Wielu kierowców nie przywiązuje dużej wagi do kwestii wyboru wycieraczek samochodowych i zwykle kupuje te, które są najtańsze. Z drugiej strony mnogość produktów i ich wariantów może przysporzyć sporo problemów. Rozmaite typy zaczepów, odpowiednie długości piór czy różnice w samej ich konstrukcji rodzą wiele pytań i wątpliwości. Jak zatem wybrać wycieraczki samochodowe? Warto poświęcić nieco czasu, aby dobrać odpowiedni produkt, od którego zależy przecież widoczność, a co za tym idzie bezpieczeństwo na drodze.

Wycieraczki samochodowe to nieskomplikowany element, który odpowiada za bardzo ważną funkcję – zapewnia odpowiednią widoczność w czasie trudnych warunków pogodowych. Każdy kierowca wie, jak ważna jest przejrzystość przedniej szyby, kiedy pada deszcz lub śnieg, a na jej powierzchni ląduje woda oraz wiele drogowych zanieczyszczeń. Tylko odpowiednio dobrane i sprawne wycieraczki zapewnią komfort i bezpieczeństwo podróżowania.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Dlaczego należy wymieniać wycieraczki?

Wycieraczki to część eksploatacyjna, którą należy regularnie wymieniać. Najlepszą jakość wycierania pióro zapewnia przez około pół roku. Odpowiada to ok. 500 tys. cykli wycierania lub wytartej powierzchni wielkości 60 boisk do piłki nożnej. Delikatne pióra szybko ulegają zużyciu szczególnie w zimie, kiedy narażone są na pracę w trudnych warunkach. Zaleca się regularne kontrolowanie stanu wycieraczek oraz ich wymianę w razie stwierdzenia zużycia. Uszkodzone pióra mogą prowadzić do trwałego porysowania szyby, a to wiąże się ze znacznie większymi wydatkami.

Sklep z częściami do samochodów Inter Cars

Jak rozpoznać zużycie wycieraczek?

Czas wymiany wycieraczek możesz w prosty sposób określić samodzielnie. Wystarczy, że przyjrzysz się efektom ich pracy. Wyróżniamy cztery objawy zużycia wycieraczek, które kwalifikują je do wymiany. Jak poznać, że wycieraczka jest już zużyta? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Pierwszym z nich jest smużenie, które polega na powstawaniu smug na szybie. Przyczyną tego stanu rzeczy może być wytarcie się krawędzi pióra wycieraczki lub jego mocne zabrudzenie. Jeśli po sprawdzeniu i oczyszczeniu stwierdzisz, że wycieraczki wciąż pozostawiają smugi, konieczna będzie ich wymiana.

Innymi niepokojącymi objawami są drgania i przeskoki pióra wycieraczki w trakcie pracy. To znak, że guma pod wpływem temperatury, bądź zbyt długiego użytkowania odkształciła się lub zesztywniała, co jednoznacznie kwalifikuje wycieraczki do wymiany.

Z kolei nierównomierne oczyszczona powierzchnia szyby oznacza, że pióro wycieraczki uległo odkształceniu lub konstrukcja wycieraczki nie zapewnia odpowiedniego docisku na skutek nadmiernego wyeksploatowania elementów łączących. Niestety, w tym wypadku najprawdopodobniej konieczna okaże się wymiana całej wycieraczki.

Czasami wycieraczka pozostawia po sobie efekt zamglenia, co może być spowodowane zanieczyszczeniem gumy lub szyby (np. woskiem z myjni). W pierwszej kolejności należy oczyścić ich powierzchnię, a jeśli sytuacja będzie się powtarzać, to znaczy, że guma wycieraczki uległa zużyciu.

Jakie rodzaje wycieraczek rozróżniamy?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje wycieraczek – klasyczne przegubowe, płaskie bezprzegubowe oraz hybrydowe będące połączeniem obu wcześniejszych rozwiązań. Ze względu na różny kształt szyb, wycieraczki występują w czterech odmiennych profilach oraz posiadają różne systemy montażowe: bagnetowe, na haczyk, oraz śrubowe w dwóch rozmiarach.

Dostępnych jest również kilka typów zacisków, dzięki czemu łatwo dobrać wycieraczki do konkretnego modelu auta. Przy zakupie musimy jednak upewnić się, czy dany model pasuje do naszego samochodu.

Wycieraczki szkieletowe

Najbardziej popularnym typem wycieraczek występującym w większości starszych samochodów jest typ szkieletowy. Ta odmiana wycieraczek posiada metalowy stelaż, który odpowiada za ich docisk do szyby w ośmiu równo rozmieszczonych punktach. Do stelaża przymocowana jest część robocza – gumowe pióro.

