Podróżując samochodem, jesteś narażony na zanieczyszczenia z zewnątrz. Niebezpieczeństwo jest szczególnie duże w starszych samochodach, które nie mają filtrów kabinowych. Jednak nawet w nowoczesnych pojazdach we wnętrzu mogą pojawić się szkodliwe substancje. Aby się przed tym chronić, powstały samochodowe oczyszczacze powietrza. Jak działają takie urządzenia oraz jaki oczyszczacz do samochodu wybrać? Przeczytaj artykuł i wybierz najlepszą dla siebie opcję z naszego rankingu.

Czyste powietrze w samochodzie wpływa nie tylko pozytywnie na zdrowie podróżujących osób, ale także na ich samopoczucie. Usunięcie nieprzyjemnych zapachów, na przykład związanych z przewożeniem zwierząt czy paleniem tytoniu w dość oczywisty sposób wpływa na komfort jazdy. Równie zauważalny może być pozbycie się kurzu, roztoczy czy pyłków roślin w szczególności dla osób z alergiami. Każdy z pewnością doceni to, jak lekko i przyjemnie oddycha się czystym powietrzem. Będący wewnątrz samochodu pył i kurz, może wpływać negatywnie na komfort oddychania. Oczyszczacz powietrza do samochodu zniweluje ten problem, więc przez całą trasę każdy z pasażerów będzie mógł oddychać swobodnie.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Jak działają samochodowe oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacz do samochodu to przeważnie nieskomplikowane urządzenie składające  się ze sterownika, pompy powietrza i zestawu filtrów. Niekiedy dodatkowo wyposażone jest  w jonizator powietrza mający za zadanie usuwanie bakterii i wirusów. 

W oczyszczaczach przeważnie zainstalowane są filtry HEPA i węglowy. Lepszej klasy urządzenia wyposażone są jeszcze we wstępny filtr mechaniczny, służący do wyłapywania dużych zanieczyszczeń.

Jak działają samochodowe oczyszczacze powietrza

Pierwszy ze stosowanych filtrów to: filtr HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air Filter (filtr cząstek stałych o wysokiej wydajności) przechwytuje cząstki o wielkości od 0,3 μm, co oznacza, że dobrze radzi sobie z pyłami smogowymi, kurzem, zarodnikami grzybów i pleśni, a także wieloma odmianami bakterii.

Drugim rodzajem są: filtry węglowe, wykonuje się je z węgla aktywnego, materiału o bardzo dużej porowatości. Dzięki takiej budowie pochłania on z powietrza zanieczyszczenia gazowe o charakterze organicznym. Są to między innymi substancje odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach (estry) czy składniki środków chemicznych. W niektórych urządzeniach nie występuje oddzielny filtr węglowy, ponieważ zastosowano w nich warstwę węgla aktywnego na filtrze HEPA. 

Trzeci poziom filtrowania stanowi jonizacja powietrz, któraa polega na oczyszczaniu go z bakterii i wirusów za pomocą światła UV (ultrafiolet). Połączenie działania wyżej opisanych komponentów powoduje, że samochodowe oczyszczacze powietrza pozostawiają powietrze czyste i przyjemnie świeże.

Oczyszczacz do samochodu – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wiedza na temat parametrów i funkcji urządzenia sprawia, że łatwiej wybrać egzemplarz dopasowany do Twoich potrzeb. Oczyszczacz powietrza nie jest tutaj wyjątkiem. Co powinno być najważniejsze przy jego wyborze?

Parametry techniczne oczyszczaczy powietrza

Wydajność to miara skuteczności danego urządzenia, to także jeden z najważniejszych parametrów, jaki cechuje oczyszczacz powietrza. Opinie użytkowników wskazują, że w przypadku samochodów powinna być ona wyższa niż 25 m sześc./h. W większych samochodach, takich jak SUV-y dobrze sprawdzi się oczyszczacz o wydajności co najmniej 35 m sześc./h.

Drugim istotnym parametrem jest głośność pracy. Oczyszczacze przepompowują powietrze, co w oczywisty sposób generuje pewien hałas. Mniejsze modele są dość ciche, większe mogą generować hałas na poziomie 60 dB. Oznacza to, że są porównywalnie głośne z dźwiękiem silnika. Jeżeli oczyszczacz jest źródłem hałasu o większym natężeniu, nie powinien być stosowany w samochodzie, ponieważ w niewielkiej przestrzeni kabiny stałby się bardzo uciążliwy. 

