Słońca jest coraz więcej, a dni stają się coraz dłuższe. Powoli w powietrzu czuć wiosnę, a to oznacza, że nadchodzi coroczny dylemat wielu kierowców. Być może i Ty zadajesz sobie pytanie: kiedy wymienić opony na letnie? O ile w sezonie zimowym to często pierwszy śnieg i oblodzone drogi są ostateczną motywacją do wizyty u wulkanizatora, o tyle wczesną wiosną trudno jednoznacznie wskazać moment, w którym kierowcy przypominają sobie o wymianie ogumienia. Na co więc zwrócić uwagę i kiedy umówić się do serwisu opon? Podpowiadamy!

Odpowiednie ogumienie to podstawa bezpieczeństwa na drodze – zarówno Twojego i Twoich pasażerów, jak i innych uczestników ruchu. Opony nie mogą być zbyt stare lub zużyte, bieżnik musi mieć określoną głębokość, a przede wszystkim komplet ma być dostosowany do sezonu. Korzystanie z opon letnich w zimę oraz odwrotnie – z zimowych latem – to wręcz proszenie się o kłopoty. Jako kierowca musisz więc zwracać szczególną uwagę na stan ogumienia w swoim aucie, kontrolować jego ciśnienie oraz pamiętać o wymianie opon na czas. Pojawia się jednak pytanie: na czas – czyli kiedy?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • dlaczego wymiana opon sezonowych jest tak ważna;
  • kiedy założyć letnie ogumienie;
  • czy opony całoroczne są dobrym rozwiązaniem.

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Diametralnie różna pogoda zimą i latem powoduje, że kierowcy potrzebują zwykle dwóch kompletów ogumienia. Choć opona ma zawsze to samo zadanie – zapewniać przyczepność oraz dobre prowadzenie – w zależności od pory roku musi poradzić sobie z innymi warunkami. Zimą będzie to lód na drogach, śnieg i błoto pośniegowe, a także minusowe temperatury, latem z kolei nagrzany asfalt i mokra nawierzchnia. Co sprawia, że opony sezonowe lepiej sobie radzą w danej sytuacji? Jest kilka aspektów, które wpływają na ich efektywność. 

Tzw. zimówki zaleca się na niskie temperatury, podczas których poradzą sobie ze wspomnianą jazdą po śniegu i błocie pośniegowym. Swoją skuteczność zawdzięczają optymalnemu kształtowi bieżnika z głębokimi otworkami – lamelami – i wykonaniu z odpowiedniej mieszanki krzemionki, naturalnego kauczuku i olejów roślinnych, która zapewnia lepszą elastyczność, a co za tym idzie – przyczepność w niskich temperaturach. 

Z kolei opony letnie produkuje się z twardszej mieszanki, która gwarantuje sztywność w wysokich temperaturach, lepszą przyczepność i pewne prowadzenie. Mają zapewnić najlepsze parametry głównie podczas szybkiej jazdy po suchym i mokrym asfalcie, nawet w gorące dni. 

Dlaczego wymiana opon jest tak istotna?

Niestety to, co jest zaletą zimą, latem staje się wadą – i odwrotnie. Latem zimowa opona będzie się szybciej nagrzewać i niszczyć w czasie jazdy. Jej miękka mieszanka po prostu zacznie się szybko ścierać. W efekcie auto jeżdżące na oponach zimowych latem będzie znacznie gorzej hamować. Latem droga hamowania z prędkości 100 km/h na oponach zimowych może być o nawet 16 metrów dłuższa niż w przypadku opon letnich! Do tego opony zimowe wykorzystywane latem będą miały zaokrąglone lamele, przez co później, podczas kolejnej zimy, będą znacznie mniej skutecznie radziły sobie z trudnymi warunkami.

Opona letnia będzie natomiast zbyt twarda podczas zimy, a kształt bieżnika nie pozwoli na sprawne pokonanie błota pośniegowego, o samym śniegu czy lodzie nie wspominając. Niskie temperatury dodatkowo wpłyną na twardnienie mieszkanki, co z kolei może prowadzić do pękania, ścierania i kruszenia się gumy – opony więc dużo szybciej się zużyją. Korzystanie z letniego ogumienia w trakcie zimy może powodować dużo gorszą przyczepność, utracenie panowania nad pojazdem oraz wydłużenie drogi hamowania. 

Wszystkie te czynniki negatywnie wpłyną nie tylko na Twój komfort jazdy i łatwość pokonywania kolejnych kilometrów, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Na pewno nie masz wątpliwości, że nie warto ryzykować.

wymiana opon na letnie

Kiedy wymienić opony na letnie?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy będzie najlepszy moment na wymianę opon sezonowych – powinieneś przede wszystkim kierować się panującą temperaturą. Eksperci są w tym temacie zgodni: zmiana opon z zimowych na letnie powinna nastąpić, gdy średnia temperatura w ciągu doby przekracza 7 stopni Celsjusza. Jeżeli ta średnia jest niższa – producenci opon radzą, by wciąż korzystać z opon zimowych. Jak to jednak zwykle bywa, i od tej reguły są pewne wyjątki. Podejmując decyzję, warto uwzględnić chociażby swój rozkład dnia – jeśli średnia dobowa temperatura przekracza już 7 stopni, ale korzystasz z auta głównie wczesnym rankiem i późnym wieczorem, gdy temperatura wciąż oscyluje w okolicach 0 stopni Celsjusza, z wymianą lepiej poczekać. 

