Podróżowanie z dzieckiem dla wielu jest niemałym wyzwaniem. Nieważne czy mówimy o dowożeniu do szkoły lub przedszkola, czy może o dłuższych zamiejskich wyprawach. O dziecko w aucie trzeba zadbać, zapewniając mu przede wszystkim bezpieczeństwo, ale również komfort podróżowania. Wszystko po to, aby wspólna wyprawa z pociechami przebiegała bezstresowo i bezproblemowo zarówno dla rodziców, jak i dla maluchów. Co zabrać więc ze sobą w podróż z dzieckiem, aby ta odbyła się w pozytywnej atmosferze?

Podróże z maluchami w aucie to nie tylko kwestie komfortu i bezpieczeństwa, ale również (czy może przede wszystkim) kwestie prawne. W końcu przewożenie dzieci w samochodzie obwarowane jest precyzyjnymi przepisami kodeksu drogowego, do którego przestrzegania zobowiązany jest każdy aktywny kierowca. Okazuje się jednak, że przepisy prawa nie tylko nakazują używanie fotelika, ale równie precyzyjnie określają standardy homologacyjne, które spełniać mają tego rodzaju urządzenia – odwołując się w tym przypadku do przepisów obowiązujących w całej Unii Europejskiej. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Przewożenie dzieci w samochodzie – wyposażenie obowiązkowe, czyli fotelik

Zgodnie z artykułem 39. przepisów o ruchu drogowym, każde dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku dopasowanym do jego wagi i wzrostu. Co więcej, fotelik musi spełniać normy określone przez UE lub w regulaminach EKG ONZ

Jedynym z przewidzianych przez ustawodawcę wyjątków są sytuacje, kiedy nie możesz dobrać odpowiedniego fotelika dla dziecka ze względu na jego wzrost lub wagę. Jest na to rozwiązanie! Wtedy, jeżeli dziecko ma przynajmniej 135 cm wzrostu, możesz przewozić malucha bez fotelika, ale wyłącznie na tylnym siedzeniu

Europejski regulamin ECE R44 wyszczególnia 5 grup fotelików ze względu na wagę dziecka:

  • grupa 0 – waga przewożonego dziecka mniejsza niż 10 kg;
  • grupa 0+ – dzieci o wadze mniejszej niż 13 kg; 
  • grupa I – dzieci o wadze od 9 do 25 kg;  
  • grupa II – dzieci o wadze od 15 do 25 kg;
  • grupa III – dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

Wśród innych wyjątków związanych z podróżą dziecka bez fotelika wymienia się m.in.: przejazd w taksówce, autobusie, karetce oraz w pojazdach straży miejskiej, granicznej i policji. Odstępstwem od tego przepisu jest również sytuacja, w której na tylnym siedzeniu mamy już zamontowane dwa foteliki i brakuje nam miejsca, na przyłączenie trzeciego. Ponadto uzyskane zaświadczenie o przeciwwskazaniach dziecka do podróży w foteliku, również zwalnia z podlegania karze, za nieprzestrzeganie przepisów. 

Dziecko w aucie: 4 rzeczy, które warto mieć w podróży z maluchem

W zasadzie wszystkie dostępne dzisiaj na rynku foteliki dla dzieci wyposażone są w system mocowania Isofix. Chociaż oficjalnie stał się on obowiązkowym wyposażeniem aut w 2011 roku, znajdziemy go również bez problemów na pokładzie aut nieco starszych, gdyż sam system pojawił się na rynku już w 2006 roku. 

Przewożenie dzieci w samochodzie na podstawce – 2022, czy coś się zmieniło?

Co jeżeli Twoja pociecha waży więcej niż 36 kg, ale nie ma jeszcze 150 cm wzrostu? W takim wypadku rozwiązaniem jest przewożenie dzieci w samochodzie na podstawce – 2022 rok nie przyniósł w tej kwestii żadnych zmian. Należy tylko pamiętać , że dziecko przewożone na podstawce musi mieć przynajmniej 135 cm wzrostu i siedzieć na tylnej kanapie. Obowiązkowo ma być przypięte pasami bezpieczeństwa

Jak przewozić dziecko w samochodzie – czyli jaki fotelik lub podstawkę wybrać?

W pierwszej  kolejności, wybierając odpowiedni fotelik dla naszego dziecka, powinieneś kierować się wagą i wzrostem Twojej pociechy. Odpowiednio dopasowany fotelik zapewni Twojemu maluchowi zarówno bezpieczeństwo podróżowania, jak i jego komfort. 

