Lusterka asferyczne to jedno z nowocześniejszych rozwiązań montowanych w samochodach. Umożliwiają bezpieczne prowadzenie samochodu i oferują najszerszy obraz przestrzeni za samochodem ze wszystkich dostępnych na rynku lusterek. Wielu kierowców zastanawia się nad różnicą między lusterkiem asferycznym a sferycznym. Warto wiedzieć, że w obrębie lusterka asferycznego występuje fragment sferyczny. Odpowiada on za szeroki kąt widoczności. Różnią się one natomiast widocznością w obrębie tzw. martwego pola. Obecnie lusterka asferyczne stają się coraz popularniejsze. Coraz częściej uznaje się je także za standardowe wyposażenie nowych samochodów. Co warto o nich wiedzieć? 

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym są lusterka asferyczne? 
  2. Jak działają lusterka asferyczne?
  3. Czym różni się lusterko manualne od mechanicznego i elektrycznego?
  4. Czy można samodzielnie zamontować lusterka asferyczne?
  5. W jakich sytuacjach lusterka asferyczne się nie sprawdzą?

Czym są lusterka asferyczne? Wyjaśniamy! 

Obecnie na rynku znajdziemy samochody wyposażone w lusterka różnego rodzaju. Każdy typ ma swoje wady oraz zalety, a tym samym grono zwolenników oraz przeciwników. Różnią się przede wszystkim polem widzenia, stopniem rzeczywistego odzwierciedlenia sytuacji, a także stopniem redukcji martwego pola. 

Lusterko asferyczne montowane jest zwykle po stronie kierowcy. Wyróżnia je dwuczęściowa powierzchnia (zakrzywiony na zewnątrz kraniec lusterka).  Dzięki swojej budowie lusterko asferyczne eliminuje stanowiące zagrożenie martwe pole i zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo podczas wielu manewrów drogowych. 

szukasz produktu który opisujemy?

Lusterka asferyczne to obecnie już standardowe wyposażenie wszystkich nowo produkowanych pojazdów. Technologia ta dostępna jest na rynku zaledwie od kilkunastu lat. Ze względu na wyższy koszt, a także specyficzny obraz, początkowo montowana była jedynie w najdroższych modelach samochodów. 

Wielu kierowców zastanawia się nad różnicą – lusterko asferyczne a sferyczne. Ze względu na szereg różnic pomiędzy nimi, nie da się jednoznacznie określić, które jest lepszym wyborem. 

Jakie są rodzaje lusterek samochodowych?

Jak już wiesz, lusterka asferyczne nalezą do nowszych rozwiązań, dlatego nadal na rynku można spotkać samochody wyposażone w lusterka innego typu. 

Sferyczne lusterka samochodowe

Zanim lusterko asferyczne stanie się najpopularniejszym wyborem, warto mieć świadomość, jak działają lusterka sferyczne. To obecnie opcja najczęściej montowana w nowych pojazdach. Ich lekkie wygięcie wynika z faktu, że są wykonywane w formie wycinka kuli. Ten kształt pozwala na znaczne zwiększenie pola widzenia. Należy jednak mieć świadomość, że lusterko jednocześnie zakłamuje odległość. Widać to zwłaszcza podczas zmiany pasa i włączania się do ruchu. 

Choć obraz jest niedoskonały, wielu kierowców ceni sobie możliwość dokładnego obserwowania otoczenia pojazdu. Warto mieć także świadomość, ze wadą lusterek sferycznych jest martwe pole, czyli przestrzeń, której kierowca nie widzi ani przez okno, ani w lusterku. Może utrudniać to niektóre manewry na zatłoczonych drogach. 

Lusterka asferyczne

Lustra asferyczne stanowią de facto połączenie lusterka sferycznego (pozwalającego widzieć w odpowiednio szerokim ujęciu otoczenie) z fragmentem powierzchni lustrzanej o jeszcze większym (w stosunku do lusterka sferycznego) zakrzywieniu. Umożliwia on zredukowanie martwego pola. Tym samym kierowca ma możliwość obserwacji szerszego obrazu za samochodem. Jest to przydatne zwłaszcza podczas zmieniania pasa, a także wyprzedzania. 

Niemniej jednak lusterka asferyczne charakteryzują się podobnymi wadami, jak lusterka sferyczne. Ich koszt jest dość wysoki, a odległości oraz wielkości widocznych pojazdów są przekłamane. Kierowcy na co dzień poruszający się samochodami wyposażonymi w lusterka asferyczne, mogą potrzebować chwili, aby przyzwyczaić się do tego dodatkowego elementu. 

