Zaparowane szyby w aucie to problem, z którym – szczególnie w okresie jesienno-zimowym – codziennie mierzy się wielu kierowców. Przez wilgoć osadzającą się na oknach nie można bezpiecznie ruszyć, a tym bardziej przemieszczać się czy wykonywać manewry parkowania. Czy jest jakiś sposób na to, aby raz na zawsze pożegnać wilgoć w aucie? Jak sobie radzić z tym problemem? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu. Zapraszamy do lektury!

Zaparowane szyby w aucie to powszechna sytuacja – co gorsza, nie ma w 100% skutecznego sposobu na poradzenie sobie z tym problemem. Nie oznacza to jednak, że musisz godzić się na słabą widoczność i długotrwałe odparowywanie szyb za każdym razem, gdy wsiadasz do samochodu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych metod, które znacznie ułatwią Ci życie i zwiększą komfort użytkowania pojazdu.

Z tego tekstu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Parujące szyby w aucie – przyczyny

Zaparowane szyby w aucie mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Zazwyczaj kierowcy najczęściej zmagają się z nimi w okresie jesienno-zimowym. To właśnie wtedy mamy do czynienia ze znacznym wzrostem wilgotności powietrza oraz wysokimi różnicami temperatury pomiędzy kabiną kierowcy a otoczeniem. W takiej sytuacji całkowicie naturalnym zjawiskiem jest osadzanie się wilgoci na szybach. Zauważyłeś, że w kabinie pojawiła się woda? To znak, że musisz sprawdzić, czy wszystkie istotne elementy odpowiedzialne za wentylacje działają tak, jak powinny. 

Najważniejsze podzespoły, które stosunkowo często ulegają awariom, co przekłada się na parowanie szyb w aucie, to:

  • filtr kabinowy,
  • nagrzewnica,
  • uszczelki drzwi.

Najczęściej głównym winowajcą jest wspomniany filtr kabinowy. Jeśli dawno go nie wymieniałeś, na elemencie może pojawić się brud, który uniemożliwia prawidłową cyrkulację powietrza w samochodzie. Bywa też, że problem dotyczy nagrzewnicy, która działa za słabo w stosunku do ilości pary wodnej występującej w pojeździe. Podczas kontroli nie zapomnij też o uszczelkach zabezpieczających drzwi. Czasami pod latarnią jest najciemniej i to właśnie niepozorne części są przyczynami usterek związanych z wilgocią. 

Jak pozbyć się wilgoci z auta – nawiew

Wielu kierowców, zanim trafi do warsztatu z kłopotem parujących szyb, posiłkuje się nawiewem. Odpowiednie ustawienie tego elementu może umożliwić Ci szybkie odparowanie szyb. Musisz jednak wiedzieć, że potraktowanie okien ciepłym powietrzem jest zwalczaniem objawów, a nie przyczyn. Dlatego też, jeśli Twoje problemy nie są jeszcze bardzo poważne, nawiew może być odpowiednim rozwiązaniem. Ustaw go tak, by powietrze było skierowane bezpośrednio na szybę przednią oraz boczne.

Jak pozbyć się wilgoci z auta

Parujące szyby w aucie a klimatyzacja

Jeśli Twój samochód jest wyposażony w klimatyzację, nie rezygnuj z tej funkcji w okresie zimowym. Zazwyczaj to właśnie klimatyzacja jest w stanie o wiele szybciej pokonać wilgoć w aucie niż standardowy nawiew. Innym atutem tego rozwiązania jest dopuszczanie do kabiny kierowcy tylko osuszonego powietrza. Oznacza to w praktyce, że w przypadku deszczu i dużej wilgotności powietrza nie będziesz zmagać się z parującymi szybami. Przy zakupie samochodu zwróć uwagę na to, aby miał on klimatyzację. Co prawda w dzisiejszych czasach trudno znaleźć model pozbawiony tej funkcji, ale mimo wszystko na rynku wtórnym wciąż pojawiają się starsze modele pojazdów, które wyposażone są tylko w nawiew. 

Sprawdź też, dlaczego warto przeprowadzić ozonowanie auta.

Zaparowane szyby w aucie – środek chemiczny

Nawiew i klimatyzacja pomagają w walce z parującymi szybami, ale niestety zaczynają działać dopiero po upłynięciu od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. W sytuacji, gdy nie chcesz marnować czasu i zależy Ci na natychmiastowym efekcie, możesz zastosować preparat na parujące szyby. Taki środek tworzy na szybach specjalną powłokę zapobiegającą zbieraniu się pary wodnej. Jeśli wybierzesz ten sposób, musisz jednak liczyć się z koniecznością dodatkowego wydatku. O wiele lepiej więc będzie, gdy zaczniesz od wymiany filtra kabinowego, sprawdzenia nagrzewnicy oraz uszczelek przy drzwiach. Kluczowe jest pozbycie się przyczyny wilgoci, a nie samych skutków jej obecności. 

