Żyjemy w obszarze geograficznym, w którym przez niemal sześć miesięcy w ciągu roku jest szaro, aby nie powiedzieć ciemno, pochmurno i dżdżyście. Niestety często zdarza się, że wszystkie trzy „zjawiska” występują jednocześnie. Gdy dodamy do tego ubieranie się w czarne i szare barwy, mamy przepis na wypadek drogowy z udziałem pieszego, który podczas zderzenia z autem ma niewielkie szanse. Po co w samochodach coraz częściej montuje się systemy Night Vision? Zapraszamy do lektury poniższego tekstu! 

System Night Vision to rozwiązanie, które umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa podczas podróżowania po drogach. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy przez większość dnia ulice spowija mrok.  Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza bezpieczeństwo zimą jest bardzo ważne. Światła samochodu nie oświetlają równomiernie całej szerokości drogi, mają również ograniczony zasięg świecenia. System ten skutecznie ten dystans zwiększa, pozwalając dostrzec w odpowiednim momencie pieszych, zwierzęta oraz inne zagrożenia emitujące ciepło. Dzięki temu otrzymujesz kilka dodatkowych sekund na reakcję, która może uratować komuś życie. 

Z poniższego artykułu dowiesz się:

Wzrost cen ładowania aut elektrycznych – prognozy rynkowe

Jak działa system Night Vision

Kamera Night Vision, w którą wyposażony może być samochód, sprawia, że brak odblasków u pieszych nie będzie już problemem. Opisywane rozwiązanie  wykorzystuje  kamerę termowizyjną,  bardzo podobną do tej, jaką możesz znać  z filmów akcji, w których bohaterowie i widzą poruszające się  postacie jako żółto-czerwone plamy na szarawym tle.

Night Vision ma różny zasięg zależny od marki i modelu samochodu, w którym jest zamontowana. Z reguły obszar jej „widzenia” rozpoczyna się do kilkunastu metrów przed maską i sięga nawet ponad 300 metrów. 

Pierwszy tego rodzaju system montowany był w Mercedesach klasy S. Działał on na innych zasadach niż ten, który rozpowszechnił się w dzisiejszych samochodach. Pierwsza wersja systemu Night Vision oparta była na zasadach działania noktowizorów. Zatem jedynie rozjaśniała to, co widzi oko kamery, nie umożliwiając przy tym oznaczenia i wskazania ludzi ani zwierząt. Współczesne systemy wykorzystują czujniki temperatury. Rozwiązanie to ma jednak mocne ograniczenia, w momencie, gdy temperatura powietrza przekracza lub jest równa temperaturze ciała człowieka, czyli 36,6°C.

Wszystko, co znajdzie się w obszarze działania kamery, a ma temperaturę wyższą niż temperatura otoczenia, zostanie wyłapane przez system i oznaczone odpowiednią barwą. 

W praktyce na ekranie zobaczysz wszystkich ludzi oraz zwierzęta znajdujące  się bezpośrednio na drodze, jak i na chodniku lub poboczu. 

Night Vision – przed czym chroni kierowcę?

Tak naprawdę system Night Vision pomaga kierowcy w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest wspomniana już słaba widoczność pieszych, którzy poruszają się poboczem lub chodnikiem poza terenem zabudowanym. Kamera Night Vision umożliwia kierowcy dostrzeżenie takich osób lub zwierząt wcześniej, niż miałoby to miejsce w samochodzie niewyposażonym w ten system. Dodatkowe sekundy na reakcję pozwalają na unikanie niebezpiecznych sytuacji.

Po zmroku zdarza się, że kierowcy zostają oślepieni przez światła nadjeżdżających z naprzeciwka pojazdów. W takiej sytuacji znacząco pogarsza się widoczność, przez co kierowca może nie zauważyć znajdujących się na drodze przeszkód. Dzięki Night Vision sytuacja ta jest zgoła inna.

