Jazda samochodem wielu osobom kojarzy się z przyjemnością, a nawet z relaksem. Kiedy poruszamy się po swoim mieście, większość tras jest nam dobrze znana, ale co zrobić, wybierając się w dłuższą podróż? Czasy korzystania z papierowych map drogowych dawno już minęły. Obecnie standardem jest nawigacja do samochodu. Technologia oferuje nam o wiele praktyczniejsze rozwiązania. Można sięgnąć po urządzenie nawigacyjne, zainstalować w smartfonie odpowiednią aplikację. Innym rozwiązaniem jest nawigacja wbudowana w aucie albo skorzystanie z map Google’a. 

Długa podróż samochodem wymaga odpowiedniego przygotowania. Mowa tu nie tylko o przeglądzie auta i pełnym baku, ale i gwarancji, że dotrzesz do celu. Taką pewność może zapewnić nawigacja do samochodu. Zarówno ta w aplikacji smartfona, jak i w formie osobnego akcesorium. Obecnie nawigacja GPS nie jest już żadną nowością, a jej ceny są przystępne. Czy wiesz, że pierwsza nawigacja powstała już w latach 80. XX wieku? Obecnie na rynku jest  dostępnych wiele modeli różniących się wielkością czy parametrami. Wielu kierowców wybiera wersję w smartfonie, ale czy to na pewno lepsze rozwiązanie? Wyjaśniamy, czym jest nawigacja do samochodu. Czy jest lepszym rozwiązaniem od tej w smartfonie? Jakie modele warto wziąć pod uwagę przy wyborze?  Dowiesz się także, jak przebiega aktualizacja nawigacji w samochodzie!

Z tego tekstu dowiesz się:

nawigacja do samochodu, wnętrze samochodu, nawigacja, smartfon

Czym jest nawigacja do auta?

Nawigacja do auta to urządzenie nazywane GPS, co jest skrótem od angielskiej nazwy Global Positioning System – system nawigacji satelitarnej.  Jej działanie opiera się na satelitach krążących nad Ziemią, a początkowo, jak wiele innych technologii, wykorzystywana była w wojskowości. Określanie położenia odbywa się przez pomiar czasu dotarcia sygnału z satelity do odbiornika, co zapewnia dokładne obliczenie odległości między nimi. 

Satelita nawigacyjny wysyła dane o swoim położeniu do odbiornika GPS. Z kolei on oblicza odległość. Dzięki temu odbiornik rejestruje położenie w dowolnym miejscu, w którym ma zasięg z satelitami. Wraz ze zwiększaniem się ich liczby, zwiększa się dokładność pokazywanego położenia. Nie ma znaczenia, czy to nawigacja do samochodu, czy ta w aplikacji smartfonu – schemat działania jest taki sam. 

Nawigacja wykorzystuje przedstawiony schemat i zaznacza położenie kierowcy na mapie elektronicznej. Zadaniem mapy jest sprawdzenie, czy faktycznie samochód kierowcy porusza się po dobrej drodze. Jeśli według niej auto porusza się po górach czy rzekach, od razu dokonuje korekty swoich wyników.  W tym przypadku to właśnie zadaniem softu jest określenie, po których drogach można się poruszać, a gdzie są miejsca nieprzejezdne. Mając takie dane, zestawia je z siatką współrzędnych oraz aktualnym położeniem i na tej podstawie prowadzi kierowcę do wyznaczonego celu. 

nawigacja do samochodu, wybieranie trasy, GPS

Nawigacja w samochodzie – jakie są jej zalety?

Istnieje sporo rozwiązań, które znacznie ułatwiają jazdę samochodem. Jednym z nich jest właśnie nawigacja w samochodzie. Jej największą zaletą jest samo działanie, czyli określanie położenia na podstawie uzyskiwanych parametrów. Dzięki temu wiesz, dokąd jechać, kiedy powinieneś skręcić, a nawet, które drogi są nieprzejezdne. To z kolei zapewnia wysoki komfort jazdy i świadomość, że nie zgubisz się w drodze do celu. 

Inną korzyścią nawigacji jest oszczędność czasu, który poświęciłbyś na błądzenie po nieznanych terenach albo pytanie przechodniów o drogę. Urządzenie daje Ci też możliwość pełnego skupienia się na drodze. Nawigacja działa i przedstawia trasę, a Ty nie musisz zerkać co chwilę na mapę. Większość dostępnych modeli wyposażona jest w widoczny ekran oraz zestaw głośnomówiący. Kiedy Ty prowadzisz samochód, nawigacja sama podpowiada, gdzie masz jechać.

baner mamy części do Twojego samochodu

Nawigacja do auta to jednak coś więcej niż tylko wskazywanie właściwej drogi. Większość z obecnych na rynku modeli urządzeń ma wiele dodatkowych funkcji. Wśród nich są, takie jak: zestaw audio-wideo, bluetooth, zestaw głośnomówiący, przeglądarka internetowa, a nawet przewodnik po okolicy

Niektóre z nawigacji oferują także opcję alarmowego wzywania pomocy, gdy np. jesteś świadkiem lub uczestnikiem wypadku.  Jeszcze inne przydatne funkcje, w które wyposażono większość urządzeń, to informowanie o korkach na drodze, wypadkach, a czasami i o kontrolach prędkości, które czekają na Ciebie po drodze. To z pewnością przydatne rozwiązania dla każdego kierowcy.

