Światła do jazdy dziennej to nowoczesne rozwiązanie. Zalet stosowania DRL jest wiele, między innymi charakteryzują się niższym zużyciem energii w porównaniu do tradycyjnych świateł mijania. Właściciele kilkunastoletnich samochodów mogą je z łatwością i niskim kosztem zamontować. Technologia LED zapewnia doskonałą widoczność, nawet w ostrym, dziennym świetle. 

Z tego tekstu dowiesz się: 

  1. Jak działają światła dzienne?
  2. Czy można samodzielnie zamontować światła do jazdy dziennej?
  3. Jakie są 4 zalety świateł do jazdy dziennej?

Jak działają światła dzienne?

Światła do jazdy dziennej, zgodnie ze ich przeznaczeniem, można używać od świtu do zmierzchu, jednak wyłącznie przy dobrych warunkach atmosferycznych. 

Kiedy można wykorzystywać światła do jazdy dziennej? W Polsce przepisy prawne regulują ich stosowanie. Wedle tych zasad zastępują one tradycyjne światła mijania. Kierowca, korzystając z DRL, jest widoczny dla innych pojazdów i może bez trudu dostrzegać przeszkody znajdujące się na drodze. 

Obowiązek korzystania ze świateł do jazdy dziennej został wprowadzony w 2007 roku. Warto pamiętać, że nie tylko nocą i w czasie opadów, samochód bez włączonych świateł może być niewystarczająco widoczny. Również przy oślepiającym, bardzo jasnym świetle słonecznym. Rozwiązaniem tego problemu są właśnie obowiązkowe światła, w tym te do poruszania się w ciągu dnia. Inaczej jest w przypadku mgły, gdyż wtedy nie można używać świateł do jazdy dziennej. Wynika to z ich rozpraszania się, które oślepia osoby jadące z naprzeciwka. 

Obecnie we wszystkich nowych samochodach fabrycznie montuje się DRL, lecz przed 2011 rokiem była to jedynie opcja. Światła tego typu od tradycyjnych świateł mijania różnią się przede wszystkim konstrukcją. 

Mają wbudowane silne diody LED, które są odpowiedzialne za strumień intensywnego światła, doskonale widocznego dla innych uczestników ruchu drogowego. Co więcej, dzięki odpowiedniej konstrukcji, nie oślepiają one kierowców jadących z naprzeciwka. 

Czy można samodzielnie zamontować światła do jazdy dziennej?

Właściciele starszych modeli mają możliwość zamontowania ich samodzielnie. W takim przypadku należy jednak pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. 

Przede wszystkim, jeśli montujesz światła do jazdy dziennej samodzielnie, musisz pamiętać, aby pochodziły one z pewnego źródła. Możesz być wtedy spokojny, że będą miały wszystkie niezbędne certyfikaty oraz homologacje. W przeciwnym wypadku samochód najprawdopodobniej zostanie zatrzymany podczas przeglądu. 

Tego rodzaju światła, przy zachowaniu odpowiedniej jakości oraz legalności, to koszt około 300-400 złotych. Montaż najlepiej przeprowadzić w odpowiednim warsztacie, przy pomocy specjalistów doskonale orientujących się w przepisach oraz kwestiach technicznych. 

Warto pamiętać, że światła dzienne LED muszą być zamontowane na zderzaku, w odległości nie większej niż 40 centymetrów od obrysu pojazdu. Odległość pomiędzy poszczególnymi światłami nie może być natomiast mniejsza niż 60 cm.

Jeśli jednak lampy dzienne zamontuje się dość nisko, może pojawić się obawa o ich wytrzymałość. W tym przypadku stres jest zbyteczny, ponieważ jeśli światła do jazdy dziennej kupisz z pewnego źródła, będą one wykonane z bardzo odpornych materiałów. Nie ma potrzeby obawiać się nawet kamieni, czy żwiru z drogi. 

swiatla-do-jazdy-dziennej-4

Światła do jazdy dziennej – o czym musisz pamiętać? 

Wzrok zupełnie inaczej działa oraz ulega zmęczeniu w ostrym świetle, w sytuacji gdy nawierzchnia odbija promienie słoneczne i trudno jest dostrzec przeszkody. Wtedy tradycyjne światła mijania nie są wystarczające. 

Używanie świateł dziennych w sprzyjających warunkach atmosferycznych do tego stopnia zwiększa widoczność na drodze, że pozwala uniknąć aż do 2 tysięcy wypadków rocznie. Polskie przepisy obligują kierowców do włączania świateł mijania przez cały dzień, a w trakcie dnia i słonecznej pogody mogą zostać one zastąpione światłami do jazdy dziennej. 

