Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią nieuniknione opady śniegu. Czasami intensywność tego zjawiska pogodowego (jak co roku) zaskakuje drogowców. Śliska nawierzchnia, osłabiona widoczność czy niska przyczepność kół, to tylko niektóre z problemów, z którymi musi zmierzyć się kierowca. Z tego tekstu dowiesz się jak nie dać się zaskoczyć zimie! Dowiedz się, czym są łańcuchy śniegowe, w jaki sposób je wybrać, jak je wykorzystać i jak zakładać łańcuchy na koła, a także, kiedy należy po nie sięgnąć.

Gdy zima jest sroga, nietrudno znaleźć części kraju, przez które nie da się przejechać bez dodatkowej pomocy w postaci łańcuchów. Nie wszędzie dojeżdżają pługi, które mogą udrożnić drogi. Bywa, że kierowcy muszą radzić sobie na własną rękę i organizować samodzielnie sposoby na pokonanie niezbędnego odcinka trasy

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:

baner mamy części do Twojego samochodu

Czym są łańcuchy na koła?

Zanim przejdziemy do omówienia działania oraz rodzajów łańcuchów śniegowych, dobrze będzie najpierw uściślić, czym właściwie są łańcuchy na koła. Życie pokazuje, że nie każdy kierowca miał do czynienia z tego typu rozwiązaniami. 

Łańcuchy śniegowe to specjalistyczny oplot na koła, który występuje w formie siatki, strefowych opasek lub pełnego pokrowca, który umieszcza się bezpośrednio na kołach. Celem takiego działania jest zwiększenie przyczepności ogumienia do nawierzchni w momencie, gdy drogi pokryte są grubą warstwą śniegu i stanowią przeszkodę nie do pokonania bez dodatkowego wsparcia. 

Najczęściej wykorzystywane łańcuchy na opony są wykonane ze stalowego drutu z dodatkiem niklu, manganu czy chromu. Na rynku znajdziesz również inne rozwiązania w zależności od metod wykorzystywanych przez danego producenta. Pamiętaj też, że same łańcuchy to nie wszystko – sprawdź TOP 10 opon zimowych i zapewnij sobie odpowiednie ogumienie na zimowe warunki.

Łańcuchy na koła – kiedy będą Ci potrzebne i co warto o nich wiedzieć!

Łańcuchy samochodowe – kiedy z nich korzystać?

Prawo w Polsce nie przewiduje nakładania na kierowców konieczności zakładania łańcuchów śnieżnych. Wynika to przede wszystkim ze względów praktycznych. Od wielu lat nie mamy do czynienia z tak srogimi zimami, które wymagałyby obligatoryjnego stosowania takich akcesoriów

Kraj jest stosunkowo skutecznie odśnieżany, ale można znaleźć miejsca, z których po opadach nie można wyjechać. Wystarczy, że wybierzesz się w góry, by napotkać problem utraty przyczepności. W takich sytuacjach łańcuchy śniegowe są niezwykle przydatne, a nawet niezbędne do kontynuowania bezpiecznej jazdy. 

Gruba warstwa śniegu oraz oblodzenie to warunki na drogach, które obligują do założenia łańcuchów. W rejonach górskich jest to regulowane poprzez znak drogowy C-18. Co więcej, za niestosowanie się do wspomnianego znaku grożą mandat oraz punkty karne. 

Musisz zdawać sobie sprawę, że niedostateczne przygotowanie do jazdy stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla Ciebie jako kierowcy, ale również innych uczestników ruchu. Twoje działania (a raczej ich konsekwencje) mogą skrzywdzić każdego uczestnika ruchu drogowego – mówi ekspert Inter Cars.

Kiedy zdjąć łańcuchy śniegowe?

Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Otóż w tej kwestii bardzo duże znaczenie odgrywa zdrowy rozsądek. Logika podpowiada, że łańcuchy na koła można zdjąć w momencie, gdy warunki na drodze poprawią się na tyle, by możliwa była bezpieczna jazda bez tego elementu. Dla ułatwienia często o możliwości zdjęcia łańcuchów informuje znak C-19. 

Łańcuchy na koła – kiedy będą Ci potrzebne i co warto o nich wiedzieć!

Musisz wiedzieć, że jazda z łańcuchami po utwardzonej i wolnej od śniegu nawierzchni może spowodować uszkodzenie kół oraz znacznie wydłużyć drogę hamowania. Podczas poruszania się z łańcuchami możesz odczuwać brak stabilności oraz specyficzne zarzucanie samochodem. 

Łańcuchy na koła – rodzaje

Zakup łańcuchów śniegowych powinien być podyktowany realnymi potrzebami, ale jak podjąć decyzję bez niezbędnej dawki informacji o akcesorium? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie opis dwóch najpopularniejszych rodzajów łańcuchów, które znajdziesz w sklepach:

Klasyczne łańcuchy śniegowe 

Klasyczne łańcuchy na opony są znane już od kilkudziesięciu lat. Ich budowa charakteryzuje się prostotą, a cena jest przystępna dla niemal każdego kierowcy. Istotne jest, że klasyczne łańcuchy muszą być napinane ręcznie, co w niektórych wypadkach można uznać za wadę tego rozwiązania. 

