Wybór toalety do kampera może być naprawdę trudną decyzją. W tym artykule podzielimy się z Tobą najlepszymi opcjami toalet turystycznych na każdą kieszeń. Poznasz ich zalety oraz wady, a także wszystkie inne kwestie, które powinieneś wziąć pod uwagę. Jedną z najważniejszych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć w związku z układem swojego vana, jest wybór najlepszej toalety w kamperze. Jaka toaleta turystyczna będzie dla Ciebie najlepsza? Zapraszamy do lektury.

W świecie miłośników caravaningu toczy się odwieczna debata na temat tego, czy warto mieć przenośną toaletę w kamperze. Toalety turystyczne nie działają jak zwykłe domowe, w których po zakończeniu czynności fizjologicznych wystarczy wcisnąć spłuczkę i zapomnieć. Ich opróżnianie i czyszczenie wymagają o wiele więcej pracy i wysiłku. Oczywiście zawsze możesz zaplanować swój postój w miejscu, w którym będziesz miał możliwość skorzystania z toalety stacjonarnej. Mimo tego zakup toalety przenośnej do kampera jest bardzo dobrym pomysłem. Rynek oferuje duży wybór tego produktu dla różnych układów samochodów oraz na każdą kieszeń. Chociaż niektórzy mogą uważać przenośną toaletę za luksus, to naprawdę sprawia ona, że ​​życie w kamperze jest łatwiejsze i wygodniejsze.

Z poniższego artykułu dowiesz się m.in:

baner Inter Cars

Toaleta turystyczna – co należy wziąć pod uwagę przy jej wyborze?

Przeglądając dostępne na rynku toalety turystyczne, z pewnością zauważyłeś, że jest ich naprawdę sporo. Którą wybrać? Przede wszystkim, przed dokonaniem wyboru musisz przeanalizować kilka aspektów, które ułatwią Ci decyzję.

Cena

Przedział cenowy przenośnych toalet jest bardzo zróżnicowany. Toalety kompostowe są najdroższą opcją. Potrafią kosztować od 2 000 do nawet 8 000 zł. Kasetowe są zdecydowanie tańsze, a ich cena waha się od 500 do około 2 000 zł. Najtańszą alternatywą jest toaleta kubełkowa, którą możesz nabyć już za 200 zł. 

Rozmiar 

Przenośna toaleta musi być odpowiedniego rozmiaru, aby zmieścić się w kamperze i mieć właściwą pojemność. Ważne jest, aby zajmowała jak najmniej przestrzeni. Pojemność zbiornika na odpady powinna być przystosowana do Twoich potrzeb, abyś mógł go regularnie opróżniać i utrzymać świeżość.

Czyszczenie

Utrzymanie czystości toalety w kamperze jest bardzo ważne. Dobrym rozwiązaniem, które pozwala na utrzymanie higieny, jest toaleta kasetowa. Jest skuteczna w ograniczaniu zapachu i zachowaniu czystości, a niektórzy do jej czyszczenia używają żwirku dla kotów lub mchu torfowego. Te substancje są skuteczne w absorpcji wilgoci i neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Jednakże mogą one również powodować problemy.

Żwirek dla kotów może stworzyć ciężką, błotnistą masę, która jest trudna do usunięcia ze zbiornika. Dodatkowo zdecydowana większość kocich żwirków może zaszkodzić systemom oczyszczania ścieków, ponieważ nie rozpuszczają się w wodzie i mogą zapchać rury. Podobnie mech torfowy jest naturalnym produktem, który jest znany z bardzo dobrej absorpcji zapachów. Jednakże tak jak żwirek dla kotów, może on utworzyć gęstą masę, która jest trudna do usunięcia ze zbiornika. Ponadto torf jest surowcem nieodnawialnym i jego eksploatacja prowadzi do degradacji siedlisk naturalnych.