Warto także zwrócić uwagę na moc i parametry zasilania urządzenia. Samochodowe oczyszczacze powietrza powinny być dostosowane do zasilania z gniazda zapalniczki lub złącza USB (o ile Twoje auto jest w nie wyposażone). Możliwość zasilenia napięciem 12 V z zapalniczki jest lepszą opcją, ponieważ dzięki większemu napięciu, ta sama moc generowana jest przy niższym natężeniu prądu. Urządzenie  będzie  się wówczas mniej nagrzewać, co wpłynie pozytywnie na jego  trwałość i niezawodność.

Cechy i funkcje oczyszczaczy powietrza

Poza parametrami technicznymi warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje oraz budowę danego oczyszczacza. 

Cechy i funkcje oczyszczaczy powietrza

Dobrej klasy oczyszczacze mają potrójną filtrację. Wszystkie z nich opisaliśmy już wcześniej. Oprócz tego niektóre urządzenia mają wbudowany jonizator. 

Przydatną i praktyczną funkcją jest praca automatyczna. Dzięki temu nie musisz montować oczyszczacza w zasięgu ręki, a urządzenie będzie działać w zaplanowanych cyklach lub gdy jego czujniki wykażą wzrost zanieczyszczenia. 

Oczyszczacz powietrza do samochodu – ranking polecanych produktów

Teraz już wiesz, jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza do samochodu. Dodatkowo zebraliśmy dla Ciebie opinie użytkowników i porady ekspertów, które pozwoliły wytypować nam cztery urządzenia. Przeczytaj i dowiedz się zakup, które z oczyszczaczy warto brać pod uwagę.

Oczyszczacz powietrza do samochodu – Osram 

Ostatnie miejsce w naszym rankingu zajmuje jonizator Osram LEDAS101. Nie jest to typowy oczyszczacz powietrza, jednak może być świetnym uzupełnieniem filtracji. Dzięki zastosowaniu światła UV i metali aktywnych zabija on większość bakterii i wirusów z wnętrza auta. 

Oczyszczacz powietrza Osram nie jest rozwiązaniem, które zamontowane samodzielnie będzie wystarczające, jednak w towarzystwie następnych opisany urządzeń stworzy parę idealną. 

Oczyszczacz powietrza Extreme MMT OCZ0001

Urządzenie MMT OCZ0001 to budżetowy oczyszczacz powietrza do samochodu, którego cechuje wysoka wydajność za niewygórowaną cenę. To urządzenie jest w stanie oczyścić do 50 m sześc. powietrza w godzinę.

Jest także cichy, ponieważ generuje poniżej 35 dB (decybeli). Wyposażono go w jonizator oraz filtr HEPA i węglowy. Samochodowe oczyszczacze powietrza o takich parametrach zwykle są nawet dwukrotnie droższe. Wadą urządzenia jest dość niewygodny do umieszczenia w samochodzie kształt i brak funkcji sterowania automatycznego, przez co musi być on ustawiony na desce rozdzielczej.

Oczyszczacz powietrza Philips GoPure 5212

Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na wydajności i niezawodności, warto wybrać oczyszczacz Philips GoPure. To urządzenie zostało bardzo dokładnie przebadane laboratoryjnie. Badania wykazały, że wydajność urządzenia wynosi 50 m sześć./h, a skuteczność oczyszczania przekracza 90%. 

Do oczyszczacza Philipsa dodano w zestawie elementy montażowe pozwalające na bezpieczne umieszczenie go w pojeździe. Urządzenie jest w pełni automatyczne. Niestety jest dość głośne, ponieważ generuje od 40 do 55 dB (decybeli).

Oczyszczacz powietrza Extreme MMT OCZ0002

Nasz ranking wygrywa Extreme MMT OCZ0002. Przy bardziej kompaktowej budowie i kształcie pozwalającym na bezpieczne umieszczenie go w cup holderze lub bocznej kieszeni drzwi, ma nawet dwa razy wyższą wydajność (do 100 m sześc./h) od wcześniej opisanego MMT OCZ0001. 

Dodatkowo urządzenie to wyposażone jest w sensor zanieczyszczeń, dzięki czemu może pracować automatycznie. Daje to dużo większe możliwości instalacji. Ponadto sam proces filtracji jest trójstopniowy z filtrowaniem wstępnym. 