Po przejechaniu pewnego dystansu może okazać się, że łańcuchy rozluźniły się i konieczne jest ponowne napinanie. Mimo tej pozornej niedogodności to rozwiązanie wciąż cieszy się największą popularnością wśród klientów, którzy sprawdzają, jakie akcesoria zimowe przydadzą im się w nadchodzącym sezonie.

Łańcuchy samochodowe z samonapinaczem

Łańcuchy na koła z samonapinaczem są nieco bardziej zaawansowane technologicznie od swoich starszych kuzynów, określanych mianem „klasycznych”. 

W przypadku produktów tego typu nie musisz martwić się o cykliczne napisanie łańcuchów na powierzchni opony. Wystarczy tylko, że zrobisz to raz, by mieć spokój przez całą podróż. Produkt jest droższy niż tradycyjne rozwiązanie, dlatego poleca się zakup łańcuchów z samonapinaczem kierowcom, którzy w ciągu zimy muszą co najmniej kilka razy korzystać z funkcjonalności tego sprzętu.

Ważnymi parametrami przy wyborze łańcuchów są:

  • wielkość ogniw,
  • grubość ogniw,
  • gęstość siatki,
  • wykorzystany do produkcji stop metalu.
Łańcuchy na koła – kiedy będą Ci potrzebne i co warto o nich wiedzieć!

Oczywiście przy wyborze łańcuchów kieruj się rozmiarem oraz rodzajem pojazdu, jakim dysponujesz. Inne łańcuchy powinny znaleźć się na kołach TIR-a, a inne w przypadku niewielkiego samochodu o charakterze miejskim. Jeśli więc nie masz doświadczenia w korzystaniu z oplotu, skorzystaj z pomocy pracowników sklepu, w którym planujesz zakup.

Łańcuchy na opony a rozmiar – jak dobrać?

Gdy będziesz już wiedzieć, jakie łańcuchy śniegowe są Ci potrzebne, czas na ustalenie rozmiaru akcesorium. Otóż dopasowanie rozmiaru oplotu zazwyczaj odbywa się na podstawie informacji od producenta. Pamiętaj, aby zdecydować się na model dopasowany do Twojego samochodu, każdy czterokołowiec może potrzebować innych łańcuchów! Musisz jednak wiedzieć, że dane znajdujące się w instrukcji obsługi pojazdu dotyczą tylko opon z pierwszego wyposażenia. W przypadku, gdy zmieniałeś rozmiar opon zimowych, przewidziane łańcuchy wcale nie muszą pasować. W takiej sytuacji dobrze będzie, kiedy skorzystasz z tabeli rozmiarów udostępnianej przez producenta łańcuchów. 

Czym jest grupa rozmiarowa kn?

Jako osoba bez doświadczenia masz prawo nie wiedzieć, jaki rozmiar łańcuchów jest Ci potrzebny. Pomocna okazuje się więc grupa rozmiarowa kn. Tabela dzieli najpopularniejsze wymiary opon na zbiory, które są oznaczone liczbowo. Zazwyczaj chodzi o zakres od kn30 do kn260.

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, sprawdź w omawianej tabeli kn, jaki oplot będzie pasować do modelu Twojego pojazdu oraz założonych opon. W ten sposób unikniesz pomyłki i konieczności zwracania zakupionego produktu. 

Jak założyć łańcuchy na koła?

Montaż łańcuchów na koła nie powinien sprawić Ci dużego problemu, ale radzimy przeprowadzić próbę na parkingu lub w garażu. Nie ma co ryzykować komplikacji z zakładaniem łańcuchów w sytuacji, gdy będziesz ich najbardziej potrzebować. 

Jeśli wykonujesz opasanie po raz pierwszy, mogą pojawić się trudności, na które lepiej być przygotowanym. 

Łańcuchy na koła – kiedy będą Ci potrzebne i co warto o nich wiedzieć!

Jak założyć łańcuchy na koła – poradnik krok po kroku

  1. Wyciągnij łańcuchy na koła z pudełka oraz złap za linkę, która stanowi tylny pierścień. Trzymając w ten sposób łańcuchy, potrząśnij nimi, by mogły się rozplątać. Dzięki temu cała siatka odpowiednio się rozwinie i będzie gotowa do dalszego montażu.
  2. Ułóż łańcuchy na ziemi pod samochodem. Idealnie będzie, jeśli środek łańcucha znajdzie się po wewnętrznej stronie koła, a konstrukcja stworzy półkole skierowane w kierunku zewnętrznym.
  3. Nałóż łańcuchy na opony i połącz ze sobą zewnętrzne części.
  4. Pamiętaj, by przesunąć tylny pierścień na wewnętrzną stronę koła. Powinieneś to zrobić od razu po założeniu łańcucha.
  5. Naciągaj łańcuch i przewlekaj do przed odpowiednie bloczki przy jednoczesnym napinaniu.
  6. Na samy końcu pozostało Ci tylko zahaczenie łańcucha napinającego w odpowiednim miejscu. 

