Każdy kierowca ma swoje przyzwyczajenia, dlatego z biegiem czasu kabina TIR-a nabiera indywidualnego charakteru. Nie ma jednak wątpliwości, że istnieje lista rzeczy, bez których nie można obejść się podczas długiej trasy. Pewien niezbędnik jest bowiem uniwersalny i zawsze sprawdza się w trasie. Podczas podróży najważniejsze jest i to właśnie o te dwa aspekty zawodowy kierowca TIR-a powinien zadbać, niezależnie od swoich indywidualnych potrzeb. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Kabina kierowcy TIR-a – miejsce do pracy i życia

Kabina kierowcy TIR-a jest miejscem o specyficznym przeznaczeniu. Z jednej strony stanowi swoistego rodzaju przestrzeń „biurową”, podczas której kierowca wykonuje swoje obowiązki służbowe, a z drugiej to również jego miejsce do odpoczynku. Aby więc możliwe było jak najefektywniejsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni, konieczne jest zaopatrzenie się w szereg urządzeń oraz akcesoriów. Musisz też wiedzieć, że większość zawodowych kierowców po zakończonej pracy decyduje się na pozostanie w kabinie i spędzenie w niej wolnego czasu. Dzięki temu nie muszą wydawać pieniędzy na restauracje oraz inne tego typu miejsca

Skoro kabina kierowcy autobusu czy TIR-a jest taka ważna, należy odpowiednio ją urządzić. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, czego nie może zabraknąć w kabinie zawodowego kierowcy.

CB Radio

Kabina kierowcy samochodu ciężarowego nie może obyć się bez urządzenia, jakim jest CB Radio. Jest to odbiornik, który pozwala na kontakt z innymi kierowcami obecnymi na paśmie obywatelskim. Dzięki niemu można przekazywać kluczowe dla przebiegu trasy informacje oraz przeprowadzać krótkie rozmowy w celu umilenia czasu. Kierowcy TIR-ów oraz autobusów szczególnie chętnie korzystają z CB Radia, ale na paśmie możesz też spotkać użytkowników samochodów osobowych. Najłatwiej rozpoznasz, że dane auto jest wyposażone w CB Radio po dużej antenie, znajdującej się na jego dachu. 

Do czego można używać CB Radia:

  • Informowania o kontrolach drogowych realizowanych przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego.
  • Przekazywania informacji o wypadkach, które wydarzyły się na trasie i mają wpływ na przepustowość drogi.
  • Wzajemnego uprzedzania się o utrudnieniach na drodze.
  • Polecania objazdów w celu szybszego dojechania do miejsca docelowego.
  • Przekazywania informacji o polecanych restauracjach i miejscach, w których można odpocząć.

CB Radio to urządzenie, które oprócz wymiaru czysto praktycznego jest również swego rodzaju oknem na świat dla kierowców, którzy przez wiele godzin są zamknięci w kabinach. Dzięki urządzeniu możliwe jest przeprowadzenie krótkiej, luźnej rozmowy z innymi kierowcami. Tego typu interakcje są bardzo potrzebne, aby utrzymać motywację do jazdy oraz koncentrację. 

Wiele dużych firm przemysłowych ma swoje siedziby w trudno dostępnych miejscach, które niełatwo znaleźć tylko przy pomocy nawigacji. W takich sytuacjach CB Radio jest bardzo przydatne i pomaga trafić do celu bez błądzenia – mówi ekspert Inter Cars.

Nawigacja

Podobnie jak w przypadku CB Radia, tak i jeśli chodzi o nawigację GPS, kabina kierowcy autobusu lub TIR-a nie może obyć się bez tego urządzenia. Dobrej jakości nawigacja przeznaczona dla kierowców większych pojazdów jest bardzo ważnym elementem wyposażenia. Dzięki niej można łatwo uzyskać informacje o najbliższych stacjach benzynowych, parkingach, miejscach do odpoczynku oraz restauracjach. Najważniejsza jest jednak funkcja kierowania do konkretnego punktu bez konieczności sięgania po tradycyjną mapę. 

