Rozwiązania technologiczne w motoryzacji zmieniają się wraz z rozwojem nauki. Mimo to bezpieczniki samochodowe od wielu lat nie uległy szczególnej modernizacji. Ich efektywne działanie, żywotność oraz skuteczność sprawia, że nie trzeba wprowadzać istotnych poprawek. Jaka jest rola bezpieczników? Jakie możemy wyróżnić rodzaje? Gdzie kupić bezpieczniki do auta? Odpowiedzi na te oraz wiele innych ważnych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

W miarę jak samochody stawały się coraz bardziej zaawansowane, producenci dodawali więcej układów elektrycznych oraz przewodów — od systemu audio po jednostkę sterującą silnikiem i od reflektorów po poduszki powietrzne. Dzięki nim nowoczesne pojazdy wypełnione są przewodami doprowadzającymi prąd do wielu podzespołów i części. Bezpieczniki samochodowe mają proste zadanie. Są one zaprojektowane w taki sposób, by oszczędzić Ci problemów w razie awarii któregoś z układów.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

baner mamy części do Twojego samochodu

Bezpieczniki samochodowe – podstawowe informacje

Bezpieczniki do auta to proste w budowie urządzenia o niewielkich rozmiarach. Są to prawdopodobnie najmniejsze elementy instalacji elektrycznej samochodu

Bezpieczniki samochodowe produkowane są z takich surowców jak: cynk, miedź, srebro, aluminium i ich stopów. Producenci stabilizują w ten sposób pracę komponentów, maksymalizując przy tym ich żywotność i wytrzymałość.

Do czego służy bezpiecznik?

Rola bezpieczników jest nie do przecenienia. Te niewielkie elementy stanowią zabezpieczenie dla konkretnego obwodu elektrycznego w aucie. Gdy dochodzi do gwałtownego wzrostu natężenia prądu, bezpiecznik samochodowy ma za zadanie chronić poszczególne odbiorniki oraz całą instalację przed zniszczeniem. Warto pamiętać, że w skrajnych przypadkach przeciążenie całego obwodu może się skończyć nawet pożarem. Bezpieczniki do auta to rozwiązanie, które skutecznie chroni przed takim scenariuszem. W razie zbyt dużego natężenia ten mały element przepala się, a w konsekwencji wyłącza obwód.

Bezpieczniki do auta służą do zabezpieczenia wszystkich elementów instalacji elektrycznej. Chodzi nie tylko o te drobne urządzenia takie, jak radio, światła czy klakson, ale również bardziej rozbudowane podzespoły, które są niezwykle ważne dla pracy pojazdu np. alternator, pompa hamulcowa czy komputer pokładowy.

Do czego służy bezpiecznik?

Przy pomocy bezpieczników możesz znaleźć przyczynę braku ładowania akumulatora. Zobacz, jak to zrobić: Przyczyny rozładowującego się akumulatora.

Zestaw bezpieczników – jakie rodzaje urządzeń wyróżniamy?

Zagłębiając się dalej w świat bezpieczników samochodowych, przechodzimy do ich podziału. Można wyróżnić wiele rodzajów tych elementów. W starszych pojazdach stosowano bezpieczniki cylindryczne plastikowe czy szklane rurkowe. Te drugie można jeszcze znaleźć w układach elektrycznych współczesnych samochodów, jednak ich obecność oraz rola jest już ograniczana do minimum. Przykładowo możesz go znaleźć we wtyczce do gniazda zapalniczki. 

Bezpieczniki łopatkowe zostały wprowadzone w latach 70. XX wieku. Jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj stosowany w motoryzacji. Większość bezpieczników łopatkowych jest zaprojektowana dla systemów elektrycznych 12 V.  Każdy element może być oznaczony kolorami z odpowiednią wartością natężenia prądu na froncie plastikowej obudowy.

Obecnie bezpieczniki łopatkowe dzielą się na 3 podstawowe rodzaje: normalnie, mini i maxi. Dwa pierwsze są zazwyczaj stosowane w aucie do ochrony mniej obciążonych obwodów elektrycznych. Znaleźć można je w skrzynce bezpiecznikowej, która znajduje się we wnętrzu kabiny. Z kolei bezpieczniki maxi są częścią bardziej obciążonych obwodów. Możesz je znaleźć zazwyczaj w komorze silnika w pobliżu akumulatora.

Zestaw bezpieczników

Bezpieczniki samochodowe – czy kolor obudowy ma znaczenie?