Zaletą wycieraczek szkieletowych jest przede wszystkim niska cena zakupu, która kształtuje się na poziomie kilkudziesięciu złotych za komplet.

Bezszkieletowe wycieraczki

Konstrukcja wycieraczek bezszkieletowych jest bardziej jednorodna w porównaniu z wycieraczkami szkieletowymi, ponieważ stelaż stanowi równocześnie integralny element gumowego pióra. Materiał, z którego są wykonane, jest niezwykle elastyczny, a wycieraczka jest przymocowana bezpośrednio do ramienia. Modele bezszkieletowe wyglądają nieco bardziej estetycznie i sportowo, a ich charakterystyczny kształt sprawił, że przez wielu użytkowników nazywane są „bananami”.

Cechują się wysoką efektywnością w zbieraniu wody i zanieczyszczeń, ponieważ ich konstrukcja sprawia, że na całej długości powierzchni idealnie przylegają do szyby – nawet w przypadku wysokich prędkości autostradowych. Ich zaletą jest również cicha praca. Cena zakupu zaczyna się od około 100 zł za komplet.

Wycieraczki hybrydowe

Ten rodzaj wycieraczek łączy w sobie dwa poprzednie. Wyróżnia je całkowicie zasłonięte pióro zintegrowane z ramieniem, przybliżające klientom technologię, która jest przyszłością wycieraczek. Do zalet należą: estetyczny wygląd, łatwy montaż, duża efektywność, a także trwałość i solidność konstrukcji.

Jak dobrać wycieraczki?

Dobierając wycieraczki do samochodu, musisz zwrócić uwagę na trzy podstawowe parametry:

  • typ wycieraczek – szkieletowa, bezszkieletowa lub hybrydowa
  • rodzaj zaczepu
  • długość piór

W pierwszej kolejności musisz rozważyć wybór pomiędzy wycieraczkami szkieletowymi a bezszkieletowymi. W wielu przypadkach rozstrzygną o tym względy finansowe, choć nie zawsze. Pamiętaj, że w większości samochodów, które fabrycznie zostały wyposażone w wycieraczki szkieletowe, nie będzie możliwości zamontowania odpowiedników bezszkieletowych. Natomiast nie ma przeciwwskazań do wymiany wycieraczek bezszkieletowych na szkieletowe czy hybrydowe.

Jeśli często poruszasz się z dużymi prędkościami oraz zależy Ci na wyglądzie samochodu, weź pod uwagę wycieraczki bezszkieletowe, które zaoferują nie tylko nowoczesny wygląd, ale i efektywną pracę.

Po wybraniu typu wycieraczki należy sprawdzić rodzaj zaczepu montażowego oraz długość piór. Tych informacji powinieneś szukać w instrukcji obsługi samochodu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki w naszym sklepie, która ułatwi dobranie wycieraczek do modelu Twojego auta.

Wycieraczki samochodowe

Którą wycieraczkę kupić? Ekspert Inter Cars radzi…

Oczywiście wiele zależy od tego, jakim autem jeździsz. W wielu przypadkach to właśnie model samochodu zawęzi Ci grupę możliwych produktów. Długość piór i rodzaj zaczepów to zwykle najmniejszy problem. Najważniejsze, aby zdecydować, który typ wycieraczki będzie dla Ciebie odpowiedni. Domyślasz się zapewne, że ciężko wskazać uniwersalne produkty, dlatego ekspert Inter Cars przygotował 3 kategorie wycieraczek, spośród których znajdziesz te odpowiednie dla siebie. Wybierz grupę produktów, a w wyszukiwarce wpisz dane Twojego auta lub – jeśli je znasz – parametry poszukiwanej wycieraczki.

Odpowiednie wycieraczki – to takie trudne?

Wycieraczki samochodowe to niepozorny, ale bardzo ważny element w aucie. Od ich jakości oraz stanu zużycia zależy nie tylko komfort kierowcy i pasażerów, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwo. Raz jeszcze powtórzymy: warto poświęcić chwilę, by dobrać odpowiedni produkt do Twojego auta, który będzie efektywny.

FAQ

Jakie są typy wycieraczek?

Wyróżniamy 3 rodzaje wycieraczek: szkieletowe, bezszkieletowe oraz hybrydowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wycieraczek?

Ważne parametry przy wyborze produkty to rodzaj wycieraczek oraz ich zaczepów, a także długość piór.

Jak często należy wymieniać wycieraczki?

Wycieraczka samochodowa ma największą efektywność przez pół roku użytkowania. Zwykle po tym czasie, należy ją wymienić. Oczywiście możliwe jest, że wycieraczka zużyje się szybciej, dlatego na bieżąco kontroluj jej stan.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!