Lodówka samochodowa umożliwia bezpieczne przechowywanie jedzenia oraz napojów nawet przy bardzo wysokich temperaturach. Jeśli wybierasz się w długą podróż lub planujesz biwak – może okazać się naprawdę niezastąpiona! Choć mogłoby się wydawać, że tego typu urządzenia to luksus zarezerwowany dla posiadaczy najbardziej ekskluzywnych aut – wcale tak nie jest! Przenośne lodówki można podłączyć do gniazdka elektrycznego w każdym samochodzie, a na rynku dostępne są zarówno modele droższe, jak i te w bardzo niskich cenach. Zgodnie z tym, co mówią specjaliści technologii żywienia – przygotowany posiłek nie powinien pozostawać poza lodówką dłużej niż 3 godziny. Jeżeli więc chciałbyś zabierać ze sobą w podróż takie jedzenie, na jakie masz ochotę – samochodowa lodówka to coś w sam raz dla Ciebie!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

baner mamy części do Twojego samochodu

Lodówka samochodowa – jakie rodzaje tych urządzeń są dostępne?

Mini lodówka samochodowa, duże urządzenie z najwyższej półki, a może model, który ma wiele dodatkowych funkcji? Z lodówkami samochodowymi jest podobnie, jak ze zwykłymi, stacjonarnymi urządzeniami: bardzo się od siebie różnią. Nie tylko wymiarami oraz trwałością, ale również swoją konstrukcją. Jakie są więc rodzaje lodówek samochodowych?

Lodówka na wkłady chłodzące – to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, które nie wymaga nawet zasilania. Za chłodzenie odpowiadają w niej specjalne wkłady, które przed użyciem należy schłodzić w domowej zamrażarce. Następnie umieszcza się je na górze pojemnika – na wierzchu znajdującego się w nim jedzenia. Może utrzymać niską temperaturę nawet przez 12 godzin.

Wydajność w dużej mierze zależy jednak od jakości tych wkładów, a cała konstrukcja w zasadzie bardzo przypomina… wielki termos. Ciężko nazywać te lodówki prawdziwymi urządzeniami chłodzącymi, co nie zmienia faktu, że są przydatnym gadżetem do auta. Droższe modele są naprawdę trwałe i świetnie sprawdzają się w warunkach, które utrudniają dostęp do zasilania. 

Lodówka termoelektryczna – inaczej zwana półprzewodnikową. To nieco droższe rozwiązanie, na ogół dostępne jako lodówka samochodowa 12V lub 230V. Jej działanie oparte jest na zastosowaniu ogniwa Peltiera – jest to zbudowany z półprzewodników element, który może generować ciepło lub zimno, w zależności od kierunku zasilania. Za pomocą takiego sprzętu możesz więc nie tylko chłodzić swoje posiłki, ale również je ogrzewać! Lodówka termoelektryczna nie zajmuje dużo miejsca i nie ma żadnych lub prawie żadnych ruchomych elementów wewnątrz, więc stosunek jej wymiarów wewnętrznych do zewnętrznych jest bardzo korzystny. 

Nie jest to jednak urządzenie pozbawione wad: ogniwo Peltiera nie należy do najbardziej wydajnych. Sprawia to, że po kilkunastu godzinach pracy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem lodówki a jej otoczeniem raczej nie będzie przekraczała 20 st. C. Jeśli więc korzystasz z takiej lodówki, to pamiętaj, aby podłączyć ją do zasilania już kilka godzin przed planowaną trasą. Musisz jednak liczyć się z tym, że w szczególnie upalne dni wnętrze urządzenia będzie co najwyżej chłodne. 

Lodówka kompresorowa – zdecydowanie nie jest to mini lodówka samochodowa! Tego typu urządzenia są większe, cięższe… i znacznie droższe. Swoją konstrukcją i sposobem działania bardzo przypominają lodówki, które mamy w domach: wyposażone w silnik, kompresor i czynnik chłodniczy. Jak można się więc domyślić – taki sprzęt  zapewnia chłodzenie z prawdziwego zdarzenia, niezależnie od tego, jak wysokie temperatury panują na zewnątrz. Nie trzeba wcześniej schładzać produktów, które będą w niej umieszczane, ani  uruchamiać i schładzać urządzenia zawczasu. Niektóre modele są nawet wyposażone w kostkarkę do lodu!

