Wizualny tuning auta polega na zmianie zewnętrznych elementów samochodu. Dzięki niemu jesteś w stanie całkowicie odmienić wygląd swojego pojazdu i nadać mu bardziej sportowego charakteru. Tuning wizualny może również wpłynąć na podniesienie komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Jednym ze sposobów, który możesz wykorzystać, jest montaż body kit. Co to takiego? Jakie ma funkcje i jak zamontować poszczególne elementy tuningowe? Zapraszamy do lektury!

Body kit było montowane głównie do samochodów wyścigowych w celu poprawy aerodynamiki, a nawet zmniejszenia zużycia paliwa. W ciągu ostatnich kilku dekad wielu entuzjastów motoryzacji coraz śmielej zaczęło sięgać po elementy wcześniej spotykane tylko w autach wyczynowych. Dzięki temu są w stanie wyrazić swoją osobowość i wyróżnić auto na tle niezmodyfikowanych, zbyt podobnych do siebie pojazdów. Musisz jednak przy tym pamiętać, że body kit auta jest w stanie pozytywnie wpłynąć na stabilność prowadzenia i nawet na osiągi.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

Czym jest body kit?

Body kit do samochodu to jeden z tych terminów, który może nie być znany dla wszystkich fanów motoryzacji. Wielu słysząc tę nazwę, zastanawia się, o co chodzi. Jest to połączenie dwóch angielskich słów: body, czyli „ciało” oraz kit, czyli „zestaw”. Pod tym terminem kryją się elementy, które możesz zamontować na karoserii pojazdu. 

Pierwotnie pod terminem body kit związanym z tuningiem wizualnym krył się zestaw elementów, części karoserii, które służyły poprawie osiągów samochodów jeżdżących po torach wyścigowych. Obecnie body kit odnosi się do elementów, którymi możesz wizualnie zmienić swój pojazd i dodatkowo wpłynąć na poprawę osiągów. W dzisiejszych czasach sportowe elementy karoserii są montowane fabrycznie w samochodach klasy premium. Możesz je znaleźć w modelach Porsche, Audi, Ferrari czy BMW. Przykładowo ostatnia z marek posiada w swojej ofercie pakiet M, który przywołuje sportowe ambicje poprzez wykorzystanie dynamicznych detali. 

Skąd się wzięło body kit?

Body kit jest to pojęcie, które sięga początków pierwszej połowy XX wieku. Tuning wizualny rozpowszechnił się wraz z rosnącą popularnością nieszablonowych samochodów w Stanach Zjednoczonych. W związku z ich pojawieniem się coraz więcej entuzjastów motoryzacji zaczęło myśleć i poszukiwać sposobu na zmianę wyglądu swoich aut. Chcieli w ten sposób nie tylko wpłynąć na stylistykę, ale również poprawić właściwości jezdne.

body kit dla samochodu

Rozwój technologiczny oraz konstrukcyjny sprawił, że na rynku zaczęły się pojawiać elementy, które umożliwiały zmianę wyglądu samochodu. Nowoczesne, jak na tamte czasy rozwiązania, pozwalały na notowanie lepszych osiągów. Zderzaki zmniejszające opór powietrza, wloty w masce, które dostarczały więcej powietrza do jednostki napędowej, szerokie błotniki, które umożliwiały łatwiejsze czyszczenie kół i opon – te i wiele innych elementów wpłynęły na odczucia kierowcy w trakcie prowadzenia pojazdu.

Jakie elementy składają się na body kit auta?

Pragniesz zmienić wygląd swojego pojazdu? Nadać mu bardziej sportowego charakteru? Zestawy body kit dostępne na rynku pozwalają w znacznym stopniu zmodyfikować  niektóre z części karoserii. W skład body kit wchodzi wiele elementów. Są to zazwyczaj: przednie oraz tylne zderzaki, spoilery, dyfuzory, nakładki progowe, lusterka boczne, pokrywy silnika i bagażnika czy owiewki. 

Możesz znaleźć również wiele gotowych zestawów body kit. Praktycznie każdy model samochodu można poddać tuningowi wizualnemu. Oto kilka przykładów:

  • BMW Seria 3 E46 – body kit – jak to wygląda w przypadku BMW E46? Body kit tego modelu jest niezwykle rozbudowany. Składa się on z: dokładki zderzaka przedniego, samego zderzaka, bocznych nakładek zderzaka przedniego, listew bocznych (progów), kompletu błotników oraz spoilerów.
  • Mazda RX-8 – body kit – kolejnym przykładem może być Mazda RX-8. Body kit tego samochodu jest efektowny i oryginalny. W jego skład wchodzą: przedni zderzak, tylny dyfuzor, tylny spoiler, boczne progi czy lusterka.
  • BMW Seria 3 E36 – body kit – w przypadku BMW E36 body kit tego modelu jest nieco mniej rozbudowany niż do następcy (BMW 3 E46). Oryginalny zestaw auta składa się ze: zderzaka przedniego oraz tylnego, kompletu błotników, nakładek progów, spoilerów czy bocznych nakładek zderzaka tylnego.