Jak widzisz, montaż nie jest niczym skomplikowanym i z całą pewnością poradzisz sobie z tą czynnością, nawet gdy będziesz ją wykonywać po raz pierwszy. Wiesz już, jak zakładać łańcuchy na koła.

Łańcuchy śniegowe – na 2 czy 4 koła?

Jeśli chodzi o to, na które koła nakładać łańcuchy samochodowe, to kluczowe znaczenie ma rodzaj napędu.

Stały napęd 4×4 wymaga, by łańcuchy znalazły się na obu osiach. Nie mają znaczenia moc silnika oraz liczba koni mechanicznych. Jeśli auto ma dołączany napęd 4×4, to musisz ustalić, która oś jest napędzana. Dopiero po uzyskaniu tych informacji wybierz miejsce nałożenia łańcuchów. 

Jeśli auto ma napęd przedni, wymaga jeszcze innego działania. Otóż w pojazdach z napędem na przód przyjmuje się, że łańcuchy powinny być założone od frontu pojazdu, od strony kierowcy oraz pasażera. 

Jeśli dysponujesz tylko napędem na tył, postępuj analogicznie: stalowe popasanie załóż na drugą oś. 

Samochód nieprzeznaczony do używania łańcuchów – czy to możliwe?

W instrukcji obsługi pojazdu możesz spotkać się z informacją, że dane auto nie jest przeznaczone do jazdy z łańcuchami. Z czego wynika taki stan rzeczy? Główną przeszkodą jest prześwit, czyli odległość między oponą a nadkolem. To właśnie w prześwicie muszą zmieścić się łańcuchy śniegowe. W większości przypadków w klasycznych autach osobowych wartość prześwitu wynosi 9 lub 12 mm. Natomiast w SUV-ach czy crossoverach będzie to nawet o 10 mm więcej. Auta o charakterze sportowym mogą dysponować mniejszą przestrzenią, a wtedy korzystanie z łańcuchów nie jest możliwe. 

Gdzie kupić łańcuchy na koła?

Możliwości masz wiele, ale najważniejsze jest to, abyś wybrał sklep dysponujący dużą ofertą, która spełni Twoje oczekiwania. Dobrze też byłoby, gdybyś mógł skorzystać z pomocy wykwalifikowanego personelu. Dobór rozmiaru łańcuchów nie jest zadaniem najłatwiejszym i w przypadku braku doświadczenia może sprawić Ci trochę problemów. 

Pamiętaj też, że o bezpieczeństwie jazdy decydują nie tylko łańcuchy nałożone na opony, lecz wiele innych akcesoriów, które znajdziesz w sklepie Inter Cars.

szukasz produktu który opisujemy?

Łańcuchy na koła – wybierz swoje!

Jak widzisz, łańcuchy na koła to element wyposażenia samochodu, który jest pomocny podczas jazdy w trudnych zimowych warunkach. Dzięki nim będziesz mógł pokonać z pozoru niemożliwe do przejechania odcinki drogi. Dobrze dobrane łańcuchy są w stanie przeprowadzić auto nawet przez bardzo ubity lub sypki śnieg zalegający na nawierzchni. 

Jeśli wybierasz się tej zimy w góry, powinieneś bezdyskusyjnie zaopatrzyć się w oplot. W innym wypadku możesz otrzymać mandat i punkty karne lub – co gorsza – utknąć podczas podróży – zakopując się w śniegu na kilka godzin. Dobrze, gdybyś również pamiętał, że czasami na drodze możesz spotkać znak C-18, który stanowi informację o tym, czy na danym odcinku założenie łańcuchów jest wymagane. 

Jeśli zależy Ci na fachowej obsłudze oraz znalezieniu rozwiązania od renomowanych producentów części do samochodów czy akcesoriów, to znak, że Inter Cars jest sklepem dla Ciebie. Dysponujemy bogatą ofertę łańcuchów, a w razie potrzeby chętnie pomożemy Ci w wybraniu odpowiedniego modelu, pasującego do Twojego pojazdu. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jak dobrać rozmiar oraz gdzie kupić łańcuchy na koła.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

W miastach nie ma obowiązku stosowania łańcuchów na koła. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli znajdziesz się na terenach górskich. Czasami przy drogach umieszczane są znaki C-18 nakazujące założenie łańcuchów.

Tak, ale wymaga to pewnego doświadczenia. Zanim wyjedziesz w góry, wykonaj testowy montaż w garażu lub na parkingu. Dzięki temu nie zostaniesz zaskoczony w najmniej oczekiwanej sytuacji.

Nie! Aby oplot stalowy mógł być założony, potrzebny jest odpowiedni prześwit, czyli odległość pomiędzy oponą nadkolem.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!