Nawigacja dla ciężarówek różni się nieco od urządzeń dostępnych dla użytkowników samochodów osobowych. Zazwyczaj bowiem jest wyposażona w profile ciężarowe, które pozwalają na wprowadzenie masy oraz wymiarów pojazdu. Jest to bardzo istotne ze względu na dopasowanie trasy dokładnie pod auto konkretnych rozmiarów. Pamiętaj bowiem, że niektóre elementy infrastruktury lub drogi mają ograniczenia dotyczące gabarytów pojazdów, które się po nich poruszają. Przy zakupie nawigacji GPS sprawdź również, czy oferuje ona możliwość pobierania informacji w czasie rzeczywistym. Dzięki temu nie będziesz zaskoczony przeszkodą, której teoretycznie nie powinno być na drodze. 

Przy rozważaniach o nawigacji warto zastanowić się też nad istotą tradycyjnych, papierowych map. Wielu kierowców zawierzyło w pełni technologii i całkowicie zrezygnowali z klasycznych rozwiązań. Musisz jednak mieć świadomość, że urządzenia elektroniczne bez względu na jakość wykonania bywają zawodne i najzwyczajniej w świecie mogą się rozładować lub w najgorszym wypadku zepsuć. W obliczu takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z papierowych map, które doprowadzą Cię do celu. Miej więc zawsze w schowku tradycyjną pomoc. W końcu nikt nie wie, co może się wydarzyć.

Czytaj także: Nawigacja do samochodu czy aplikacja? Sprawdzone rozwiązania, które pokierują Cię do celu

Latarka

Kabina kierowcy samochodu ciężarowego to nie jedyne miejsce, w którym przebywa użytkownik. Czasami konieczne jest zatrzymanie w celu wymiany koła, naprawy silnika, sprawdzenia auta itp. W takiej sytuacji szczególnie przydatna jest kompaktowa latarka. Możesz z niej korzystać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz kabiny. 

Interesujące są modele wyposażone w specjalny magnes, który pozwala na przymocowanie urządzenia w wygodnym dla Ciebie miejscu. Jeśli szukasz rozwiązania, które zapewni Ci maksymalny komfort, to zwróć uwagę na latarki czołowe. Taka konstrukcja gwarantuje dobre światło oraz nie zajmuje rąk, co jest bardzo ważne w przypadku szukania czegoś we wnętrzu auta lub czynności wykonywanych poza kabiną. 

Przy zakupie latarki nie kieruj się jedynie rozmiarami. Zwróć też uwagę na moc światła, jaką emituje oraz sposób zasilania. Najpopularniejsze są oczywiście urządzenia wykorzystujące baterie, ale coraz chętniej wybierane są również te zasilane akumulatorem, ładowanym przez USB. Wybierz ten wariant, który będzie dla Ciebie wygodniejszy.

Lodówka

Jak już wspominaliśmy, wygoda to podstawowy aspekt, jaki mają zwiększać akcesoria samochodowe. Wnętrze kabiny jest bowiem ograniczone, dlatego należy wykorzystać w pełni każdy centymetr. Dobrym pomysłem na skupienie wszystkich produktów spożywczych jest zakup lodówki turystycznej. Co prawda nowoczesna kabina kierowcy TIR-a najczęściej ma wbudowane tego typu urządzenie, ale na drogach wciąż można spotkać wiele pojazdów, które są pozbawione tego dodatku. 

Dzięki lodówce będziesz mógł nie tylko uporządkować kabinę, ale też nieco urozmaicić swoją dietę. W końcu lodówka pozwala na przechowywanie produktów wymagających niższych temperatur, takich jak: mięso, wędliny czy nabiał. Zakup sprzętu ma również wymiar ekonomiczny. Kierowcy, którzy podróżują po krajach Europy Zachodniej, na pewno nie raz spotkali się wysokimi cenami jedzenia. Dzięki lodówce zaoszczędzisz pieniądze, ponieważ będziesz mógł zabrać w podróż jedzenie z Polski. 

Jeśli chodzi o to, jaka lodówka będzie najlepsza, to zwróć uwagę na modele kompresorowe. Charakteryzują się mniejszą wrażliwością na wysokie temperatury niż w przypadku lodówek z ogniwami Peltiera.

Akcesoria do gotowania

Tych elementów nie mogło zabraknąć przy okazji tworzenia niezbędnika kierowcy zawodowego. Akcesoria do gotowania są bardzo ważne w kontekście komfortu oraz swobody. Dzięki zainwestowaniu w kuchenkę turystyczną zasilaną gazem będziesz niezależny. Dodaj do tego patelnię, garnek, sztućce oraz czajnik elektryczny zasilany bezpośrednio z gniazda zapalniczki, a otrzymasz w pełni funkcjonalną „kuchnię”. 

