Istotą zwiększenia mocy w silniku przy użyciu turbosprężarki lub kompresora jest sprężanie powietrza. Procesowi temu towarzyszy jednak niekorzystny wzrost jego temperatury. Z pomocą przychodzi intercooler.

Powietrze nagrzewa się nie tylko w wyniku procesu sprężania, ale także przez obecność sąsiadujących rozgrzanych elementów, jak chociażby gorąca turbosprężarki. Wraz ze wzrostem temperatury doładowanego powietrza spada jego gęstość. Aby dostarczyć do silnika jak największą ilość ładunku, stosuje się dodatkową chłodnicę powietrza, czyli intercooler. Większa ilość powietrza w komorze spalania to także możliwość dostarczenia większej dawki paliwa, a spalenie się większej ilości mieszanki paliwowo-powietrznej to oczywiście wzrost mocy.

Nazwa „intercooler” odnosi się do umieszczenia tego elementu między (ang. inter) dwoma stopniami sprężarki, co wzięło się z lotnictwa i stosowanych w nim chłodnic w silnikach przepływowych. W silnikach samochodowych chłodnica powietrza zlokalizowana jest za sprężarką (tzw. strona zimna turbosprężarki), ale przed silnikiem, wewnątrz którego także odbywa się proces sprężania. Dlatego chłodnica powietrza nazywana jest intercoolerem.

Dowiedz się wszystkiego o chiptuningu

Budowa intercoolera jest właściwie taka sama jak typowej chłodnicy płynu. Różnicę stanowi czynnik, który jest w niej chłodzony – w przypadku intercoolera jest to oczywiście powietrze. Chłodzenie odbywa się w wyniku ruchu pojazdu i pędowi powietrza napływającego na intercooler. Czasami stosuje się także dodatkowe wentylatory lub natrysk czynnika chłodzącego w postaci wody lub podtlenku azotu.

Wymiary intercoolera powinny być dobrane do m.in. parametrów silnika i zastosowanej turbosprężarki. Zbyt duża pojemność cieplna intercoolera może doprowadzić do zwiększenia się tzw. turbodziury, czyli reakcji silnika na naciśnięcie pedału przyspieszenia. Z kolei zbyt mały intercooler będzie wąskim gardłem w układzie dolotowym i nie pozwoli rozwinąć maksimum możliwości całego układu. Dobór intercoolera powinien być zatem podyktowany odpowiednimi obliczeniami lub doświadczeniem osoby specjalizującej się w tego typu modyfikacjach.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!