Źle ustawione światła samochodowe są poważnym błędem, który jak najszybciej należy naprawić. W dzień mogą być ledwie zauważalne, jednak w nocy światła oślepiają innych kierowców podczas jazdy. Tworzy to ryzyko wypadku i zagrożenie życia innych uczestników ruchu drogowego. Błędne ustawienie świateł wpływa też negatywnie na widoczność i komfort jazdy. W naszym artykule odpowiadamy na pytanie – jak ustawić światła w samochodzie.

Wiedza na temat tego, jak prawidłowo ustawić światła w samochodzie, niekoniecznie zagwarantuje Ci perfekcyjne oświetlenie na drodze. Reflektory są elementami, które ulegają eksploatacji – należy zatem regularnie sprawdzać poprawność ich działania. Jest kilka sposobów, aby przedłużyć ich żywotność. Jednym z nich jest regeneracja. Reflektory samochodowe potrzebują konserwacji już po kilku latach użytkowania. Jest to spowodowane matowieniem i łuszczeniem odbłyśników, które odpowiadają za odbijanie światła żarówki w kierunku jazdy. Te elementy powinny być również regularnie myte. Niewątpliwie jednak najważniejszy jest odpowiedni dobór lamp samochodowych. Należy je również regularnie wymieniać, najlepiej raz na rok. Trzeba jednak pamiętać, aby robić to parami. Z artykułu dowiesz się, jak samodzielnie ustawić światła w samochodzie oraz jak dbać o reflektory i jakie żarówki wybrać. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Kilka słów o światłach samochodowych

Podczas jazdy wiele czynników może działać jako rozpraszacze. Mogą to być parujące szyby czy źle ustawione lusterka. Statystyki podają jednak, że to w nocy dochodzi do kilkakrotnie większej liczby wypadków niż w dzień. Jak ustawić światła w samochodzie? Można to zrobić na Stacji Kontroli Pojazdów lub samodzielnie. 

Źle ustawione światła drogowe od wielu lat są poważnym problemem na polskich drogach. Mogą one bowiem nie doświetlać Twojej drogi lub oślepiać innych uczestników ruchu. To może natomiast skończyć się wypadkiem. Chociaż możliwe jest samodzielne wyregulowanie oświetlenia samochodowego, to jednak większość kierowców robi to dopiero podczas obowiązkowego przeglądu technicznego. Na Stacji Kontroli Pojazdów wyregulowanie świateł zajmuje zaledwie kilka minut. Możesz jednak zrobić to samodzielnie. Nim jednak dowiesz się, jak ustawić światła w samochodzie, poznaj ich rodzaje:

  • światła drogowe, 
  • światła mijania, 
  • kierunkowskazy, 
  • światło hamowania „stop”, 
  • światła pozycyjne, 
  • światła awaryjne, 
  • światła przeciwmgielne,
  • światła oświetlające tablicę rejestracyjną. 

Auto, aby nie stanowić zagrożenia na drodze, musi mieć sprawne wszystkie światła. Najważniejsze jednak jest, aby dobrze wyregulować światła drogowe oraz światła mijania. 

światła samochodowe

Dlaczego ustawienie świateł mijania i świateł drogowych jest tak ważne? 

W Polsce przez całą dobę obowiązuje nakaz używania świateł mijania. Ponadto w czasie od zmierzchu do świtu na drogach pozbawionych oświetlenia możesz używać świateł drogowych. Nie mogą one jednak oślepiać innych kierowców lub pieszych, którzy poruszają się w kolumnie. Te dwa rodzaje świateł różnią się nieco mocą, są też inaczej rozstawione. Jak ustawić światła w samochodzie? Lampy drogowe powinny być ukierunkowane symetrycznie. Natomiast światła mijania są ustawiane asymetryczne, tak aby oświetlały bardziej prawą stronę jezdni. Dzięki temu zapobiega się oślepianiu innych kierowców nadjeżdżających z przeciwnego kierunku. 

Co grozi za nieprawidłowe używanie świateł i jak ustawić wysokość świateł w aucie?

Nieprawidłowe stosowanie świateł drogowych jest wykroczeniem. Może skutkować mandatem karnym. Nie należy ich nadużywać świateł, podobnie jak ma to miejsce w przypadku sygnałów dźwiękowych. Z tzw. długich należy zrezygnować podczas jazdy przez dobrze oświetlony teren. Nie mogą być także używane w czasie dnia, w przeciwieństwie do świateł mijania, które muszą być włączone przez całą dobę. Te ostatnie powinny być jednak dobrze ustawione. Jak ustawić wysokość świateł w aucie? 