Lusterka płaskie 

W przypadku starszych modeli samochodów, a zwłaszcza tych budżetowych, kierowcy nie odpowiadali na pytanie: lusterko asferyczne czy sferyczne. W takich sytuacjach dostępne były jedynie lusterka płaskie. 

To najtańsze rozwiązanie, lecz obecnie niepraktykowane. Płaskie lusterko było montowane w standardowym miejscu, podobnie jak dziś. Jednak ze względu na wyjątkową ograniczone pole widzenia, lusterka tego typu musiały być znacznie większe niż w przypadku lusterek sferycznych i asferycznych. 

Lusterko sferyczne i asferyczne mają swoje wady oraz zalety, lecz niewątpliwie charakteryzują się odpowiednią krzywizną umożliwiającą znacznie efektywniejsze obserwowanie otoczenia. Natomiast lusterka płaskie, choć jako jedynie w żaden sposób nie zniekształcają obrazu, nie zapewniają odpowiednio szerokiego pola widzenia, aby prowadzenie we współcześnie zatłoczonych miastach pozostawało w pełni bezpieczne. 

Wielu mniej doświadczonych kierowców prawdopodobnie nie byłoby w stanie bezpiecznie prowadzić samochodu z płaskimi lusterkami bez uprzedniego przygotowania. Ich jedyną zaletą jest wyjątkowo realny obraz, zarówno pod względem odległości, jak i wielkości. 

Lusterka asferyczne - jak działają?

Lusterka asferyczne – najczęściej zadawane pytania

Zastanawiając się nad kwestią lusterko sferyczne a asferyczne, warto mieć pełną świadomość różnic występujących pomiędzy tymi rozwiązaniami. Wady oraz zalety lusterek każdego typu mogą stanowić podstawę do podjęcia odpowiedniej decyzji. 

Czy można samodzielnie zamontować lusterka asferyczne?

Asferyczne lusterka są montowane w nowych samochodach od kilkunastu lat. Tym samym wielu kierowców posiadający starsze modele aut, chętnie wymieniłoby swoje lusterka sferyczne lub płaskie na bardziej nowoczesne i pozwalające zminimalizować obszar  martwego pola. Wymiana lusterek w większości przypadków jest możliwa, a także mało inwazyjna. 

Lusterko sferyczne i asferyczne fabrycznie montowane jest w tym samym miejscu. Dzięki temu każdy kierowca może bez problemu wymienić wkład w lusterku lub samo szkło. Obecnie na rynku można spotkać zarówno markowe lusterka oferowane przez producentów samochodów, jak i zamienniki. Niektórzy kierowcy decydują się na wykonanie lusterek u szklarza, lecz w tym przypadku może być to kłopotliwe i niekoniecznie korzystne. 

Chcąc poza samym lusterkiem dodać także opcję np. ogrzewania, można wymienić całe lusterka, łącznie z systemem i obudową. Jest to już większa inwestycja, a także trudniejsza operacja. W tym przypadku warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów. 

Wymiana lusterka w samochodzie w pełni sprawnym, bez dodatkowych modyfikacji to koszt rzędu od kilkudziesięciu do ok. 200 złotych, zwłaszcza jeśli zastosuje się zamiennik. Niemniej jednak jakość lusterka bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy, dlatego nie warto nadmiernie na nim oszczędzać. Dobre, oryginalne lusterka asferyczne kupimy już za ok. 30-80 zł (ceny mogą być mocno zróżnicowane, zależnie od producenta oraz modelu samochodu, do którego dobieramy lusterko). 

Dobre lusterka w dobrej cenie? Zobacz najlepsze propozycje z oferty Inter Cars!

Jak wymienić wkład lusterka na asferyczne?

Wymianę lusterka w przypadku braku uszkodzeń mechanicznych przeprowadza się na dwa sposoby. Można wymienić samą taflę lustra, lub cały wkład. Obudowa pozostaje nienaruszona. 

Wymiana wkładu jest najprostsza i potrwa kilkanaście minut. Należy jedynie podważyć szkło i wypiąć wkład, a na jego miejsce należy zamontować nowy. Jeśli jednak wymiana ma obejmować samo szkło, trzeba delikatnie oddzielić stare od wkładu. Może wymagać to ogrzania w celu usunięcia kleju. Następnie na to miejsce wystarczy przykleić nowe. 

Lusterka asferyczne - jak działają?

W jakich sytuacjach lusterka asferyczne się nie sprawdzą?

Asferyczne lusterka charakteryzują się szeregiem zalet, a spośród typów dostępnych obecnie na rynku, mają także stosunkowo niewiele wad. Zastanawiając się, lusterko sferyczne a asferyczne, większość osób odpowie, że asferyczne jest znacznie lepszym wyborem, ze względu na minimalizowanie martwego pola. 

