Codzienne i regularne korzystanie z samochodu prowadzi do jego szybszej eksploatacji. W związku z tym może dość do usterek wielu podzespołów i części znajdujących się w pojeździe. Jednym z efektów częstej eksploatacji auta jest gromadzenie się w silniku tzw. nagaru. Jest to twardy nalot, który osadza się na ścianach komory spalania oraz świecach zapłonowych. Gromadzenie się nagaru stwarza ryzyko samozapłonu, powstaje on bowiem z pozostałości cząstek oleju i paliwa. Warto więc zdecydować się na wodorowanie silnika, czyli metodę, która pozwala na eliminację tego osadu. Wodorowanie silnika – co to i na czym polega? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury. 

Gromadzący się na ścianach silnika oraz świecach zapłonowych nagar jest poważnym problemem. Waga tego zjawiska jest odwrotnie proporcjonalna do częstotliwości przeglądów oraz serwisu auta. Jego usunięcie, nawet w skrajnych przypadkach, jest możliwe. Należy jednak liczyć się ze znacznymi kosztami za tego typu usługę. Proces wodorowania silnika to bezinwazyjna metoda pozwalająca na oczyszczanie jednostki napędowej z nagromadzonego osadu. Jest coraz chętniej wykorzystywana przez kierowców, dlatego warto dokładniej przyjrzeć się temu zagadnieniu. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  1. Co to jest wodorowanie silnika?
  2. Skąd się biorą zanieczyszczenia w silniku?
  3. Co daje wodorowanie silnika?
  4. Czy wodorowanie silnika jest bezpieczne?

Co to jest wodorowanie silnika?

Wodorowanie silnika jest jedną z bardziej popularnych metod oczyszczania jednostki napędowej na zachodzie Europy. Świadczy o tym ogromna ilość punktów serwisowych, które wykonują tego typu rozwiązania. Niestety w Polsce wodorowanie silnika nadal nie cieszy się dużą popularnością. Jednym z powodów jest dość mała wiedza kierowców na temat samej metody oraz jej wykonywania. Zabieg ten uchodzi więc często za nowinkę techniczną, której efekty nie są do końca jasne.

Na samym wstępie warto wyraźnie zaznaczyć jedną z głównych cech tej metody oczyszczania silnika. Wodorowanie jest bezinwazyjnym procesem, ponieważ nie jest konieczne rozbieranie silnika. Sam proces polega na wprowadzeniu do dolotu silnika podczas jego pracy mieszaniny gazów. Składają się na nią wodór oraz tlen, dzięki którym zostaje zwiększona temperatura spalania. Tego typu proces z wykorzystaniem gazów skutkuje powstaniem zjawiska pyrolizy. Polega on na zamianie nagromadzonego nagaru w gaz i jego wydaleniu przez układ wydechowy. 

Wodorowanie silnika – co to?

W jaki sposób dochodzi do rozpuszczenia nagromadzonego nagaru?

Cały proces odbywa się dzięki obecności wodoru w postaci gazowej. Wodór, dzięki temu, że jest używany w postaci gazowej, sprawia, że można w łatwy sposób uniknąć zatykania się kanałów silnika podczas jego oczyszczania. Ten pierwiastek chemiczny w połączeniu z tlenem wykazuje właściwości, które umożliwiają rozpuszczenie nagromadzonego osadu. Mieszanka ta generuje wysokie temperatury. 

Wśród pozostałych metod oczyszczania silnika z nagaru wciąż bardzo znana i ceniona w Polsce jest tzw. płukanka. Polega ona na wprowadzeniu specjalnie przygotowanego płynu, który rozpuszcza zalegający osad i powoduje jego usunięcie. Wodorowanie silnika w odróżnieniu od stosowania płukanek ma istotną zaletę. Po jego przeprowadzeniu nie jest konieczna wymiana filtrów, co każdorazowo należy zrobić po zastosowaniu płukanki. Dzięki temu metoda wodorowania jest znacznie łatwiejsza i szybsza w przeprowadzeniu. 

Wodorowanie jest bezpieczne dla silnika. Stosowanie płukanek może powodować odrywanie się nagromadzonych nieczystości oraz ich przedostanie się do dalszych części układu. Dzięki temu, że metoda wodorowania silnika opiera się na użyciu gazu, a nie cieczy, ryzyko przedostania się zabrudzeń w głąb instalacji jest znikome. 

Skąd się biorą zanieczyszczenia w silniku?