Reflektory w aucie przede wszystkim powinny dobrze oświetlać drogę. Nie powinno tworzyć ryzyka oślepienia innych kierowców. Jak ustawić światła w samochodzie? Przyjęło się, że odchylenie strumienia światła w kierunku poziomym nie powinno być wyższe niż 20 cm na 10 m w prawą lub w lewą stronę. W pionie nie powinno być to z kolei więcej niż 5 cm na 10 m oraz w górę i w dół. Możesz spróbować ustawić światła samodzielnie lub udać się w tym celu do mechanika albo do Stacji Kontroli Pojazdów – wybór zależy od Ciebie. 

Jak ustawić światła w samochodzie – 5 porad eksperta

Jak wspominaliśmy, ustawienie świateł oraz prawidłowe działanie reflektorów najczęściej jest sprawdzane podczas badania technicznego. Światła samochodowe powinieneś jednak sprawdzać częściej, ponieważ zdarzają się sytuacje, że lampy mogą nieco zmienić swoje położenie, np. podczas jazdy po nierównym terenie czy w wyniku stłuczki lub wymiany żarówek. Podczas prowadzenia samochodu możesz sprawdzić, czy reflektory są dobrze ustawione. Wówczas snop światła będzie dobrze widoczny podczas np. jazdy za autobusem czy samochodem dostawczym. Światła z obu reflektorów powinny znajdować się na tej samej wysokości. Jeśli jednak jedna strona świeci zbyt mocno lub snop światła nie znajduje się na tej samej wysokości, to znak, że należy dokonać korekty ustawienia.

Jak ustawić światła w samochodzie

Choć światła najlepiej ustawi Ci diagnosta czy mechanik, warto, abyś wiedział, jak prawidłowo ustawić światła w samochodzie samodzielnie. Będziesz mógł wówczas dokonać korekty zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Pamiętaj także, że na prawidłowe działanie świateł samochodowych wpływa jeszcze kilka dodatkowych czynników. O tym, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych na drodze oraz zapewnić sobie komfort jazdy w nocy, dowiesz się od naszego eksperta.

1. Wykorzystaj ścianę do perfekcyjnego ustawienia świateł

Do sprawdzenia ustawienia świateł samochodowych potrzebny Ci będzie płaski, poziomy plac, który zakończony będzie pionową i równomierną powierzchnią, np. ścianą budynku wyższego niż 1,5 m. Samochód powinien być pozbawiony niepotrzebnego obciążenia. Przed sprawdzeniem świateł w samochodzie skontroluj ciśnienie w oponach i w razie potrzeby wyreguluj je zgodnie ze wskazówkami producenta. Jak ustawić światła w samochodzie na ścianie? Wykonaj następujące czynności:

  • Ustaw auto prostopadle, przodem do prostej ściany. Samochód powinien znajdować się 10 m od niej – wtedy widoczność świateł jest optymalna. Auto powinno znajdować się na równym podłożu. 
  • Zapal światła drogowe i ustaw korektor pochylenia świateł w pozycji neutralnej. 
  • Podejdź do ściany i zaznacz na niej miejsca, które odpowiadają środkom snopu światła. Zaznacz również linią środkową oś pojazdu. 
  • Następnie odjedź na 10 m od ściany. Granica cienia powinna zaczynać się 10 cm poniżej zaznaczonych na ścianie punktów. Jeśli znajduje się ona wyżej lub niżej – należy wyregulować światła pokrętłami przy pomocy wkrętaka lub klucza. 

2. Dopasuj wysokość świateł do liczby pasażerów i obciążenia auta

Często kierowcy zapominają, że przy dużym obciążeniu przód samochodu może lekko podnieść się, zmieniając ustawienie świateł. Jeśli więc planujesz dłuższe trasy, również po zmroku, to powinieneś skontrolować oświetlenie swojego auta i dopasować je do przewożonego bagażu lub osób w kabinie. W razie konieczności należy ręczne wypoziomować światła. Jak samemu ustawić światła w samochodzie? Służy do tego pokrętło, które umieszczone jest najczęściej po lewej stronie deski rozdzielczej. Jest kilka stopni regulacji, które zależą od tego, z jakim obciążeniem porusza się auto. Możesz wyróżnić cztery rodzaje regulacji:

  • „0” – kierowca jedzie sam lub z pasażerem na przednim siedzeniu,
  • „1” – w aucie znajduje się 4–5 osób, bagażnik jest pusty i nieobciążony,
  • „2” – w aucie znajduje się 4–5 pasażerów, a bagażnik jest obciążony,
  • „3” – bagażnik jest obciążony, ale nie ma pasażerów. 

Warto pamiętać o tym, że odpowiednie oświetlenie samochodu wpływa na Twoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Dobre oświetlenie nie tylko poprawi Twoją widoczność, ale sprawi również, że będziesz lepiej widoczny na drodzemówi ekspert marki Inter Cars. 

