Współczesne samochody wyposażone są w coraz to nowsze technologie, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Taką funkcję pełni między innymi asystent pasa ruchu. Jego zadanie to korygowanie toru jazdy, jeśli samochód niezamierzenie zmienia pas jezdni. Co jeszcze warto wiedzieć o tej technologii? Co zrobić, gdy ulegnie awarii? Zapraszamy do lektury!

Niekontrolowane zjechanie na pobocze może skończyć się tragedią. Ryzyko takiego zdarzenia znacząco wzrasta zwłaszcza podczas długiej i nużącej podróży. Producenci samochodów coraz częściej stawiają na nowe technologie, które mają chronić przed wypadkami. Dlatego też w wyposażeniu nowoczesnych aut coraz częściej możemy spotkać rozwiązanie określane jako asystent pasa ruchu. Co to jest? To system wspomagający prowadzenie pojazdu, ostrzegający przed niezamierzoną zmianą pasa jezdni. Jeśli przed zakupem auta zastanawiasz się, jakie udogodnienia do samochodu wybrać, asystent pasa ruchu powinien być jednym z nich. Dlaczego? O tym piszemy dalej…

W poniższym artykule odpowiadamy na pytania:

Baner Inter Cars - sklep z częściami samochodowymi

Kiedy asystent zmiany pasa ruchu przydaje się najbardziej?

Asystent zmiany pasa ruchu przyda Ci się najbardziej, jeśli często wyjeżdżasz w długie podróże. Są one wyczerpujące, a wydłużony czas spędzony za kierownicą może obniżyć Twoją spostrzegawczość czy refleks. Dlatego zamontuj w swoim samochodzie odpowiedni sprzęt lub wybierz auto wyposażone w udogodnienia, jakie daje asystent pasa ruchu. Kontrolka informująca na wyświetlaczu, sygnał dźwiękowy oraz wibrowanie kierownicy — tak działa system ostrzegania przed zbliżającym się zagrożeniem. Asystent uruchamia je od razu po wychwyceniu niezamierzonej zmianie pasa.

Asystent pasa ruchu – najczęstsze problemy i awarie

Źle ustawiona kalibracja kamery to jedna z najczęstszych awarii, której ulega asystent pasa ruchu. Kamera bada poszczególne elementy, takie jak linie oddzielające pasy czy oznaczenia na poboczach. Przez złe ustawienie lub zniekształcenie obrazu przechodzącego przez jej soczewki, system nie może dopasować wartości widzianych do tych przewidzianych we wzorcu, do jakiego ma się stosować. Wtedy asystent będzie stale informował o zbliżającym się niebezpieczeństwie albo nie zauważy, że dochodzi do przypadkowej zmiany pasa.

Innym problemem jest to, że asystent pasa ruchu działa w odpowiedni sposób wyłącznie w idealnych warunkach. Często oznaczenia dróg są wykonane tak, że system ich nie odczytuje, na przykład, gdy farba wyznaczająca pasy ruchu się wytarła. Dlatego gdy wjeżdżasz w strefę zmiany organizacji ruchu lub prac drogowych sygnały wysyłane przez asystenta mogą odbiegać od aktualnej sytuacji na drodze. 

Asystent pasa ruchu

Uszkodzony asystent zmiany pasa ruchu – jakie daje objawy?

Jeśli dojdzie do awarii systemu, to asystent zmiany pasa ruchu bardzo szybko da Ci o tym znać. Pierwszy sygnał usterki to sygnalizacja zagrożenia, kiedy ono realnie nie występuje. Zauważysz wtedy, że system ostrzega Cię przed zmianą pasa, nawet gdy poruszasz się w poprawny sposób. Prawdopodobnie odpowiedzialna jest za to zła kalibracja kamery lub błąd w oprogramowaniu systemu. Udaj się wtedy do serwisu, w którym naprawią powstałą usterkę.

Bardzo często następuje również zakłócone działanie systemu radarowego. To urządzenie, które generuje fale elektromagnetyczne. Gdy działa poprawnie, fale wypuszczone w przestrzeń, natrafiając na przeszkodę, odbijają się od niej i wracają do sterownika. Ten analizuje dane, po czym na ich podstawie określa kierunek, prędkość czy odległość do przeszkody. Jeśli nastąpiła awaria, radary nie odczytują rzeczywistych, ponieważ nie są one widoczne dla czujników. Przekonasz się o tym, patrząc na specjalny panel asystenta, który wówczas nie będzie Cię ostrzegać o potencjalnych przeszkodach.

