Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak prawidłowo wyjąć tablice rejestracyjne z samochodu? Kiedyś było to konieczne zadanie niemal w każdym przypadku zakupu auta. Od 31 stycznia 2022 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące rejestracji pojazdów, które wprowadzają możliwość utrzymania istniejącego numeru rejestracyjnego dla samochodu używanego zarejestrowanego w Polsce. Czy to jednak oznacza, że wiedza z zakresu wyjmowania tablic Ci się nie przyda? Ależ skąd!

Istnieje wiele sytuacji, w których demontaż tablic rejestracyjnych będzie konieczny. Ten wydaje się prostym zadaniem, jednak wymaga pełnej uwagi i precyzji. Czy wiesz, jak prawidłowo zdejmować tablice rejestracyjne z samochodu? Czy zdajesz sobie sprawę z konsekwencji ich nieprawidłowego demontażu? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź praktyczny przewodnik, jak krok po kroku wyjąć tablice rejestracyjne z samochodu, zgodnie z prawem i bez ryzyka uszkodzenia.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

baner Inter Cars

Czym są tablice rejestracyjne i w jakich sytuacjach trzeba je wymienić?

Tablice rejestracyjne to metalowe tablice umieszczane na przodzie i tyle pojazdu, które zawierają unikalny numer identyfikujący konkretny pojazd. Są one niezbędne, ponieważ stanowią kluczowy element identyfikacyjny Twojego pojazdu. Ich utrata lub uszkodzenie może prowadzić do problemów prawnych, a także do trudności z identyfikacją pojazdu przez innych użytkowników drogi czy służby porządkowe. Tablice rejestracyjne są wymagane przez prawo i muszą być zawsze dobrze widoczne i czytelne.

Do grudnia 2021 roku każdy nabywca pojazdu musiał w nim wymienić tablice rejestracyjne. Wyjątkiem była sytuacja, gdy zbywca i nabywca samochodu mieszkali w tym samym powiecie – wtedy tablice mogły pozostać te same. Od stycznia 2022 te zasady się zmieniły i nie ma już konieczności zmiany. Mimo to wymiana tablic rejestracyjnych może być konieczna w kilku sytuacjach, takich jak ich uszkodzenie, kradzież lub zgubienie albo zakup samochodu z zagranicy. Można też – choć nie trzeba – wymienić tablice po zakupie auta z Polski, jeśli zależy Ci na tym, aby numer rejestracyjny nowego pojazdu miał oznaczenie powiatu, w którym mieszkasz. Okazją do wymiany tablic może być także decyzja o przejściu na tablice specjalne, np. tablice zabytkowe.

odkręcanie tablicy rejestracyjnej

Rodzaje ramek na tablice rejestracyjne

Istnieje wiele różnych rodzajów ramek na tablice rejestracyjne, dostosowanych do różnych potrzeb i preferencji właścicieli pojazdów. Najbardziej popularne są ramki na zatrzaski, które są łatwe w obsłudze i nie wymagają użycia narzędzi. Ramki na śruby zapewniają dodatkową stabilność, ale ich montaż i demontaż wymaga użycia śrubokręta czy klucza. Inne typy to ramki na wcisk, które są proste i szybkie w montażu. 

Poza funkcjonalnością, ramki na tablice rejestracyjne różnią się także stylem i kolorem, pozwalając na dopasowanie do wyglądu pojazdu. Ramki są więc łatwym, szybkim i niedrogim sposobem, by choć odrobinę zmienić wygląd auta. Wybierając ramkę, warto zwrócić uwagę na jej trwałość i odporność na warunki atmosferyczne.

Jak wyjąć tablice rejestracyjne? Instrukcja krok po kroku

Zdejmowanie tablic rejestracyjnych może wydawać się skomplikowane, jednak z odpowiednimi wskazówkami jest to zadanie do wykonania nawet dla laika. Prawidłowe wyjęcie tablicy rejestracyjnej pozwala uniknąć uszkodzenia zarówno ramki, jak i samej tablicy.

Jak to zrobić krok po kroku?

  1. Przygotuj odpowiednie narzędzia. Zazwyczaj będziesz potrzebować śrubokręta lub klucza, w zależności od typu śrub lub zapięć użytych do przymocowania tablicy.
  1. Znajdź miejsce mocowania. Tablice rejestracyjne są zazwyczaj przymocowane do pojazdu za pomocą śrub lub klipsów. Zidentyfikuj, gdzie są te punkty mocowania.
  1. Odkręć śruby lub klipsy. Używając śrubokręta lub klucza, odkręć śruby lub klipsy mocujące tablicę do pojazdu. Bądź ostrożny, aby nie uszkodzić tablicy lub pojazdu.
  1. Wyjmij tablicę. Po odkręceniu śrub lub klipsów, delikatnie wyjmij tablicę z ramki lub bezpośrednio z pojazdu.
  1. Powtórz dla drugiej tablicy. Jeśli Twój pojazd ma dwie tablice rejestracyjne (przód i tył), powtórz ten proces dla drugiej tablicy.