Obecnie możesz łączyć elementy body kit z różnych zestawów. Niektórzy producenci części karoserii oferują nawet przygotowanie indywidualnego projektu. Jest to prosty, choć kosztowny sposób na wyróżnienie się w tłumie seryjnych samochodów. BMW E46, BMW E36, Mazda RX-8 – body kit do tych modeli jest dostępny na rynku od ręki. Jeżeli chciałbyś, aby Twój pojazd również nabrał więcej sportowego sznytu, jednak nie ma do niego gotowego zestawu, rozważ indywidualny projekt.

Z jakich materiałów tworzone są elementy body kit?

Body kit odmieni wygląd Twojego samochodu, jednak elementy te muszą także spełniać odpowiednie wymogi i być odporne na jazdę w zmiennych warunkach. Podczas wyboru odpowiednich produktów zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane są części zestawu. Obecnie na rynku możesz znaleźć wiele rozwiązań. Oto kilka przykładowych materiałów.

Włókno szklane

Jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych przez producentów materiałów. Z pewnością na rynku znajdziesz wiele zestawów oraz produktów, które są wykonane właśnie z włókna szklanego. Jest to rozwiązanie popularne, a co za tym idzie również tanie. Włókno szklane doskonale sprawdza się w przypadku body kit, ponieważ jest odporne na skrajne temperatury. Jednak musisz pamiętać, że cechuje je mniejsza wytrzymałość w porównaniu z opisanymi dalej materiałami.

Poliuretan

Kolejny materiał jest trwalszy, bardziej wytrzymały, a więc i droższy od włókna szklanego. Nie musisz się martwić jego uszkodzeniem. Jest odporny na uderzenia, zarysowania, jednak ma silną tendencję do odkształcania się w wysokich temperaturach. Niestety poliuretan jest cięższy niż włókno szklane, więc części aerodynamiczne wykonane z tego materiału nie są najlepszym wyborem do samochodów wyścigowych.

Poliuretan jest znacznie bardziej elastyczny niż włókno szklane, dzięki czemu jest trwalszy i łatwiejszy w montażu. Części wykonane z tego materiału można „naciągać” na miejsce podczas instalacji bez obawy, że pękną.

body kit

ABS

Tworzywo ABS (czyli: akrylonitryl, butadien i styren) jest odporne na chemikalia i ciepło oraz zapewnia dobrą ochronę przed wgnieceniami. Materiał jest stosowany na szeroką skalę przez producentów samochodów. Produkowane jest z niego oryginalne wyposażenie do osłon zderzaków i niektórych paneli nadwozia. Plastik ABS jest droższy i cięższy niż włókno szklane. Tworzywo jest również mniej elastyczne niż poliuretan, jednak bez problemu nałożysz na nie farbę. 

Włókno węglowe

Jest to niezwykle mocny oraz lekki materiał. Zestawy oraz konkretne elementy wykonane z włókna węglowego gwarantują wysoką wytrzymałość, ale ma to odzwierciedlenie w cenie. Jeśli marzysz o karoserii z tego materiału, przygotuj się na niemały wydatek. Samo włókno węglowe jest w pełni odporne na niekorzystne działanie wilgoci. Poszczególne jego elementy są łączone polimerami (w zależności od tego, które z nich zostaną wykorzystane – włókno węglowe będzie cechować inna odporność). W związku z tym zestawy również będą różnić się ceną, w zależności od zastosowanych polimerów.

Body kit auta – cena

Na samym początku trzeba wspomnieć, że zestaw body kit nie należy do tanich modyfikacji pojazdu. W związku z tym przeważnie jest to rozwiązanie, które pojawia się w samochodach klasy premium. Jednym z nich jest np. BMW serii 3 E46. Body kit do tego modelu jest dostępny w wielu wariantach. Inwestycja w kompletny zestaw w przypadku pojazdów z dolnej półki cenowej może być nieopłacalna, gdyż koszt modyfikacji może przekroczyć wartość auta.

Body kit auta – cena

Cena za pełny zestaw body kit osiąga nawet kilka tysięcy złotych. W związku z tym warto dobrze przemyśleć jego zakup. Możesz również zdecydować się na mniejszy tuning. Bez problemu znajdziesz wybrane elementy nadwozia, które mogą wchodzić w skład body kit. Wówczas jesteś w stanie poprawić wygląd samochodu mniejszym kosztem. Wiele części zamiennych znajdziesz w ofercie Inter Cars. Dzięki nim z pewnością nadasz swojemu samochodowi sportowego wyglądu. O karoserię trzeba dbać, dlatego w naszym sklepie dostępne są również preparaty oraz środki do czyszczenia poszczególnych elementów. Sprawdź ofertę naszego sklepu i przekonaj się sam, że tuning wizualny to niezwykła zabawa!

