Każdy kierowca powinien wiedzieć o tym, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu. Akcesoria, które powinny znaleźć się w pojeździe, są określone przepisami prawa – dlatego za ich brak mogą dotknąć Cię finansowe konsekwencje. Pamiętaj jednak, że warto mieć takie elementy nie tylko po to, aby zabezpieczyć się na wypadek kontroli drogowej. W awaryjnych sytuacjach mogą mieć one ogromny wpływ na bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu drogowego. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

BBW, czyli Brake by Wire – układ hamulcowy z przyszłością

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – sprawdź, co jest niezbędne

Zgodnie z przepisami każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi mieć niezbędne elementy. Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w roku 2022 jest jasno określone. Zaraz dowiesz się, które z elementów powinny znaleźć się na wyposażeniu auta. 

Czy gaśnica jest obowiązkowa w samochodzie?

Zastanawiasz się, czy gaśnica w aucie jest obowiązkowa? Z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r. jasno wynika, że obowiązkowe wyposażenie samochodu powinno zawierać gaśnicę. Ten element należy umieścić w łatwo dostępnym miejscu, aby szybko sięgnąć po niego w razie potrzeby. Także podczas corocznego przeglądu technicznego pojazdu diagnosta ma obowiązek sprawdzenia, czy w aucie znajduje się gaśnica. 

Z powyżej wspomnianego rozporządzenia wynika nie tylko to, czy gaśnica w aucie jest obowiązkowa. Jest tam także zapis dotyczący tego, że powinna być ona w łatwo dostępnym miejscu. Zatem – gdzie to może być? Praktyka pokazuje, że najlepszym miejscem jest schowek znajdujący się pod fotelem pasażera. W tym miejscu gaśnica jest zawsze w zasięgu rąk kierowcy – a jednocześnie wyprofilowany kształt podłogi sprawia, że nie przemieszcza się ona podczas hamowania pojazdu.

Gaśnica w samochodzie powinna mieć przynajmniej jeden kilogram środka gaśniczego. Okres legalizacji gaśnicy przeważnie waha się od 1 do 2 lat, z kolei okres gwarancyjny wynosi z reguły od 3 do 5 lat. 

Czy trójkąt ostrzegawczy w samochodzie jest obowiązkowy?

Ze wspomnianego już Rozporządzenia Ministra Infrastruktury również wynika, że obowiązkowe wyposażenie samochodu obejmuje trójkąt ostrzegawczy, który musi mieć znak homologacji.

Trójkąt ostrzegawczy pomaga sygnalizować postój pojazdu. Powinno się go umieszczać podczas postoju:

  • na autostradzie,
  • na drodze ekspresowej,
  • na pozostałych drogach twardych,
  • poza obszarem zabudowanym – gdy postój pojazdu odbywa się na jezdni w miejscu zabronionym,
  • na obszarze zabudowanym – gdy pojazd zatrzymał się w miejscu niedozwolonym.

Wymagania dotyczące trójkąta nie są duże. Ten element musi mieć homologację, gwarantującą jego odpowiednią wielkość oraz powierzchnię odblaskową. Dla własnej wygody wybierz model, który szybko się rozkłada i składa. Dzięki temu w przypadku stresującej sytuacji na drodze, jego ustawienie nie sprawi Ci trudności.

Czy apteczka w samochodzie to obowiązkowe wyposażenie samochodu?

Zapewne zastanawiasz się, czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa? Odpowiedź może być pewnego rodzaju zaskoczeniem. Według polskiego prawa nie ma odgórnego nakazu jej przewożenia. Trzeba jednak pamiętać, że nieudzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku jest karalne. Niektóre pojazdy już od nowości mają fabryczny zestaw składający się z niezbędnych akcesoriów do udzielenia pomocy rannemu. 

Zastanawiasz się, czy w Twoim aucie znajduje się apteczka? Zestaw pierwszej pomocy najczęściej możesz znaleźć w schowku w bagażniku. Apteczka zazwyczaj zapakowana jest w pomarańczowe lub czerwone etui. Dość często oznaczana jest symbolem krzyża.

Czy kamizelka odblaskowa, to obowiązkowe wyposażenie samochodu? 

Wielu kierowców zastanawia się, czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie. Zgodnie z polskim prawem ten element powinny zakładać osoby pracujące w obszarze kolejowym oraz w pasie drogowym, czyli wszędzie tam, gdzie spotykają się ze sobą pracownicy i pojazdy drogowe. Odblaski i kamizelki muszą nosić także osoby poruszające się po zmierzchu, pieszo drogą w terenie niezabudowanym. Wyjątkiem jest chodnik.