Jak zaktualizować nawigację w samochodzie?

Warto skupić się także na innym aspekcie nawigacji samochodowej. Wiadomo, że trasy mogą ulegać zmianom. Remonty, powstające nowe budynki czy inne zmiany w rozkładzie dróg, to coś, co często codzienność widziana zza kierownicy. Jeśli zastanawiasz się jak zaktualizować nawigację w samochodzie, to mamy odpowiedź.

W zależności od tego, z jakiej formy nawigacji korzystasz, masz kilka możliwości. Mapy GPS do samochodu w smartfonie zwykle aktualizują się samoczynnie, a czasami konieczne jest ręczne zlecenie tej czynności. Podobnie jest w przypadku nawigacji samochodowej w formie osobnego akcesorium. Wystarczy wejść w menu urządzenia, wybrać opcję aktualizacji i poczekać, aż urządzenie samo pobierze najnowsze informacje drogowe. 

smartfon w dłoni

Ile kosztuje aktualizacja nawigacji w samochodzie?

W przypadku starszych modeli może być konieczne wykupienie aktualizacji, by być na bieżąco z aktualnym stanem tras. Ile kosztuje aktualizacja nawigacji w samochodzie? Koszt wykonania takiej usługi waha się w granicach od 40 do 300 zł. Średni koszt za taką aktualizację wynosi 200 zł. Odświeżenia mogą różnić się w zależności od konkretnego modelu pojazdu czy nawigacji. Z tego względu przed zakupem najlepiej sprawdzić, z jakiego modelu korzystasz. To zadecyduje, jaka aktualizacja nawigacji w samochodzie jest Ci potrzebna.  

nawigacja do samochodu, wnętrze pojazdu

Nawigacja w samochodzie czy aplikacja w smartfonie – co wybrać?

Stajesz przed wyborem nawigacji do auta i zastanawiasz się, którą wybrać? Nawigacja Google w samochodzie, którą można wykorzystywać za pośrednictwem smartfona, wydaje się dobrym rozwiązaniem. Jest całkowicie darmowa i nie wymaga praktycznie żadnych innych akcesoriów. Wystarczy byś miał ze sobą smartfon i dostęp do Internetu. Zazwyczaj taka mapa aktualizuje się sama i jest wygodna w użyciu. 

Za nawigację do samochodu w formie osobnego urządzenia trzeba zapłacić, ale gwarantuje te same funkcje, co aplikacje w telefonie. Warto wspomnieć, że od niedawna możliwe jest zapisanie trasy i korzystanie z niej w trybie off-line. Nie jest więc konieczny stały dostęp do Internetu. To bardzo wygodne rozwiązanie w długich trasach, a także wszędzie tam, gdzie lepiej wyłączyć sieć, np. jadąc przez kraje spoza UE (gdzie opłaty za Internet są wysokie). Z drugiej strony nawigacja do auta w postaci małego ekranu coraz częściej także nie wymaga dostępu do Internetu, a oferuje wiele przydatnych funkcji. 

Na korzyść dla tradycyjnej nawigacji do auta przemawia stabilność połączenia, jakie zapewnia. Korzystając z aplikacji GPS w smartfonie, łączność z Internetem może zostać utracona w każdym momencie. Ponadto klasyczna nawigacja do samochodu wyposażona jest w ekran większy niż ten w telefonie. Dzięki temu zyskujesz lepszą widoczność trasy, bo nie musisz przykuwać większej uwagi do obserwacji celu na mapie. 

Jeśli wybierzesz mapy GPS do samochodu w aplikacji w smartfonie, bateria w telefonie będzie narażona na szybsze rozładowanie. W takiej sytuacji najlepiej wyposażyć się w ładowarkę samochodową, a także uchwyt do telefonu, który utrzyma urządzenie we właściwej pozycji. 

nawigacja do samochodu, wnętrze samochodu

Nawigacja do samochodu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając nawigację do samochodu, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Dla Twojej wygody i skupienia na drodze najlepiej wybrać model z ekranem nie mniejszym niż 5 cali. Dobrze, by urządzenie wyposażone było w sprawny głośnik, by dobrze słyszeć wskazówki odnośnie trasy. 

