Osłony i odboje do amortyzatorów to niewielkie i stosunkowo tanie elementy zawieszenia. Pełnią jednak bardzo istotną rolę – zabezpieczają amortyzator przed uszkodzeniami. Od ich jakości oraz prawidłowego działania zależy bezpieczeństwo i sprawna praca amortyzatora. Układ zawieszenia, aby mógł spełniać swoje założenia, nie może być nadmiernie wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne oraz nierówności terenu. Osłony oraz odboje amortyzatora stanowią podstawowe, a zarazem kluczowe elementy systemu amortyzacji w każdym samochodzie. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jaką rolę pełni amortyzator?
  2. Czym są osłony i odboje amortyzatora?
  3. Co radzi ekspert w kwestii osłon i odbojów amortyzatorów?

Jaką rolę pełni amortyzator?

Amortyzatory odpowiadają za komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Mają za zadanie tłumić wszelkie drgania, wynikające z poruszania się po nierównej powierzchni. Od ich sprawności zależy również ciągłość kontaktu kół z powierzchnią jezdni. Bez odpowiedniej przyczepności prowadzenie samochodu będzie nie tylko bardzo niewygodne, ale również niebezpieczne. Może to negatywnie wpłynąć na długość drogi hamowania oraz stabilność, zwłaszcza na zakrętach.

szukasz produktu który opisujemy?

Prawidłowo działające amortyzatory odgrywają także istotną rolę w pracy systemów wspomagających, takich jak między innymi ABS oraz ESP. Jeśli samochód będzie chaotycznie poruszał się nierównym terenie, odczyty systemów będą zakłócone.

Obecnie w nowoczesnych samochodach stosuje się zaawansowane systemy amortyzacyjne, które do minimum ograniczają przekazywanie drgań na kabinę pasażerską oraz zapewniają stabilne prowadzenie pojazdów.

Czym objawia się uszkodzony amortyzator?

W wielu przypadkach o uszkodzeniu amortyzatorów można dowiedzieć się podczas przeglądu w punkcie diagnostycznym. Często jednak już po zachowaniu samochodu kierowca może poczuć, ze coś jest nie tak. 

Niepokojącym objawem jest przede wszystkim zwiększone kołysanie nadwozia podczas jazdy po nierównym terenie  oraz zwiększone odczuwanie drgań w kabinie pasażerskiej. W przypadku wydłużającej się drogi hamowania też warto skontrolować amortyzatory. 

Częstym sygnałem usterki amortyzatora jest także ślad oleju na tłoczysku. Bardziej wprawni kierowcy mogą dostrzec również nierównomierne zużycie opon. W sporadycznych sytuacjach uszkodzony amortyzator może objawiać się przechylaniem podczas jazdy oraz trudnością z utrzymaniem kierunku jazdy.

Samodzielne dostrzeżenie problemu z amortyzatorem samochodowym jest o tyle skomplikowane, ze zmiany te nie zachodzą gwałtownie, lecz stopniowo. Do niektórych kwestii można się zwyczajnie przyzwyczaić i nie dostrzec momentu, w którym stały się problemem.

Ważne: wymieniając amortyzatory, warto pamiętać, że trzeba robić to parami.

Odboje amortyzatora

Czym są osłony i odboje amortyzatora? 

Osłony, a także odboje amortyzatora pełnią kluczową rolę w systemie ochrony amortyzatorów. Dlaczego są tak istotne? Czy rzeczywiście niesprawne lub działające jedynie częściowo amortyzatory są aż takim problemem?

Zarówno odboje amortyzatora, jak i osłony to elementy układu amortyzacji. Odpowiadają za bezpieczeństwo podczas jazdy, a także ochronę kluczowych elementów zawieszenia. 

Osłony i odboje do amortyzatorów, o ile są dobrej jakości i w pełni sprawne, mają za zadanie zabezpieczyć amortyzator przed negatywnymi skutkami nadmiernego przeciążenia. Osłony chronią też amortyzator przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi oraz korozją.

Czym są osłony amortyzatorów?

Osłona amortyzatora zazwyczaj występuje w zestawie z amortyzatorami. Niezależnie jednak od sposobu, w jaki są sprzedawane, są to tanie w zakupie, lecz bardzo istotne elementy. Ich kluczowym zadaniem jest zabezpieczenie amortyzatorów przed szeregiem uszkodzeń mechanicznych, zwłaszcza przed żwirem, kamieniami, piachem oraz pyłem. Jeśli dane osłony są wykonane z gumy, stanowią także doskonałe zabezpieczenie przed korozją. 

