Kierowcy jednośladów stanowią jedną z najbardziej narażonych grup na wypadki drogowe. Według danych Policji, w 2020 roku na polskich drogach zginęło aż 364 motocyklistów. To stanowiło 17,5 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych. W związku z tym bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zarówno przez kierowców samochodów, jak i jednośladów. Ale nie tylko. Duże znaczenie ma w tym odpowiednie przygotowanie motocykla do sezonu. Sprawny technicznie, dobrze wyposażony jednoślad, w wielu przypadkach może uratować nie tylko zdrowie, ale także życie jego kierowcy.

Z poniższego artykułu dowiesz się m.in.:

Jak przygotować motocykl do sezonu – sprawdzenie stanu technicznego motocykla

Wiedza, jak przygotować motocykl do wyprawy, jest niezwykle ważna, ponieważ pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych problemów na drodze. Dobrze przygotowany pojazd i odpowiednie wyposażenie są kluczowe dla udanej podróży.

Ogumienie

Przygotowanie motocykla warto rozpocząć od dokładnych oględzin. Podczas przeglądu zwróć szczególną uwagę na stan wizualny opon oraz ich poziom powietrza. Sprawdź je dokładnie pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Ciśnienie w oponach powinno być zaś zgodne z zaleceniami producenta. Zarówno zbyt niskie jak również zbyt wysokie może powodować pogorszenie przyczepności i utratę kontroli nad motocyklem, co przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia wypadku – mówi ekspert Inter Cars.

Stan oleju w silniku

Należy także sprawdzić poziom oraz stan oleju, a w razie potrzeby wymienić go na nowy – wraz z filtrem. Co świadczy o takiej konieczności? Zazwyczaj jest to kolor oleju. Świeży ma barwę jasnobrązową. Zużyty będzie ciemniejszy, a nawet czarny. Jeśli zauważysz, że olej jest bardzo ciemny, to znak, że musisz go wymienić. Także konsystencja substancji może świadczyć o jej zużyciu. Nowy olej jest gładki i płynny, a zużyty może być grudkowaty i lepki. Jeśli wydaje Ci się bardziej gęsty niż zwykle, to znak, że wymiana jest konieczna.

Układ hamulcowy

Przygotowanie motocykla do sezonu obejmuje też przegląd układ hamulcowego i chłodniczego. Nie jest to skomplikowana czynność. Wystarczy, że dokładnie sprawdzisz stan płynów hamulcowych oraz chłodniczych i w razie potrzeby je wymienisz. Dlaczego jest to ważne? Niski poziom lub brak płynu chłodniczego może prowadzić do przegrzania silnika. Hamulce powinny być sprawdzone pod kątem zużycia klocków oraz płynu hamulcowego, który należy wymieniać co 2 lata.

Inne podzespoły motocykla

Akumulator również wymaga uwagi, szczególnie jeśli motocykl był przechowywany przez dłuższy czas. Należy sprawdzić jego stan oraz naładowanie, a w razie potrzeby dokonać jego wymiany. Najprostszą metodą jest użycie woltomierza podłączonego do gniazda zapalniczki. Procedura ta pozwala rzetelnie ocenić stan naładowania akumulatora.

Podczas przeglądu należy zwrócić uwagę na stan:

 • wydechu,
 • łańcucha i jego naciągu,
 • filtrów powietrza,
 • świec zapłonowych.

Układ wydechowy należy dokładnie oczyścić z brudu i nasmarować, aby zapobiec korozji. Jak sprawdzić stan łańcucha? Zmierz luz. W tym celu przesuwaj łańcuch w górę i w dół, a następnie porównaj z wartościami zalecanymi przez producenta. Jeśli luz jest nieprawidłowy, poluzuj blokadę osi tylnej i użyj śrub regulacyjnych na wahaczu, aby dostosować napięcie, zachowując równoległość koła. Na koniec dokręć blokadę osi tylnej. Sprawdź ponownie luz łańcucha i dostosuj go w razie potrzeby.