Inna ważna kwestia to łatwa obsługa nawigacji z ekranem dotykowym. W trakcie jazdy nie masz czasu, by wchodzić w ustawienia i szukać odpowiednich przycisków. To bardzo ważne, by nic Cię nie rozpraszało, kiedy prowadzisz samochód. Szczególnie jeśli dużo jeździsz autostradami, gdzie prędkości są większe, niż podczas jazdy po mieście. 

Niektóre modele wyposażone są w specjalną powłokę antyrefleksową, która nie dopuszcza do żadnych zniekształceń i odbić na skutek światła. Dzięki temu ekran jest dobrze widoczny także przy mocnym nasłonecznieniu. 

Podstawą dobrej nawigacji są oczywiście parametry techniczne procesora. Obecnie niezbędna wartość minimalna to 400 MHz wspomagana przez 64 MB RAM. To gwarantuje sprawne funkcjonowanie ekranów o rozdzielczości 480 x 272 pikseli. Oczywiście możesz wybrać także model z wydajniejszym procesorem. Przed zakupem zwróć także uwagę na to, jakie oprogramowanie ma konkretny model. Najskuteczniejsze są bardziej rozbudowane i nowoczesne wersje.

nawigacja do samochodu, ręka, wybór trasy

Nawigacja do samochodu – jaki model wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli nawigacji samochodowych. Wybierz taki, który będzie dopasowany do Twoich oczekiwań. Jeśli dużo i często podróżujesz, zwróć uwagę na mocny procesor i solidne wykonanie urządzenia. 

Bez względu na to, czy wybierzesz specjalne urządzenie czy nawigację w telefonie, potrzebne Ci będą dodatkowe akcesoria. Mocne uchwyty na telefon umożliwią sprawne zamontowanie sprzętu i utrzymanie jej w jednej pozycji. 

Zwróć uwagę na duży ekran i to czy gwarantuje możliwość połączenia z Twoim smartfonem. Wybierz model, który ma funkcjonalne mapy i poinformuje Cię np. o korkach czy fotoradarach po drodze. Wygodne podróżowanie umożliwi Ci także ładowarka samochodowa, która zagwarantuje ładowanie nawigacji czy smartfona. W dalekich trasach niezależnie od tego, czy to w celu rekreacyjnym, czy służbowym, przyda się również wideorejestrator do samochodu. Umożliwi on rejestrowanie trasy, wypadków drogowych czy nietypowych zdarzeń.

Przeczytaj też: Wideorejestrator samochodowy – jak wybrać najlepszy?

Planujesz zakup akcesoriów do samochodu? Sprawdź naszą ofertę!

Nawigacja do samochodu – dlaczego warto ją wybrać

Tradycyjna nawigacja samochodowa wciąż niezwykle przydatny gadżet. Jest przydatna dla tych, którzy jeżdżą po mieście, ale także dla kierowców zawodowych, którzy codziennie pokonują wiele kilometrów. Wraz ze wzrostem popularności smartfonów kierowcy częściej decydują się na korzystanie z map w telefonie. Co za tym idzie, nawigacje samochodowe jako dodatkowe akcesorium wciąż są udoskonalane i oferują kierowcom funkcjonalne rozwiązania w atrakcyjnych cenach. Warto pamiętać o regularnych aktualizacjach GPS-u. Aby uniknąć opłat, najlepiej wybrać urządzenie z dożywotnim dostępem do licencji, a takich na rynku jest coraz więcej – mówi ekspert Inter Cars.

Jak widzisz, nawigacja w samochodzie to rozwiązanie, bez którego trudno się obyć. Niezależnie od tego, czy wybierzesz aplikację w smartfonie, czy zamontujesz ją jako dodatkowy gadżet w samochodzie, znacznie ułatwi Ci jazdę samochodem. Wiesz już, jaki model wybrać oraz jak zaktualizować nawigację w samochodzie. Zajrzyj na stronę Inter Cars i wybierz akcesoria do swojego auta.

FAQ

Czy każda nawigacja do samochodu wymaga aktualizacji?

Tak, praktycznie każda nawigacja musi być regularnie aktualizowana. Niektóre odświeżają swoje mapy samodzielnie, w przypadku innych konieczne jest ręczne zaktualizowanie. 

Ile kosztuje dobra nawigacja do samochodu?

Najtańszą nawigację można kupić za mniej niż 200 zł. Natomiast najbardziej zaawansowane model to koszt dochodzący do 3000 zł.

Czy nawigacja działa bez Internetu?

Coraz więcej modeli nawigacji samochodowych może sprawnie pokazywać drogę bez dostępu do Internetu. Jest to możliwe również od niedawna w przypadku korzystania z Map Google’a w smartfonie.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!