3. Używaj wyłącznie sprawdzonych żarówek

Należy również zwrócić uwagę na jakość i barwę żarówek samochodowych. Ich kolor musi być bowiem dostosowany do wymagań prawa. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. dotyczące warunków technicznych samochodów i zakresu ich niezbędnego wyposażenia zawiera informację, która dokładnie określa barwę świateł. Światła drogowe i mijania mogą być wyłącznie białe lub żółte selektywne, kierunkowskazy powinny być oświetlane żarówką barwy żółtej samochodowej, a światła stop – czerwonej. Stosowanie innych kolorów jest nielegalne.

Używaj wyłącznie sprawdzonych żarówek

Postaw na jakość i bezpieczeństwo – wybierz Inter Car

Warto zwrócić uwagę również na to, jakie żarówki zostały zamontowane w Twoim aucie oraz w jakim są stanie. Nieodpowiednie umieszczenie żarówki w reflektorze często kończy się złym działaniem świateł. Dołóż więc wszelkich starań, aby żarówki były dobrze zamocowane, a reflektory nie były uszkodzone. Nie warto stawiać tutaj na tanie zamienniki, wybieraj więc wyłącznie żarówki sprawdzonych producentów. Żarówki i reflektory powinny mieć homologację. Zawsze wymieniaj je parami. W wysokiej jakości żarówki zaopatrzysz się w sklepie Inter Cars. Możesz tam również kupić inne części, niezbędne do utrzymania oświetlenia samochodowego w najlepszej kondycji.

szukasz produktu który opisujemy?

4. Utrzymuj reflektory w czystości

Należy pamiętać również o tym, aby regularnie czyścić reflektory. Warstwa błota czy zanieczyszczeń może bowiem znacząco ograniczyć zasięg świateł. Ponadto lampy z czasem mogą zmatowieć. Możesz je zregenerować samodzielnie lub zostawić to specjalistom. Przegląd samych żarówek powinien być jednym z etapów przygotowania samochodu na wiosnę. Ciekawym sposobem utrzymywania reflektorów w dobrej kondycji jest również ich oklejanie

5. Regularnie kontroluj działanie świateł i sprawdzaj je przed jazdą

Na bieżąco kontroluj stan oświetlenia i nie czekaj z tym do badania technicznego. Jak już wspominaliśmy, ustawienie reflektorów wpływa zarówno na Twoje bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego. Dobrze ustawione światła wpływają również na komfort jazdy, szczególnie po zmroku. Wiesz już, jak ustawić światła w samochodzie, kontroluj je więc regularnie. 

Koniecznie sprawdzaj, czy włączyłeś reflektory. To pozwoli uniknąć mandatu za jazdę bez świateł. Wyłączone mogą być także przyczyną obniżenia świadczenia przez ubezpieczyciela w przypadku kolizji czy wypadku. Samochód bez świateł tworzy bowiem zagrożenie na drodze. Wiesz już, jak ustawić światła w samochodzie i dbać o nie, dlatego w razie usterek jak najszybciej reaguj. 

Regularnie kontroluj działanie świateł

Już wiesz, jak ustawić światła w samochodzie. Pamiętaj, że jakość lamp jest bardzo istotna. Tak samo jak regularne sprawdzanie ich stanu. W razie konieczności w Inter Cars znajdziesz żarówki oraz wszystkie niezbędne akcesoria do ich wymiany. Zapoznaj się również z resztą asortymentu naszego sklepu. Inter Cars oferuje produkty, które pomogą we wszelkich naprawach Twojego samochodu. Poniżej znajdziesz sekcje, gdzie odpowiedzieliśmy najczęściej zadawane pytania.

FAQ:

Jak często należy sprawdzać światła samochodowe?

Gruntowny przegląd świateł samochodowych dokonuj przynajmniej raz w miesiącu oraz po każdej jeździe po nierównej powierzchni. Sprawdź ustawienie reflektorów również po wymianie żarówek. Przed każdorazowym wyjechaniem na drogę upewnij się, czy masz włączone światła i czy działają one poprawnie. 

Jak ustawić światła samochodowe na ścianę?

Znajdź płaski plac, na którym jest ściana, a następnie zapal światła mijania. Zaznacz ich pozycję na ścianie. Odjedź samochodem dalej od ściany i ponownie zapal światła mijania. Pozycję skoryguj w zależności od potrzeby. Światła sprawdzaj po zachodzie słońca. 

Co grozi za nieprawidłowe ustawienie świateł?

Nieprawidłowe stosowanie świateł drogowych jest wykroczeniem, które może skutkować mandatem karnym. Nieodpowiednie ustawienie świateł również może skończyć się mandatem, stanowi bowiem zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!