Minusy? Cena. Raczej nie uda Ci się kupić takiego urządzenia za mniej, niż 1000 złotych, a takie kwoty dotyczą najmniejszych i najprostszych modeli. Lodówki kompresorowe nie należą także do lekkich, gdyż ważą zazwyczaj kilkanaście kilogramów. Mają w środku wiele elementów, co sprawia, że bywają podatne na uszkodzenia. Nie służą im też silne wstrząsy – jeśli masz w aucie takie urządzenie, po nierównościach jedź ostrożnie! Z drugiej strony – oferują naprawdę dużo i są bardzo wydajne.  

Lodówka absorpcyjna – takie sprzęty kiedyś często wykorzystywane były w kamperach. Dziś sprawdzają się najczęściej na kempingach, gdzie nie ma dostępu do zasilania elektrycznego. Działanie takich lodówek opiera się na wykorzystaniu grzałki elektrycznej lub gazowej, która, podgrzewając amoniak, aktywuje sprężanie oraz rozprężanie cieczy, co wpływa na panującą wewnątrz urządzenia temperaturę. Zasilane są gazem i cechują się całkiem dobrą wydajnością. Nie funkcjonują jednak najlepiej po podłączeniu do prądu. Nie należą także do tanich.

Lodówka turystyczna samochodowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Planujesz kupno lodówki samochodowej? A może w trakcie czytania tego artykułu doszedłeś do wniosku, że warto byłoby ją mieć w wyposażeniu swojego auta? To świetnie – w takim razie warto, byś dowiedział się, na co należy zwracać uwagę, dokonując takiego zakupu. Do istotnych cech lodówek samochodowych zaliczają się: 

  • wydajność chłodzenia – zanim zdecydujesz się na zakup wybranego modelu, sprawdź, jak niskie temperatury będzie w stanie zagwarantować. Wysokiej klasy modele pozwalają zarówno na chłodzenie, jak i na ogrzewanie umieszczonych w ich wnętrzu produktów. Upewnij się, czy do lodówki dołączony jest odpowiedni przewód zasilający (taki, który możesz umieścić we wtyku samochodowej zapalniczki oraz taki, który pasuje do zwykłego, domowego gniazdka elektrycznego). Zwróć też uwagę na klasę energetyczną urządzenia: im wyższa, tym mniej prądu będzie zużywało; 
  • pojemność lodówki – w podstawowych modelach wynosi zazwyczaj około 15 litrów, jednak na rynku dostępne są również modele o pojemności 25-30 l, a nawet więcej! Nie oznacza to zarazem, że im większa lodówka, tym lepsza. Przeanalizuj swoje potrzeby, a następnie wybierz produkt najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb;
  • poziom generowanego hałasu – informację dotyczącą tego, jak głośna jest dana lodówka w czasie pracy, znajdziesz na jej etykiecie. Cyrkulacja powietrza generuje pewien hałas: uznaje się, że wartości poniżej 40 dB zapewniają największy komfort; 
  • czas pracy lodówki – tego chyba nie trzeba wyjaśniać. Zanim zdecydujesz się na zakup, zobacz, jak długo może pracować wybrana przez Ciebie lodówka. Jeśli planujesz tylko krótkie trasy, to większość modeli Cię zadowoli – jeśli jednak często jeździsz w oddalone miejsca, to nie każdy produkt spełni Twoje oczekiwania;
  • funkcja mrożenia – wyposażone są w nią droższe modele lodówek, które mają kompresor, a do ich zasilania służy gaz. Wykorzystują zazwyczaj ten sam czynnik chłodzący, co samochodowa klimatyzacja (R134a). Takie lodówki umożliwiają mrożenie jedzenia, co dla niektórych jest bardzo przydatną i atrakcyjną możliwością; 
  • marka – to, jakiej marki lodówkę samochodową wybierzesz, zdecydowanie nie jest bez znaczenia! Nie bez powodu wiodący na rynku producenci cieszą się od lat zaufaniem oraz dobrą opinią swoich klientów. Urządzenia typu „no name” to ryzykowny wybór: może trafić Ci się doskonały produkt, ale możesz również kupić jego przeciwieństwo. Kusząca może się wydawać znacznie niższa cena – jednak coś za coś. Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz wysokiej jakości lodówkę, która posłuży Ci dobrze przez wiele lat, celuj raczej w sprzęty markowe.