Z punktu widzenia bezpieczeństwa lepiej przejeździć kolejny tydzień czy dwa na zimowych oponach w cieplejsze dni, niż ryzykować jazdę na oponach letnich w śniegu. Przez ten czas oponie zimowej przy temperaturze 10 czy 15 stopni Celsjusza nic złego się nie stanie, a letnia w ujemnej temperaturze albo na śniegu czy lodzie może sprawić, że samochód będzie trudny do opanowania. Co więcej, w przypadku kolizji w takich warunkach ubezpieczyciel może próbować dowodzić, że opony letnie, jako rażące zaniedbanie i nieodpowiednie dostosowanie, przyczyniły się do wystąpienia kolizji, i odstąpić od wypłaty odszkodowania.

Opony letnie

Opony całoroczne – rozwiązanie idealne?

Na pewno słyszałeś o oponach całorocznych, które są dostosowane zarówno do jazdy w minusowych, jak i plusowych temperaturach. Ten rodzaj ogumienia stanowi swego rodzaju kompromis – zimą poradzi sobie znacznie lepiej niż opona letnia, a latem będzie działał lepiej niż opona zimowa. Znacznie gorzej wypadnie w porównaniu odpowiednio zimą – z oponą typowo zimową i latem – z ogumieniem letnim. 

Opony całoroczne można zatem polecić osobom, które mają samochód o niewielkiej mocy, preferują spokojny styl jazdy, jeżdżą niewiele i z samochodu korzystają głównie do jazdy po mieście. Jeśli więc lubisz np. zimowe wycieczki lub mieszkasz w miejscu, które nie jest regularnie odśnieżane – ogumienie całoroczne nie będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Kiedy i gdzie kupić nowe opony letnie?

Być może Twój komplet opon letnich nie nadaje się już do jazdy. Jak to sprawdzić? Najważniejszy parametr to głębokość bieżnika. Przepisy mówią o tym, że nie możesz korzystać z opon, jeśli ich bieżnik ma mniej niż 1,6 mm. Dla bezpieczeństwa warto jednak zainteresować się wymianą nieco wcześniej – powszechnie przyjmuje się, że ogumienie nie zapewni odpowiedniej trakcji, gdy bieżnik ma poniżej 3 mm głębokości. Druga kwestia to wiek opony. Ogumienie zachowuje swoje właściwości do 10 lat od daty produkcji – o ile jest odpowiednio przechowywane i konserwowane. Pozostałe czynniki, które mogą wpłynąć na niezdatność opony do jazdy to: wszelkie uszkodzenia mechaniczne (jak rozdarcia i pęknięcia), wybrzuszenia oraz odklejanie się bieżnika. Jeśli wiesz już, że Twoje opony letnie wymagają wymiany – nie zwlekaj i nie ryzykuj jazdy przez kolejny sezon. Już teraz zamów nowe ogumienie!

W Inter Cars możesz wyszukać opony po danych pojazdu (marka, model, wersja) lub wpisując konkretny rozmiar opon. Dzięki temu znajdziesz produkty dopasowane do Twojego auta oraz Twoich potrzeb. Jeśli zależy Ci na czasie oraz wygodzie – zdecyduj się na zamówienie opon z montażem w jednym z zaufanych warsztatów. Sprawdź jakie to proste! Już dziś wybierz opony idealne i umów się na wymianę!

Podsumowanie

Choć wielu wydaje się, że stan opon oraz moment ich wymiany to mało istotne kwestie – nic bardziej mylnego! Odpowiednie ogumienie dostosowane do warunków pogodowych to podstawa Twojego bezpieczeństwa – a to powinno być priorytetem. Nie warto więc ryzykować i kłaść na szali swoje zdrowie, a być może nawet życie. Sprawdź, w jakim stanie jest Twoje ogumienie letnie i zdecyduj się na zakup nowego, jeśli tylko zauważysz nieprawidłowości. Pamiętaj też, by wymienić opony z zimowych na letnie, gdy średnia temperatura dobowa przekroczy 7 st. C. Umów się na wymianę w zaufanym warsztacie z bazy Inter Cars!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Eksperci wskazują, że optymalny moment na założenie opon letnich jest wtedy, gdy średnia temperatura dobowa przekracza 7 stopni Celsjusza.

To absolutnie zły pomysł! Opona zimowa latem będzie się szybciej niszczyć, wpłynie także na przyczepność i drogę hamowania, a co za tym idzie – bezpieczeństwo.

Główne różnice między ogumieniem zimowym i letnim to twardość mieszanki i kształt bieżnika. Dzięki innym parametrom opony lepiej radzą sobie w odpowiednio zimowych i letnich warunkach pogodowych.  
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!