Metody ozdabiania aut, jak niemal wszystko, rozwijają się ze względu na coraz to nowsze wymagania klientów. Istnieje bowiem duża grupa klientów, dla których jednolity kolor karoserii to stanowczo za mało i chcieliby ujrzeć na powierzchni swojego samochodu ciekawy motyw graficzny, który oddaje ich indywidualny styl lub stanowi reklamę prowadzonego biznesu. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych folii jest malowanie samochodu aerografem. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest uzyskanie ciekawego wzornictwa, a w rękach doświadczonego lakiernika prawdziwego dzieła sztuki.

Z artykułu tekstu dowiesz się m.in.:

Airbrush – czym jest?

Co prawda sam airbrushing nie jest czymś zupełnie nowym, ponieważ tego typu techniki lakiernicze były już wykorzystywane przez fachowców w okresie powojennym – zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Malowanie przy pomocy aerografu ma ogromną zaletę ze względu na możliwość uzyskania niemal nieograniczonej wolności twórczej. Zakres efektów stylistycznych, jakie można osiągnąć, wykorzystując airbrush, jest szczególnie chętnie wykorzystywany w branży reklamowej, gdzie zwrócenie uwagi na dany pojazd jest bardzo ważne ze względów promocyjnych dla danego biznesu. 

Jeszcze w latach 90. w Polsce rynek malowania samochodów przy pomocy aerografu niemal nie istniał. Tego typu rozwiązanie było wykorzystywane zaledwie przez kilku lakierników i traktowane raczej jako pewnego rodzaju ekscentryzm aniżeli dobry sposób na zmianę wyglądu pojazdu. Razem z nadejściem nowego tysiąclecia sytuacja jednak znacznie się zmieniła i zaczęły pojawiać się firmy wyspecjalizowane w artystycznym malowaniu wszelkiej maści pojazdów – od motocykli po samochody dostawcze. Należy to uznać za przejaw rozwoju gospodarczego kraju oraz szukanie nowych, dotychczas niekonwencjonalnych metod na zainteresowanie coraz bardziej świadomego klienta. 

Czytaj także: Zestaw lakierniczy – czego potrzebujesz do pracy?

Kto najczęściej stosuje airbrush?

Jeśli chodzi o główną grupę docelową, to na pewno są to właściciele firmowych samochodów dostawczych. To właśnie oni najczęściej chcą uatrakcyjnić wygląd swoich aut poprzez airbrushing. Nie znaczy to jednak, że lakiernictwo artystyczne nie przebiło się do świadomości indywidualnego klienta. Szczególnie tego typu technikę upodobali sobie motocykliści, którzy często korzystają z usług lakiernika obsługującego aerograf. Może to być wynikiem charakterystycznych cech, które przejawia wielu miłośników jazdy na jednośladach. Bardzo często są to bowiem osoby o nieszablonowym podejściu do życia oraz szukający wrażeń zarówno w postaci szybkiej jazdy, jak i wyrażaniu siebie poprzez różnego rodzaju elementy graficzne. 

Czym jest aerograf?

Aerograf to urządzenie, którego zadaniem jest rozpylanie tuszu, lakieru lub farby poprzez wykorzystanie strumienia powietrza. Dzięki temu możliwe jest rozprowadzanie materiału na każdej powierzchni, bez względu na jej kształt oraz fakturę. Za ogromną zaletę aerografu uznaje się jego uniwersalność, która sprawia, że może być stosowany niemal wszędzie. 

Budowa aerografu nie należy do zbytnio skomplikowanych, co sprawia, że urządzenie jest łatwe w użytkowaniu oraz wyróżnia się stosunkowo niską awaryjnością. Zazwyczaj aerograf składa się z:

  • pistoletu,
  • korpusu,
  • zaworu odcinającego powietrze,
  • pojemnika na farbę,
  • mechanizmu rozprowadzającego lakier, tusz lub farbę,
  • końcówki z dyszą, łuską oraz iglicą. 

Czy malowanie aerografem jest trudne?

Mimo że sama obsługa aerografu nie powinna sprawić niemal nikomu większego problemu, uzyskanie oczekiwanych efektów bywa już nieco trudniejsze. Ogromne możliwości, jakie daje urządzenie, mogą być bowiem wykorzystane tylko przez osobę, która wie, w jaki sposób rozpylana jest farba oraz ma wysoko rozwinięty zmysł artystyczny. Malowanie aerografem jest zaliczane do odmiany malowania precyzyjnego. Oznacza to, sprzęt sprawdza się przy dużych powierzchniach oraz niewielkich elementach wymagających zwrócenia uwagi na najmniejsze szczegóły.