Zgodnie z polskimi przepisami nie mamy obowiązku wożenia ze sobą w aucie kamizelki. Natomiast podróżując samochodem po świecie, trzeba ją mieć. Dotyczy to takich państw jak: Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania czy Litwa. 

Temat ten jest dość złożony – istnieje bowiem coś takiego, jak nadrzędna jurysdykcja kraju, w którym auto jest zarejestrowane. Na tej podstawie państwa, które przyjęły onwencję wiedeńską – porozumienie o ruchu drogowym” nie wymagają, aby w samochodzie były elementy wyposażenia inne, niż obligatoryjne w kraju zarejestrowania. Wiąże się to jednak z pewnymi problemami – po pierwsze podczas kontroli drogowej takie ustalenia nie zawsze są respektowane. Po drugie – w niektórych krajach wymagane jest, aby nawet w zagranicznym samochodzie wożone były obowiązujące elementy wyposażenia.

W związku z tym kamizelkę odblaskową zawsze warto wozić w samochodzie, nawet jeśli poruszasz się tylko po polskich drogach. Przyda Ci się przede wszystkim podczas przymusowego postoju nocą, zwłaszcza w miejscach słabo lub zupełnie nieoświetlonych i podczas mgły.

Brak obowiązkowego wyposażenia samochodu – czy auto przejdzie badanie techniczne?

Każdy diagnosta podczas przeprowadzania badania technicznego w Stacji Kontroli Pojazdów dokładnie sprawdza obowiązkowe wyposażenie samochodu. Jeśli wykryje, że pojazd nie ma gaśnicy czy trójkąta ostrzegawczego, wówczas pracownik stacji kontroli pojazdów nie zaliczy badań i nie dopuści auta do ruchu drogowego. Dlatego przed wizytą w warsztacie zadbaj o to, aby Twój samochód był nie tylko sprawny, ale miał także  akcesoria, które mogą się przydać w chwili drobnych napraw. 

Co grozi za brak gaśnicy i trójkąta w samochodzie?

Zgodnie z obecnym taryfikatorem za brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego możesz otrzymać mandat w kwocie do 500 zł informuje ekspert ze sklepu Inter Cars. 

To wyższa część widełek, gdy chodzi o mandat, który może być nałożony na kierowcę samochodu bez gaśnicy i trójkąta samochodowego. W przypadku bardziej wyrozumiałej kontroli drogowej – mandat może być niższy. 

Trzeba jednak pamiętać, że gdy chodzi o brak trójkąta, możesz się narazić na mandat nie tylko za jego brak, ale także za niewłaściwe użycie. Nieprawidłowe sygnalizowanie postoju może bowiem kosztować Cię nawet 300 zł.

Warto jednak pamiętać, że brak gaśnicy i trójkąta wiąże się nie tylko z mandatem. To także czynniki, które mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Brak oznaczenia postoju na drodze ekspresowej może doprowadzić do kolizji czy nawet karambolu. Nie mając gaśnicy, narażasz się na to, że łatwy do opanowania ogień zamieni się w pożar o poważnych konsekwencjach. 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu  – co należy zakupić?

Chcesz mieć pewność, że w Twoim samochodzie wozisz niezbędne elementy wyposażenia? Warto dokładnie się temu przyjrzeć. Poniżej znajdziesz listę konkretnych produktów, które mogą być bardzo dobrym wyborem, gdy zależy Ci na wyborze wariantów zgodnych z przepisami prawa, a przy tym praktycznych i wysokiej jakości. 

Duża gaśnica samochodowa Ogniochron

Do zabezpieczania obiektów użyteczności publicznej, pomieszczeń biurowych, produkcyjnych, garaży oraz pojazdów mechanicznych znakomicie sprawdzi się łatwa i ergonomiczna w obsłudze gaśnica samochodowa Ogniochron GP-6x ABC. Ma ona pojemność aż 6 kg, a jej czas działania wynosi 15 sekund. 

Jest to gaśnica proszkowa z manometrem. Ma zawór odcinający za wskaźnikiem ciśnienia, który ułatwia kontrolę gaśnicy. Natomiast konstrukcja zaworu umożliwia czasowe przerwanie gaszenia. Zbiornik nie podlega kontrolnym badaniom UDT i ma możliwość wielokrotnego napełniania. Pokryty został farbą poliestrową odporną na promienie UV.