Filtry powietrza również wymagają uwagi, ponieważ jeśli są zanieczyszczone, mogą spowodować spadek wydajności silnika i zwiększyć jego zużycie. Dlatego koniecznie sprawdź ich stan, a w razie potrzeby je wymień.

Co więcej, przed sezonem warto zwrócić uwagę na elementy takie jak światła, amortyzatory oraz układ chłodzenia. W przypadku żarówek: sprawdź ich stan i przekonaj się, czy działają poprawnie. Jeśli nie, powinieneś je wymienić. Amortyzatory natomiast należy przetestować podczas jazdy, aby upewnić się, że wszystko z nimi w porządku. Układ chłodzenia powinien być sprawdzony pod kątem nieszczelności oraz ilości płynu chłodzącego, który należy wymieniać co kilka lat.

Wymiana lub naprawa ewentualnych uszkodzeń pozwoli Ci na bezpieczną i komfortową jazdę jednośladem. Z tego względu tak ważne jest odpowiednie przygotowanie motocykla do sezonu. Cena wielu drobnych napraw jest niewielka, a mogą przecież one uchronić Cię przed dużymi kłopotami w trasie.

Jak przygotować motocykl do wyprawy – czyszczenie i konserwacja

Jak przygotować motocykl do sezonu, poza sprawdzeniem jego stanu technicznego? Otóż czyszczenie i konserwacja pojazdu to ważne zadania. Pozwalają zachować estetykę i funkcjonalność motocykla na dłuższy czas.

Czyszczenie motocykla

Czyszczenie jednośladu przed sezonem przynosi korzyści, takie jak: szybsze wykrywanie problemów, ochrona przed korozją, wydłużenie żywotności części, poprawa bezpieczeństwa, podniesienie estetyki oraz utrzymanie wyższej wartości odsprzedaży.

Regularna konserwacja i czyszczenie są kluczowe dla utrzymania motocykla w dobrym stanie. Oto kilka podstawowych kroków, które należy wykonać, jeśli jednoślad w czasie zimy nie był użytkowany.

 • Na początek dokładnie oczyść motocykl z dużych zanieczyszczeń – usuń błoto i piasek. Możesz użyć do tego wody pod ciśnieniem lub miękkiej szczotki.
 • Nanieś na obręcze i szprychy preparat do czyszczenia felg – pomoże Ci to usunąć z nich brud i rdzę. Pamiętaj, aby nie używać substancji zawierających kwas solny. Mogą one uszkodzić powierzchnię felg.
 • Oczyść łańcuch motocykla – użyj do tego  środka do czyszczenia łańcuchów i miękkiej szczotki. Ważne jest, aby nie korzystać ze zbyt ostrych środków czyszczących, ponieważ mogłyby one uszkodzić o-ringi podzespołu i doprowadzić do jego szybszego zużycia.
 • Dokładnie umyj motocykl – najlepiej skorzystaj ze specjalnego preparatu do mycia jednośladów. Skutecznie usunie on zanieczyszczenia, ale nie uszkodzi lakieru ani chromowanych elementów.
 • Wyczyść i umyj opony – dokładnie oczyścić elementy gumowe i upewnij się, że nie ma na nich żadnych zabrudzeń. Wystarczy zwykła ciepła woda i delikatny środek czyszczący.
 • Na koniec dokładnie spłucz motocykl wodą i osusz go miękką szmatką.

Jak konserwować motocykl?

Po dokładnym wyczyszczeniu i osuszeniu motocykla zastosuj preparat do konserwacji elementów metalowych, który zapobiega korozji i utrzymuje powierzchnie w dobrym stanie. W przypadku felg i części chromowanych użyj specjalnego wosku, który ochroni je przed rdzą i korozją. Jak powinna przebiegać taka konserwacja?

