Współczesna motoryzacja opiera się na sprawnym funkcjonowaniu czujników, które nadzorują pracę  pozostałych podzespołów. Często zdarza się, że awaria prostego elementu okazuje się bardzo kłopotliwa i uniemożliwia dalszą jazdę. Do tej grupy trzeba zaliczyć czujnik położenia wału. Dowiedz się, jak on działa i jakie są objawy jego uszkodzenia? 

Wał korbowy jest centralnym elementem układu tłokowo-korbowego, co czyni go jednym z najbardziej istotnych podzespołów silnika spalinowego. Do wału przymocowane są korbowody wraz z tłokami. To w tym miejscu zachodzi zmiana ruchu posuwisto-zwrotnego idącego na z cylindrów na ruch obrotowy i przekazanie go dalej na inny elementy napędu, czyli skrzyni, dyferencjału, półosi i finalnie na koła.   W silniku spalinowym wał korbowy obok m.in. tłoków, zaworów, korbowodów i cylindrów wchodzi w skład mechanizmu tłokowo-korbowego. Położenie wału, a właściwie jego kąt obrotu jest niezbędny do pełnej synchronizacji zapłonu oraz dawek paliwa.

Za co odpowiada czujnik położenia wału korbowego? 

Czujnik wału korbowego odpowiada za określenie kąta położenia oraz prędkości obrotowej tego elementu. Jednostki sterujące pracą silnika spalinowego wykorzystują informacje przekazywane przez ten sensor do zarządzania parametrami odpowiedzialnymi m.in. za kąt  zapłonu, wtrysku oraz pełnej synchronizacji pracy silnika. 

Jak działa czujnik położenia wału korbowego? 

Czujnik wału korbowego (znany też jako CPS (Crank Position Sensor) zamontowany jest zazwyczaj w okolicach koła pasowego, zamachowego lub w głębi skrzyni korbowej. Współpracuje z tak zwanym triggerem, czyli kołem wyposażonym w zęby lub otwory. W zależności od typu zapłonu najczęściej spotykane są triggery 60-2 lub 36-1, gdzie pierwsza liczba oznacza liczbę zębów, na które zostało podzielone koło, a druga liczbę brakujących zębów niezbędnych do prawidłowej synchronizacji. 

Niesprawny czujnik położenia wału korbowego objawy uszkodzenia 

Kierowcy wspominają o wielu niesprawnościach sygnalizujących uszkodzony czujnik wału korbowego. Objawy, po jakich najczęściej da się rozpoznać nieprawidłowe działanie tego elementu, to: nierówna praca jednostki napędowej samochodu, kłopoty z uruchomieniem silnika oraz nagłe dławienie się, a także gaśnięcie nawet w pełni rozgrzanego motoru podczas jazdy. Pośród pozostałych symptomów, które mogą alarmować o uszkodzeniu sensora odpowiedzialnego za położenie wału korbowego, są: „wypadanie zapłonu”, obniżony limiter obrotów, złe wskazania obrotomierza  wprowadzenie silnika w stan awaryjny, co skutkuje zapaleniem się kontrolki check engine na desce rozdzielczej. Mocno uszkodzone czujniki mogą nawet uniemożliwić odpalenie auta.

Wykrycie wcześniej wymienionych usterek nie gwarantuje jednak, że są one wynikiem defektu omawianego czujnika. Podobne objawy występują również np. w przypadku awarii czujnika wałka rozrządu. Aby upewnić się, że problem dotyczy czujnika położenia wału korbowego, należy udać się do profesjonalnego serwisu. Wykwalifikowany mechanik przeprowadzi diagnostykę komputerową, co pozwoli jasno określić, gdzie należy szukać przyczyny usterki i czy spowodowało ją właśnie uszkodzenie czujnika wału korbowego. 

Sklep z częściami do samochodów Inter Cars

Czujniki położenia wału korbowego do popularnych aut starszych generacji

W szerokiej ofercie Inter Cars nie brakuje czujników położenia wału korbowego. Właścicielom samochodów z pierwszej dekady XXI wieku nasi specjaliści polecają między innymi:

Ile kosztuje nowy czujnik położenia wału korbowego? 

W przypadku zlokalizowania niesprawności czujnika najczęściej dokonuje się jego wymiany. Wielu użytkowników aut zastanawia się, ile kosztuje czujnik położenia wału korbowego. Cena takich elementów nie jest zbyt wygórowana i zależy od konkretnego modelu pojazdu. Proste sensory przeznaczone dla popularnych aut można nabyć za kilkadziesiąt złotych. Są one z reguły dostępne zarówno w stacjonarnych placówkach z częściami samochodowymi, jak i w sklepach internetowych. Także w ofercie Inter Cars nie brakuje czujników położenia wału korbowego. 

Wiesz już, jak działa czujnik położenia wału korbowego i jak ważną pełni funkcję w prawidłowym działaniu pojazdu. Sensory są elementami z reguły wrażliwymi na uszkodzenia mechaniczne, zwarcia, korozję lub zanieczyszczenia. W sytuacji, gdy dochodzi do ich awarii, nie należy tego faktu bagatelizować ani zwlekać z ustaleniem terminu wizyty u mechanika. 

FAQ

Za co odpowiada czujnik położenia wału korbowego?

Jego zadaniem jest określanie kąta obrotu oraz prędkości wału.

Ile kosztuje czujnik położenia wału korbowego?

Najtańsze propozycje z katalogu Inter Cars dostępne są od ok. 40 zł.

W jakich silnikach montuje się czujnik położenia wału korbowego?

CPS spotyka się we wszystkich silnikach spalinowych wyposażonych w elektroniczny wtrysk paliwa. 

Jakie są najczęściej spotykane czujniki położenia wału korbowego?

W motoryzacji występują najczęściej dwa typy czujników położenia wału. Czujniki magnetyczne, tzw. VR, oraz czujniki oparte o efekt Halla. Zazwyczaj czujniki VR spotykane są w starszych samochodach, charakteryzują się mniejszą awaryjnością, aczkolwiek bardzo istotne jest zamontowanie w odpowiedniej odległości od triggera. Natomiast czujniki Halla są dokładniejsze, ale częściej ulegają uszkodzeniu. Oba typy czujników w zależności od modelu auta, mogą być zasilane napięciem 12 V lub 5 V. Przewody sygnałowe zazwyczaj powinny być ekranowane.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!