Mała gaśnica samochodowa Ogniochron

Jeśli w Twoim samochodzie brakuje wolnej przestrzeni, nie potrzebujesz kupować dużej gaśnicy. W zupełności wystarczy Ci poręczna gaśnica Ogniochron 1 kg. Mały ciężar, zastosowanie ekologicznego i nietoksycznego środka gaśniczego oraz prostota działania umożliwiają użycie tego urządzenia przez osoby dorosłe bez specjalnego przeszkolenia. Model możesz wielokrotnie napełniać. 

Trójkąt ostrzegawczy z homologacją

Obowiązkowe wyposażenie samochodu obejmuje również trójkąt ostrzegawczy. Możesz wyposażyć się w trójkąt Mammooth z homologacją E-4 27 R-032738. Model stabilnie stoi na każdym podłożu, gdyż wyposażony został w nóżki z płaskowników. Ma on elementy odblaskowe, które są widoczne z dalekiej odległości po zmierzchu czy podczas mgły.

Apteczka samochodowa w pudełku

Mimo tego, że obowiązkowe wyposażenie samochodu nie uwzględnia apteczki, to warto ją mieć. Postaw na solidną apteczkę w pudełku Mammooth DIN 13164. W jej wnętrzu znajdują się podstawowe akcesoria niezbędne podczas udzielania pierwszej pomocy. Mowa tutaj między innymi o opasce tkanej, chuście opatrunkowej i trójkątnej oraz plastrze z opatrunkiem. Nie zabrakło w niej nożyczek oraz pary rękawic winylowych, które założysz w trakcie udzielania pomocy rannej osobie.

Uniwersalna kamizelka odblaskowa 

Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo w razie awarii pojazdu na drodze, zaopatrz się również w kamizelkę odblaskową Mammooth. Dostępna jest ona w kolorze pomarańczowym. Wykonana została z trwałego materiału refleksyjnego. Kamizelka jest przechowywana w niewielkim pokrowcu ściąganym sznurkiem.

Wszystkie przedstawione powyżej produkty zamówisz od ręki w sklepie internetowym Inter Cars. Jednak w trasie, przydatny może również okazać się zestaw narzędzi (np. podnośnik wraz z kluczem do kół), komplet żarówek lub bezpieczników oraz podnośnik, aby zmienić koło zapasowe. Te akcesoria z pewnością warto mieć przy sobie podczas krótszych i dłuższych podróży samochodem.

BBW, czyli Brake by Wire – układ hamulcowy z przyszłością

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – podsumowanie

​​A teraz czas na krótkie podsumowanie. Pamiętaj o tym, że auto zarejestrowane w Polsce musi być wyposażone w sprawny trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Wiedz, że to istotne nie tylko ze względu na konsekwencje finansowe. 

Z kolei, gdy podróżujesz samochodem za granicą, wiedz o tym, że w wielu krajach europejskich musisz liczyć się z innymi regulacjami prawnymi w tej materii. Choć chroni Cię nadrzędna jurysdykcja kraju, w którym auto jest zarejestrowane, to jednak zawsze warto sprawdzić, jak w praktyce wygląda ta kwestia w danym kraju. Może się bowiem okazać, że mandat nałożony podczas kontroli drogowej jest tylko objawem nadgorliwość.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zgodnie z polskim prawem każdy samochód poruszający się po drodze musi być wyposażony w gaśnicę z homologacją. Zalecana przez ekspertów jest co najmniej typu BC (umożliwiająca gaszenie płynów i gazów) lub ABC (służy do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych) o pojemności przynajmniej 1 kg, która posiada ważną homologację.

Według prawa polskiego nie ma obowiązku przewożenia apteczki w samochodzie, ale udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku jest wymagane. Apteczka powinna zawierać sterylne kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem i bez opatrunku, bandaże, opaskę elastyczną, środek dezynfekujący na bazie etanolu, ustnik do wykonywania sztucznego oddychania metodą usta-usta, trójkątną chustę, lateksowe rękawiczki ochronne, folię termoizolacyjną, a także agrafki, nożyczki oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Brak gaśnicy w samochodzie może wiązać się z mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Taki mandat może być też nałożony, gdy gaśnica nie będzie w miejscu łatwo dostępnym.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!