Niezależnie od poziomu trudności malowania, airbrush jest rozwiązaniem cieszącym się dużą popularnością we wszelkiego rodzaju zdobieniach oraz zmianie stylistyki samochodów i motocykli – mówi ekspert Inter Cars.

Rodzaje aerografów

Jak już wspominaliśmy, efekty uzyskiwane poprzez malowanie aerografem są różnorodne i w dużej mierze zależne od artysty oraz sprzętu, jakim się posługuje. Zasadniczy podział aerografów wyróżnia trzy rodzaje tych urządzeń:

  • Aerograf modelarski – wyróżnia się niewielkimi rozmiarami oraz szklanym pojemnikiem na farbę. W przypadku tego rodzaju urządzenia materiał jest rozprowadzany przy pomocy CO2 lub sprężonego powietrza generowanego przez kompresor. W większości przypadków konstrukcja aerografów modelarskich jest wykonana z plastiku, co bywa powodem pojawiających się usterek.
  • Aerograf półprofesjonalny – ważnym elementem jego wyposażenia jest kompresor z dodatkowymi funkcjami odwadniania. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie o wiele lepszego efektu malowania. Zazwyczaj aerografy półprofesjonalne są zbudowane z metalu, a użytkownik do dyspozycji otrzymuje również wielofunkcyjny spust. Ciekawym rozwiązaniem, jakie można spotkać w urządzaniach półprofesjonalnych, jest możliwość umiejscawiania zbiornika z farbą w kilku miejscach.
  • Aerograf profesjonalny – sprzęt, który ma wszystkie funkcje rozwiązania półprofesjonalnego, ale wyróżnia się o wiele solidniejszą konstrukcją. Dzięki temu lepiej radzi sobie w trudnych warunkach pracy oraz sytuacjach, w których potrzebna jest duża wydajność nanoszenia materiału na malowaną powierzchnię. Aerografy profesjonalne cechują się dużą żywotnością oraz precyzją aplikacji, która w przypadku niewielkich elementów jest niezwykle istotna.

Możesz zastanawiać się, jakie farby do aerografu są najlepsze. Otóż zazwyczaj wykorzystywane są farby wodne, akrylowe, nietoksyczne oraz pozbawione zapachu. 

Czytaj także: Malowanie zacisków hamulcowych – zastosowanie i sposób realizacji

Malowanie aerografem – na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu?

Planujesz kupno aerografu? Jeśli tak, to znaczy, że powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Dzięki nim malowanie będzie o wiele wydajniejsze.

Zbiornik

Zadbaj o to, aby można było zamontować go w kilku miejscach. Dzięki temu uzyskasz wysoki komfort pracy. Najczęściej stosowane są zbiorniki grawitacyjne umiejscowione na górze, ale nie zawsze okazują się trafionym pomysłem. Co prawda pozwalają na wykorzystanie w pełni farby, ale czasami przesłaniają widok i utrudniają malowanie. Bywa też, że zbiornik znajduje się pod aerografem, co bardzo dobrze sprawdza się przy malowaniu dużych powierzchni. Producenci wprowadzili też opcję pośrednią, czyli zbiornik zamontowany z boku. Jeśli zależy Ci na efektywnej pracy, zadbaj o to, aby Twój sprzęt dawał możliwość zmiany miejsca montażu zbiornika.

Praca

Aerograf lakierniczy może być jedno- i dwufunkcyjny. W przypadku modeli jednofunkcyjnych nie masz dużej gwarancji kontroli nad aplikowaną farbą. Oznacza to jedynie, że po wciśnięciu spustu farba jest rozpylana określonym strumieniem. Zupełnie inaczej jest, jeśli chodzi o aerograf dwufunkcyjny. W tego rodzaju sprzęcie możesz decydować o tym, w jaki sposób farba jest nakładana na malowaną powierzchnię. W przypadku, gdy szukasz rozwiązania profesjonalnego, wybieraj tylko spośród modeli dwufunkcyjnych. 

Mieszanie farby 

Do wyboru masz mieszanie wewnętrzne i zewnętrzne. Najbardziej polecany jest model z mieszaniem wewnętrznym, ponieważ zapewnia większą precyzję działania niż w przypadku mieszania farby z powietrzem poza urządzeniem.

