Piec na przepracowany olej można kupić bez problemu. Ma go w swojej ofercie wiele stacjonarnych i internetowych sklepów. Informacje dotyczące tego, jak zrobić, piec na olej przepracowany samodzielnie, również są dość popularne. W czym tkwi więc problem? Jak się okazuje – przepisy dotyczące spalania przepracowanego oleju nie są do końca jednoznaczne. Piec na przepracowany olej można więc sprzedać, kupić, mieć w swoim gospodarstwie domowym – jednak… właściwie to nie wolno z niego korzystać. Jedyny wyjątek stanowią niektóre podmioty, które uzyskały zgodę marszałka województwa i posiadają specjalne instalacje. Jak można się domyślić — przepisy stanowią jedno, a ludzie interpretują je po swojemu. Wyjaśniamy, o co w tym wszystkim chodzi.   

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Modyfikowany mechanizm różnicowy – szpera nie tylko do driftu

Dlaczego nie można wylać zużytego oleju?

Z roku na rok świadomość ludzi na temat troski o środowisko rośnie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że zużyty olej silnikowy nie jest zwykłym odpadem, ale produktem. To on szkodzi otoczeniu — a przez to jednocześnie nam samym. Aktualnie obowiązujące w Polsce przepisy zaliczają taką substancję do kategorii odpadów niebezpiecznych, z którymi należy obchodzić się ze szczególną ostrożnością i odpowiednio ją zutylizować. Wszystko przez skład chemiczny przepalonego oleju: do podstawowych substancji, dołączają te będące efektem procesów eksploatacji. Należą do nich:

  • przemiany dodatków uszlachetniających: podczas użytkowania oleju zmieniają strukturę i przekształcają się w takie substancje jak na przykład: siarczki, tlenki metali, tiofosforany, węglan wapnia i magnezu;
  • piroliza węglowodorów: spalanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych jest procesem, który prowadzi do wytwarzania związków o działaniu silnie rakotwórczym;
  • przenikanie związków metali do oleju: związki metali, pochodzące z metalowych elementów silnika, łączą się z olejem: jeśli zostanie on wylany w nieodpowiednim miejscu, zaczynają przenikać do gleby oraz wód gruntowych.

Jeśli chcesz uświadomić sobie, jak bardzo szkodliwy jest zużyty olej, to wyobraź sobie, że wystarczy zaledwie kilogram tej cieczy, by poważnie skazić aż 5 milionów litrów wody, a to więcej niż wielkość basenu olimpijskiego! Biorąc to pod uwagę, nietrudno pojąć, że lekkomyślne postępowanie z przepaloną substancją może doprowadzić do prawdziwej katastrofy ekologicznej. 

Z pewnością wiesz o tym, że olej w samochodzie należy wymieniać regularnie. Zajrzyj do naszego artykułu i dowiedz się, jak długo można jeździć bez wymiany oleju. 

Czy przepracowany olej można wykorzystać ponownie?

Z jednej strony – zużyty olej silnikowy to cała masa chemii, która niekoniecznie jest dla nas dobra. Z drugiej jednak – taka substancja może być doskonałym i wydajnym źródłem energii. Wniosek – aż szkoda się go pozbywać! Być może to właśnie dlatego piec na olej przepracowany własnej roboty wcale nie jest tak rzadko spotykanym urządzeniem. Niestety – jak dowiesz się z dalszej części tego artykułu – takie rozwiązanie ciężko nazwać optymalnym. 

Samodzielne spalanie przepracowanego oleju silnikowego to coś, czego absolutnie nikomu nie polecamy. Niektóre wyspecjalizowane podmioty mają za to możliwość rerafinacji tej substancji. Wówczas zużyty olej poddaje się procesom oczyszczania, filtracji, wirowania i odparowywania w próżni. Istnieją także specjalne kotły, w których można bezpiecznie i legalnie spalać przepracowaną substancję. Powiedzmy sobie jednak wprost: nie są to urządzenia, które znajdziesz w korzystnej cenie na popularnych portalach aukcyjnych. 

Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z tego, jak szkodliwe dla naszego otoczenia jest palenie w piecu przepracowanym olejem! – Mówi ekspert marki Inter Cars. Warto pamiętać jednak o tym, że zużyty olej samochodowy wymaga utylizacji w przeznaczonych do tego celu miejscach. Przepracowany nie przyda się w gospodarstwie domowym: choć istnieją sposoby na jego przetwarzanie, to nie są one raczej dostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Wystrzegajmy się też wszelkich „samowolek”. Choć w Internecie znajdziemy dziesiątki porad, jak zrobić piec na olej przepracowany, to efekt naszych działań może być katastrofalny w skutkach.

Zużyty olej: jak radzą sobie z nim kierowcy?

Jak pozbyć się przepracowanego oleju? Kwestia ta bywa niekiedy problematyczna. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzanie wymiany oleju jedynie w autoryzowanych serwisach oraz warsztatach – wówczas obowiązek ten spada na te właśnie podmioty. Wszyscy jednak wiemy, że sytuacje bywają bardzo różne. Jeżeli wymienisz olej w samochodzie samodzielnie, to zużyty produkt możesz: 

  • oddać w zaprzyjaźnionym warsztacie samochodowym;
  • przekazać do lokalnego PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

W praktyce jednak nie zawsze te sposoby się sprawdzają. Wiele miejsc po prostu nie chce przyjmować od kierowców zużytego oleju. To z pewnością przyczynia się do tego, że całkiem sporo osób montuje w swoim gospodarstwie domowym piec na olej przepracowany. Legalny sprzęt tego typu nie do końca jest jednak czymś… co w ogóle istnieje. 

Być może i Tobie przydarzyła się kiedyś taka sytuacja. To nic przyjemnego, gdy nie wiesz, w jaki sposób pozbyć się dużej ilości zbędnej, zużytej cieczy, a nie chcesz zanieczyszczać środowiska. By w przyszłości uniknąć tego typu problemów, decyduj się na wymianę oleju w stacji obsługi pojazdów. Każda taka stacja, a także warsztat samochodowy, mają obowiązek gromadzenia zużytych olejów w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach, a następnie przekazywana ich jednostkom mającym możliwości odpowiedniej utylizacji. 

Piec na olej przepracowany – legalny czy nie?

Piec na olej przepracowany można kupić w licznych miejscach. Stacjonarnie i internetowo. Być może to właśnie dlatego informacja o tym, że spalanie przepracowanego oleju jest nielegalne, zadziwia tak wiele osób. Cóż – to niejedyna sytuacja, w której przepisy prawne są dość zawiłe i nie do końca jednoznaczne. 

Zacznijmy od tego, że sama nazwa ”piec na olej przepracowany” w pewien sposób wprowadza w błąd. Nie ma co się oszukiwać – sklepy specjalnie opisują swoje produkty w taki sposób, by zarabiać na nieświadomości klientów. Sprzedawcy zazwyczaj umywają ręce, gdy nabywca ich produktów zostanie ukarany mandatem. Zawsze mogą przecież stwierdzić, że nie mają wpływu na zachowania kupujących. Zanim zdecydujesz się więc na taką “inwestycję”, dowiedz się dokładnie, z czym to się wiąże. 

W praktyce wszystkie piece na olej przepracowany to nic innego jak kotły na paliwo uniwersalne. Można palić w nich olejem opałowym, naftą, olejem gastronomicznym i innymi substancjami. Jeśli postanowisz wlać do zużyty olej silnikowy, urządzenie oczywiście również będzie poprawnie działało. Nazwa „piec na olej przepracowany” sugeruje, że właśnie takie paliwo jest rozwiązaniem domyślnym. A to nie jest prawdą!

Być może zaskoczy Cię to, że ogrzewanie poprzez spalanie zużytego oleju najczęściej zdarza się… w warsztatach samochodowych. Jak wynika z licznych kontroli, które zostały przeprowadzone w celu wyjaśnienia tej sytuacji, z takiego rozwiązania korzystało prawie 15 proc. takich placówek! W ostatnich latach odnotowano spadek zainteresowania piecami na olej przepracowany, do czego z pewnością przyczyniły się częste kontrole przedsiębiorców, przeprowadzane przez straż miejską. 

Piec na olej przepracowany: co mówi prawo?

Tego, czy olejem przepracowanym można palić w piecu, dotyczy artykuł 191 Ustawy o odpadach. Mówi on o tym, że spalanie jakichkolwiek odpadów (do których zalicza się również zużyty olej) w instalacjach do tego nieprzeznaczonych jest zabronione. Być może zastanawiasz się, czy piec na olej przepracowany jest takim osprzętem. Otóż zgodnie z prawem – nie jest!  