Używanie świateł do jazdy dziennej jest dokładnie regulowane przepisami. Przede wszystkim muszą włączać się automatycznie, a  impulsem do tego powinno być uruchomienie silnika. Co więcej, jeśli kierowca ręcznie włączy jakiekolwiek inne światła (mijania, drogowe, przeciwmgłowe), światła do jazdy dziennej powinny się samoczynnie wyłączyć. 

Wskazówką, że pojawił się problem ze sprawnością świateł, może być włączanie się pozycyjnych tylnych lamp, a także bocznych lub obrysowych, gdy włączone są światła do jazdy dziennej.

Światła do jazdy dziennej? 4 zalety

Światła dzienne a światła mijania, to zupełnie inne lampy. Ich działanie opiera się o różne technologie, przez co najbardziej efektywne są w odmiennych okolicznościach. 

 „Kluczowym celem świateł dziennych, jest lepsza widoczność dla innych kierowców, a nie tradycyjnie pojmowane oświetlanie drogi. Z tego względu montuje się je jedynie z przodu. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza przy samodzielnym montażu lub przy zakupie pierwszego samochodu wyposażonego fabrycznie w światła do jazdy dziennej” – mówi ekspert marki Inter Cars. 

Świetna widoczność

Światła LED do jazdy dziennej charakteryzują się przede wszystkim doskonałą widocznością. Kierowca, poruszając się takim samochodem w ciągu dnia, ma możliwość dostrzeżenia wszystkich przeszkód na drodze, nawet w ostrym świetle. 

Również pozostali uczestnicy ruchu drogowego mogą w porę zobaczyć samochód jadący z naprzeciwka. Podczas wyjątkowo słonecznych dni światła do jazdy dziennej, wyposażone w mocne diody LED, są o wiele lepiej widoczne niż tradycyjne światła mijania. 

Warto także mieć na uwadze, że tego rodzaju oświetlenie nie oślepia innych kierowców. Powinno ono uruchamiać się automatycznie, po włączeniu samochodu i przełączać na światła mijania po zmroku lub np. w trakcie niepogody, czy po wjechaniu do tunelu. 

Mniejsze zużycie paliwa

Światła do jazdy dziennej są znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne światła mijania. Wykorzystują jedynie 10% energii, której potrzebują standardowe lampy. Dzięki temu pozwalają znacząco zmniejszyć zużycie paliwa. Dodatkowo LED do jazdy dziennej, charakteryzują się także o wiele lepszą żywotnością. Mogą pracować nawet 10 tysięcy godzin. 

Nowoczesna technologia

Światła do jazdy dziennej LED charakteryzują się zarówno nowoczesną technologią, jak i efektownym wyglądem. Ze względu na wysokie koszty produkcji tego rodzaju światła montowało się jedynie na najnowocześniejszych modelach aut, szczególnie w segmencie premium. Jednak wraz z rozwojem technologii system ten upowszechnił się i obecnie montuje się go we wszystkich samochodach. 

Na etapie projektowania światła do jazdy dziennej umieszcza się w taki sposób, aby dodatkowo były ciekawym elementem dekoracyjnym, podkreślającym linię samochodu. 

Łatwy i szybki montaż

Światła do jazdy dziennej LED można szybko i stosunkowo tanio zainstalować, nawet samodzielnie. Wynika to przede wszystkim z metody montażu, opierającej się na systemie clip-on. Cała procedura, jeśli przebiega sprawnie, potrwa jedynie godzinę. 

Warto pamiętać, że zestaw zawierający światła do jazdy dziennej posiada wszelkie niezbędne elementy, konieczne do prawidłowego przymocowania. Mogą być to zarówno wsporniki, jak i zaczepy, śruby oraz kable. Prosta i intuicyjna instrukcja dołączona do zestawu, gwarantuje powodzenie takiej instalacji. 

Jeśli jednak ktoś nie jest pewny lub nie ma czasu bądź miejsca, można udać się do warsztatu i odebrać samochód z dopasowanymi światłami do jazdy dziennej. 

swiatla-do-jazdy-dziennej-3

DRL – najczęściej zadawane pytania

Światła dzienne LED są obecne na rynku od lat. Początkowo montowało się je jedynie w nielicznych modelach samochodów, a choć od 2011 występują fabrycznie we wszystkich nowych autach, wiele osób ma wobec nich wątpliwości. Czasem obawy wynikają z niepewności, czy jest to rozwiązanie w pełni legalne. Innym razem dotyczą tego,  czy rzeczywiście można zrezygnować na ich rzecz ze świateł mijania i czy faktycznie gwarantują odpowiednią widoczność?

