Możliwość samodzielnego prowadzenia auta to jedna z rzeczy, na które nastolatkowie czekają najbardziej. Uzyskanie prawa jazdy kategorii B1 możliwe jest już po ukończeniu 16. roku życia. Nie upoważnia ono jednak do poruszania się wszystkimi samochodami osobowymi. Zastanawiasz się, jakie auto B1 dla nastolatka sprawdzi się najlepiej? Zapraszamy do lektury! W tym artykule prezentujemy kilka modeli aut na kategorię B1, które wybierane są najczęściej.

auto b1

Większość z nas sobie sprawę z tego, że pełnoletniość jest warunkiem koniecznym do tego, by zostać pełnoprawnym kierowcą. Auto na kategorię B1 daje możliwość obcowania z prowadzeniem pojazdu nieco wcześniej. To świetny sposób na to, by zdobyć pierwsze doświadczenie na drodze – i nauczyć się radzić z sytuacjami, które zdarzają się w trasie. Prawo jazdy kategorii B1 uprawnia do prowadzenia 4-kołowych samochodów osobowych, których masa nie przekracza 400 kg. Maksymalna moc silnika to z kolei 15 kW (czyli 20,4 KM). Jak można się domyślić – wybór tego typu aut jest ograniczony. Nie oznacza to jednak, że nie ma na co się zdecydować – na rynku dostępne są różne modele, wśród których można znaleźć coś dla siebie. Nie wiesz, na co się zdecydować, a może zastanawiasz się, jakie pojazdy cieszą się dużą popularnością? Wszystkie te informacje znajdziesz w naszym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Auto B1: co warto o nim wiedzieć?

Auto na kategorię B1 musi spełniać szereg dość restrykcyjnych wymagań. Zasady są raczej jednoznaczne i warto je poznać jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań samochodu dla nastoletniego kierowcy. Wyjaśniamy, czym cechują się tego typu pojazdy. 

Auto na B1 – czyli jakie? Zalicza się do kategorii pojazdów L7e, czyli 4-kołowców wyposażonych w dach. Maksymalna masa takiego pojazdu nie może przekraczać 400 kg dla samochodów osobowych i 550 kg dla dostawczych. Tego typu auta nie należą w Polsce do najpopularniejszych – z pewnością ma w tym swój udział fakt, że ich ceny bywają stosunkowo wysokie. Dostęp do części zamiennych jest utrudniony z uwagi na to, że po naszych drogach porusza się niewiele tego typu pojazdów. 

W związku z powyższymi ograniczeniami często podejmowaną decyzją jest odroczenie zakupu samochodu do momentu osiągnięcia przez kierowcę pełnoletniości. Wcale nie oznacza to, że auto na prawo jazdy B1 jest kiepskim rozwiązaniem! Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Musisz pamiętać o tym, że uczestniczące w ruchu drogowym auto B1 obowiązują te same zasady, które dotyczą innych: konieczne jest więc wykupienie polisy ubezpieczeniowej OC. 

Mogłoby się wydawać, że auto na prawo jazdy B1 – które ma ograniczone możliwości i często służy kierowcy jedynie przez 2 lata – to tylko zbędny wydatek. Nie można jednak zapominać o tym, że taki pojazd umożliwia oswojenie się ze specyfiką jazdy i daje szansę na nabranie doświadczenia. Im wcześniej dana osoba zacznie jeździć, tym szybciej stanie się dobrym kierowcą! Nastolatek, który w wieku 18 lat będzie już miał dwuletni staż za kółkiem, znacznie lepiej poradzi sobie z „dorosłym” samochodem – mówi ekspert marki Inter Cars. 

Uprawnienia do prowadzenia pojazdów dzielą się w Polsce na kilka różnych typów. Dowiedz się, co warto wiedzieć o kategoriach prawa jazdy!

B1 – jakie auto wybrać? Popularne modele 

Co po pomyślnym zdaniu egzaminu na kategorię B1? Jakie auto warto kupić? Przygotowaliśmy zestawienie kilku najczęściej wybieranych modeli.

Romet 6E

To mały, 2-miejscowy samochód, klasyfikowany zgodnie z prawem jako 4-kołowiec lekki. Mogą prowadzić go nie tylko osoby mające kategorię B1, ale również te, które dysponują prawem jazdy AM. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to auto B1 z silnikiem elektrycznym (o mocy 4 kW), ładowane jest ze zwykłego gniazdka. Maksymalna prędkość pojazdu to 45 km/h, a podawany przez producenta zasięg wynosi 106 km. 

Romet 6E ma 5 baterii 12 V, o pojemności 120 Ah każda, a wymagany czas ładowania wg producenta wynosi min. 8 godzin. W skład jego wyposażenia wchodzą m.in.: odsuwane elektrycznie boczne szyby, automatyczna skrzynia biegów, cyfrowo–analogowy licznik, alarm poziomu płynu hamulcowego, 2 głośniki, nawiew powietrza do wewnątrz i wejście na USB.

