Świeca zapłonowa, choć jest jednym z tańszych elementów eksploatacyjnych samochodu spełnia bardzo jedną z najważniejszych ról. Odpowiedzialna jest za zapłon sprężonej w cylindrze mieszanki paliwowo-powietrznej. Dobór odpowiedniej świecy do swojego samochodu nie musi być jednak problemem, jeśli przestrzega się pewnych zasad.

 

Decydując się na wymianę tej części należy mieć świadomość, że oszczędzanie w tym przypadku nie ma sensu. Świece muszą być solidnie wykonane bowiem są poddawane ekstremalnym obciążeniom. Napięcie na elektrodach sięga 25-40 tysięcy woltów, ciśnienie w cylindrach może wynosić nawet 40 barów, a temperatura spalania przekracza 850°C. To wszystko sprawia, że powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ten element silnika.

 

Świeca zapłonowa i jej rodzaje

Do silników benzynowych stosuje się świece zapłonowe, natomiast w silnikach z wysokoprężnych świece żarowe. Druga grupa świec ma za zadanie jedynie podgrzanie komory spalania przed rozpoczęciem pracy silnika. W tym przypadku należy wyróżnić dwa rodzaje świec: standardowe i szybkiego grzania. Jaka jest różnica między nimi? Świece szybkiego grzania jak wskazuje sama nazwa mają możliwie szybko ogrzewać komorę spalania i pozwolić na momentalne odpalenia silnika. Obecnie stosowane są we wszystkich modelach silników diesla.

 

Oferta świec żarowych w Motointegratorze

 

W przypadku świec zapłonowych do silników benzynowych rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje produktów. Ich podział związany jest z elektrodami, w które wyposażone są świece. Pierwszą grupę produktów stanowią świece standardowe, do wyboru są także świece irydowe i platynowe.

Świece, w których budowie producenci stosują wymienione wyżej metale szlachetne charakteryzują się dłuższą żywotnością w stosunku do świec standardowych, ma to jednak odzwierciedlenie w wyższej cenie. Można je stosować w niemal każdym samochodzie, a dodatkowo wskazane jest ich używanie w przypadku występowania w pojeździe instalacji gazowej LPG lub CNG. Montowanie świec irydowych lub platynowych pozwala znacznie wydłużyć interwały wymiany, co sprawia że są konkurencyjne cenowo ze świecami standardowymi.

 

Jak zbudowana jest świeca zapłonowa?

Zasada działania świecy zapłonowej nie zmieniła się od czasu jej wynalezienia, natomiast cały czas producenci prześcigają się, stosując nowe technologie i materiały do ich produkcji. Każda świeca ma jednak zbliżoną budowę, którą przedstawia poniższy rysunek.

Budowa świecy zapłonowej

Fot. http://pl.bosch-automotive.com/pl/parts_and_accessories/service_parts_1/spark_plugs_1/general_information/general_information_1

  1. Żebrowany profil na końcówce izolatora (bariera przeciwko przeskokom powierzchniowym iskry)
  2. Izolator (jest wykonany głównie z tlenku aluminium. Jego zadaniem jest odizolowanie złącza świecy i elektrody środkowej od obudowy)
  3. Złącze świecy (wykonane ze stali)
  4. Pierścień uszczelniający wewnętrzny (służy do umocowania i uszczelnienia izolatora)
  5. Obudowa (służy do mocowania świecy zapłonowej w głowicy cylindra)
  6. Stop szklany (używany jest do połączenia złącza z elektrodą środkową)
  7. Pierścień uszczelniający zewnętrzny (mocuje i uszczelnia izolator)
  8. Elektroda środkowa (elektroda środkowa pokryta jest stopem niklowo-chromowym, a jej rdzeń jest miedziany. Elektrodę tę czasem nazywa się rdzeniem świecy)
  9. Elektroda masowa (pozycja, liczba oraz geometria elektrod mają wpływ na działanie świecy i jej żywotność).

 

Rodzaje elektrod masowych:

Rodzaje elektrod w świecach samochodowych

Fot. http://www.mm.pl/~januszmoto/Technika/swiece/swiece.html

a – standardowy z wysuniętym stożkiem izolatora, b – standardowy czołowy, c – boczny, d – dwie elektrody boczne, e – dwie elektrody boczne o kształcie pierścieniowym, f – trzy elektrody boczne, g – cztery elektrody boczne, h – srebrna elektroda środkowa, i – platynowa końcówka elektrody środkowej, j – platynowe końcówki obu elektrod, k – platynowe końcówki dwóch elektrod bocznych i środkowej, l – platynowa elektroda środkowa

Po co stosuje się różne rodzaje elektrod masowych? Ma to związek z przedłużaniem okresu użytkowania świecy. Zastosowanie kilku elektrod bocznych sprawie, że iska przeskakuje zawsze do różnych elektrod i ich zużycie rozkłada się w czasie. To zwiększa okres użytkowania świecy.

 

Czym się różnią: świeca standardowa, irydowa i platynowa?

Świece standardowe – wyposażone są w elektrody ze stopu niklowo-litowego. Zapewniają efektywną pracę jednostki napędowej i niskie zużycie paliwa. Stop niklowo-litowy charakteryzuje się wysoką żywotnością, a standardowo stosowany w takich świecach miedziany rdzeń elektrody środkowej dobrze odprowadza ciepło, zapobiega też świecę przed przeciążeniem termicznym. Świece standardowe to najtańsza z możliwych opcji.