Łatwość instalacji

Niezależnie od tego, czy wybierasz toaletę przenośną, kasetową, czy chemiczną, istotne jest, aby jej montaż i demontaż nie sprawiał trudności i nie wymagał zbyt wiele czasu ani specjalistycznego sprzętu. Przede wszystkim, toaleta powinna być łatwa do zamocowania w miejscu, które wybierzesz do jej przechowywania. Powinna być stabilna i bezpieczna w użyciu. Jeśli wybierasz model do stałej instalacji, upewnij się, że rozmiar i kształt toalety pasuje do dostępnego miejsca w Twoim kamperze. Toalety turystyczne często mają wbudowane zbiorniki na ścieki, które muszą być regularnie opróżniane. Wybierając toaletę, zwróć uwagę na to, jak można usunąć i ponownie zainstalować ten zbiornik.

Sprawdź również: Kampervan od podstaw, czyli jak zrobić kampera samodzielnie!

Zalety toalety turystycznej

Być może zastanawiasz się, czy przenośna toaleta turystyczna jest Ci w ogóle potrzebna. Co prawda stała toaleta w kamperze nie jest koniecznością, ale warto mieć na jego pokładzie coś, co możesz wykorzystać w nagłych przypadkach lub w nocy. To naprawdę pomocne.

Jedną z głównych zalet toalety turystycznej jest wygoda. Jeśli zainstalujesz urządzenie w swoim kamperze nie będziesz musiał szukać łazienki, ani wychodzić na zewnątrz w środku nocy. Nie mniej istotna jest prywatność, którą zapewnia. Wybierając się na wypad większą grupą ludzi, przenośna toaleta turystyczna pozwoli Ci załatwiać swoje sprawy bez konieczności poszukiwania odpowiedniego miejsca i informowania o tym swoich współtowarzyszy.

Kolejną zaletą jest jej czystość. Jeżeli zainstalujesz w swoim kamperze toaletę i będziesz o nią dbał, unikniesz wątpliwej przyjemności korzystania z często niezbyt estetycznych publicznych łazienek.

​​Wraz z rosnącą liczbą amatorów życia w kamperach na terenach publicznych, toaleta na pokładzie samochodu jest wyborem przyjaznym dla środowiska, który pomoże utrzymać pola kempingowe w czystości.

Kamper

Wady toalety turystycznej

Toaleta turystyczna to nie tylko same zalety. Niestety ma ona także wady. Jedną z największych jest jej opróżnianie. Niektóre toalety są łatwiejsze w obsłudze niż inne. Mimo wszystko nawet jeżeli będziesz dbał o odpowiednią pielęgnację toalety w kamperze, może ona brzydko pachnieć. Technicznie nie powinna wydzielać zapachu, ale nie zawsze jest to możliwe. 

Chociaż nowoczesne wc turystyczne potrafią być bardzo małe, to i tak zabierają cenną przestrzeń w kamperze. Często chęć instalacji toalety wymaga przeprowadzenia przebudowy samochodu. Przeznaczenie dla niej miejsca oznacza, że ​​musisz zrezygnować z czegoś innego.

Rodzaje toalet turystycznych

Znasz już wady i zalety, jakie ma toaleta turystyczna. Czas przyjrzeć się jakie najpopularniejsze rodzaje toalet masz do wyboru. 

Toalety workowe 

Powinieneś rozważyć zakup właśnie takiej toalety, gdy należysz do osób, które chcą czegoś małego, kompaktowego, niedrogiego, przenośnego i nie mają nic przeciwko korzystaniu z publicznej łazienki, gdy jest ona dostępna. Toalety workowe nie są zaawansowane technologicznie. Składają się z podstawy, deski klozetowej do siedzenia i worka na odpady stałe. 

Toalety kasetowe 

Jeżeli zależy Ci na dostępie do normalnej toalety w swoim kamperze, ale nie chcesz instalować czegokolwiek na stałe, jest to rozwiązanie dla Ciebie. Przenośne toalety kasetowe swoim działaniem najbardziej przypominają zwykłą toaletę. Jak działają? Odchody trafiają do toalety lub miski kasetowej, a następnie są spłukiwane do zbiornika. Ten typ jest również bardzo przystępny cenowo w porównaniu do toalety kompostowej.