Asystent pasa ruchu – ile kosztuje naprawa?

W Twoim aucie zepsuł się asystent zmiany pasa ruchu? Cena jego naprawy zazwyczaj mieści się w przedziale 500-1000 zł, jeśli problemem jest kalibracja. Niemniej wysokość kosztów jest uzależniona od skomplikowania problemu, budowy samochodu, ceny sprzętu oraz wyceny usługi warsztatu. Razem naprawa może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. 

Asystent pasa ruchu

Asystent pasa ruchu – niezawodny pomocnik czy problematyczny system?

Asystent pasa ruchu jest pomocny podczas jazdy, ponieważ obserwuje przestrzeń wokół samochodu za pomocą kamer i specjalnych radarów, sprawdzających oznaczenia pasów ruchu. Dzięki temu system przywróci pojazd na odpowiedni tor, kiedy auto niezamierzenie zboczy ze swojego pasa jezdni.

Dodatkowo zapewni Ci komfort oraz pewność jazdy, gdyż taki asystent wspiera również układ kierowniczy, m.in. poprzez delikatne i automatyczne korygowanie jazdy. Z pewnością to rozwiązanie idealne na długie podróże. 

Jednak tak jak każdy system, ma on swoje wady. Sami producenci uczulają, że trzeba zapewnić asystentowi sczytującemu dane z przestrzeni optymalne warunki, żeby działał w odpowiedni sposób. Często awaria wynika z ustawień czy sterowników, które wystarczy poprawić, by wszystko działało, jak należy. Niektórym kierowcom nie spodoba się bycie pod ciągłą kontrolą tego systemu. Asystent działa w trybie automatycznym i stale zbiera oraz zapisuje dane, w tym wszystkie informacje o awariach, które mogą być przekazywane producentowi. Na ich podstawie udoskonalany jest sprzęt i system.

Podsumowując, zalet urządzenia jest zdecydowanie więcej niż wad. Pamiętaj jednak, że asystent zmiany pasa ruchu jest jedynie system wspomagającym kierowcę w trakcie jazdy i nie zastąpi Twojej uważności i odpowiedzialności na drodze. 

W Twoim aucie nie ma asystenta? Lifehack prosto z Inter Cars…

Opisywany przez nas asystent zmiany pasa ruchu to wyposażanie nowych aut, a przecież każdy kierowca zasługuje na wsparcie w podróży. Dlatego właśnie zapytaliśmy naszych ekspertów, jakie produkty z naszego sklepu polecają, aby podróżowanie autem byłe prostsze. Oto ich wybór! Kliknij i zamontuj w swoim aucie…

Asystent pasa ruchu, czyli każdy z nas może mieć swojego asystenta 

Asystent pasa ruchu to system zabezpieczający samochód przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, która może skutkować wjechaniem w barierkę lub inną przeszkodę, w tym zderzeniem czołowym z innym autem. Taki system będzie idealny głównie podczas nużących podróży samochodem po autostradach. Choć producenci ostrzegają, że urządzenie wymaga optymalnych warunków do prawidłowego działania, nie powinno ono sprawić Ci większych problemów. Ważne też, abyś przyzwyczaił się do swojego asystenta i traktował go jako współpracownika, a nie wroga w podróży. Mamy nadzieję, że nasz artykuł choć trochę przybliżył Ci, czym jest asystent pasa ruchu.

FAQ

Co to jest asystent pasa ruchu i jak działa?

Asystent zmiany pasa ruchu to specjalny system, który wspomaga prowadzenie auta poprzez ostrzeganie przed niespodziewaną zmianą pasa jezdni. Widząc, że auto zbacza ze swojego toru jazdy lub na jezdni znajduje się przeszkoda, asystent informuje o tym kierowcę za pomocą kontrolki, sygnału dźwiękowego oraz wibrowania kierownicy. 

Kiedy przydaje się asystent pasa ruchu?

Asystent pasa ruchu przydaje się podczas długich podróży samochodem, np. na autostradzie, zwłaszcza kiedy kierowca jest zmęczony i znużony jazdą, a jego spostrzegawczość oraz refleks ulegają osłabieniu. 

Ile kosztuje wymiana asystenta zmiany pasa ruchu?

Wymiana asystenta zmiany pasa ruchu może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Ostateczna cena zależy w głównej mierze od budowy samochodu czy ceny usługi w warsztacie. Weź także pod uwagę koszt zakupu nowego sprzętu, który już zazwyczaj jest wliczony w cenę serwisu.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!