Powszechny trend na ekologie (i ekonomię) podchwycili producenci akcesoriów samochodowych, które ograniczają zużycie paliwa. Nie inaczej jest też w przypadku opon samochodowych. Na rynku dostępne są takie o zmniejszonych oporach toczenia, zwane równie ekologicznymi. Sprawdzamy, jakie mają wady i zalety.

Duże koncerny oponiarskie posiadają w swojej ofercie modele ogumienia, które charakteryzują się niskimi oporami toczenia. Są przez to bardziej ekologiczne, ponieważ zmniejszają zużycie paliwa, a tym samym emisję szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla.

Dlaczego opory toczenia mają wpływ na zużycie paliwa?

Opony są jedynym elementem samochodu, który styka się z powierzchnią drogi i to na nich opiera się cały ciężar auta. Z tego powodu, te 4 gumowe walce uginają się pod wpływem jego masy i dostosowują swój kształt do kształtu drogi. Oznacza to, że część ich powierzchni staje się płaska i stawia opór podczas toczenia. Do jego pokonania potrzebna jest energia, która pochodzi ze spalania paliwa, co nie pozostaje obojętne, na jego zużycie. Warto wiedzieć, że na pokonanie sił oporu toczenia zużywane jest nawet 35 proc. paliwa. Wynika z tego prosta prawidłowość – im mniejsze będą opory toczenia, tym mniejsze zapotrzebowanie na paliwo.

Czym są opony ekologiczne?

Produkcja opon ekologicznych podyktowana jest głównie narzuconymi przez Unię Europejską restrykcjami dotyczącymi emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Oczywiście aspekt ten nierozerwalnie wiąże się z redukcją zużycia paliwa, a więc teoretycznie ma przynosić kierowcy wymierne oszczędności. Ogumienie ekologiczne z pozoru nie różni się od tego standardowego. Jednak jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach. W konstrukcji tego typu opon została zastosowana zmodyfikowana, ekologiczna mieszanka gumowa, z dodatkiem lekkiego tworzywa i syntetycznego kauczuku. Eko opony samochodowe mają często oploty kompozytowe zamiast stalowych, przez co są nieco lżejsze. Pozwala to uzyskać zwiększoną odporność na ścieranie oraz polepszyć sztywność ścianek opony. Ponadto rzeźba bieżnika jest mniej agresywna, co przekłada się na zmniejszenie oporów toczenia. Skuteczność tego typu ogumienia w zmniejszaniu zużycia paliwa potwierdzają liczne testy, zarówno prowadzone przez koncerny oponiarskie, jak i niezależnych ekspertów. Jednym z nich jest ADAC. Przeprowadzony jakiś czas temu test dowiódł, że samochód klasy średniej (segment C) napędzanym wolnossącym, benzynowym silnikiem jest w stanie oszczędzić na dystansie stu kilometrów nawet 0,2-0,3 l paliwa. Nietrudno obliczyć, że przy rocznych przebiegach rzędu 25-30 tys. km oszczędności będą odczuwalne. Pozornie więc wystarczyłoby zaopatrzyć samochód w tego typu i cieszyć się z oszczędzania. Sprawa jednak nie jest aż tak prosta.

Po czym poznać ogumienie ekologiczne?

Opony o niskich oporach toczenia najłatwiej rozpoznać czytając unijne etykiety na ogumieniu. Parametr ten nazywany jest efektywnością paliwową. Jest on oceniany na skali od A do G, gdzie A (kolor zielony) oznacza najwyższą klasę oszczędności paliwa, a G (kolor czerwony) najniższą. Ogumienie ekologiczne, jest oznaczone literą „A”, „B” na zielonym polu, stąd też potoczna nazewnictwo – „opony zielone”. Różnica między klasami A i G oznacza zużycie paliwa niższe nawet o 7,5 proc. Przekładając to na codzienną eksploatację, kierowca wybierając oponę klasy A zamiast klasy G, na każdy 1000 kilometrów zużyje o ok. 6 litrów paliwa mniej. Zastosowanie twardej mieszanki do produkcji ogumienia o zmniejszonych oporach toczenia zmniejsza generowany hałas. Warto zwrócić jednak uwagę, że wraz z poprawą efektywności paliwowej pogarszają się inne parametry opony. Szczególnie przyczepność na mokrej nawierzchni. Należy o tym pamiętać, decydując się na zakup opon ekologicznych.

Etykieta paliwowa
Etykieta paliwowa opony o małych oporach toczenia

Dowiedz się wszystkiego o etykietach opon

Efektywność paliwowa opony
Efektywność paliwowa opony

Wady opon o zmniejszonych oporach toczenia

Cechy opony, które pozwalają zmniejszyć opory toczenia zazwyczaj negatywnie wpływają na właściwości trakcyjne. Dlaczego tak się dzieje? Głębszy bieżnik to wyższe opory toczenia. Dlatego opony ekologiczne mają często nieco płytszy bieżnik. Skraca się więc ich żywotność i pogarsza się przyczepność na mokrej nawierzchni, ale także wydłuża się droga hamowania. Wzrasta ona o nawet 10 proc. na suchej nawierzchni przy zatrzymywaniu się z prędkości 100 km/h, a na mokrej już przy hamowaniu z prędkości 80 km/h. Oznacza to, że samochód wyposażony w standardowe opony zatrzyma się, a auto na oponach ekologicznych wciąż będzie w ruchu. Na szczęście współczesne technologie stosowane w

przemyśle oponiarskim potrafią jednak te dwa parametry ze sobą pogodzić. Dzięki czemu właściwości opon ekologicznych są coraz lepsze, ale wciąż pozostają w tyle za standardowymi oponami klasy premium.

Zobacz, jak czytać etykiety na oponach

Dla kogo są opony ekologiczne?

Ogumienie o zmniejszonych oporach toczenia dostępne jest w szerokiej rozpiętości rozmiarów. Producenci oferują opony ekologiczne przeznaczone na lato oraz zimę, ogumienie wielosezonowe należy w tej grupie do rzadkości. Ceny opon ekologicznych są podobne do cen standardowego ogumienia. Oznacza to, że za kwotę ok. 200 zł można zakupić jedną, jak i drugą oponę w rozmiarze 14 cali renomowanego producenta przeznaczoną do samochodu kompaktowego np.: Michelin Energy Saver+, Goodyear EfficientGrip, Pirelli Cinturato. Z tego powodu ogumienie ekologiczne dostępne jest dla szerokiego grona odbiorców. Jednak czy każdy powinien je kupić? Przed wyborem tego typu ogumienia warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie przełożyć efektywność paliwową nad bezpieczeństwo i pewność prowadzenia. Ponadto ze względu na swój charakter proekologiczny, mają one niskie indeksy prędkości i nie są polecane kierowcom, którzy jeżdżą z dużymi prędkościami. Mimo wszystko są dobrym wyborem dla tych preferujących spokojny styl jazdy i pokonujących duże odległości, podczas których redukcja zużycia spalania odczuwalna jest w największym stopniu.

Motointegrator.pl radzi:
    • opony ekologiczne, o zmniejszonych oporach toczenia pomagają zmniejszyć zużycie paliwa,
    • zdecyduj się na opony ekologiczne, jeśli pokonujesz duże dystanse roczne, ale nie należysz do kierowców o sportowym zacięciu,
    • najpopularniejsze modele opon ekologicznych to Michelin Energy Saver+, Goodyear EfficientGrip, Bridgestone Ecopia i Pirelli Cinturato.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!