Chociaż na rynku dostępne są foteliki z oraz bez systemu Isofix, warto zdecydować się na taki, który ów rozwiązanie ma. Gwarantuje to znacznie większą stabilność siedziska, podczas ewentualnej kolizji, ale również podczas bardziej dynamicznej jazdy w zakrętach.

Pamiętaj również o wybraniu tego, który spełnia wszelkie normy i ma odpowiednie atesty – tylko taki fotelik jest gwarantem bezpieczeństwa w podróży.

Jesteś na etapie, poszukiwania odpowiedniego produktu, dostosowanego do potrzeb Twojego dziecka? Koniecznie sprawdź ofertę fotelików samochodowych, dostępnych w sklepie Inter Cars.

Wybierz artykuł dla siebie!

Podróż z dzieckiem w foteliku z drugiej ręki – czy to dobry pomysł?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i jednoznaczna. Nie – zakup używanego fotelika z drugiej ręki nie jest dobrym pomysłem, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie Twoich dzieci. Dlaczego tak jest?

Pierwszą kwestią jest tutaj starzejący się materiał, z którego wykonano fotelik. Jego żywotność wynosi około 10 lat, po których upływie tekstylia mogą zacząć się kruszyć lub deformować, wpływając bezpośrednio na bezpieczeństwo przewożonego w nim małego pasażera. Nie wspominając już, o zupełnie innych normach bezpieczeństwa, którym podlegał wyprodukowany, lata temu fotelik. Obecne przepisy są coraz bardziej wyśrubowane.

Nie znamy również historii fotelika, nie wiemy, czy przypadkiem nie był on zainstalowany w samochodzie, który brał udział w wypadku. Taki fotelik powinien być od razu wycofany z użytkowania. W takiej sytuacji nie możemy mieć pewności, że po raz kolejny spełni on prawidłowo swoje zadanie. Jako rodzice musimy zadbać o to, aby przewożenie dzieci w aucie było jak najbardziej dla nich bezpieczne. Nie warto decydować się na używany fotelik ze źródła, któremu nie możemy w pełni zaufać – mówi ekspert Inter Cars.

Właśnie z tego względu kupowanie i przewożenie dziecka w używanym foteliku z nieznaną historią użytkowania, nie jest dobrym pomysłem. Lepiej postawić na sprawdzony, nowy produkt, który spełni swoje zadanie w każdych warunkach!

baner mamy części do Twojego samochodu

Podróż z dzieckiem – zadbaj o jego komfort

Jeżeli jesteś rodzicem, to wiesz, że dziecko w aucie potrafi zachowywać się nieznośnie. W większości przypadków może być to spowodowane brakiem komfortu. Brak wygody to najczęściej kwestia wpijania się pasów w klatkę piersiową czy braku zindywidualizowanej krzywizny fotelika na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa. Na szczęście istnieją gadżety, które pozwalają podnieść jakość podróżowania naszych milusińskich. 

Pomocne w zapewnieniu wygody podróżowania mogą okazać się specjalne nakładki na pasy. Dzięki nim dziecko w podróży nie będzie przejmowało się przeszkadzającym, ciągle ocierającym się o ciało szorstkim pasem bezpieczeństwa. Gadżetem, z którym długa podróż będzie dla niego o wiele bardziej znośna i pozwoli wygodnie zasnąć, jest specjalna poduszka, której ergonomiczny kształt i miękka struktura zapobiegają bólowi szyi oraz głowy. 

Przewóz dzieci w samochodzie – naklejka na szybie pomocna w razie wypadku

Kolejny gadżet, chociaż jest niewielki i prawdopodobnie przez większość czasu nie będziemy nawet pamiętać o jego istnieniu, może uratować Twoim pociechom życie. Mowa tutaj o specjalnych naklejkach, które mają za zadanie informować o tym, że na pokładzie samochodu mogą znajdować się dzieci.

Dziecko w aucie: 4 rzeczy, które warto mieć w podróży z maluchem

Nie chodzi tutaj bynajmniej o to, żeby informować o tym innych kierowców, którzy mają pod wpływem presji i wizji skrzywdzenia małego dziecka, zdjąć nogę z gazu i jechać za Tobą ostrożniej. W nielicznych przypadkach, prawdopodobnie i w taki właśnie sposób zadziała naklejka. Głównym jej zadaniem jest jednak w razie wypadku drogowego poinformowanie służb ratunkowych o tym, że w samochodzie może znajdować się maluszek. Dzięki temu ratownicy mogą odpowiednio przygotować się do akcji i szybko zareagować, w pierwszej kolejności chroniąc zdrowie i życie dziecka.