Bezpiecznik samochodowy zazwyczaj ma kolorową plastikową obudowę. Barwa nie jest przypadkowa. Nie chodzi bowiem o estetykę, ale o ułatwienie pracy osobie, która będzie go wymieniać. Każda barwa na obudowie bezpiecznika samochodowego ma przypisaną określoną wartość natężenia prądu. Możesz wyróżnić: 

  • szary – 2 A; 
  • fioletowy – 3 A; 
  • beżowy lub jasnobrązowy – 5 A; 
  • ciemnobrązowy – 7,5 A; 
  • czerwony – 10 lub 50 A; 
  • niebieski – 15 lub 60 A; 
  • żółty – 20 A;
  • biały – 25 A; 
  • zielony – 30 A; 
  • pomarańczowy – 40 A. 

Niektóre bezpieczniki do auta mają przezroczystą obudowę. Jest to duże ułatwienie dla osób, które poszukują spalonego urządzenia, ponieważ mogą zobaczyć wnętrze bezpiecznika i w ten sposób szybko zlokalizować element do wymiany.

Jak dobrać bezpiecznik? 

Dobór bezpieczników jest prosty. Zwróć uwagę na barwę obudowy i na tej podstawie wymień przepalony element. 

Co, jeśli nie masz pod ręką bezpiecznika samochodowego o określonej wartości natężenia prądu? Musisz bezwzględnie pamiętać, że nie wolno używać elementów o wyższej wartości niż podana. Jest to bardzo ważne.

Niewykorzystanie odpowiedniego bezpiecznika może być opłakane w skutkach. Może dojść np. do poważnej awarii w układzie elektrycznym. W skrajnych przypadkach może to nawet spowodować pożar. Jeśli nie masz pod ręką odpowiedniego bezpiecznika samochodowego, możesz wymontować element z innego urządzenia. Może np. wykorzystać element z oświetlenia kabiny pasażerskiej. Zwróć jednak uwagę na wartość natężenia prądu. Różnica nie może być większa niż 5 amperówmówi ekspert Inter Cars.

Bezpieczniki samochodowe – jak je sprawdzić i wymienić?

Bezpieczniki łopatkowe to dwa metalowe ostrza zamknięte w półprzezroczystej niepalnej obudowie. Połączone są one ze sobą metalowym paskiem. Gdy przepływa przez niego zbyt duży prąd, pasek zaczyna się topić lub pęka. W ten sposób przerywa obwód i zatrzymuje przepływ prądu. Po przepaleniu bezpiecznika widoczne będzie oddzielenie środkowego elementu. Co zrobić, gdy dojdzie do spalenia bezpiecznika? Oto nasz krótki poradnik!

Jak sprawdzić bezpieczniki samochodowe? 

Bezpieczniki samochodowe są jednorazowego użytku. Zazwyczaj nie wymagają wymiany, chyba że się przepalą. W większości przypadków wystarczy kontrola wzrokowa, aby stwierdzić, czy bezpiecznik jest nadal w dobrym stanie. Wyjmij element, obejrzyj go dokładnie. Zazwyczaj będziesz czuł charakterystyczny swąd przepalenia. Nie zawsze jednak przepalenie jest widoczne gołym okiem. Czasem możesz również nie być pewny, czy dany bezpiecznik działa. W jaki sposób się upewnić? Są na to proste triki.

Pierwszy sposób wymaga użycia miernika. Dzięki temu urządzenie może przeprowadzić test napięcia. Zabieg nie jest skomplikowany. Na początek ustaw miernik na odpowiedniej podziałce. Jedną sondę przyłóż do masy, a drugą do końcówki bezpiecznika w gnieździe. Jeśli urządzenie wskazuje napięcie, nie musisz się martwić. Druga metoda polega na użyciu ustawienia omomierza multimetru do sprawdzenia rezystancji bezpiecznika. Należy pamiętać, że przed wykonaniem tego pomiaru należy wyjąć bezpiecznik ze skrzynki bezpieczników lub obudowy. Ustaw miernik na najmniejszej podziałce jednostki Ohm. Przyłóż sondy do końców bezpiecznika. Jeżeli na wyświetlaczu multimetru pojawi się odczyt równy 1, wówczas możesz z całą pewnością stwierdzić, że bezpiecznik jest spalony.

