Podróżowanie autem za granicę wymaga dokładnego planowania. Przede wszystkim musisz zadbać o to, aby Twój samochód był w dobrym stanie technicznym, gdyż bezpieczeństwo jest najważniejsze. Przed przekroczeniem granicy innego kraju warto także zapoznać się z dokumentami, które należy mieć ze sobą, aby uniknąć niespodziewanych wydatków. Jednym z takich dokumentów jest Zielona Karta. Czym jest ten dokument, gdzie jest potrzebny i jak możesz go uzyskać? 

Zielona Karta to dokument, który może okazać się niezbędny dla kierowców wyjeżdżających poza granice Polski. Zgodnie z porozumieniem wielostronnym, większość krajów nie wymaga Zielonej Karty, jednak wybierając się do kraju, które go nie podpisały, będziesz musiał się w nią zaopatrzyć. Warto również pamiętać, że Zielona Karta ułatwia uzyskanie odszkodowania w przypadku uczestniczenia w wypadku drogowym za granicą. W tym artykule dowiesz się, czym jest i jakie są jej funkcje. Wyjaśnimy również gdzie i jak można ją uzyskać, ile kosztuje i jakie są warunki jej wydania. 

Z poniższego artykułu dowiesz się:

baner Inter Cars

Zielona Karta – co to jest?

Zielona Karta to dokument potwierdzający objęcie pojazdu ubezpieczeniem OC poza granicami kraju, w którym jest on zarejestrowany. Gwarantuje ona, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność finansową w przypadku zaistnienia wypadku drogowego za granicą. Wysokość wypłacanego odszkodowania jest zależna od kwoty określonej w polisie lub limitu prawnego w kraju, w którym doszło do wypadku lub kolizji.

Dokument ten wydawany jest w języku angielskim oraz francuskim, a także w języku kraju, w którym działa dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Istnieje również w jednolitej, zunifikowanej szacie graficznej, niezależnie od kraju, do którego chcesz podróżować. 

Wykupując Zieloną Kartę i odwiedzając kraj, który jej wymaga, nie tylko przestrzegasz w ten sposób przepisów obowiązujących w tym państwie, ale także kupujesz sobie bezcenny spokój, który gwarantuje Ci Zielona Karta. Co to oznacza? Jeśli spowodujesz wypadek drogowy i wyrządzisz szkodę osobie trzeciej, zostanie ona pokryta „z kieszeni” firmy ubezpieczeniowej. 

Jakie korzyści płyną z Zielonej Karty?

Głównym celem Zielonej Karty jest ułatwienie życia podróżującym kierowcom. Jeżeli na pokładzie Twojego samochodu znajduje się Zielona Karta, ubezpieczenie OC w kraju, do którego się wybierasz, niezależnie od tego czy robisz to w interesach, czy też udajesz się na wakacje, nie musi być przez Ciebie wykupione. Dlaczego?

Lokalne władze wiedzą, że jeśli pokazana zostanie im Twoja Zielona Karta, ubezpieczenie OC także zostało przez Ciebie wykupione. Dokument ten jest bowiem dla nich gwarantem aktualnej polisy. 

Sprawdź także: mObywatel – prawo jazdy i inne dokumenty kierowcy w aplikacji!

Gdzie jest wymagana Zielona Karta?

Wiesz już, czym jest Zielona Karta. Gdzie potrzebna jest ona do przemieszczania się samochodem bez obaw? 

Zielona Karta obejmuje kraje, które nie są sygnatariuszami tzw. porozumienia wielostronnego. W związku z tym jest wymagana w 12 krajach, a są nimi: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina. Wyrobienie jej jest niezbędne, jeśli chcesz udać się do któregoś z tych państw.

Zielona Karta – gdzie jej nie potrzeba?

Wiesz już, gdzie niezbędna jest Zielona Karta. Gdzie potrzebna nie jest? Wspomniane powyżej porozumienie wielostronne sprawia, że obowiązkowe ubezpieczenie OC z Polski działa także w 32 krajach, głównie w Unii Europejskiej (UE) i Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA) – bez dodatkowych dokumentów.