Gromadzenie się nagaru w jednostkach spalinowych dotyczy każdego typu silnika. Niezależnie od tego, czy Twój samochód jest wyposażony w motor spalinowy, czy diesla – gromadzenie się osadu jest nieuniknione. 

Wodorowanie silnika – co to?

Nieprawidłowe spalanie mieszanki

Co do zasady powstawanie nagaru jest związane z niecałkowitym spalaniem mieszanki paliwowo-powietrznej. Częściej problem gromadzenia się osadu w silniku dotyczy pojazdów wyposażonych w bezpośredni wtrysk paliwa. Wynika to z tego, że benzyna w chwili wtrysku trafia bezpośrednio do komory spalania, nie obmywając przy okazji zaworu. Powoduje to powstawanie nagaru na zaworach, przez co zostaje ograniczony dostęp powietrza do komór. Skutkuje to temu, że mieszanka paliwowa zostaje spalana w nieprawidłowy sposób.

Eksploatacja pojazdu

Wśród głównych przyczyn powstawania złogów osadu w silniku należy wyróżnić sposób eksploatacji pojazdu. Do tworzenia się nagaru dochodzi najczęściej w samochodach, które są używane bardzo często na krótkich dystansach. Przy niedużej prędkości obrotowej oraz niskiej temperaturze pracy silnika tworzą się idealne warunki do gromadzenia nagaru. 

Warto wspomnieć, że coraz częściej pojazdy są wyposażone w turbodoładowanie. Powoduje ono coraz rzadszą potrzebę korzystania z wysokich obrotów pracy silnika. Dłuższy czas potrzebny jednostce napędowej na rozgrzanie oraz niskie obroty jej pracy utrudniają naturalne pozbywanie się nagaru. 

Serwisowanie auta

Kolejną przyczyną powstawania nagaru w silniku samochodowym jest rzadka wymiana oleju. Zaniedbanie tej kwestii powoduje, że wielu kierowców decyduje się na wymianę oleju nawet co 30 tysięcy kilometrów. To może przyczyniać się do powstawania wielu problemów, wśród których jest powstawanie osadu wewnątrz silnika. Równie ważne jest regularne serwisowanie auta. Częstą przyczyną nieprawidłowej pracy jednostki napędowej jest brak aktualizacji oprogramowania sterownika silnika. To z kolei prowadzi do niewłaściwego procesu spalania mieszanki, który jest bezpośrednio powodem powstawania nagaru. 

Napęd rozrządu

Na gromadzenie się nagaru może mieć również wpływ nieprawidłowe funkcjonowanie napędu rozrządu. Nowoczesne silniki są wyposażone w łańcuchowy napęd rozrządu, który ma tendencję do rozciągania się. Jest to poważny problem, ponieważ w wyniku nieprawidłowo pracującego elementu dochodzi do przesunięcia jego faz. To z kolei powoduje powstanie przyczyny podstawowej, czyli nieprawidłowego spalania mieszanki. 

Co daje wodorowanie silnika?

Jeżeli w silniku Twojego samochodu osadziły się duże pokłady nagaru, warto zdecydować się na wodorowanie silnika. Co to daje? Ta metoda polega na oczyszczaniu jednostki napędowej z nagromadzonego w niej nagaru. Powoduje ona, że silnik odzyskuje moc dzięki temu, że usuwa się z niego szkodliwy osad. Dodatkowo na skutek oczyszczenia jednostki napędowej następuje zmniejszenie zużycia paliwa oraz zadymienia. 

Metoda wodorowania silnika jest jedną z najlepszych, jeśli chodzi o oczyszczanie silnika z nagromadzonego nagaru. Oczywiście , tak samo jak każdy z dostępnych sposobów nie jest w 100 proc. niezawodny. Wynika to z bardzo prostego powodu. Wodorowanie silnika sprawdzi się w sytuacji, gdy osad jest nagromadzony w przestrzeniach, w których wprowadzony gaz może ulec spaleniu.

Z całą pewnością należy stwierdzić, że wodorowanie silnika jest metodą bezpieczną. Ze względu na to, że wprowadzenie wodoru w postaci gazowej przebiega w bezinwazyjny sposób, nie musisz martwić się o żadne usterki podczas tego zabiegu. Jeżeli podejrzewasz, że w komorze spalania w Twoim pojeździe nagromadziły się spore ilości osadu z nagaru, zdecyduj się na wodorowanie silnika. Cena tej usługi wynosi około 250 złotych. Proces nie jest skomplikowany i trwa około godziny. Pamiętaj, że nagar zostanie usunięty z obszarów, w których możliwe jest spalanie wprowadzonego gazu. 

Wodorowanie silnika – co to?

