Szyby samochodowe występują w wielu rodzajach ze względu na funkcję, jaką mają pełnić w danym samochodzie. Co więcej, rozwój technologii sprawił, że szyby nie są już tylko gwarantem dobrej widoczności w trakcie podróży, ale również potrafią znacznie wpływać na jakość i komfort jazdy samochodem. Niektóre, coraz częściej wprowadzane rozwiązania, mogą brzmieć nieco futurystycznie. Faktem jest, że nowoczesne samochody są wyposażane w szyby, które śmiało można określić jako multimedialne.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Szyby samochodowe – po co się je stosuje?

Podstawową funkcją, o której już wspominaliśmy, jest zapewnienie dobrej widoczności podczas jazdy. To z kolei ma ogromne przełożenie na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz, śnieg, wiatr itp. 

Producenci coraz częściej jednak odchodzą od klasycznego podejścia do szyb i starają się maksymalnie rozszerzyć ich funkcjonalność. Stąd też w wielu samochodach można już dzisiaj znaleźć rozwiązania multimedialne, które w czasie rzeczywistym pokazują kierowcy różne parametry jazdy. Więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części tego tekstu.

Szyby samochodowe – rodzaje

Na rynku znajdziesz wiele modeli wykonanych z różnego szkła. Poniżej znajdziesz opis najczęściej spotykanych rodzajów materiałów.

Szkło laminowane

Produkcja tego typu szyb polega na umieszczaniu jednej lub wielu warstw folii PVB pomiędzy warstwami szkła. Cechą charakterystyczną, jaką odznacza się szkło laminowane, jest jego wytrzymałość. Użytkownicy mogą również liczyć na ochronę przed promieniowaniem UV oraz dobrą transparencję światła, co ma duże znaczenie w kontekście widoczności.

Ogrzewane szkło laminowanie

Ogrzewanie szyb samochodowych to pomysł, który ma już kilka dobrych lat, ale ze względu na swoją funkcjonalność wszedł na stałe do ofert koncernów i ani myśli ustąpić miejsca innym rozwiązaniom. W tym wariancie pomiędzy warstwami szkła umieszcza się specjalną folię z wtopionymi przewodami, które rozprowadzają ciepło po całej szybie. Zastosowanie ogrzewanego szkła laminowanego pozwala na uchronienie się przed parowaniem oraz zamarzaniem szyb w okresie zimowym.

Szkło solaryczne

Klasyczne szkło jest w tym przypadku pokrywane powłoką, której zadanie polega na redukcji promieniowania słonecznego. Dzięki zastosowaniu szkła solarycznego zauważalnie zmniejsza się zużycie klimatyzacji, a tapicerka samochodu jest chroniona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Szkło hartowane

Podczas procesu tworzenia tego szkła, materiał jest nagrzewany do temperatury topnienia, a następnie poddawany gwałtownemu ochłodzeniu. Wynikiem takich działań jest ściśnięcie cząsteczek na zewnętrznej stronie oraz rozciągnięcie ich po stronie wewnętrznej. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie bardzo wytrzymałej szyby, która zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy.

Szyba wykonana ze szkła hartowanego charakteryzuje się specyficznym zachowaniem podczas rozbicia. Mocne uderzenie sprawia, że szyba rozpada się na drobne kawałki, które znacznie ograniczają ryzyko skaleczenia. Szkło hartowane jest od 3 do 10 razy wytrzymalsze od zwykłego szkła – mówi ekspert Inter Cars.

Szkło hydrofobowe

Ten rodzaj szyb przydaje się przede wszystkim podczas deszczu. Na szkle zostaje bowiem umieszczona powłoka, mająca na celu przyciąganie do siebie cząsteczek wody, które z łatwością spływają po powierzchni szyby, do czego przyczynia się wiatr lub pęd jadącego pojazdu.