Kupując wysokiej jakości lodówkę samochodową, można rozwiązać problem przechowywania jedzenia podczas trasy — mówi ekspert Inter Cars. – Przed zakupem warto jednak zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy, biorąc pod uwagę możliwości i wymiary naszego auta. 

Lodówka samochodowa 12 v / 24 v / 230 v 

Przeglądając dostępne w sklepach produkty, na pewno zauważysz na opakowaniach oznaczenia typu „lodówka samochodowa 12 V / 24 V / 230 V”. O co w tym chodzi? 

Lodówki samochodowe oraz turystyczne są na ogół wyposażone w gniazdka, które umożliwiają podłączenie ich do standardowej sieci elektrycznej oraz wtyczki, dzięki którym można podłączyć urządzenie do instalacji samochodowej. Typowe napięcie wynosi dla lodówki to 12 V i to właśnie dlatego lodówka samochodowa 12 V jest przez kierowców wybierana najczęściej. W niektórych autach instalacja ma także napięcie 24 V.

Z kolei 230 V to napięcie, które panuje w standardowej instalacji elektrycznej domowej. Przystosowaną do niego lodówkę możesz więc podłączyć do zwykłego gniazdka. 

Lodówka samochodowa to jeden z wielu elementów, które mogą uprzyjemnić i ułatwić Ci podróżowanie autem. Zobacz, jakie inne akcesoria do samochodu warto mieć

Czy lodówka samochodowa może działać przy wyłączonym silniku?

Podczas jazdy może zdarzyć Ci się zapomnieć, że w bagażniku auta lub na tylnym siedzeniu tkwi uruchomiona lodówka. Gdy samochód pozostaje w ruchu, nie jest to żadnym problemem: alternator stale generuje odpowiednią moc. Lodówka nie przestaje jednak pobierać prądu także podczas postoju, a to może już skutkować rozładowaniem się akumulatora. By nie narażać się na tak przykre konsekwencje, musisz wykonać pewne obliczenia: biorąc pod uwagę moc urządzenia chłodzącego oraz pojemność swojego akumulatora oblicz, na jak długo możesz zatrzymać się bezkarnie. 

Przechowywanie jedzenia nie jest jedynym problemem, jaki może spotkać kierowców w upalne dni. Dowiedz się, jak skrajne warunki atmosferyczne wpływają na samochodowy akumulator pojazdu elektrycznego!

Gdzie szukać lodówki samochowej?

Zależy Ci na tym, aby zakupiona przez Ciebie lodówka samochodowa była produktem najwyższej jakości? W naszym sklepie Inter Cars znajdziesz dużo modeli tych urządzeń: mniejsze, większe, o różnorodnych konstrukcjach i sposobach zasilania. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą – a jeśli nie będziesz wiedział, na którą lodówkę się zdecydować, daj znać: chętnie Ci pomożemy!

szukasz produktu który opisujemy?

Podsumowanie

Lodówka turystyczna to przydatne urządzenie w czasie podróży — mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył Ci informacji niezbędnych do wybrania najbardziej odpowiedniego modelu. Naszym zdaniem zdecydowanie warto się w nią zaopatrzyć: znacznie zwiększa komfort podczas dłuższych i krótszych podróży! Nie wiesz, gdzie wybrać się na zakupy? Zajrzyj do naszego sklepu Inter Cars: dbamy o to, by w asortymencie znajdowały się jedynie sprawdzone, dobrze funkcjonujące urządzenia.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Nie, jeśli auto nie pozostaje stale w ruchu. Powód jest prosty – akumulator pojazdu może wtedy się rozładować. 

Wszystko zależy od tego, na jaki dokładnie model się zdecydujesz. Producenci zazwyczaj podają konkretne wartości temperatury, informując, o ile stopni chłodniej będzie we wnętrzu urządzenia niż w jego otoczeniu. Przykładowo – jeśli lodówka może chłodzić do 20 stopni, to gdy temperatura powietrza wynosić będzie 30, we wnętrzu lodówki stopni będzie 10. 

Najtańsze modele wyposażone we wkłady chłodzące zapewniają niską temperaturę jedynie przez kilka godzin. Te z wyższej półki mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt godzin, a niektóre urządzenia, jeśli są podłączone do zasilania, będą działać bez przerwy. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!