Jakie są główne zadania odbojów?

Odboje amortyzatorów to niewielkie, zaokrąglone elementy przymocowane do amortyzatorów. Zazwyczaj wykonane są z gumy bądź innego rodzaju tworzywa sztucznego. Kluczowe jest to, aby materiał ten był odporny nie tylko na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, ale również niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Bardzo istotne jest także absorbowanie energii przez tworzywo, z którego wykonane są odboje. Wersje gumowe są najczęściej spotykane oraz najtańsze, lecz przekłada się to na niższą jakość i konieczność częstej wymiany. Kluczowym celem stosowania odbojów w samochodach jest zabezpieczenie amortyzatorów przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi wywołanymi zderzeniami z innymi częściami. 

Momentem, w którym obecność sprawnych odbojów jest wyjątkowo istotna, jest podróż przez bardzo wyboistą i nierówną drogę. Odboje minimalizują jakiekolwiek ruchy układu zawieszenia, dzięki czemu poszczególne elementy są chronione przed negatywnymi skutkami uderzeń.  

W jaki sposób można sprawdzać odboje?

Zarówno odboje przednich, jak i odboje tylnych amortyzatorów muszą być regularnie oglądane – tylko w ten sposób odbywa się kontrola ich stanu. Natomiast objawy zniszczonych i zużytych odbojów są również proste do zaobserwowania i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Kiedy warto wymienić odboje?

Odboje amortyzatorów należy wymieniać zawsze, gdy zaobserwuje się niekorzystne zmiany w procesie prowadzenia samochodu. Przede wszystkim sygnałem do zmiany będą częściej występujące drgania, dźwięki uderzeń czy tzw. luźne zawieszenie. Niemniej jednak warto nie czekać na wystąpienie wyraźnych różnic, ponieważ zaniedbanie może skutkować bardzo poważną i kosztowną w naprawię usterką amortyzatora. Znacznie rozsądniejsza i bezpieczniejsza dla zawieszenia jest częstsza kontrola tych elementów. Jeśli odboje tylnych amortyzatorów są przetarte, cienkie lub generują niepokojące dźwięki podczas jazdy, kwalifikują się do wymiany. Dotyczy to także przednich odbojów.

Odboje amortyzatora

Osłony i odboje amortyzatora – zestawienie

Odboje oraz osłona amortyzatora to niewielkie, lecz bardzo istotne elementy. Ich kluczowym zadaniem jest kompleksowa ochrona amortyzatora przed uszkodzeniami oraz zanieczyszczeniami, zarówno tymi z zewnątrz, jak i wynikającymi ze zderzeń różnego rodzaju elementów wokół amortyzatorów. Osłony oraz odbojniki amortyzatorów są odpowiedzialne za sprawną pracę, bezpieczeństwo oraz zwiększenie żywotności całego samochodu. 

Osłona amortyzatora Hyundai A90515H

Ten typ osłony amortyzatora pasuje do samochodów marki KIA oraz Hyundai. Podczas wymiany warto pamiętać o konieczności wykonania przeglądu systemu amortyzacji oraz całego zawieszenia. Tego typu wymiana może mieć miejsce po zdiagnozowaniu uszkodzenia poprzedniej osłony. Zwykle przyczyną są uszkodzenia mechaniczne wynikające ze standardowej eksploatacji.   

Sprawdź cenę oraz dostępność w sklepie Inter Cars: Osłona amortyzatora Hyundai A90515H 

Osłona amortyzatora Sasic 2545285

Przednie osłony amortyzatorów tego typu pozwalają na zabudowę lewa/prawa. Produkt firmy Sasic kierowany jest do licznych modeli samochodów marki Citroen oraz Peugeot. 

Element ten odpowiada za zabezpieczenie amortyzatora przed brudem, zanieczyszczeniami oraz różnego rodzaju drobnymi kamieniami i żwirem. Warto mieć na uwadze, że osłony oferowane przez tego producenta charakteryzują się dużą odpornością także na uszkodzenia chemiczne i wysokie temperatury. 

Sprawdź cenę oraz dostępność w sklepie Inter Cars: Osłona amortyzatora Sasic 2545285

Odboje amortyzatora Magnum Technology A83004MT

Wysokiej jakości odboje gwarantują bezproblemową i bezpieczną jazdę. Nawet podczas w pełni prawidłowej eksploatacji dochodzi do usterek oraz uszkodzeń wynikających z zużycia materiałów. Dobrej jakości odboje, takie jak te oferowane przez firmę Magnum Technology, mają za zadanie ograniczyć ruchy pojawiające się w zawieszeniu pojazdu. 