Szkło zespolone

W tym przypadku łączy się ze sobą kilka arkuszy szkła i wykorzystuje aluminiową ramkę sklejoną klejem organicznym. Przestrzeń znajdująca się pomiędzy poszczególnymi arkuszami szkła często wypełniana jest gazem zwiększającym wartość termiczną lub wyciszającym wnętrza. 

Szkło pancerne

Pancerne szyby do samochodu uzyskuje się poprzez oddzielanie poszczególnych arkuszy folią PVB, PU lub PVC. Taka szyba jest następnie zgrzewana w bardzo wysokiej temperaturze oraz ciśnieniu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie odporności na uderzenia, a nawet pociski. Szkło pancerne jest powszechnie stosowane w samochodach luksusowych oraz służących do przewożenia ważnych osobistości.

Szkło przyciemniane 

Ten rodzaj szkła jest metalizowany tlenkami tytanu w specjalnie przeznaczonym do tego piecu. Przyciemniane szyby w samochodzie można również uzyskać dzięki produktowi takiemu jak folia na szyby samochodowe. Chroni ona przed promieniami UV oraz skutecznie ogranicza widoczność od zewnętrznej strony pojazdu. Folia na szyby samochodowe jest o tyle korzystna, że proces przyciemnienia może zostać odwrócony.

Czytaj także: Przyciemnianie szyb – do jakiego poziomu? Przepisy, koszty, metody

Szyby samochodowe – jakie funkcje dodatkowe mogą mieć?

Szyby samochodowe mogą również być wyposażone w opcje dodatkowe, które rozszerzają ich zastosowanie oraz znacznie wpływają na komfort jazdy. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik po funkcjach szyb stosowanych w nowoczesnych pojazdach. 

Szyby akustyczne

Ich zadanie polega na wygłuszaniu kokpitu. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju szyb możliwe jest ograniczenie hałasu generowanego przez pęd powietrza nawet o 30 proc. Jest to bardzo ważne w kontekście kierowców, którzy często poruszają się po drogach szybkiego ruchu. 

Szyby z anteną

Ciekawym rozwiązaniem są szyby z wbudowaną anteną. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest stworzenie szyby czołowej, bocznej lub tylnej, która będzie odbierać sygnał radiowy, telewizyjny lub GPS. Unikniesz w ten sposób umieszczania na dachu często nieatrakcyjnej pod kątem wizualnym anteny. 

Szyby – wyświetlacz Head-up

Szyby, które służą również jako wyświetlacz Head-up, pozwalają na wyświetlanie podstawowych informacji z deski rozdzielczej oraz komputera pokładowego. Możesz więc uzyskać dane o aktualnej prędkości czy ostrzeżeniach z nawigacji. W miejscu, w którym na szybie mają wyświetlać się informacje, stosuje się folię o przekroju klina.

Czytaj także: Wyświetlacz prędkości na szybę – przydatne narzędzie, czy gadżet?

Szyby samochodowe – naprawa

Bez względu na to, jaką szybę samochodową wybierzesz, czasami może dojść do jej uszkodzenia. Większość usterek tego elementu polega na powstaniu odprysków wynikających z uderzenia niewielkich kamyczków. Uszkodzenia punktowe nadają się do naprawy, a skuteczność procesu pozwala na odzyskanie nawet do 95 proc. pierwotnej wytrzymałości danej szyby. Bywają jednak przypadki, gdy naprawa nie jest możliwa. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi przy rozległych uszkodzeniach, które widocznie eskalują. Wtedy potrzebna jest wymiana całego elementu. 

Jak wygląda naprawa szyby w samochodzie?

Proces naprawy szyby nie jest skomplikowany, ale wymaga specjalistycznej wiedzy, preparatów oraz maszyn. Dlatego właśnie tego typu czynność powinna być przeprowadzana wyłącznie przez profesjonalny serwis. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie opis naprawy w punktach.

  1. Oczyszczenie miejsca uszkodzenia ze wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz wilgoci.
  2. Wypełnienie ubytku przy pomocy przeznaczonej do tego żywicy.
  3. Utwardzenie promieniami UV.
  4. Polerowanie naprawianej powierzchni.