Wodorowanie silnika – opinia eksperta

Jeżeli zastanawiasz się, czy metoda wodorowania silnika jest bezpieczna i w żaden sposób nie zagraża działaniu jednostki napędowej, zapoznaj się z poniższymi informacjami. 

Wodorowanie silnika jest w pełni bezpieczne i lepsze niż powszechnie znane płukanki. Warto jednak pamiętać, że z tego typu usług nie należy korzystać w samochodach starszych niż 20 lat – zaleca ekspert Inter Cars.

Wynika to z faktu, że w pojazdach starszego typu silniki oraz cała jednostka napędowa nie są przystosowane technicznie do zwiększonych temperatur spalania. Dodatkowo bardzo często właściciele wiekowych samochodów przez wiele lat nie decydowali się na żadną z metod oczyszczania silnika. Spowodowało to powstanie bardzo dużych i twardych złogów nagaru, których usunięcie za pomocą wodorowania silnika jest niemożliwe. 

Bez wątpienia największy sens ma regularne wodorowanie silnika. Koszt, który jest związany z tą usługą, nie jest wysoki, a takie profilaktyczne korzystanie z tej metody ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całej jednostki napędowej w samochodzie – dodaje ekspert Inter Cars.

Wodorowanie silnika – co to?

Dlaczego regularne wodorowanie silnika przynosi najwięcej efektów?

Oczyszczanie jednostki z nagromadzonego nagaru to nie tylko pozbywanie się osadu. Poza podstawowym efektem tej usługi warto wspomnieć również o tym, że po pozbyciu się nagaru silnik odzyskuje dodatkową moc i moment obrotowy. To przekłada się na kolejne zalety korzystania z wodorowania silnika. Dzięki tej czynności zmniejszeniu ulega ilość pobieranego paliwa, a to przekłada się na obniżoną emisję spalin. Ma więc to wpływ na bardziej ekologiczną jazdę i ekonomię spalania. Dodatkowo, na skutek przeprowadzonego wodorowania silnika usuwane jest nadmierne zadymienie oraz zmniejszają się wibracje pojazdu podczas jazdy. 

Aby od samego początku korzystania z samochodu jak najlepiej zadbać o stan jego silnika, warto przeprowadzić wodorowanie jednostki napędowej po przejechaniu pierwszych 50 tysięcy kilometrów. W późniejszym okresie eksploatacji pojazdu czynność tę należy przeprowadzać regularnie np. co rok lub 2 lata. 

Do przeprowadzenia wodorowania silnika konieczne jest posiadanie specjalistycznego generatora wodoru. Koszt samego urządzenia wynosi około kilku tysięcy złotych. Generatory są dostosowywane do objętości skokowej silników samochodowych. Dostępne są urządzenia dla pojazdów wyposażonych w jednostkę do 4 litrów oraz 6-20 litrów. Dzięki działaniu generatora można bez problemu przeprowadzić wodorowanie silnika. 

Wodorowanie silnika – gwarancja prawidłowej pracy auta

Wiesz już, na czym polega wodorowanie silnika oraz kiedy warto się na nie zdecydować. Cena takiej usługi z pewnością będzie mniejsza niż ewentualne koszta naprawy lub wymiany jednostki napędowej. Znasz również konsekwencje zbyt dużej ilości nagaru osadzonej w jednostce napędowej.

Pamiętaj o tym, aby regularnie dokonywać kontroli części znajdujących się w Twoim samochodzie. W przypadku stwierdzenia usterki którejś z nich koniecznie dokonaj jej wymiany. Szeroki wybór części i akcesoriów samochodowych znajdziesz w sklepie Inter Cars. Koniecznie sprawdź naszą ofertę!

FAQ

Co to jest wodorowanie silnika?

Jest to metoda umożliwiająca usuwanie nagromadzonego nagaru z komory silnika. Częsta eksploatacja pojazdu sprzyja gromadzeniu się osadu w jednostce napędowej, dlatego warto regularnie przeprowadzać wodorowanie silnika. 

Na czym polega wodorowanie silnika?

Proces wodorowania silnika polega na wprowadzeniu do dolotu silnika mieszaniny dwóch gazów, wodoru i tlenu. Zabieg należy wykonywać podczas pracy jednostki napędowej. Wprowadzenie tej mieszaniny powoduje wzrost temperatury spalin, dzięki czemu możliwe jest usunięcie nagromadzonego nagaru.

Ile kosztuje wodorowanie silnika?

Koszt tej usługi nie jest wysoki i wynosi około 250 złotych.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!