Wsiadasz do swojego samochodu, gotowy na kolejną podróż. Bagażnik wydaje się zwykłym schowkiem dla toreb na zakupy czy walizek na wakacje, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie przedmioty naprawdę powinny się tam znaleźć?
Bez względu na cel podróży, ważne jest, aby odpowiednio przygotować swoje auto, w tym także jego bagażnik. W tym artykule omówimy, co warto mieć w samochodzie, byś mógł cieszyć się bezpieczną i komfortową podróżą, niezależnie od tego, czy jedziesz na krótki wypad, czy dłuższe wakacje.

Odpowiednie wyposażenie bagażnika to jeden z kluczowych elementów udanej podróży samochodem. Choć wiele osób zdaje sobie sprawę z konieczności zabrania ze sobą takich podstawowych rzeczy, jak apteczka pierwszej pomocy, narzędzia czy koło zapasowe, to jednak istnieje wiele innych, mniej oczywistych przedmiotów, które warto mieć przy sobie w czasie jazdy. Bagażnik to nie tylko wygodne i bezpieczne miejsce do przewożenia zakupów, walizek czy domowych zwierząt. W jego wnętrzu mogą się znaleźć narzędzia i przedmioty gwarantujące bezpieczeństwo. Bagażnik samochodu to miejsce, które można przy tym zagospodarować tak, by było zarówno praktyczne, jak i wygodne. Wówczas będzie można naprawdę szybko zareagować, nawet w trudnych sytuacjach, takich jak kolizja czy pęknięta opona. Co warto mieć w samochodzie, by być przygotowanym na wszystkie ewentualności? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

baner Inter Cars

Podstawowe rzeczy, które powinny znaleźć się w bagażniku:

Co warto mieć w samochodzie podczas każdego wyjazdu? Niezbędne będą poniższe elementy.

 • Koło zapasowe, narzędzia i akcesoria do jego wymiany – w przypadku awarii ogumienia podczas jazdy, należy szybko je wymienić. W tym celu warto mieć przy sobie egzemplarz zapasowy, klucz do odkręcania kół oraz lewarek.
 • Apteczka pierwszej pomocy – w aucie warto mieć zawsze podstawowe leki, takie jak środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, plastry, bandaże, waciki oraz chusteczki antyseptyczne. W razie wypadku lub nagłego zachorowania takie wyposażenie bagażnika samochodu może uratować życie. 
 • Koc i ubrania na zmianę – zapewnią one ochronę przed zimnem i wilgocią w razie nieprzewidzianych sytuacji.
 • Kanister na paliwo – w przypadku braku stacji benzynowej w pobliżu, warto mieć ze sobą zapas paliwa. 
Pakowanie do bagażnika

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce. Sprawdź, czy wszystko masz!

Co wozić w samochodzie – elementy związane z bezpieczeństwem

Jako kierowca możesz spotkać się z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami. Kolizja, awaria pojazdu, trudne warunki drogowe – to tylko niektóre z nich. Warto być przygotowanym na takie ewentualności. Gdy będziesz mieć w bagażniku poniższe elementy, ze spokojem wsiądziesz za kółko. 

 • Trójkąt ostrzegawczyjest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu w Polsce. Służy on do zasygnalizowania innym kierowcom, że Twój pojazd stoi na poboczu. W razie awarii należy ustawić go w odpowiedniej odległości od auta, aby ostrzec innych użytkowników drogi.
 • Kamizelki odblaskowe – są one niezbędne w sytuacji awaryjnej, kiedy trzeba opuścić pojazd, znajdując się np. przy ruchliwej drodze. Dzięki nim kierowca i pasażerowie są bardziej widoczni dla innych uczestników ruchu.
 • Gaśnica — pozwala ona szybko i skutecznie zareagować w przypadku pożaru, zminimalizować szkody i zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz pasażerom. Jest ona w Polsce obowiązkowym wyposażeniem pojazdu.
 • Lina holownicza — umożliwia przetransportowanie uszkodzonego pojazdu w przypadku awarii lub kolizji. Pozwala także pomóc innym kierowcom. Należy przy tym pamiętać o zasadach bezpiecznego holowania pojazdu.
 • Kable rozruchowe — przydadzą się, gdy masz problem z rozładowanym akumulatorem lub zdecydujesz się pomóc innemu kierowcy.
 • Łańcuchy na koła warto zabrać je ze sobą w góry, ponieważ mogą one pomóc Ci utrzymać kontrolę nad pojazdem w trudnych warunkach zimowych. Zwłaszcza na śliskiej, oblodzonej i ośnieżonej nawierzchni. Warto wiedzieć, że niektóre miasta i gminy wymagają zakładania łańcuchów na koła w miesiącach zimowych.