Koszt usługi zależy od skali uszkodzeń, ale miejscowe naprawy zazwyczaj nie są droższe niż 200 zł. Za nową szybę przyjdzie Ci zapłacić od 500 zł wzwyż.

Dlaczego warto naprawić uszkodzoną szybę? 

Wypełnianie ubytków jest niezwykle ważne ze względu na bezpieczeństwo podczas jazdy oraz zminimalizowanie kosztów. Jeśli zbagatelizujesz niewielkie pęknięcie, z czasem może ono przerodzić się w większy problem i skutkować koniecznością wymiany całej szyby. 

Powinieneś też wiedzieć, że policjant ma prawo nałożyć na Ciebie mandat z powodu uszkodzonej szyby samochodowej. Taryfikator mówi, że grzywna może wynosić od 50 do 500 zł. W skrajnych przypadkach, gdy policjant stwierdzi, że uszkodzenie zagraża kierowcy lub innym uczestnikom ruchu, może tymczasowo zatrzymać dowód rejestracyjny. W takiej sytuacji odzyskasz możliwość legalnej jazdy dopiero po naprawie szyby. 

Planujesz wymienić szybę w aucie i potrzebujesz akcesoriów do prawidłowego montażu? To znak, że czas zajrzeć do sklepu Inter Cars. Znajdziesz u nas szeroki wybór uszczelek, chemii oraz narzędzi niezbędnych do prawidłowego wykonania tej czynności. Co więcej, dopasowaliśmy poszczególne elementy do konkretnych modeli pojazdów, tak aby Twój wybór był prosty i oczywisty.

Szukasz szyby? Zajrzyj do Inter Cars!

Szukasz szyby czołowej, bocznej lub tylnej? Skontaktuj się z najbliższą filią Inter Cars, gdzie będziesz mógł porozmawiać ze specjalistą i  dokonać zakupu. Kliknij i znajdź najbliższą filię Inter Cars! 

Mamy dla Ciebie również infolinię: 22 714 19 60. Nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą w wyborze właściwego elementu. Wystarczy, że podasz nr nadwozia (VIN), a konsultant wyśle szybę do Twojego warsztatu.  

Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest jakość szyb w aucie, dlatego decydujemy się na współpracę tylko z zaufanymi dostawcami. Oferujemy elementy firm Saint-Gobain Sekurit i Pilkington, czyli produkty pierwszomontażowe, opisane certyfikatem szyb oryginalnych. 

Szyby samochodowe – wiesz już o nich wszystko

Jak widzisz, szyby samochodowe to elementy pojazdu, które charakteryzują się dużą różnorodnością oraz mogą oferować wiele funkcji dodatkowych. Bez względu jednak na to, czy interesuje Cię szkło laminowane, pancerne szyby do samochodu, czy też ogrzewanie szyb samochodowych kluczowe jest to, abyś wybrał rozwiązanie sprawdzonych marek. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie należytą ochronę oraz będziesz mógł cieszyć się komfortem podczas jazdy autem. Pamiętaj również, że uszkodzona szyba powinna zostać jak najszybciej naprawiona. W innym wypadku może dojść do poważnej usterki oraz konieczności wymiany całego elementu, co wiąże się z dosyć wysokimi kosztami.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Podstawowym zadaniem szyb samochodowych (bez względu na ich umiejscowienie) jest zapewnienie kierowcy należytej widoczności podczas prowadzenia samochodu.

Szyby do auta tworzy się ze specjalnego szkła, które charakteryzuje się odpornością na uderzenia. W zależności od rodzaju możliwe jest uzyskanie efektu przyciemnienia, właściwości hydrofobowych, wzbogacenia o ogrzewanie lub nadanie kuloodporności. 

Tak, jak najbardziej. Przy uszkodzeniach punktowych stosuje się specjalną żywicę wypełniającą ubytek oraz polerowanie, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Naprawa ubytków pozwala na przywrócenie szybie pierwotnej wytrzymałości na poziomie 95 proc.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!