Parowanie szyb w aucie – domowe sposoby

W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie domowych sposobów na parujące szyby. To metody tanie, szybkie i niewymagające wizyty u mechanika. Najpopularniejsze rozwiązanie to szmatka z niewielką kieszonką, w której znajduje się sól. Przecieraj szyby raz w miesiącu, a z pewnością zauważysz znacznie zmniejszenie się problemów z parą wodną. Warto sprawdzić też polecane cebule i ziemniaki. Wystarczy, że przetniesz warzywo na pół i przetrzesz nim szyby. Nie zapomnij jednak po wszystkim wyczyścić powierzchni szyby czystą szmatką bez żadnych preparatów chemicznych. 

Ciekawym sposobem jest również żwirek dla kota. Bywają kierowcy, którym takie rozwiązanie pomogło. Wynika to z faktu, że tego typu preparaty pochłaniają wilgoć. Mimo wszystko żwirek pomoże raczej przy niezbyt dużym kłopocie. Jeśli para na szybach znacznie utrudnia jazdę, wybieraj bardziej zdecydowane i radykalne metody – mówi ekspert Inter Cars.

Parowanie szyb w aucie podczas jazdy – co zrobić?

O ile parujące szyby w aucie podczas postoju mogą być problematyczne, nie stwarzają niebezpieczeństwa. Komplikacje pojawiają się wtedy, gdy para wodna na oknach występuje w czasie jazdy. Kiedy pada deszcz i w kabinie jest więcej niż jedna osoba, możesz spotkać się z uciążliwymi parującymi szybami. Niestety, ale w takiej sytuacji jednymi skutecznym sposobem jest zatrzymanie i odczekanie, aż widoczność znowu się poprawi. Pamiętaj, że para na szybach to nie tylko mniejszy komfort jazdy, ale również realne niebezpieczeństwo zarówno dla Ciebie, jak i innych uczestników ruchu.

Parowanie szyb w aucie podczas jazdy – co zrobić

Pochłaniacz wilgoci – czy to ma sens?

Jeśli ani wymiana filtra, ani klimatyzacja nie poradziły sobie z wilgocią, powinieneś zainteresować się pochłaniaczem. Ten niewielki element jest w stanie znacznie zminimalizować problem z parą wodną na szybach. Co więcej, pochłaniacz wilgoci do auta chroni przed rozwojem drobnoustrojów oraz grzybów potencjalnie szkodliwych dla górnych dróg oddechowych. Urządzenie kosztuje maksymalnie 50 zł, więc warto spróbować.

Jeśli chodzi o wilgoć, to warto również wspomnieć o tym, że woda lubi zbierać się pod dywanikami. Po każdej dłuższej podróży powinieneś więc wyciągnąć te elementy z pojazdu i je osuszyć. Szczególnie ważne jest to wtedy, gdy podczas jazdy Ty lub pasażerowie mieliście mokre buty. 

Wilgoć zimą to nie wszystko – jak przygotować pojazd do niskich temperatur?

Skoro wiesz już, jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami, czas na kilka informacji o tym, jak w pełni przygotować auto do okresu zimowego. Poniżej znajdziesz garść sprawdzonych rad, które pozwolą Twojemu pojazdowi przetrwać ten ciężki okres.

Zaparowane szyby w aucie? Odwiedź mechanika!

Przed każdą zimą warto pojawić się u zaufanego mechanika, który sprawdzi stan najważniejszych elementów, takich jak: alternator, chłodnica, akumulator, świece, klocki hamulcowe. Fachowiec powinien też uzupełnić ewentualne braki w płynach eksploatacyjnych oraz zapoznać się z ogólnym stanem pojazdu. 

Zmień opony

To absolutna podstawa, jeśli chodzi o przygotowanie samochodu do zimy. Opony dopasowane do warunków panujących na drodze dają komfort jazdy oraz znacznie zmniejszają ryzyko wpadnięcia w poślizg. Jeśli dysponujesz zapasowym zestawem kół, możesz dokonać wymiany samodzielnie przy pomocy lewarka i klucza, ale o wiele lepiej będzie, gdy zwrócisz się do wyspecjalizowanego warsztatu wulkanizatorskiego. Będziesz mieć wtedy pewność, że koła są odpowiednio wyważone i zamocowane. 

Sprawdź filtry i klimatyzację

Podczas wizyty w warsztacie mechanicznym zwróć też uwagę, by personel sprawdził stan wentylacji oraz części takich jak filtry. W innym przypadku może dojść do tego, że zbierająca się naturalnie wilgoć doprowadzi do przymarznięcia wycieraczek lub – co gorsza – zamarznięcia szyb. Sprawnie działająca klimatyzacja całkowicie niweluje tego typu zagrożenia i chroni przed powstawaniem korozji w obrębie najbardziej newralgicznych punktów. 