Jedynym parametrem, w którym nie wygrywa on z tańszym modelem, jest głośność, która wynosi do 40 dB. Jednak to dalej poziom na tyle niski, że w czasie jazdy jego praca nie będzie powodowała dyskomfortu. Samochodowy oczyszczacz powietrza taki jak Extreme MMT OCZ0002 to idealne rozwiązanie dla niemal każdego kierowcy. Mimo ceny w okolicach 200 zł pod pewnymi względami przewyższa droższy oczyszczacz Philipsa. 

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza w Inter Cars – higiena i bezpieczeństwo

Samochodowe oczyszczacze powietrza to niezwykle przydatne urządzenia, pozwalające zachować czyste, świeże powietrze wewnątrz auta. Ponadto usuwają patogeny i nieprzyjemne zapachy, a przy wyborze odpowiedniego urządzenia będą pracować dyskretnie i samodzielnie. 

Jeżeli chcesz zakupić oczyszczacz powietrza, ozonator lub inne środki do czyszczenia samochodu, sprawdź już teraz ich dostępność w sklepie Inter Cars. Bogaty wybór i atrakcyjne ceny pozwolą Ci skompletować idealny zestaw do Twojego samochodu.

szukasz produktu który opisujemy?

Oczyszczacz powietrza do samochodu – czy warto? Opinia eksperta

Większość współczesnych samochodów ma wbudowany system oczyszczania powietrza. Filtry kabinowe zwykle wykorzystują technologię HEPA, a niektórzy producenci zaczęli już montować filtry z węglem aktywnym. Czy w obliczu tego warto inwestować w samochodowe oczyszczacze powietrza? Ekspert Inter Cars odpowiedział na to pytanie.

Do wnętrza pojazdu zanieczyszczenia nie dostają się wyłącznie przez system nawiewów, a tylko tam działa filtr kabinowy. Otwarte okna, zanieczyszczona klimatyzacja, przewożone zwierzęta, palenie tytoniu czy nawet resztki jedzenia – mogą powodować, że w samochodzie pojawią się nieprzyjemne zapachy, szkodliwe opary czy pyły z zewnątrz. Jak łatwo zauważyć, filtr kabinowy nie chroni wnętrza przed osadzaniem się w nim brudu. Urządzenie oczyszczające z kolei mocno zmniejsza ilość kurzu gromadzącego się w zakamarkach i zagłębieniach np. foteli. To dodatkowa korzyść, jaką daje oczyszczacz powietrza do samochodu.

Czy warto go kupić? Wiele zależy od Twoich potrzeb, ale z pewnością zakup przyniesie Ci pewne korzyści. O zakupie oczyszczacza powinni pomyśleć alergicy, osoby z chorobami układu oddechowego czy słabszą odpornością, ponieważ oczyszczenie powietrza utrudnia patogenom wnikanie do organizmu. Warto zakupić taki oczyszczacz także w sytuacji, gdy w aucie przewozisz dzieci, ponieważ będą one wówczas mniej narażone na niebezpieczne substancje. Jeżeli Twój samochód służy też Twoim zwierzakom, to oczyszczacz usunie ich zapach, a nawet unoszącą się w powietrzu sierść. 

Samochodowe oczyszczacze powietrza – podsumowanie

Wiesz już wszystko na temat samochodowych oczyszczaczy powietrza – jakie parametry powinien mieć oraz  jakie funkcje spełniać. Dowiedziałeś się także, na jakie urządzenia z naszego sklepu zwrócić uwagę. Jednak w tym przypadku ważne jest, abyś w trakcie wyboru kierował się własnymi preferencjami oraz dostosowaniem mechanizmu do Twojego auta.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Oczyszczacz powietrza przepompowuje je przez filtry wyłapujące cząstki stałe (filtr HEPA) i zanieczyszczenia lotne (filtr węglowy), dzięki czemu zostaje ono pozbawione pyłów, pyłków, roztoczy i kurzu, patogenów oraz substancji chorobotwórczych.

Najważniejsze parametry to wydajność oczyszczania powietrza i głośność pracy urządzenia. Należy też zwrócić uwagę na to, aby samochodowy oczyszczacz powietrza był zasilany prądem stałym 12 V z gniazda zapalniczki.

Samochodowy oczyszczacz powietrza przyniesie korzyść każdemu, ale przede wszystkim powinni o nim pomyśleć alergicy, astmatycy i inne osoby z chorobami układu oddechowego, ludzie z osłabioną odpornością, a także rodzice dzieci czy osoby przewożące w aucie zwierzęta.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!