System Night Vision

Pamiętaj jednak, że żaden system nie zdejmuje z Ciebie odpowiedzialności za kierownicą. Koniec końców to Ty jako kierowca odpowiadasz za wszystko to, co wydarzy się na drodze.

System ten jednak nie zadziała zawsze…

Dla pełnego obrazu warto wiedzieć, że system Night Vision ma swoje ograniczenia. Jednym z nich jest… temperatura, na której przecież oparty jest cały system. 

Górną granicą działania systemu jest 35 stopni Celsjusza. Tym samym system świetnie sprawdzi się w mroźnej Norwegii, gdzie bez problemu wychwyci i pokaże czającego się w zaroślach łosia.

System Night Vision

Kolejnym mankamentem systemu jest to, że wyświetlany na ekranie widok z kamery jest zniekształcony – przez co bardzo trudno jest manewrować z wykorzystaniem wyłącznie podglądu na ekranie. System ten pełni więc rolę pomocniczą. Przede wszystkim patrzysz przed siebie, od czasu do czasu odrywając wzrok od drogi i zerkając jedynie na ekran w celu upewnienia się, że nic ani nikt nie czai się w mroku i nie planuje wyskoczyć przed maskę.

Co zamiast Night Vision?

Jeżeli Twój samochód nie jest wyposażony w ten system, możesz doposażyć swój samochód w wideorejestrator. Niektóre z wyższych modeli tych urządzeń wyposażone są w sensor wykorzystujący technologię Night Vision. 

System Night Vision

Co prawda w większości przypadków nie ma możliwości “zrzucenia” obrazu z kamery wideorejestratora na ekran w samochodzie, ale dzięki zastosowaniu technologii, jakość zarejestrowanego materiału wideo po zmroku przez rejestrator będzie bardzo dobra.  

W ofercie Inter Cars znajdziesz wiele różnych wideorejestratorów, w tym również te wyposażone w system Night Vision.

Wzrost cen ładowania aut elektrycznych – prognozy rynkowe

Czy warto mieć system taki system w swoim samochodzie

Odpowiedź na to pytanie jest prosta  – tak. Każdy dodatkowy system wspomagający bezpieczeństwo na pokładzie samochodu wart jest dodatkowej złotówki.

System ten przyda Ci się, jeżeli mieszkasz gdzieś poza miastem i często pokonujesz leśne drogi poza terenem zabudowanym. Wtedy najprawdopodobniej najbardziej docenisz zalety tego rozwiązania.

Być może za kilka do kilkunastu lat system ten spowszechnieje na tyle, że dostępny będzie również w samochodach przystępnych cenowo. Do tego czasu, znajdziesz go w autach klasy premium lub tych, które do tej klasy aspirują. 

Oznacza to, że Night Vision to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również zwiększony prestiż.

Zawsze jednak pamiętaj, że koniec końców to od wszystkich uczestników ruchu zależy bezpieczeństwo na drodze. Jeżeli więc akurat nie poruszasz się samochodem, ale idziesz pieszo, zadbaj o odblaskowe elementy na odzieży. Z pewnością zapewni to bezpieczeństwo Tobie oraz pozostałym uczestnikom ruchu — mówi ekspert Inter Cars.

Edukuj również swoje pociechy na temat widoczności i bezpieczeństwa na drodze. W końcu wszyscy korzystamy z systemu dróg w naszym kraju i bezpieczeństwo na nich zależy w głównej mierze od tego, co sami robimy i jak wychowujemy naszą młodzież. Pamiętaj więc, aby świecić przykładem i zawsze dbać o bezpieczeństwo!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Dołożenie systemu Night Vision do samochodu, w którym fabrycznie nie był on montowany, może być niemożliwe. 

Tak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z systemu Night Vision w dzień. Niemniej jednak producenci często ograniczają działanie tego systemu do czasu po zmierzchu, sprzęgając z tym systemem czujniki zmierzchu.

Nie, nie należy mylić zasad działania systemu z echolokacją. System sam w sobie nie emituje żadnych dźwięków. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!