Tego rodzaju oświetlenie jest rozwiązaniem w zasadzie pozbawionym wad, warto jednak mieć świadomość przepisów regulujących korzystanie. 

Czy światła do jazdy dziennej są obowiązkowe?

LED-y do jazdy dziennej, nazywane także DRL, od roku 2011, muszą być montowane w nowych samochodach, niezależnie od ich klasy oraz pozostałego wyposażenia. Kierowca ma prawo korzystać z nich na warunkach wyszczególnionych w kodeksie ruchu drogowego (od świtu do zmierzchu, przy odpowiedniej przejrzystości powietrza). 

Niemniej jednak nikt nie ma obowiązku rezygnacji ze świateł mijania na rzecz tych do jazdy dziennej. Warto to rozważyć, ponieważ zapewniają one nie tylko lepszą widocznością, ale także zmniejszenie zużycia paliwa. Dodatkowo same w sobie działają dłużej niż światła mijania, a oszczędzają tradycyjne żarówki. 

Co grozi za niewłaściwe używanie świateł do jazdy dziennej?

Niewłaściwie używane światła dzienne, bądź korzystanie z samodzielnie zamontowanych świateł bez homologacji, jest niebezpieczne dla ruchu drogowego. Ponadto może skutkować to nieuzyskaniem obowiązkowego przeglądu. 

Natomiast sam fakt korzystania ze świateł do jazdy dziennej w nocy czy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu lub skonfiskowania dowodu rejestracyjnego. 

W samochodach mających fabrycznie zamontowane światła do jazdy dziennej można zwykle spotkać automatyczny system włączania oraz wyłączania. To bardzo ułatwia kierowanie autem, ogranicza także ryzyko przypadkowej jazdy na światłach dziennych w nieodpowiednich okolicznościach. 

swiatla-do-jazdy-dziennej-2

Kiedy można legalnie stosować światła do jazdy dziennej?

Światła dzienne LED są technologią zgodną z przepisami – zarówno krajowymi, jak i unijnymi. Należy jednak korzystać z nich we właściwy sposób, stosownie do ich przeznaczenia. Przede wszystkim, jeśli chodzi o światła do jazdy dziennej, przepisy podają, aby je stosować przy normalnej przejrzystości powietrza. Niewskazane jest korzystanie z nich podczas gwałtownych opadów, po zmroku oraz w trakcie mgły. 

W kodeksie drogowym można znaleźć informacje, że kierowca ma obowiązek korzystania ze świateł mijania. Dzieje się tak niezależnie od tego, jak dobre warunki panują na drodze. Przed laty decyzję, czy światła są konieczne, czy nie, podejmował kierowca. 

Obecnie obowiązek korzystania ze świateł mijania, przy dobrej widoczności w okresie od świtu do zmierzchu, może zostać zastąpiony włączeniem świateł do jazdy dziennej. Nie oznacza to jednak, że kierowca ma obowiązek wyłączyć światła mijania. Jeśli całą dobę będzie z nich korzystał, również będzie to działanie prawidłowe. 

swiatla-do-jazdy-dziennej-1

Wybieraj najlepsze części do swojego samochodu

Jeśli chcesz samodzielnie zamontować DRL lub potrzebujesz innego rodzaju sprzętu, sprawdź ofertę produktów dostępną w sklepie Inter Cars. 

Wybierz Światła do jazdy dziennej ze sklepu Inter Cars!

W jakim celu montuje się światła do jazdy dziennej?

Światła do jazdy dziennej można zamontować jako dodatkowe. Niezależnie od tego, czy samodzielnie, czy w warsztacie samochodowym, wielu kierowców decyduje się na dołożenie tego rodzaju oświetlenia do starszych modeli aut. 

Kluczową motywacją jest zwyczajna oszczędność – zarówno w kwestii paliwa, jak i zużycia świateł mijania. Diody LED montuje się w światłach do jazdy dziennej i są one wyjątkowo odporne. Pozwalają znacząco wydłużyć okres sprawności żarówek użytych w światłach mijania. 

DRL są ogromnym ułatwieniem dla wielu kierowców. Poprawiają komfort jazdy, są energooszczędne i charakteryzują się ogromną odpornością. Niezależnie od tego, czy są montowane fabrycznie, czy dokładane po kilku latach eksploatacji samochodu, są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Warto więc z niego korzystać podczas codziennej jazdy. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!