Pamiętaj, że nie jesteś skazany na fast-foody. Wszystko zależy od Ciebie oraz tego, jakie wybierzesz akcesoria samochodowe. Wnętrze kabiny, które jest odpowiednio zaaranżowane, pomieści naprawdę dużo elementów dodatkowych.

Narzędzia

Samochód to maszyna, która w każdej chwili może wymagać interwencji mechanicznej. W końcu zawsze coś może się popsuć. Powinieneś być przygotowany w podstawowym zakresie na tego typu problemy i wyposażyć się w zestaw kluczy nasadowych, wkrętaków oraz kluczy płaskich. Zwróć uwagę na to, by narzędzia znajdowały się w jednej walizce lub skrzynce. Dzięki temu nie zgubisz ich tak łatwo i zadbasz o porządek we wnętrzu kabiny.

Przy zakupie narzędzi skup się na jakości oraz renomie producenta. Musisz bowiem wiedzieć, że tego typu sprzęt powinien posłużyć Ci przez wiele lat. Nie szukaj więc dróg na skróty i zapomnij o rozwiązaniach czysto „marketowych”, ponieważ mogą zawieźć Cię w najmniej oczekiwanym momencie.

Czytaj także: 10 rzeczy w Twoim samochodzie, które musisz sprawdzić przed podróżą

Inter Cars – akcesoria samochodowe dla każdego 

Jeśli jesteś zawodowym kierowcą, który kompletuje wyposażenia kabiny samochodu, to znak, że powinieneś sprawdzić, co oferuje nasz sklep. Akcesoria samochodowe, części zamienne oraz narzędzia to zaledwie część naszego bogatego asortymentu. Sprawdź Inter Cars już dzisiaj i przekonaj się, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Bez względu na to, czy wybierzesz nawigacje GPS, narzędzia, antenę lub cokolwiek innego, możesz mieć pewność, że inwestujesz w produkty, które są gruntownie sprawdzone zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i solidności wykonania. Nie idziemy w tej kwestii na żadne kompromisy i stawiamy wyłącznie na towar, który zapewnia długą oraz bezproblemową pracę. 

Pamiętaj, że wnętrze Twojej kabiny jest miejscem, które spełnia wiele funkcji. Z tego powodu powinieneś już dzisiaj zadbać o to, by znalazło się w niej wszystko, czego możesz potrzebować podczas długiej trasy. W razie problemów w skompletowaniu wyposażenia nasi specjaliści chętnie pomogą Ci wybrać odpowiednie akcesoria samochodowe. 

Wiesz już, jak powinna wyglądać kabina kierowcy TIR-a

Jak widzisz, zaopatrzenie się w akcesoria podnoszące nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo jest bardzo ważne w kontekście czasu, jaki kierowcy zawodowi spędzają w swoich samochodach. Podczas zakupu elementów mających ułatwić Ci jazdę, skup się przede wszystkim na ich jakości oraz funkcjonalności. Nie inwestuj pieniędzy w produkty, których jedyną zaletą jest niska cena. Pamiętaj, że często w trasie nie będziesz mieć czasu na zatrzymanie się lub jeżdżenie po mieście, żeby kupić latarkę. To wszystko powinno znaleźć się w kabinie jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Im lepiej się przygotujesz, tym łatwiej będzie Ci dowieźć ładunek.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Praca kierowcy zawodowego wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi w kabinie pojazdu. Z tego względu bardzo ważne jest zaopatrzenie się w akcesoria, które pozwolą na bezpieczną jazdę, ale też zapewnią komfort w czasie odpoczynku.

W kabinie TIR-a zazwyczaj nie można gotować, ponieważ nie jest to przewidziane przez standardowe wyposażenie. Niemniej jednak istnieją specjalne modele TIR-ów, w których zainstalowano kuchnię lub miejsce do przygotowywania posiłków.

Najlepszym rozwiązaniem jest CB Radio, czyli urządzenie, które pozwala na nawiązanie kontaktu z innymi uczestnikami ruchu w celu wymiany informacji o drodze lub przeprowadzenia zwyczajnej rozmowy. Dzięki CB Radiu będziesz wiedział, co dzieje się na trasie oraz zabijesz nudę podczas długiej i monotonnej jazdy.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!