W bagażniku samochodu powinny znaleźć się rzeczy niezbędne do podróży oraz takie, które przydać się mogą podczas sytuacji awaryjnych na drodze. W przypadku dalszych wyjazdów zaleca się zabranie ze sobą także koców, wody pitnej, jedzenia oraz mapy lub nawigacji. Ważne, aby bagażnik nie był przeciążony, co może wpłynąć na bezpieczeństwo podróży – mówi ekspert Inter Cars.

Elementy bezpieczeństwa w bagażniku - gaśnica, trójkąt, kamizelka

Co wozić w samochodzie – narzędzia i akcesoria

Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się mieć problem z drobną awarią, którą z łatwością można by było naprawić na miejscu. Poniżej kilka przedmiotów, które mogą okazać się przydatne w takiej sytuacji.

 • Zestaw narzędziowy – to podstawowa rzecz, która powinna znajdować się w każdym samochodzie. Najlepiej wybrać komplet, w którym znajdują się klucze, wkrętaki, szczypce i młotek. Pozwolą Ci one szybko naprawić drobne usterki i awarie.
 • Środki do czyszczenia szyb i luster samochodowych – w przypadku zabrudzenia elementów szklanych auta produkty te są niezbędne, aby utrzymać widoczność podczas jazdy.
 • Płyny eksploatacyjne — olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy dostosowany do pory roku czy też płyn chłodniczy warto zawsze mieć przy sobie. Dzięki temu w podróży będziesz mógł szybko uzupełnić braki.
 • Skrobak — gdy mróz skuje lodem szyby, element ten będzie nieodzowny i umożliwi Ci bezpieczne poruszanie się po drogach.

Co warto mieć w samochodzie – przedmioty ułatwiające podróż

Zasadniczo nie są to przedmioty niezbędne, jednak mogą przydać się przy dłuższych trasach w nowe, nieznane miejsca. Na pewno ułatwią Ci podróż!

 • Łopata – pozwoli Ci wykopać się z zaspy śnieżnej lub oczyścić drogę.
 • Parasol – w trakcie podróży pogoda może się zmienić. Gdy nagle zacznie padać deszcz, parasol umożliwi Ci suche wyjście z pojazdu.
 • Latarka i baterie – w przypadku awarii po zmroku takie wyposażenie bagażnika samochodu może być wyjątkowo pomocne. Dzięki lampce np. czołowej można oświetlić miejsce, w którym stoi pojazd oraz przeprowadzić niezbędne naprawy. Ważne jest, aby mieć ze sobą zapasowe baterie lub ładowarkę, aby urządzenie zawsze mogło działać.
 • Nóż lub scyzoryk – w sytuacjach awaryjnych może okazać się nieoceniony. Może posłużyć do przecięcia paska bezpieczeństwa lub odcięcia pasów w przypadku utknięcia w samochodzie.
Organizacja bagażnika - pusty bagażnik

Jak zorganizować przestrzeń w bagażniku

Organizacja przestrzeni w bagażniku samochodu jest ważna, aby zapewnić bezpieczeństwo, wygodę i funkcjonalność podczas podróży. Odpowiednio poukładane przedmioty sprawiają, że będziesz mógł z nich łatwo skorzystać, nawet podczas ekstremalnych sytuacji. Z tego względu wyposażenie bagażnika koniecznie trzeba zorganizować. Poniżej przedstawiamy kilka rad, które pomogą Ci uporządkować przestrzeń bagażnika.