Możesz również sprawdzić bezpiecznik do auta specjalnym próbnikiem. Jest to metoda, którą zalecają mechanicy. Przyłóż końcówkę testera napięcia do masy. Włącz zapłon silnika. Przykładaj próbnik do każdej końcówki bezpieczników. Sprawdzaj w ten sposób każdy kolejny element. Jeśli próbnik się zaświeci, wówczas oznacza to, że dany bezpiecznik jest sprawny.

Jak wymienić spalony bezpiecznik?

Wymiana bezpieczników samochodowych nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy podstawowa wiedza z zakresu elektryki oraz motoryzacji, by przeprowadzić wymianę nawet na poboczu jezdni. Na początek musisz zlokalizować skrzynkę bezpieczników. Jej umiejscowienie zależy od marki, modelu, ale i rocznika pojazdu. Jak już wspominaliśmy, najczęściej umieszczona jest ona w desce rozdzielczej na wysokości sprzęgła. Znajdują się tam bezpieczniki mini oraz standard. Druga skrzynka znajduje się pod maską przy akumulatorze.

Jak wymienić spalony bezpiecznik

Spalony bezpiecznik możesz wyjąć przy pomocy chwytaka, który powinien znajdować się w obudowie skrzynki. Następnie musisz odczytać wartość natężenia prądu. Podpowiedzi w tej kwestii możesz szukać w instrukcji samochodu. Nowy bezpiecznik wsadź w miejsce starego i gotowe!

Czy wymiana to koniec problemów?

Niestety nie zawsze. Wymiana bezpiecznika przynajmniej na krótką metę rozwiąże problem. Jeśli nie dojdzie do ponownego przepalenia, prawdopodobnie była to tylko jednorazowa awaria. Ale jeśli bezpiecznik znowu się przepali, zwykła wymiana prawdopodobnie nie załatwi sprawy. Urządzenie, które przepala się wielokrotnie w krótkim czasie, jest często oznaką głębszego problemu. 

Jeżeli dochodzi do notorycznego przepalania bezpiecznika samochodowego, wówczas jest to sygnał o potencjalnym problemie z instalacją elektryczną. W takiej sytuacji niestety raczej nie obejdzie się bez wizyty w warsztacie samochodowym. Dzięki temu możesz uniknąć całkowitej awarii oraz ogromnych kosztów naprawy i robocizny.

Gdzie kupić bezpiecznik do auta? 

Zestaw bezpieczników samochodowych to produkt, który możesz nabyć w wielu miejscach. Bez problemu kupisz go na stacji benzynowej, w sklepie z częściami samochodowymi czy supermarkecie. Zestaw bezpieczników to nie jest droga inwestycja. W związku z tym warto się zabezpieczyć na wypadek awarii, któregoś z układów. W komplecie znajdują się bezpieczniki samochodowe o podstawowych wartościach. Zestaw nie zajmuje dużo miejsca, a może się okazać naprawdę pomocny w kryzysowej sytuacji.

Bezpieczniki samochodowe to jedno z przydatnych akcesoriów w aucie. Sprawdź, co jeszcze warto mieć przy sobie: Przydatne akcesoria do samochodu: TOP 13 rzeczy, które warto mieć! 

Zastanawiasz się, gdzie kupić zestaw bezpieczników w atrakcyjnej cenie? Sprawdź ofertę Inter Cars. Nasz bogaty asortyment zawiera produkty od renomowanych producentów. Dzięki temu możesz być pewny, że będą Ci służyć i zabezpieczać układ elektryczny przez długi czas. W ofercie Inter Cars znajdziesz m.in. zestaw bezpieczników samochodowych, pojedyncze elementy, ale również niezbędne akcesoria np. gniazdo bezpiecznika. Sprawdź asortyment i zabezpiecz się na przyszłość.

szukasz produktu który opisujemy?

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

To niewielkie urządzenia, które umieszczone są w specjalnej skrzynce. Zadaniem bezpiecznika jest ochrona instalacji elektrycznej przed poważnymi awariami.

Bezpieczniki samochodowe łopatkowe składają się z dwóch ostrzy zamkniętych w plastikowej obudowie. Połączone są metalowym paskiem. Gdy natężenie prądu jest zbyt duże, bezpiecznik się przepala. Odcina w ten sposób resztę instalacji.

Tak. Poszczególne kolory plastików informują o amperażu danego bezpiecznika. Każdy kolor ma przypisaną wartość. Dzięki temu łatwo jest stwierdzić, jaki bezpiecznik trzeba kupić.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!