Toalety kompostowe

To najdroższy i najbardziej zaawansowany typ. Ma to związek z jego zaletami. Jeżeli zdecydujesz się na jej zakup, będziesz mógł załatwiać w niej wszystkie potrzeby, ponieważ mają oddzielne zbiorniki na płyny i substancje stałe. W przypadku większości toalet kompostowych mocujesz je do podłogi za pomocą pary wsporników, podłączasz do źródła zasilania 12 V, a następnie prowadzisz wąż wentylacyjny na zewnątrz kampera.

Sprawdź również: Jazda z przyczepą kempingową. Co trzeba wiedzieć?

Toalety turystyczne do kampera – propozycje warte uwagi

Przejdźmy teraz do zaprezentowania kilku naszym zdaniem najlepszych propozycji turystycznych toalet do Twojego kampera.

Toalety workowe – Cleanwaste GO Anywhere

Model waży nieco ponad 3 kg, a jego wymiary po spakowaniu to 48 x 38 x 10 cm. Jest prosty w użyciu – jego rozłożenie zajmuje około minuty. Dodatkowo firma Cleanwaste tworzy do niego specjalne worki, które zawierają proszek zestalający wszelkie płyny. Woreczki są również dostarczane z papierem toaletowym i chusteczką nasączoną alkoholem, której można użyć do wytarcia deski sedesowej lub rąk. Jeśli jesteś zainteresowany jej zakupem, będziesz musiał wydać nieco ponad 300 zł.

Drugie workowe wc turystyczne, jakie chcemy zaproponować to Luggable Loo. Ten model, to ważąca niecałe 2 kg toaleta o wymiarach 39 x 35 x 33 cm. Jej pojemność to około 19 litrów i jest wyposażona w zatrzaskową pokrywę deski sedesowej. Tak jak w przypadku poprzedniej toalety, tak i do tej producent tworzy kompatybilną torbę wielokrotnego użytku Double Doodie, która zawiera proszek absorpcyjny neutralizujący zapachy. Zajmuje więcej miejsca niż poprzedni model, ale jej sporym atutem jest cena. Kosztuje niewiele ponad 100 zł.

toaleta turystyczna

Toalety kasetowe – Thetford Porta Potti Curve i Dometic

Jako pierwszą przedstawiamy przenośną toaletę Thetford Porta Potti Curve. Jej pojemność to 19 litrów, waga 4,5 kg, a wymiary 45 x 45 x 40 cm. Przypomina zwykłą toaletę, ale jej minusem jest dość pokaźny rozmiar, który sprawia, że raczej nie zmieścisz jej w małej szafce. Model ten kosztuje około 1000 zł.

Kasetowa toaleta turystyczna Dometic waży 6,3 kg. Ma pojemność 18 litrów, a jej wymiary to 34 x 39 x 41 cm. Kosztuje 900 zł i spłukuje się ją za pomocą przycisku dotykowego, więc nie wymaga pompowania, ani kupowania baterii. Jeżeli podróżujesz swoim kamperem w dwie osoby, lepiej zdecyduj się na bardziej pojemny model, gdyż wtedy będziesz musiał opróżniać ją co 4-5 dni, a to całkiem niezły wynik.

Toalety kompostujące – Nature’s Head i CompoCloset Cuddy

Pierwszą propozycją jest toaleta kompostująca Nature’s Head. Jej pojemność to nieco ponad 8 litrów, waga niespełna 13 kg, a wymiary 55 x 48 cm. Model ten usuwa nieprzyjemne zapachy, oddzielając mocz i kał. Podróżując w dwie osoby, będziesz ją opróżniał co 1-2 dni. Istnieją dwie wersje tej toalety różniące się rączką. Pałąk dodaje 5 cm do jej szerokości, a korba 13 cm. Korba jest łatwiejsza w użyciu, ale to kwestia bardzo osobista. Jej minusem może być cena. Toaleta ta kosztuje nieco ponad 4000 zł.