 1. Wykorzystaj kosze lub pojemniki — to świetne rozwiązanie, aby posegregować wyposażenie bagażnika i zapobiec jego przemieszczaniu się podczas jazdy. W jednym koszu można trzymać butelki z wodą i przekąski, w drugim narzędzia i akcesoria, a w trzecim ubrania i koc.
 2. Skorzystaj z worków próżniowych — pozwalają na kompresję ubrań i innych rzeczy, co pozwala zaoszczędzić miejsce w bagażniku.
 3. Użyj toreb i plecaków — są praktycznym rozwiązaniem do przechowywania rzeczy, które chcesz mieć pod ręką, takich jak dokumenty, elektronika czy jedzenie. Dzięki nim unikniesz rozrzucenia drobiazgów po całej przestrzeni.
 4. Wykorzystaj pasy i siatki mocujące — to niezbędne narzędzia, aby zapobiec przemieszczaniu się przedmiotów w trakcie jazdy. Dzięki nim przedmioty w bagażniku będą stabilne. 
 5. Zorganizuj rzeczy według potrzeb — uporządkuj rzeczy w bagażniku tak, aby najważniejsze przedmioty były łatwo dostępne. Zawsze staraj się mieć łatwy dostęp do zestawu naprawczego, apteczki, kamizelek odblaskowych i gaśnicy. W bagażniku musi być na nie odpowiednie miejsce.
 6. Użyj wieszaków — pozwolą Ci na przymocowanie ubrań lub torebek do ściany bagażnika, dzięki czemu nie będą one przeszkadzać podczas jazdy.
 7. Nie przeciążaj bagażnika — sprawdź wagę ładunku i maksymalne obciążenie pojazdu przy przewożeniu większych gabarytów, czy przeprowadzkach.

Pamiętaj, aby zanim załadujesz bagażnik samochodu, sprawdzić, czy wszystko jest dobrze zabezpieczone i czy nie przekracza to maksymalnego obciążenia bagażnika.

Wyposaż bagażnik z Inter Cars!

Wybierasz się w wakacyjną podróż samochodem? A może masz wrażenie, że w Twoim bagażniku nie ma wszystkich potrzebnych przedmiotów i chciałbyś uzupełnić braki? Inter Cars to sklep motoryzacyjny oferujący szeroki wybór akcesoriów do Twojego samochodu. Wśród nich znajdują się praktyczne rozwiązania, takie jak organizery do bagażnika. Są one idealne dla osób, które chcą zadbać o porządek w swoim aucie. Produkt ma wiele przegródek i kieszeni, dzięki czemu można wygodnie przechowywać różnego rodzaju akcesoria. Wiele innych przydatnych produktów znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Zajrzyj do Inter Cars i sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

baner inter cars

Co powinno się znaleźć w Twoim bagażniku? Już wiesz!

Podróż samochodem może być przyjemna i bezproblemowa, o ile jesteś do niej dobrze przygotowany. Najważniejsze jest odpowiednie wyposażenie bagażnika, a dzięki temu artykułowi wiesz już, co warto w nim mieć. Pamiętaj, że pod ręką powinny być przedmioty związane z bezpieczeństwem, narzędzia i akcesoria, a także te, które mogą ułatwić podróż. Dobrze zorganizowany bagażnik to nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo dla Ciebie i Twoich bliskich.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

W Polsce obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest:
 • trójkąt ostrzegawczy;
 • kamizelka odblaskowa;
 • gaśnica;
 • koło zapasowe lub zestaw naprawczy do kół.

W zestawie narzędziowym w samochodzie powinny znajdować się podstawowe narzędzia, takie jak klucze nasadowe i płaskie, wkrętaki, szczypce, młotek, klucz do kół oraz miernik ciśnienia powietrza w oponach.

Koc może okazać się przydatny w przypadku nagłej potrzeby okrycia się lub ogrzania, np. podczas awarii samochodu zimą. Będzie także świetną podkładką pod rzeczy, które chcesz przewieźć w bagażniku, aby ich nie pobrudzić. W czasie drobnych napraw samochodu może służyć jako mata pod kolana lub plecy.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!