Za termiczne przekształcanie odpadów w nieodpowiedni sposób grozi grzywna o wysokości do 500 złotych. Samo dysponowanie w domu czy w warsztacie specjalnego pieca (zalicza się do tego również piec na olej przepracowany własnej roboty) wykroczeniem nie jest. Przepisy pozwalają jednak na trzymanie go tylko… w celach kolekcjonerskich. Jeśli więc podłączysz go do instalacji, będzie nosił wyraźne ślady użytkowania — strażnicy miejscy wciąż mogą wystawić Ci mandat. Podstawą prawną jest tutaj artykuł 174 wspominanej wcześniej Ustawy o odpadach. 

Zastanawiasz się, czy pomimo wszystko nie zamontować w swojej kotłowni lub garażu pieca do spalania oleju przepracowanego? Cóż… ostateczna decyzja należy wyłącznie do Ciebie. Weź jednak koniecznie pod uwagę to, że takie rozwiązanie jest nieopłacalne. Ponadto, wszyscy powinniśmy dbać o swoje otoczenie, czyste powietrze oraz wykorzystywanie naturalnych źródeł energii. Spalanie oleju zdecydowanie w tych kwestiach  nie pomaga. 

Choć zapisy prawne dotyczące utylizacji niebezpiecznych odpadów są dostępne dla każdego, to jednak na internetowych forach można znaleźć mnóstwo dyskusji dotyczących wyboru najlepszego pieca do spalania używanego oleju. Ludzie wymieniają się w sieci poradami i rozwiązaniami, które sami stosują. 

Jak zadbać o olej silnikowy, aby służył na dłużej?

Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu swojego pojazdu w jak najlepszym stanie, z pewnością dbasz o to, by wybierać wysokiej jakości oleje silnikowe. Dlaczego? Olej jest w samochodzie najważniejszym płynem eksploatacyjnym: pełni szereg istotnych funkcji, a gdy coś jest z nim nie tak – natychmiast pojawia się zagrożenie poważną awarią. W naszym sklepie Inter Cars znajdziesz szeroki wybór różnorodnych olejów silnikowych – niezależnie od tego, jaki masz samochód, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego! 

Modyfikowany mechanizm różnicowy – szpera nie tylko do driftu

Podsumowanie

Przepisy, choć nieco skomplikowane, ostatecznie są dość jednoznaczne — nie wolno spalać używanego oleju samochodowego, nawet wtedy, gdy mamy „specjalny” do tego piec. Za takie postępowanie może Ci grozić kara grzywny! Zadbaj więc, by przepracowany olej utylizować w odpowiedni sposób. A gdy już pozbędziesz się zużytej cieczy, zajrzyj do naszego sklepu Inter Cars, by zakupić świeży, wysokiej jakości olej silnikowy. Pomożemy Ci zadbać o to, by Twój samochód mógł wykorzystywać drzemiące w nim możliwości!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak się okazuje, często jest to dość skomplikowana kwestia. Niektóre stacje benzynowe i warsztaty zgadzają się go przyjąć, jednak wcale nie mają takiego obowiązku i mogą odmówić. Aby uniknąć problemów, warto zawsze zmienić olej w renomowanym warsztacie, który ma możliwość jego magazynowania i utylizacji. 

Zużyty olej nie nadaje się do ponownej eksploatacji, jednak można go wykorzystać przy konserwacji maszyn czy drewna. Przy ponownym jego wykorzystaniu należy pamiętać, że olej stracił już swoje  pierwotne właściwości, a jego działanie jest szkodliwe dla gleby np.: podczas opadów, szczególnie jeśli konserwujemy nim sprzęty, przebywające na zewnątrz.  

Alternatywnym pomysłem jest sprzedaż przepracowanego oleju firmom skupującym, na stronach i forach znajdziesz mnóstwo ofert.

Spalanie zużytego oleju jest nie tylko niezgodne z prawem, ale również bardzo szkodliwe dla środowiska — i żaden piec na olej przepracowany tego nie zmieni.  Substancja powinna być poddawana specjalistycznej utylizacji. Przy jej spalaniu emitowane są związki rakotwórcze i toksyczne, które są szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!