Niemniej jednak młodzi kierowcy lub osoby niemające wcześniej do czynienia z lusterkami tego typu mogą mieć problem z prawidłowym ocenianiem odległości. Choć przekłamana wielkość przeszkód zwykle nie stanowi problemu, to chcąc zmienić pas i wjechać pomiędzy inne auta, lepiej wiedzieć jaką ilością miejsca się dysponuje. 

Jedynym sposobem na uzyskanie obrazu rzeczywistej odległości jest zastosowanie lusterek płaskich. Niestety, rozwiązanie to ma wiele wad, które przewyższają tę jedną zaletę. 

Jakie nowoczesne rozwiązania poprawiają komfort korzystania z lusterek?

Niezależnie od tego, jaki typ lusterka zostanie docelowo zamontowany w samochodzie, na komfort prowadzenia wpływają również dodatkowe elementy. Wyjątkowo skutecznym i cieszącym się coraz większą popularnością jest system czujników martwego pola. Informuje on kierowcę o przeszkodach oraz innych pojazdach znajdujących się poza zasięgiem wzroku. 

Świetnym rozwiązaniem jest także elektryczne podgrzewanie lusterek. Pozwala ono usunąć śnieg, lód oraz deszcz z powierzchni lusterka, dzięki czemu w trakcie prowadzenia samochodu można cieszyć się wyraźnym obrazem. 

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest także elektryczne składanie lusterek. Dzięki temu można bezpieczniej i wygodniej zaparkować przy ścianie w garażu lub na wąskim miejscu parkingowym w pobliżu chodnika. 

Wyjątkowo interesującym rozwiązaniem stosowanym tym razem w lusterkach wewnętrznych jest opcja lusterka fotochromatycznego. Jest to funkcja automatycznego przyciemniania powierzchni lustra. Dzięki niej kierowcy nie oślepiają np. światłem zachodzącego słońca padającego z tyłu lub źle ustawionymi światłami w następnym aucie. 

Czym różni się lusterko manualne od mechanicznego i elektrycznego?

Dylemat związany z tym, czy lepsze będzie lusterko sferyczne, czy asferyczne, to jedynie część wyborów, które musi podjąć właściciel samochodu. 

Dawniej najczęściej spotykanymi lusterkami były te sterowane manualnie. To prosty, lecz bardzo niewygodny sposób dopasowywania lusterek. Wymagał ustawienia lusterka bezpośrednio ręką, co było szczególnie kłopotliwe w przypadku konieczności szybkiego przestawienia. 

Do niedawna najpopularniejszymi lusterkami były te sterowane mechanicznie. Można było nimi manipulować bez konieczności otwierania okna, jedynie za pomocą dźwigni lub pokrętła. Nadal są stosowane dość powszechnie i ze względu na zaniknięciu lusterek sterowanych manualnie, te bywają tak nazywane. 

Obecnie preferowanym sposobem sterowania lusterkami jest ten elektryczny. To najwygodniejsza opcja, pozwalająca w kilka sekund precyzyjnie ustawić oba lusterka. Przycisk lub pokrętło umożliwiające manewrowanie lusterkiem elektrycznym umieszczone są zwykle pod lewą ręką kierowcy. Dzięki temu prowadzący pojazd nawet w trakcie jazdy może delikatnie zmienić kąt ustawienia zarówno lewego, jak i prawego lusterka. 

Lusterka asferyczne - jak działają?

Lusterka asferyczne – warto pamiętać 

Wielu kierowców wybierając nowy samochód i podejmując decyzje na temat jego wyposażenia, zastanawia się, jakie lusterko będzie lepsze – lusterko asferyczne czy sferyczne? Obecnie wielu kierowców preferuje lusterka asferyczne, ponieważ zawierają wszystkie zalety lusterek sferycznych. Ponadto mają o jedną kluczową wadę mniej – mają znacznie mniejsze martwe pole. Choć obraz pozostaje częściowo zakłamany, zwłaszcza w obrębie wielkości i odległości, lusterka asferyczne, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednimi dodatkowymi czujnikami, pozwalają komfortowo i bezpiecznie prowadzić samochód. 

Jeśli jednak chcemy pójść o krok dalej, jeśli chodzi o nowoczesne rozwiązania technologiczne, znakomitą opcją będą także lusterka video. Tu jednak musimy liczyć się z kosztami na poziomie od kilkuset do nawet 1500 zł. 

Potrzebujesz lusterek samochodowych? A może innych akcesoriów samochodowych lub części zamiennych do Twojego auta? Koniecznie zajrzyj na wirtualne półki sklepu Inter Cars! 

Części do samochodu
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!