 • Upewnij się, że konserwowana powierzchnia jest sucha i wolna od zanieczyszczeń.
 • Metalowe elementy posmaruj cienką warstwą środka konserwującego – użyj miękkiej szmatki lub pędzla. Upewnij się, że substancja pokryła całą powierzchnię.
 • Na łańcuch nałóż specjalny olej lub smar – zapobiegnie on jego zużyciu i korozji. Upewnij się, że substancja jest właściwie dobrana do Twojego modelu motocykla, takie informacje najczęściej znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu. Nie stosuj nadmiernie dużych ilości, które mogą przyciągać brud i zanieczyszczenia.
 • Na felgi i elementy chromowane użyj specjalnej pasty do czyszczenia – dzięki temu usuniesz brud i przywrócisz powierzchni blask. Należy upewnić się, że używany środek jest przeznaczony do konkretnych części. Po ich oczyszczeniu zaleca się nałożenie powłoki ochronnej, np. ceramicznej. To zaawansowany produkt. Zapewnia długotrwałą ochronę przed zarysowaniami, promieniowaniem UV, zabrudzeniami i korozją. Jest trudniejszy w aplikacji niż wosk, ale jego działanie utrzymuje się dłużej.
 • Na elementy gumowe, takie jak opony i uszczelki, nałóż środek do ich konserwacji – zapobiegnie on wysuszeniu i pękaniu gumy.

Przegląd u mechanika

Regularne czyszczenie i konserwacja elementów motocykla pozwala nie tylko zachować jego estetykę. Zwiększa również żywotność i bezpieczeństwo użytkowania jednośladu. A ile kosztuje przygotowanie motocykla do sezonu? Cena podstawowego przeglądu technicznego przed sezonem może wynieść od 150 do 500 złotych.

Niektóre warsztaty mogą oferować tylko podstawowy serwis, obejmujący kontrolę płynów, hamulców, oświetlenia i ogólne sprawdzenie stanu motocykla, podczas gdy inne obejmują bardziej szczegółowe usługi, takie jak regulacja zaworów, synchronizacja gaźników lub wymiana opon. Do tego koniecznie jest doliczenie kosztu zakupu części zamiennych. Jeżeli sam jesteś w stanie serwisować swój motocykl, to znacząco zmniejszysz koszt przygotowania go do sezonu.

Jak przygotować motocykl do sezonu – uzupełnienie wyposażenia

Uzupełnienie wyposażenia motocykla i dbanie o odpowiedni strój to kluczowe czynniki wpływające na bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Przed wyjazdem w trasę warto dokładnie sprawdzić stan kasku, rękawic, kurtki i spodni motocyklowych. Oto niektóre aspekty, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Kask: sprawdź, czy jest wolny od pęknięć, zarysowań czy uszkodzeń. Wewnętrzna wyściółka powinna być nienaruszona, a system zapinania sprawny i bezpieczny. W przypadku modeli z wizjerem upewnij się, że jest on czysty i niezarysowany. Pamiętaj, że kaski mają ograniczoną żywotność (zwykle 5 lat) i powinny być wymieniane po tym czasie lub po jakimkolwiek uderzeniu.
 2. Rękawice: powinny być dobrze dopasowane, a ich stan ma zapewniać ochronę dłoni przed otarciami i uderzeniami. Sprawdź, czy wszelkie wzmocnienia, protektory i szwy są w dobrym stanie. W razie potrzeby wymień rękawice na nowe.
 3. Kurtka motocyklowa: dobrze, aby była wykonana z materiałów odpornych na ścieranie (np. skóry, Cordury) i mieć odpowiednie protektory (na łokcie, ramiona, plecy). Sprawdź stan zamków błyskawicznych, rzepów i wszelkich wzmocnień. Jeśli kurtka jest uszkodzona lub nie zapewnia wystarczającej ochrony, rozważ jej wymianę.
 4. Spodnie motocyklowe: podobnie jak kurtka, spodnie powinny być wykonane z materiałów odpornych na ścieranie i wyposażone w odpowiednie protektory (na kolana, biodra). Upewnij się, że są dobrze dopasowane, a zamki błyskawiczne, rzepy i szwy są w dobrym stanie.
 5. Buty: powinny być wygodne, dobrze dopasowane i zapewniać ochronę stóp oraz kostek. Sprawdź stan podeszwy, zamków błyskawicznych, rzepów oraz wszelkich wzmocnień. W razie potrzeby zastąp stare buty nowymi.