Wybierz swój produkt:

Ile kosztuje montaż body kit u profesjonalisty?

O ile pojedyncze elementy będziesz w stanie przymocować samodzielnie, tak pełna zmiana części karoserii może przysporzyć wielu problemów. W związku z tym, że zestaw body kit jest kosztowną inwestycją, warto rozważyć, aby jego montaż przeprowadził profesjonalista. Niestety koszt takiej usługi też nie jest niski. Cena często przekroczy 1000 zł. Na ostateczny koszt wpływa wiele czynników, takich jak: stopień zaawansowania pracy, marka oraz model samochodu czy to, którego z podzespołów dotyczy body kit. Decydując się na profesjonalną firmę, masz zagwarantowany pełny pakiet usług. Specjalista dokładnie przygotuje elementy zestawu do montażu i bezpiecznie usunie części fabryczne. Bardzo ważne jest również dokładne oczyszczenie odsłoniętych powierzchni. Profesjonalny warsztat ma dostęp do specjalnych preparatów, dzięki czemu auto zostanie odpowiednio zabezpieczone.

Body kit – ocenia ekspert Inter Cars!

Przepływ powietrza w trakcie jazdy wytwarza swego rodzaju nacisk na samochód. Może się to przyczyniać do pogorszenia siły docisku oraz mimowolnego hamowania auta. Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, jednak to wpływa na większe zużycie paliwa oraz obniża komfort, a także bezpieczeństwo jazdy. Montaż nowego body kit auta jest sposobem na ograniczenie oporu powietrza. Montaż zestawu body kit jest dla większości kierowców odmianą wyglądu, jednak poszczególne elementy naprawdę są w stanie wpłynąć na parametry i osiągi Twojego auta. Przykładowo spoiler sprawia, że przepływ powietrza zostaje „przerwany”, dzięki czemu zmniejsza się opór. Nie musisz się również martwić turbulencjami. Przedni spojler zamontowany przed zderzakiem poprawia komfort prowadzenia pojazdu. Jego zadaniem jest zmniejszenie ciśnienia powietrza w dolnych węzłach. W związku z tym warto przemyśleć zakup body kit, a przynajmniej kilku części z zestawu. Może się to przyczynić do faktycznej poprawy osiągów Twojego samochodu tłumaczy ekspert Inter Cars.

Pamiętaj również, że o części karoserii trzeba odpowiednio dbać. W ofercie Inter Cars znajdziesz wiele specjalistycznych preparatów. Dzięki nim zabezpieczysz poszczególne elementy zestawu body kit. Odmiana wyglądu samochodu wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego koniecznie sprawdź, w jaki sposób czyścić konkretne części. Dzięki temu zyskasz pewność, że body kit będzie prezentował się estetycznie przez długi czas od momentu zakupu.

FAQ

Co to jest zestaw body kit do samochodu?

Body kit jest to zestaw zmodyfikowanych części karoserii bądź dodatkowych komponentów, które instaluje się w samochodzie seryjnym. Zazwyczaj składa się z przednich i tylnych zderzaków, listew progowych, spojlerów, masek, a czasem przednich i tylnych osłon bocznych i wlotów dachowych.

Dlaczego montuje się body kit w autach?

W zależności od kształtu i konstrukcji zestaw body kit może zmniejszyć opór powietrza, a nawet zwiększyć przyczepność samochodu, ponieważ przednie i tylne części karoserii skuteczniej filtrują przepływ powietrza pod pojazdem. W przypadku samochodów osobowych body kit auta ma nadać mu więcej sportowego charakteru.

Czy zestaw body kit jest wart montażu?

Montując body kit, wpływasz pozytywnie na aerodynamikę samochodu. Może to oznaczać, że będzie on jechał szybciej i zużywał mniej paliwa. Niektóre elementy zestawu karoserii mogą faktycznie sprawić, że Twój samochód będzie bezpieczniejszy. Jeśli lubisz jeździć z dużą prędkością, instalacja spojlera sprawi, że tył pojazdu będzie przylegał do podłoża, zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów.

Ile kosztuje body kit?

Cena zależy od ilości elementów w zestawie. Pojedyncze części możesz kupić za kilkaset złotych. Zazwyczaj cały zestaw body kit to wydatek kilku tysięcy złotych.

Ile kosztuje montaż body kit?

Do ceny zestawu należy doliczyć koszt montażu. Stawki różnią się w zależności od marki, modelu pojazdu czy skomplikowania pracy. Koszt usługi wynosi zazwyczaj ponad 1000 złotych.

Czy warto samodzielnie przeprowadzić montaż body kit auta?

Montaż zestawu body kit w samochodzie jest dość dużym przedsięwzięciem. W skład zestawu może wchodzić wiele części. Wtedy warto skorzystać z pomocy specjalisty. Niektóre zestawy są dość proste w montażu i możesz go przeprowadzić samodzielnie, ale w większości przypadków lepiej, aby zrobił to profesjonalista.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!