CompoCloset Cuddy to bardzo nowoczesna toaleta ważąca 13 kg o wymiarach 41 x 38 x 42 cm. Jest w stanie pomieścić prawie 7 litrów cieczy, a stała pojemność to prawie 15 litrów. Jej zaletą jest niewielki rozmiar zbliżony do wielkości toalet kasetowych. Nie wymaga także stałej instalacji ani wentylacji na zewnątrz. Ma elektryczny filtr węglowy redukujący nieprzyjemne zapachy, który można podłączyć na stałe do akumulatora lub do gniazdka sieciowego.

Sprawdź także: Turystyczna lodówka samochodowa – jak wybrać odpowiedni model?

Chemia do toalety turystycznej

Podróżowanie kamperem jest formą miłego spędzania czasu i pewnego rodzaju ucieczki od codzienności, ale chcąc cieszyć się wspaniałymi chwilami spędzonymi na łonie natury, nie uciekniesz od konieczności dbania o czystość toalety w swoim samochodzie. Na szczęście rynek pełen jest produktów, dzięki którym bez problemu utrzymasz ten ważny element kampera w czystości. Chemia do toalety turystycznej to między innymi płyny do czyszczenia toalet wraz ze środkiem wzmacniającym zbiornik, które aplikowane raz w tygodniu skutecznie utrzymują bakterie w muszli klozetowej. Możesz kupić także skoncentrowane preparaty toaletowe w kroplach ulegające biodegradacji. Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz tego, jaki efekt chcesz uzyskać. 

Wypad kamperem z Inter Cars

Zdecydowałeś się już na zakup odpowiedniej toalety turystycznej? Teraz pozostało Ci skompletować kilka innych niezbędnych akcesoriów, które przydadzą Ci się podczas wypadu na łono natury. Zajrzyj do sklepu Inter Cars! 

Może warto zastanowić się nad namiotem dachowym? Dzięki niemu będziesz mógł nocować w dowolnie wybranym przez Ciebie miejscu, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze na wynajmie. Wybierając się na wypad kamperem, nie możesz zapomnieć o akumulatorach i agregatach, które zapewnią Ci niezbędną energię.

Wybierz nasze produkty, a przekonasz się, że wycieczki mogą być jeszcze bardziej ekscytujące! Zadbaj o swój komfort podróży!

baner inter cars

Toalety turystyczne – teraz wiesz już wszystko! 

Toalety turystyczne coraz częściej są nieodzownym elementem wyposażenia dla każdego kampera, który ceni sobie swobodę i niezależność podczas długich podróży. W zaledwie kilku prostych krokach można je złożyć i zabrać ze sobą w drogę, dzięki czemu nie musisz martwić się o szukanie toalety. W dodatku toaleta turystyczna jest wyjątkowo higieniczna i łatwa w utrzymaniu, co jest szczególnie ważne w warunkach polowych. Jeśli chcesz cieszyć się pełną swobodą i niezależnością podczas podróży, będzie to dla Ciebie idealne rozwiązanie. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Przede wszystkim przy zakupie toalety turystycznej powinieneś kierować się jej ceną, rozmiarem, łatwością utrzymania jej w czystości oraz tym, żebyś mógł łatwo ją zainstalować. 

Do najważniejszych zalet toalety turystycznej zalicza się wygoda jej użytkowania i prywatność, którą zapewnia. Jej zainstalowanie sprawi, że nie będziesz musiał używać toalet publicznych. Jeśli chodzi o wady toalet turystycznych to konieczność ich opróżniania oraz fakt, że pomimo zapewnień producentów możesz czasem odczuwać z nich brzydki zapach. 

Wyróżniamy trzy główne rodzaje toalet turystycznych: toalety workowe, kasetowe, kompostowe. Toalety workowe są małe, kompaktowe i niedrogie. Toalety kasetowe swoim działaniem najbardziej przypominają zwykłą toaletę. Toalety kompostowe to najdroższy i najbardziej zaawansowany typ. Pozwolą Ci załatwić wszystkie potrzeby, gdyż oddzielają zbiorniki na płyny i ciała stałe.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!