Aixam Coupe GTI

Pojazd z pewnością spełni oczekiwania najmłodszych kierowców, którym zależy na sprzęcie prezentującym się naprawdę nienagannie. To auto na B1 zdecydowanie wyróżnia się zadziornym, nieco sportowym designem i przez wielu uważane jest za jedno z najładniejszych. Można poruszać się nim już z prawem AM! Jest to kategoria przeznaczona dla osób powyżej 16 roku życia, które chcą prowadzić lekkie pojazdy mechaniczne, takie jak motorowery, skutery lub quadricycle o masie nieprzekraczającej 350 kg.

W tym samochodzie zachwyca nie tylko wygląd zewnętrzny, gdyż także wnętrze zaprojektowano z dużą dbałością o szczegóły. Sportowe, kubełkowe fotele z ekoskóry przeszyto nicią o wybranym kolorze, która świetnie współgra z barwnymi zaciskami kierownicy. Cyfrowy licznik kilometrów, chromowane dodatki i deska rozdzielcza z nowoczesnym komputerem pokładowym to elementy, które wchodzą w skład standardowego wyposażenia. Znajdują się tam również: kamera cofania, radio, tablet multimedialny wyposażony w Bluetooth i USB oraz zestaw 6 głośników.

Aixam Coupe GTI wyposażony jest w przedni napęd i silnik diesla o pojemności 476 cm sześc. Maksymalna moc wynosi 6 kW przy prędkości obrotowej 3200/min. Auto B1 ma automatyczną skrzynię biegów z systemem Ultra Soft – to rozwiązanie znacznie ułatwia jazdę niedoświadczonym kierowcom. Koła zostały wyposażone w aluminiowe felgi. 

We wnętrzu auta mieszczą się 2 siedzenia, a także bagażnik o pojemności 1000 l. Pojazd waży 425 kg, a maksymalna prędkość to 45 km/h. Zbiornik paliwa może pomieścić 16 l, a zgodnie z danymi producenta – spalanie wynosi 3,1 l/100 km. 

Aixam Crossover

Miejska terenówka dla 16-latka? Czemu by nie! Aixam Crossover jest odświeżoną wersją modelu Crossline – jednak wygląda znacznie masywniej i jeszcze lepiej prezentuje się na drodze. 

Pojazd jest wyposażony w automatyczną, bezstopniową skrzynię biegów, centralny zamek, światła LED do jazdy dziennej, 14-calowe felgi, opony Continental, radio z gniazdem AUX oraz system ABS. Warto wspomnieć o tym, że przestrzeń bagażowa ma aż do 1200 l pojemności!

Aixam Crossover jest napędzany benzynowym silnikiem o pojemności 400 cm sześc. Dysponuje mocą 5,4 KM, a jego niezaprzeczalną zaletą jest niskie spalanie: od 2,96 l/100 km. Maksymalna prędkość w podstawowej wersji silnikowej to 45 km/h, choć w wersji GTR (505 cm sześc., 20,4 KM) wynosi aż 98 km/h).

Jak wygląda wnętrze tego auta? W zasadzie nie odstaje zbytnio od znanych większych samochodów. Chromowane wykończenia nadają mu elegancki, szykowny charakter, a schowki, uchwyty i pojemniki sprawiają, że przestrzeń jest wykorzystana. Wszystkie pojazdy Aixam poddawane są próbom zderzeniowym – mają też certyfikaty bezpieczeństwa zgodne z najnowszymi wytycznymi Unii Europejskiej. 

Ligier JS50

Nieduży, zgrabny i kompaktowy – tak w skrócie można opisać ten samochód. Już od razu uwagę zwracają aluminiowe felgi i podwójny układ wydechowy… który jest w rzeczywistości atrapą, gdyż prawdziwa rura ukryta została pod zderzakiem. Nie zmienia to jednak faktu, że całość prezentuje się naprawdę nieźle. Ligier JS50 może być prowadzony przez osoby z kategorii B1, ale również AM. 

Auto rozpędza się do 45 km/h i spala jedynie 2,5 l/100 km. Jego 5,5-konny silnik diesla (o pojemności 480 cm sześc.) sprawia, że na drodze nie da się zaszaleć – jednak podczas codziennej, miejskiej jazdy jest w zupełności wystarczający. W standardzie wyposażenia znajduje się automatyczna skrzynia biegów, 15-calowe felgi z aluminium 15’ oraz przyciemniane, otwierane elektrycznie szyby. Kierowca może także korzystać z cyfrowego wyświetlacza, radia Pioneer z Bluetooth i kamery cofania. 