Kup zimowy płyn do spryskiwaczy

Bardzo często kierowcy bagatelizują jakość i rodzaj płynu do spryskiwaczy. Jednak nie bez powodu na rynku dostępne są płyny letnie i zimowe. Różnią się odpornością na temperatury. Jeśli w Twoim pojeździe podczas silnych mrozów będzie obecny letni płyn do spryskiwaczy, może dojść do zamarznięcia oraz rozsadzenia zbiornika. Dobrym pomysłem jest również zakup odmrażacza do zamków. Dzięki niemu nie będziesz mieć kłopotów z dostaniem się do auta nawet wtedy, gdy za oknem będzie panować siarczysty mróz. 

Na rynku znajdziesz również specjalne odmrażacze do szyb, które w mgnieniu oka pomogą Ci w pozbyciu się zamarzniętej wody z powierzchni okien. Przy zakupie tego środka powinieneś jednak zwrócić uwagę na metodę aplikacji. Spray jest tani, ale niestety nie daje gwarancji precyzji. O wiele lepiej sprawdzi się atomizer z ręcznie sterowaną pompką. Musisz też wiedzieć, że odmrażacz dobrej jakości będzie chronić szybę nie tylko przed lodem, ale również zabrudzeniami. Istotne jest to, by wybrany przez Ciebie środek nie zawierał w składzie zbyt wielu tłuszczów. 

Sprawdź też, jak przygotować auto do krótkiej i srogiej zimy.

Co jeszcze warto zrobić przed zimą?

Naucz się zachowania podczas poślizgu

Przygotowanie samochodu jest bardzo ważne, ale umiejętności kierowcy również mają ogromne znaczenia dla komfortowego przetrwania okresu zimowego. Jeśli to Twój pierwszy sezon, udaj się na kurs z jazdy w ekstremalnych warunkach, by poznać techniki wykorzystywane podczas poślizgów. Na kursach prawa jazdy tego typu wiedza jest przekazywana tylko w zdawkowej ilości i kierowcy są zmuszenia do dokształcania na własny koszt. Na szczęście zajęcia nie są drogie i powinieneś zmieścić się w kwocie 100 zł za godzinę. 

Zaparowane szyby w aucie – zadbaj o akcesoria

Zanim temperatura spadnie, zadbaj o zakup potrzebnych akcesoriów. Dzięki nim komfort użytkowania samochodu podczas zimy będzie o wiele większy. Najważniejsze akcesoria to grafitowe wycieraczki, które nie przymarzają oraz tradycyjna ręczna skrobaczka. Oczywiście możesz też postawić na odmrażacze, ale dla bezpieczeństwa warto mieć w bagażniku dodatkowy element do pozbycia się zamarzniętej wody z szyb.

Przygotuj się do zimy z Inter Cars

Dobre jakości produkty, przygotowujące samochód do zimy, są gwarancją odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu przed niskimi temperaturami oraz działaniem wilgoci. Jeśli zależy Ci na skutecznych akcesoriach do aut, to znak, że powinieneś zajrzeć do sklepu internetowego Inter Cars.

szukasz produktu który opisujemy?

Zaparowane szyby w aucie – problem do rozwiązania

Jak widzisz, parujące szyby w aucie to zjawisko, którego nie do końca da się uniknąć, ale na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na zminimalizowanie jego skutków. Na samym początku skup się na sprawdzeniu, czy filtr kabinowy, nagrzewnica oraz uszczelki przy drzwiach są w dobrym stanie i działają tak, jak powinny. Najlepiej będzie, jeśli zrobi to wykwalifikowany mechanik. Możesz również spróbować domowych sposobów w postaci umieszczenia w aucie szmatki z solą, która będzie absorbować wilgoć lub zainwestować w pochłaniacz wilgoci

Przy okazji walki z nadmiarem wody nie zapomnij również o odpowiednim przygotowaniu samochodu do okresu zimowego. Dzięki zainwestowaniu w dobrej jakości opony oraz akcesoria pomocne w odmrażaniu niskie temperatury nie będą aż tak bardzo uprzykrzać Ci życia, a codzienne użytkowanie pojazdu w okresie zimowym stanie się o wiele łatwiejsze. Oprócz komfortu, zastosowanie odmrażaczy i specjalistycznych płynów da Ci możliwość zabezpieczenia auta przed niszczącym działaniem wilgoci oraz ewentualną korozją.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Wynika to z nadmiernej ilości pary wodnej osadzającej się wewnątrz kabiny kierowcy. Najczęściej do tego typu zjawiska dochodzi w okresie jesienno- zimowym.

Sprawdź stan uszczelek przy drzwiach, filtra kabinowego oraz nagrzewnicy. Pomocne w walce z nadmierną wilgotnością są również nawiew, klimatyzacja i pochłaniacz wilgoci do auta.

Zaopatrz się w akcesoria, takie jak: odmrażacz, skrobaczka, zimowy płyn do spryskiwaczy itp. Nie zapomnij też o odpowiednich oponach (zimowych bądź całorocznych) oraz profilaktycznym przeglądzie w warsztacie.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!