Jak przygotować motocykl do sezonu – pamiętaj o dokumentach

Przygotowanie dokumentów i ubezpieczenia to ważny krok przed każdą jazdą motocyklem. Sprawdź termin ważności OC. Pamiętaj, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest wymagane prawnie i chroni kierowcę przed konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim. 

Choć nie ma takiego obowiązku, podczas jazdy jednośladem dobrze mieć przy sobie dokumenty, takie jak:

 • prawo jazdy kategorii A, które uprawnia do prowadzenia motocykli;
 • dowód rejestracyjny pojazdu;
 • polisę OC;
 • ważny dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość kierowcy.

Jeśli wybierasz się za granicę, upewnij się, że masz odpowiednie dokumenty, takie jak międzynarodowe ubezpieczenie OC, które jest wymagane w niektórych krajach. Prawo jazdy kategorii A, uzyskane w Polsce, jest zwykle ważne w większości państw europejskich oraz wielu innych na świecie. Niemniej jednak warto sprawdzić lokalne przepisy w kraju, do którego się wybierasz, aby uniknąć nieporozumień.

Przygotuj się do sezonu razem z Inter Cars

Każdy motocyklista przygotowujący się do rozpoczęcia sezonu potrzebuje odpowiedniego wyposażenia, aby cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą. Znajdziesz je w ofercie sklepu Inter Cars. 

w naszym asortymencie mamy także doskonałej jakości kaski motocyklowe. Ochrona głowy jest kluczowa podczas jazdy na jednośladzie, dlatego warto wybrać produkt z odpowiednią certyfikacją. Przed zakupem, dowiedz się koniecznie, jak dobrać kask motocyklowy.

Warto także zaopatrzyć się w kamizelki odblaskowe. Zdecydowanie zwiększają one widoczność osoby noszącej ją, zwłaszcza w nocy lub w trudnych warunkach pogodowych, takich jak mgła czy deszcz. Materiał odblaskowy odbija światło, co sprawia, że osoba staje się bardziej widoczna dla innych uczestników ruchu, takich jak kierowcy samochodów czy piesi.

Warto mieć także uchwyt na nawigację GPS. Takie gadżety cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na wibracje oraz warunki atmosferyczne, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem dla motocyklistów. Dzięki nim można bezpiecznie przymocować nawigację do kierownicy lub lusterka motocykla, aby mieć łatwy dostęp do informacji podczas jazdy. 

Jak przygotować się do sezonu motocyklowego – podsumowanie

Przygotowanie motocykla do sezonu jest istotnym krokiem dla zapewnienia bezpiecznej i komfortowej jazdy. Przed pierwszą podróżą po zimie, pamiętaj o tym, aby dokładnie sprawdzić stan techniczny Twojego jednośladu. To podstawowa i najważniejsza czynność, która pozwoli Ci wychwycić ewentualne usterki, które należy naprawić przed rozpoczęciem sezonu. Kiedy upewnisz się, że z Twoim motocyklem wszystko w porządku, dokładnie wyczyść go, a następnie nałóż preparat konserwujący na części metalowe. Odpowiednie przygotowanie motocykla do sezonu zapewni Ci bezpieczną jazdę i zwiększy żywotność pojazdu. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu i konserwacji także w trakcie sezonu, aby utrzymać motocykl w dobrym stanie!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Tak, warto przygotować motocykl do sezonu. Pozwoli to uniknąć problemów technicznych i awarii na drodze. Dodatkowo odpowiednie przygotowanie pojazdu zapewni bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Najlepiej przygotować motocykl przed pierwszą jazdą w sezonie. W Polsce termin ten przypadnie najpewniej w marcu lub kwietniu, kiedy jest więcej ciepłych dni bez opadów atmosferycznych.

Nie, nie musisz przygotowywać motocykla samodzielnie. Możesz skorzystać z usług serwisu lub warsztatu, które oferują kompleksowe przeglądy i naprawy.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!