rozrusznika. Na własną rękę akumulator możemy poddać konserwacji, a więc wyczyścić połączenia biegun-klem i jego powierzchnię. Brudny i wilgotny akumulator jest rozładowywany przez prądy pełzające, zaśniedziałe połączenia powodują spadek napięcia, a zbyt duże lub małe napięcie ładowania prowadzi do trwałego uszkodzenia akumulatora.

Szukasz nowego akumulatora? Sprawdź jak wybrać odpowiedni

Wycieraczki

Wycieraczki w zimie wykonują ogromną pracę i muszą działać perfekcyjnie. Jednocześnie ich gumowe pióra są delikatną materią szczególnie narażoną na uszkodzenia. Zużyte, niesprawne wycieraczki nie spełniają swojego podstawowego zadania, irytują głośną pracą oraz mogą przyczyniać się do uszkodzenia szyby. Tymczasem zakup nowych piór nie jest dużym wydatkiem, a z pewnością znacząco poprawi komfort i bezpieczeństwo jazdy w zimie. Pamiętajmy, że wycieraczek pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać jako alternatywy dla skrobaczki lub odrywać ich od przymarzniętej szyby.

Dowiedz się więcej, jak dbać o wycieraczki zimą

Transport bagażu

Przy wyjazdach na zimowy wypoczynek warto zadbać o prawidłowe i bezpieczne przewożenie sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Tutaj najlepszym rozwiązaniem okażą się boxy dachowe. Wszystkiego o doborze i zakupie boxów dowiecie się w naszym specjalnym poradniku.

Komfort jazdy w zimie

Wielu problemów z zimową eksploatacją samochodu można uniknąć dzięki ogrzewaniu postojowemu. Elektryczne ogrzewanie postojowe DEFA to kompletny system pozwalający na podgrzanie silnika i wnętrza samochodu, który w znacznym stopniu ułatwia i zwiększa komfort użytkowania auta w zimie. Dodatkowo DEFA pozwala na ładowanie akumulatora. Elektryczne ogrzewanie to rozwiązanie o około 50 proc. tańsze od alternatywnego ogrzewania postojowego na paliwo.

czym-jest-ogrzewanie-postojowe
Elektryczne ogrzewanie postojowe DEFA

Dowiedz się wszystkiego na temat DEFA

Rzeczy, które w zimie warto mieć w samochodzie

Na kilka zimowych miesięcy warto zaopatrzyć się przydatne akcesoria, które mogą okazać się niezwykle pomocne w sytuacjach „podbramkowych”. Skrobaczki, szczotko-skrobaczki i szczotki to tradycyjny i niezastąpiony sposób na oczyszczenie auta zimą i uniknięcie mandatu za jazdę ze śnieżną „czapą” na dachu. Łopaty i saperki przydadzą się zawsze, gdy będziemy mieli problem z wyjechaniem z zaspy bądź, gdy pług śnieżny przysypie nasze miejsce parkingowe. Z kolei odmrażacze to nadal niedoceniany produkt do usuwania lodu z szyb czy uruchomiania zamarzniętych zamków. Pamiętajmy, że do kompletu przyda się również ściągaczka do wody, która pomoże usunąć resztki lodu z szyby. Na wypadek ekstremalnych warunków pogodowych warto też zaopatrzyć się w łańcuchy na koło.

Dodatkowo polecamy następujące akcesoria przydatne zimą:

  • kable rozruchowe
  • linka holownicza
  • prostownik/ładowarka
  • latarka
  • plandeka na cały samochód
  • osłona przeciwszronowa

Zobacz naszą ofertę akcesoriów, które pomogą Ci przetrwać zimę

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!