Microcar M. Go

To nieduży, 2-osobowy samochód miejski, który pojawił się na rynku w 2008 roku. Dostępny jest z silnikiem diesla i benzynowym, a także z napędem elektrycznym. Pomimo swoich niewielkich wymiarów charakteryzuje się pojemnym bagażnikiem i przestronną kabiną. 

Na uwagę zasługuje tu z pewnością 2-kolorowa karoseria, która w połączeniu z przyciemnianymi, otwieranymi elektrycznie szybami i aluminiowymi felgami (14 cali) tworzy pojazd o naprawdę niebanalnym wyglądzie. Samochód wyposażono w automatyczną skrzynię biegów oraz silnik na olej napędowy o mocy 6 kW i pojemności 498 cm sześc. Maksymalna prędkość tego auta to 45 km/h. Można nim jeździć, mając kategorię AM. 

Microcar M. Go to pojazd, w którym naprawdę zadbano o bezpieczeństwo. Auto wyposażone jest w system automatycznego włączania świateł awaryjnych podczas hamowania, światła LED do jazdy dziennej oraz 2-pozycyjne lusterka wsteczne przeciwodblaskowe. Samochód wyposażono w przednie oraz tylne hamulce tarczowe, dodatkowo wzmocnione drzwi boczne, a w wersji z wyposażeniem opcjonalnym również kamerę cofania oraz poduszkę powietrzną kierowcy. 

Pełna regulacja fotela kierowcy, duży bagażnik, a także klimatyzacja oraz funkcja „Park Assist” (dostępne jako wyposażenie opcjonalne) zapewniają wysoki komfort jazdy. 

Auto na B1: akcesoria, które ułatwią jazdę

Osoby, które dopiero zdały egzamin na prawo jazdy, rzadko kiedy czują się pewnie na drodze. Jazdę mogą im ułatwić dostępne na rynku gadżety – co przyda się nastoletniemu kierowcy?

Po pierwsze – uchwyt do telefonu! Poruszanie się po trasach bez nawigacji jest trudne i często stresuje nawet doświadczonych kierowców. Zamocowanie smartfona na przedniej szybie umożliwia komfortowe oraz bezpieczne korzystanie z wybranych aplikacji.

Nie ma co się oszukiwać – początkującym kierowcom mogą zdarzać się stłuczki. A w takich sytuacjach czasami trudno jest ustalić, kto właściwie zawinił i co dokładnie się wydarzyło. Sprawcy kolizji mogą też wykorzystać brak doświadczenia nastolatka i zrzucić na niego odpowiedzialność. By uniknąć nieprzyjemnych konfliktów, warto zainwestować w wideorejestrator. 

Rozładowany telefon może być w czasie jazdy sporym problemem. Szczególnie wtedy, gdy kierowca nie zna trasy i nie wie, jak poradzić sobie bez nawigacji. Ładowarka samochodowa, umieszczana w gnieździe zapalniczki, jest tanim i prostym w obsłudze gadżetem, dzięki któremu takie sytuacje nie będą miały miejsca. 

Te i wiele innych akcesoriów, które będą przydatne (nie tylko) dla początkującego kierowcy, znajdziesz w ofercie naszego sklepu Inter Cars. Nastolatkowie uwielbiają różnorodne gadżety – nie tylko te praktyczne, ale również takie, które po prostu im się podobają. Możliwość wyposażenia swojego pierwszego auta w szereg samodzielnie wybranych drobiazgów to wyjątkowo satysfakcjonujące doświadczenie! Chętnie pomożemy Ci dobrać najbardziej odpowiednie modele oraz produkty.

baner inter cars

Auto dla nastolatka – podsumowanie

Wybór auta dla nastolatka nie jest prosty. Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby samochód był bezpieczny, gdy jego dziecko rozpoczyna przygodę z samodzielną jazdą po mieście. Wydaje się, że zakup microcara dla młodego kierowcy może być bezsensowny, ale nic bardziej mylnego! To wspaniała okazja na zdobycie doświadczenia i pewności za kierownicą. Dzięki temu artykułowi znasz już kilka ciekawych propozycji na auto B1 dla swojej pociechy.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Aktualnie obowiązujące przepisy nie wymagają, aby niepełnoletni kierowca pozostawał pod opieką osoby starszej. Nastolatek może więc poruszać się autem samodzielnie. 

Tak – choć liczba dostępnych modeli nadal jest dość ograniczona. Bez problemu można jednak znaleźć coś dla siebie, zarówno wśród pojazdów nowych, jak i używanych. 

Ceny nowych egzemplarzy nierzadko sięgają nawet powyżej 50-–60 tys. zł – choć wszystko zależy oczywiście od konkretnego modelu. Jeśli szukasz tańszej alternatywy, dobrym rozwiązaniem mogą się okazać pojazdy z rynku wtórnego. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!