Jakiś czas temu kontrowersje wzbudziły jednak naklejki, które nie tylko zawierały napis „Uwaga! Dziecko”, ale również imię dziecka, które w samochodzie mogło się znajdować. 

O ile w sytuacji zagrażającej życiu, znajomość imienia dziecka przez ratowników może pomóc ukoić jego stres, o tyle wiedza ta może również zostać wykorzystana przez niewłaściwe osoby. Mogą one zechcieć skrzywdzić lub porwać pociechę. Jeżeli więc zdecydujesz się na naklejkę w takiej formie, dobrze, aby porozmawiać z dzieckiem, o tym jak powinno reagować, gdy zostanie zaczepione przez nieznajomego.

Jak przewozić dziecko w samochodzie, aby nie dopadła go nuda

Dziecko w aucie nie powinno się nudzić. Inaczej może to prowadzić do wielu problematycznych kwestii. W podróży, zwłaszcza tej długiej i wymagającej dziecko w pewnym momencie zawsze zacznie poszukiwać jakiejkolwiek rozrywki. Warto dobrze o to zadbać, by nie była to rozrywka, która będzie rozpraszać kierującego samochodem rodzica. 

Obowiązkowe są więc nie tylko przekąski, czy woda, ale również wszelkiego rodzaju zabawki i inne „czasoumilacze”. Aby więc przewożenie dzieci w aucie stało się przyjemnością, zamiast nieustającą walką z nudą, warto wyposażyć się w specjalny pokrowiec na fotel z organizerem.

Dziecko w aucie: 4 rzeczy, które warto mieć w podróży z maluchem

Zawieszenie takiego pokrowca na przednim fotelu poprzedzającym miejsce, na którym siedzi dziecko, zabezpieczy go dodatkowo przed kopnięciami oraz zabrudzeniem jedzeniem lub napojami. Ponadto organizer pozwoli Ci na przechowywanie w jednym miejscu wszystkich zabawek i akcesoriów niezbędnych podczas przewożenia milusińskiego. Powinieneś znaleźć w nim uchwyt na butelkę i kilka poręcznych kieszeni, które pomieszczą zabawki czy książeczki do kolorowania.

Przewożenie dziecka w aucie – ekspert Inter Cars radzi

Pamiętajmy, o tym, że przewożenie dziecka w samochodzie to głównie kwestia bezpieczeństwa, ale nie tylko. To także komfort przewożonej pociechy. Marudzące, płaczące i krzyczące dziecko negatywnie wpływa na uwagę kierowcy, którego rozdrażnienie może prowadzić do popełnienia fatalnych w skutkach błędów. Zadbajmy więc o to, aby nasze dzieci nie nudziły się w samochodzie – pomocne okazać mogą się np. ulubione piosenki naszej pociechy lub proste gry, w które podczas jazdy możemy zagrać z naszą pociechą. – mówi ekspert Inter Cars. 

Jak widzisz, podczas przewożenia dziecka w aucie wszystko rozbija się o kwestie związane z jego komfortem. Musisz zadbać o nie na wszystkie możliwe sposoby. Podróżując z dzieckiem, pamiętaj więc o zapewnieniu rozrywki oraz o częstych postojach. Te pozwolą zarówno Tobie, jak i dziecku rozprostować nogi i złapać trochę świeżego powietrza.

FAQ

Czy można przewozić dziecko w aucie na przednim siedzeniu?

Tak. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przewozić dziecko na przednim siedzeniu. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Według przepisów dziecko musi znajdować się w foteliku montowanym tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Jeżeli zdecydujesz się na pierwszą z opcji, konieczna będzie dezaktywacja poduszki powietrznej pasażera, w czasie przewożenia pociechy na przednim fotelu.

Czy możliwy jest przewóz dzieci w samochodzie bez fotelika?

Nie. Przepisy prawa jasno określają warunki, które musi spełnić dziecko, aby nie musiało być przewożone w foteliku. Dlatego też maluch, którego wzrost nie przekracza 150 cm, musi podróżować w foteliku lub na specjalnej podkładce. Jednym z wyjątków stanowi  przewożenie dziecka w taksówce, radiowozie, czy karetce, jak również posiadanie, odpowiedniego zaświadczenia. 

Dlaczego dziecko płacze w samochodzie?

Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Możliwe, że przewozisz dziecko w nieodpowiednio dobranym do jego wzrostu i wagi foteliku. Podróżowanie w taki sposób staje się prawdziwą drogą przez mękę, którą maluch wyraża to właśnie poprzez płacz. Innym powodem negatywnych emocji może być nuda. Warto więc przewozić w samochodzie lub zabierać ze sobą w podróż kilka ulubionych zabawek.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!