Dysza

Rozmiar dyszy jest ściśle zależny od tego, jakie powierzchnie planujesz malować. Zasada w tej kwestii jest bardzo prosta – im mniejszy element, tym mniejsza powinna być dysza. Co ważne, większe dysze rzadziej się zapychają i łatwiej się je czyści. 

Ciśnienie

Inne ciśnienie jest potrzebne do malowania modelu, a inne do samochodu. Najlepiej będzie, gdy zadbasz o to, aby wybrany przez Ciebie model aerografu dawał możliwość regulacji tego parametru, co sprawi, że Twoje urządzenie będzie wszechstronne.

Aerograf lakierniczy – jakich błędów przy malowaniu unikać?

Poniżej znajdziesz spis najczęściej popełnianych błędów przez niedoświadczonych lakierników, które wpływają na końcowy efekt, jaki jest widoczny na powierzchni samochodu.

Zaniedbanie czyszczenia

Po każdej skończonej sesji pracy powinieneś wyczyścić urządzenie. W innym przypadku dojdzie do zaklejenia dyszy farbą, co będzie skutkować koniecznością czyszczenia jej przy pomocy acetonu, mającego negatywny wpływ na uszczelnienia.

Mieszanie farby cofającym się powietrzem

Oznaką tego jest bulgocąca oraz pryskająca na wszystkie strony farba. Co gorsza, materiał może również dostać się do przewodu lub kanału powietrza, z których właściwie nie da się go usunąć.

Zbyt mocne dociskanie iglicy 

Jeśli będziesz używać za dużo siły, zniekształcisz iglicę, co w niedługim czasie doprowadzi do jej zniszczenia.

Nieprawidłowe rozcieńczenie farby

Farba nie może być za gęsta, bo zaklei dyszę, ani za rzadka, aby nie spływała po malowanej powierzchni. W tej kwestii liczy się więc wyczucie oraz doświadczenie w pracy z danym materiałem.

Szukasz aerografu? Zajrzyj do Inter Cars

Wybór aerografu jest kluczowy dla osiąganych rezultatów malowania. Nawet największy artysta nie zdziała wiele, gdy urządzenie, którego używa, nie zagwarantuje pracy na odpowiednim poziomie dokładności. Z tego względu powinieneś już dzisiaj zajrzeć do naszego sklepu Inter Cars i sprawdzić ofertę pistoletów lakierniczych, którą dla Ciebie przygotowaliśmy. 

Oprócz aerografów znajdziesz również u nas wiele części zamiennych oraz akcesoriów zwiększających bezpieczeństwo i komfort jazdy. Współpracujemy tylko z zaufanymi dostawcami, dlatego możesz być pewny co do jakości oferowanych towarów. Bez względu na to, czy szukasz rozwiązania do malowania samochodu, czy naprawy poważnej usterki – w Inter Cars wiemy, jak Ci pomóc. 

Malowanie aerografem – sposób na wyjątkowe efekty

Malowanie samochodu przy pomocy aerografu to zadanie wymagające precyzji oraz doświadczenia, ale możliwe do osiągnięcia efekty z pewnością są warte zachodu. Jeśli zależy Ci na nieszablonowym wyglądzie pojazdu firmowego lub motocyklu, to znak, że airbrush jest czymś dla Ciebie. Możesz spróbować samodzielnie pomalować pojazd, ale pamiętaj, że bez umiejętności oraz wiedzy o aplikowaniu farby sam talent nie wystarczy. O wiele lepiej będzie, więc gdy zgłosisz się do profesjonalnego lakiernika, który zapewni nie tylko odpowiedni poziom artystyczny, ale i techniczny całego przedsięwzięcia.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Aerograf to urządzenie do rozpylania farby pod wpływem strumienia powietrza na określonej powierzchni. Aerograf jest wykorzystywany zarówno przy malowaniu samochodów oraz motocykli, jak i plastikowych modeli. 

Airbrush, czyli lakiernictwo artystyczne to metoda pokrywania pojazdów farbą, lakierem lub tuszem w celu wykonania estetycznego motywu graficznego. Technika zazwyczaj jest wykorzystywana w branży reklamowej, ale nie brakuje też klientów indywidualnych, którzy decydują się na zmianę wyglądu pojazdów przy pomocy lakiernictwa artystycznego.

Sama obsługa urządzenia nie należy do najbardziej wymagających, ale najlepsze efekty pod kątem artystycznym możliwe są jedynie do osiągnięcia w przypadku doświadczonego lakiernika z rozwiniętym zmysłem graficznym.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!