Większość samochodów wyposażona jest w filtr kabiny, zwany też przeciwpyłkowym. Zadaniem filtra jest oczyszczanie powietrza wtłaczanego do kabiny; powstrzymuje pyłki roślin, kurzu, dymu, zarodników i innych nieczystości, które unoszą się nad drogą. Co zrobić kiedy przestanie spełniać swoją funkcję?

Filtry posiadające wkład węglowy są bardziej skuteczne – powstrzymują także szkodliwe składniki spalin i nieprzyjemne zapachy. Powinno się go wymieniać co najmniej raz na rok lub co jakieś 10-15 tysięcy kilometrów.

Przy okazji wymiany filtra można też odgrzybić klimatyzację, korzystając ze specjalnych środków do tego przeznaczonych. Lokalizacja filtra kabinowego w samochodzie zależy od producenta, a często także modelu pojazdu.

Większość producentów filtrów zamieszcza instrukcję, jak wymienić filtr i gdzie on się znajduję. Najczęściej montowane są między kabiną a komorą silnika, możemy go odszukać pod deską rozdzielczą od strony kierowcy lub pasażera lub pod listwą podszybia przy komorze silnika. Wymiana filtra nie powinna przysporzyć nam większych problemów, chociaż mogą trafić nam się modele samochodów, z którymi możemy nie dać sobie rady.

Przed przystąpieniem do wymiany powinniśmy zaopatrzyć się w śrubokręt płaski i krzyżakowy, klucze ampulowe, torx oraz klucze oczkowe lub nasadowe od rozmiaru 8 do 13. Potem postępować według zaleceń producenta filtra, który zamierza się założyć.

Znajdź warsztaty oferujące wymianę filtra kabiny w Twojej okolicy.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!