Są to państwa takie jak: Austria, Andora, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Łotwa, Niemcy, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania i USA. 

Planując swoją samochodową podróż, nie możesz zapomnieć o tym, że aby dostać się do tych krajów, w których Zielona Karta nie jest wymagana, konieczne może być przekroczenie terytorium państwa, w którym będzie ona niezbędna. Brak dokumentacji może narazić Cię na kłopoty, zwłaszcza jeśli będziesz uczestniczył w kolizji lub wypadku.

Ubezpieczenie samochodu

Zielona Karta – jak wyrobić? Instrukcja krok po kroku

Zielona Karta jest dokumentem, którego wyrobienie jest bardzo proste i w większości przypadków może zostać przeprowadzone w trzech prostych krokach.

Najpierw musisz złożyć wniosek o wydanie Zielonej Karty do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym masz aktualnie wykupioną polisę OC. Kolejnym etapem jest oczekiwanie na wyrobienie tego dokumentu. To jak długo będziesz musiał czekać, zależy od tego, w jakiej formie składałeś wniosek. 

Jeżeli zależy Ci na jak najszybszym uzyskaniu dokumentu, najskuteczniejszym sposobem będzie odwiedzenie siedziby ubezpieczyciela lub złożenie wniosku elektronicznie. Zielona Karta online jest możliwa do uzyskania w większości towarzystw ubezpieczeniowych i dostaniesz ją szybko, a jeśli nie zależy Ci na czasie, wniosek możesz wysłać pocztą, jednak jest to zdecydowanie najdłuższy proces otrzymania tego dokumentu.

Zielona Karta może być ważna przez okres od 15 dni do 12 miesięcy. Musisz jednak pamiętać, że ubezpieczyciele wydają ten dokument na okres zgodny z okresem ważności polisy OC.

Pamiętaj, aby wniosek o Zieloną Kartę złożyć z wyprzedzeniem, najlepiej na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Masz wówczas pewność, że dokument będzie gotowy na czas i unikniesz niepotrzebnych problemów podczas podróży samochodem za granicę.

Sprawdź także: Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić?

Co robić, gdy o niej zapomnisz?

Może zdarzyć się, że wybierasz się do jakiegoś kraju, ale zapomnisz o tym, że będzie Ci w nim potrzebna Zielona Karta pojazdu. Co masz robić w takiej sytuacji? Będziesz musiał nabyć ubezpieczenie graniczne. W wielu przypadkach miejsce zakupu tego ubezpieczenia znajduje się tuż przy przejściu granicznym. Pamiętaj jednak, że nie jest to jednak regułą. Jeśli okaże się, że potrzebujesz Zielonej Karty przed przyjazdem do kraju, w którym jest ona potrzebna, wybierz jedno z głównych przejść granicznych.

Stłuczka

Zielona Karta a graniczne ubezpieczenie OC

Co jeśli z jakiegoś powodu nie masz Zielonej karty? W takim przypadku musisz wykupić wspomniane ubezpieczenia granicznego. Musisz mieć jednak na uwadze, że może być to bardzo kosztowne. Cena takiego ubezpieczenia waha się zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu euro, a okres jego ważności wynosi od 15 do 30 dni. Jeśli wybierasz się do kraju, który wymaga Zielonej Karty, ale nie zdążysz jej wyrobić, poniżej opisujemy, ile należy zapłacić za ubezpieczenie graniczne w niektórych krajach, które wymagają Zielonej Karty. 

Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?

Wybierając się samochodem do Albanii i chcąc wykupić piętnastodniową polisę, musisz liczyć się z wydatkiem 49 euro. Ze względu na brak dobrze rozwiniętej sieci serwisowej i trudności w pozyskaniu części zamiennych, naprawa zepsutego lub uszkodzonego pojazdu może trwać nawet kilka tygodni. 

Białoruś jest krajem, do którego przekroczenia potrzebna jest wiza. W związku z tym niemal niemożliwe jest, że pojawisz się na granicy bez wiedzy, że potrzebna jest w tym kraju Zielona Karta. Jeżeli jednak znajdziesz się w takiej sytuacji, za piętnastodniową polisę OC zapłacisz 17 euro.