Świece irydowe – to aktualnie świece, w których stosuje się najwyższej jakości rozwiązania techniczne. Świece te posiadają końcówkę elektrody środkowej ze stopu irydu. Zastosowanie tego metalu wiąże się z jego cechami, Iryd jest bowiem jednym z najtwardszych metali. Topi się dopiero w temperaturze 2450 i dodatkowo charakteryzuje się wysoką odpornością na erozję iskrową. Zastosowanie irydu niesie także inne korzyści. Zastosowanie metalu szlachetnego pozwala na wykonanie cieńszej elektrody środkowej – nawet 0,4 mm. To natomiast wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania na napięcie zapłonu i dodatkowo poprawia rozchodzenie się frontu płomienia zapłonu w komorze spalania. Zastosowanie najnowszych technologii sprawia, że tego rodzaju świece są jednak droższe od standardowych, cenę rekompensuje jednak dwukrotnie większa trwałość.

Świece platynowe – charakteryzują się bardzo długim okresem użytkowania. Zastosowane w nich płytki platynowej w elektrodzie środkowej sprawia, że świeca ma stałą moc, nawet w najtrudniejszych warunkach. Elektroda w takiej świecy jest bardziej smukła od standardowej co sprawia, że wymagane jest niższe napięcie zapłonu. Tak jak w przypadku świec irydowych cena jest wyższa od świec standardowych. Świece platynowe idealnie nadają się do samochodów zasilanych gazem LPG i CNG. W tym przypadku ich żywotność jest nawet czterokrotnie wyższa niż świec standardowych.

 

Jak dobrać odpowiednie świece?

Dobór odpowiedniego rodzaju świecy zapłonowej jest niezwykle ważny. Nie ma bowiem świecy uniwersalnej. Do każdego modelu samochodu przypisane są dedykowane rodzaje świec. Właśnie takie powinno się montować w samochodzie, można też zdecydować się na zamienniki premium. Najpewniejszymi źródłami informacji o tym, jakie produkty powinniśmy zastosować są oczywiście instrukcje obsługi aut oraz katalogi producentów świec. Poszczególne firmy mają różne sposoby oznaczania swoich produktów, przed kupnem najlepiej skonsultować się ze sprzedawcą. W punktach sprzedaży Motointegratora sprzedawcy chętnie doradzą, jaki rodzaj świecy zastosować do danego modelu samochodu i pomogą dokonać odpowiedniego wyboru rodzaju świecy i producenta. W naszej ofercie znajdą Państwo świece w różnych zakresach cenowych, praktycznie wszystkich producentów: Beru, Bosch, Denso, NGK.

Świece zapłonowe mogą różnić od siebie rozmiarem – kształtem gwintu, obudowy, standardem wykonania; wartością cieplną oraz rodzajem wykorzystywanych elektrod. Należy też zwrócić uwagę na to jakim paliwem zasilany jest nasz silnik. Czy jest to benzyna czy może gaz LPG lub CNG. Te wszystkie parametry determinują wybór odpowiedniej świecy.

W przypadku starszych samochodów zasilanych benzyną możemy zdecydować się na najtańsze rozwiązanie i świece standardowe. W ofercie znajdziemy również droższe i bardziej wytrzymałe świece irydowe i platynowe, które stosowane są w większości pojazdów po 2000 roku produkcji. Jeśli posiadamy samochód zasilany gazem najlepszym wyborem będzie zakup świeć dostosowanych do tego rodzaju paliwa.

 

Jak często wymieniać świece?

Wymieniając świece zapłonowe w swoim samochodzie powinniśmy stosować się przede wszystkim do zaleceń producenta. Informację o częstotliwości wymian możemy znaleźć w książce serwisowej pojazdu. Możemy także otrzymać fachową poradę w jednym z warsztatów sieci Motointegrator. Kiedy warto udać się do warsztatu? Jeśli zaobserwujemy w swoim samochodzie nierówną pracę silnika, czy zwiększone spalanie. Te objawy mogą wskazywać na zużycie się świec zapłonowych.

Należy pamiętać, że częstotliwość wymiany zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest to, jaki model świecy zastosowany jest w naszym aucie. Jeśli w silniku pracują świece standardowe, które mają zwykle jedną elektrodę masową i stosunkowo niską trwałość powinniśmy wymieniać je co 30 tysięcy km. W przypadku zastosowania świec lepszej jakości dystans jaki możemy pokonać wzrasta do 60 tysięcy km, a w przypadku świec z elektrodami pokrytymi platyną wynosi 100 tysięcy km. Są to przebiegi dla samochodów zasilanych benzyną, w przypadku gdy w naszym aucie zastosowane jest zasilnie gazem LPG lub CNG o wymianie świec powinniśmy pamiętać po przejechaniu 15 (świece standardowe) i 30 tysięcy km (świece irydowe/platynowe). Stan świec zapłonowych najlepiej skontrolować podczas okresowych przeglądów, lub w warsztatach sieci Motointegrator.

Koszt wymiany świec zapłonowych w większości samochodów oscyluje w granicach 50-300 zł (szczegółowe informacje na temat kosztu).

Motointegrator radzi
  • dobierając świece nie kieruj się tylko ceną, ale też rodzajem świecy. Świece irydowe czy platynowe mają kilkukrotnie większą żywotność od świec standardowych i większą trwałość;
  • unikaj kupowania świec, które nie są markowe. Jest to zbyt ważne element silnika, aby na nim oszczędzać
  • nie dobieraj świec samemu. Najlepiej w tej sprawie udać się do punktu Motointegratora, gdzie specjaliście dobiorą dedykowaną świecę do twojego samochodu
  • świec nie wymieniaj sam. Choć wydaje się, że ta czynność jest prosta, to jednak należy mieć świadomość, że świece dokręca się odpowiednią siłą (odpowiednim momentem)
  • nigdy nie montuj w samochodzie używanych świec, nie wymieniaj też świec pojedynczo. Gdy już wymieniasz świece, należy wymienić cały komplet
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!