Warto mieć na uwadze, że jest to element, który trzeba wymieniać każdorazowo w trakcie wszelkich napraw w obrębie zawieszenia. Ten konkretny model pasuje do samochodów marki Mazda.

Sprawdź cenę oraz dostępność w sklepie Inter Cars: Odbój amortyzatora Magnum Technology A83004MT

Odboje amortyzatora Sasic 1665675

Odboje amortyzatora tył, a także prawa/lewa o wysokości 78 milimetrów oferowane przez firmę Sasic kierowane są do samochodów marki Peugeot oraz Citroen. Ten element chroni przed pełnym wciśnięciem tłoczyska do tłoczka, zwłaszcza podczas jazdy po wyjątkowo nierównym terenie. Dzięki temu możliwe jest przedłużenie okresu sprawności amortyzatorów.

Sprawdź cenę oraz dostępność w sklepie Inter Cars: Odbój amortyzatora Sasic 1665675

Osłona amortyzatora Sasic 2545265

Model firmy Sasic kierowany montuje się z przodu, po stronie lewej lub prawej. Można stosować go w samochodach marki Peugeot. 

Sprawdź cenę oraz dostępność w sklepie Inter Cars: Osłona amortyzatora Sasic 2545265

Odboje amortyzatora Febi 32546

Odboje amortyzatora tył oraz przód odpowiadają za prawidłową ochronę tłoczyska, a tym samym za poprawne i efektywne funkcjonowanie układu zawieszenia. Model oferowany przez firmę Febi Bilstein montuje się z przodu, po stronie lewej lub prawej. Jego wysokość to 56 milimetrów. Ten typ kierowany jest do samochodów marki Volkswagen, Skoda, Seat oraz Audi. 

Sprawdź cenę oraz dostępność w sklepie Inter Cars: Odbój amortyzatora Febi 32546

Osłona amortyzatora przód Magnum Technology A93001MT

Model osłony oferowany przez firmę Magnum Technology przeznaczony jest do montażu z przodu, po stronie lewej lub prawej. Kierowany jest do samochodów marki Mazda. 

Sprawdź cenę oraz dostępność w sklepie Inter Cars: Osłona amortyzatora przód Magnum Technology A93001MT

Osłony i odboje amortyzatora – okiem eksperta

Uszkodzona osłona oraz odbojniki amortyzatorów są usterką wynikającą ze standardowej eksploatacji auta. Ze względu na oddziaływanie czynników zewnętrznych, osłony i odbojniki mogą łatwo się zużywać, zwłaszcza odboje wykonane z gumy. Warto mieć jednak świadomość, ze ich przeznaczenie ma nie tylko jeden aspekt związany z ochroną amortyzatorów. Te części układu pozwalają również na swobodny ruch kół w razie pęknięcia sprężyny zawieszenia lub braku ciśnienia w resorze pneumatycznym. Niektórzy kierowcy tuningują swoje samochody poprzez skracanie odbojów, gdyż pozwala to na obniżenie zawieszenia. Trzeba jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa jakakolwiek ingerencja w odboje jest nielegalna – mówi ekspert marki Inter Cars.

Odboje amortyzatora

Wielu miłośników tuningowania samochodów skraca lub wydłuża odboje. Niemniej jednak podczas jakiejkolwiek kontroli lub przeglądu, wszelkie samodzielne ingerencje w odboje są uznawane za wadę.

Osłony i odboje amortyzatora – pamiętaj o kontroli i wymianie

Osłony i odboje do amortyzatorów gwarantują prawidłowe i bezpieczne prowadzenie samochodu. Choć są to tanie, niepozorne części, to bez ich obecności i sprawności zawieszenie oraz system amortyzacji uległyby uszkodzeniu. Warto regularnie kontrolować ich stan, a w razie potrzeby – wymieniać. 

Jeśli szukasz osłony lub odbojników amortyzatora, sprawdź ofertę produktów dostępnych na stronie Inter Cars. W asortymencie sklepu znajdziesz również inne części zamienne do swojego samochodu, dzięki którym utrzymasz jego sprawność techniczną, a także różnorodne akcesoria zwiększające wygodę codziennego użytkowania pojazdu.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!