Brak Zielonej Karty w Macedonii będzie wiązał się z dość dużymi kosztami. Za polisę ubezpieczeniową kupowaną na granicy będziesz musiał zapłacić aż 50 euro, a jej ważność to 15 dni.

Niewiele mniej, bo 42 euro będziesz musiał zapłacić za piętnastodniowe ubezpieczenie, które umożliwi Ci wjazd samochodem do Turcji samochodem. Co ciekawe, przekroczenie granicy jest wpisywane do paszportu. 

Wykupienie ubezpieczenia na granicy z Ukrainą kosztuje mniej niż 10 euro. Jednak nawet to nie zagwarantuje całkowitego uniknięcia problemów w przypadku kolizji. 

Oczywiście powyższe ceny potraktuj orientacyjne. Wszystko zależy od tego, które towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje ubezpieczenie na przejściu granicznym.

Co na ten temat ma do powiedzenia ekspert Inter Cars?

Firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić wydania Zielonej Karty dla niektórych krajów. Dobrym przykładem jest tu Rosja. Pamiętaj więc, aby potrzebny Ci dokument kupić odpowiednio wcześnie. Nawet jeśli zostaniesz odrzucony przez kilka firm, masz jeszcze czas, aby znaleźć taką, która sprzeda Ci je bez problemu. Kosowo z kolei to jedyny kraj w Europie, który w ogóle nie akceptuje ubezpieczeń OC ani Zielonych Kart. Dlatego jeśli wjeżdżasz do tego kraju samochodem, będziesz musiał wykupić na granicy dodatkowe ubezpieczenie graniczne. Składka wynosi 30 euro za 15 dni lub 41 euro za 30 dni.

Sprawdź również: Leasing samochodu – najważniejsze informacje

Bezpieczna podróż zagraniczna tylko z Inter Cars!

Przygotowując się do podróży zagranicznej ważne jest skompletowanie wszystkich potrzebnych dokumentów, ale nie mniej istotne jest bezpieczeństwo. Nie martw się! Zadbasz o nie z Inter Cars! W naszej ofercie znajdziesz duży wybór opon, które właściwie dobrane zapewniają odpowiednią przyczepność i skracają drogę hamowania. Dzięki temu staną na straży bezpieczeństwa nawet w trudnych warunkach pogodowych. W końcu ochrona Ciebie Twoich bliskich to priorytet. Na szczęście nie musisz martwić się o to samodzielnie – Inter Cars jest tutaj, aby pomóc! Sprawdź sam już dziś!

Zielona Karta – wiesz już wszystko!

Zielona karta to dokument, który może okazać się niezbędny w przypadku podróży samochodem poza granice kraju, dlatego jeśli planujesz wyjazd za granicę, złóż wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że zostanie ona przygotowana na czas. Na szczęście u większości towarzystw ubezpieczeniowych Zielona Karta online zostaje wydana w krótkim czasie i jest najwygodniejszym sposobem na jej otrzymanie.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wystawić Zieloną Kartę ważną przez minimum 15 dni i maksymalnie 12 miesięcy, czyli do końca okresu ubezpieczenia OC pojazdu. Jako właściciel pojazdu sam decydujesz, na jak długo potrzebuje tej dokumentacji, kontaktując się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym.

Każda firma ubezpieczeniowa ma swój indywidualny harmonogram wydawania Zielonych Kart. Warto jednak, abyś złożył wniosek co najmniej kilka tygodni przed planowaną podróżą samochodem za granicę, aby uniknąć problemów z uzyskaniem dokumentów. Niektóre firmy ubezpieczeniowe dostarczą je pocztą, inne przygotują je na miejscu w oddziale.

Jeśli podróżujesz prywatnym pojazdem bez Zielonej Karty do kraju, w którym polskie ubezpieczenie OC nie jest uznawane, musisz wykupić ubezpieczenie graniczne przed wjazdem do kraju. Zazwyczaj można to zrobić bezpośrednio na przejściu granicznym.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!