W wielu samochodach zamontowane są ramki tablic na zatrzaski. To bardzo praktyczne i łatwe w obsłudze rozwiązanie, ponieważ nie wymaga żadnych narzędzi do montażu czy demontażu. Dzięki konstrukcji ramek, tablicę rejestracyjną można łatwo i szybko zamocować lub wymienić. Wystarczy otworzyć zatrzaski, włożyć tablicę i zamknąć zatrzaski, aby tablica była bezpiecznie zamocowana. Zwróć uwagę, aby nie użyć zbyt dużo siły, aby nie połamać plastikowej ramki.

demontaż tablicy rejestracyjnej

Przechowywanie i czyszczenie tablic rejestracyjnych

Przechowywanie tablic rejestracyjnych powinno odbywać się w bezpiecznym i suchym miejscu, aby zapobiec ich uszkodzeniu czy utracie. Należy je chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, które może wywołać blaknięcie czy odkształcenie. Czyszczenie tablic rejestracyjnych powinno być regularne, ale delikatne, aby nie zniszczyć powłoki odblaskowej. Najlepiej jest używać miękkiej szmatki i łagodnego detergentu. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń, takich jak smoła czy owady, można spróbować specjalistycznych środków czyszczących dostępnych w sklepach motoryzacyjnych. Pamiętaj jednak, aby unikać agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić tablicę.

Co zrobić, gdy tablica rejestracyjna zostanie skradziona?

W przypadku kradzieży tablicy rejestracyjnej, istnieje kilka kroków, które należy podjąć. Najpierw musisz zgłosić kradzież na policję. Zgłoszenie powinno zawierać opis sytuacji, miejsce i czas zdarzenia oraz numer tablicy rejestracyjnej. Następnie, powinieneś poinformować o tym fakcie swoje towarzystwo ubezpieczeniowe. Może to być wymagane w przypadku ewentualnych roszczeń lub procedur. W następnej kolejności udaj się do wydziału komunikacji, aby złożyć wniosek o wydanie nowych tablic rejestracyjnych. Pamiętaj, że trzeba będzie zapłacić opłatę za ich wydanie. W przypadku odzyskania skradzionej tablicy, niezbędne jest poinformowanie o tym fakcie policji i wydziału komunikacji.

tablica rejestracyjna

Zadbaj o tablice rejestracyjne z Inter Cars

Chcesz mieć pewność, że Twoje tablice rejestracyjne będą stabilnie zamocowane, a w razie potrzeby bezpiecznie je zdejmiesz? Kup ramki do tablic rejestracyjnych w kolorze czarnym lub srebrnym w Inter Cars, które mają nie tylko minimalistyczny desing, który będzie pasował do każdego auta, ale też zapewniają prosty montaż i demontaż tablic. Sprawdź już teraz!

Wymiana tablicy rejestracyjnej – podsumowanie

Jak zdemontować tablice rejestracyjne z samochodu? Pytanie to może zaskoczyć, ale odpowiedź na nie jest przydatna dla każdego kierowcy. Pamiętaj, że tablica rejestracyjna jest ważnym elementem pojazdu i powinna być traktowana z należytą ostrożnością. Po demontażu tablicy rejestracyjnej, zależnie od powodu jej zdjęcia, powinieneś podjąć odpowiednie kroki. Mogą to być działania takie jak zgłoszenie kradzieży, wymiana na nową tablicę lub przechowanie tablicy w bezpiecznym miejscu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Wymiana tablic rejestracyjnych może być konieczna w przypadku ich uszkodzenia, kradzieży, zgubienia lub zakupu samochodu z zagranicy. Można również wymienić tablice po zakupie auta z Polski, jeśli chcesz, aby numer rejestracyjny nowego pojazdu miał oznaczenie powiatu, w którym mieszkasz.

Przygotuj odpowiednie narzędzia, zidentyfikuj miejsce mocowania, odkręć śruby lub klipsy, delikatnie wyjmij tablicę, a następnie powtórz proces dla drugiej tablicy. Jeśli Twoje ramki na tablice są na zatrzaski, wystarczy otworzyć zatrzaski, włożyć tablicę i zamknąć zatrzaski.

Zgłoś kradzież na policji, poinformuj o tym swoje towarzystwo ubezpieczeniowe, a następnie złóż wniosek o wydanie nowych tablic rejestracyjnych w wydziale komunikacji. Jeśli odzyskasz skradzioną tablicę, powiadom o tym fakcie policję i wydział komunikacji.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!