Metabolizm alkoholu to skomplikowana kwestia. Procesy, jakie zachodzą w organizmie, angażują wiele organów, między innymi nerki, wątrobę czy układ trawienny. Człowiek nie jest maszyną i usunięcie z ciała tego typu substancji jest mozolne i wymaga czasu. Dlatego po zakrapianej imprezie następnego dnia masz „kaca”. Nie oznacza to jednak, że jesteś już trzeźwy. Cały proces metabolizmu alkoholu mógł zajść tylko częściowo, a organizm dalej walczy z pewną jego ilością we krwi. Wyjechanie w tym stanie na drogę wiąże się nie tylko z ryzykiem utraty prawa jazdy, ale przede wszystkim poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa innych i samego siebie. Czy wirtualny alkomat online pozwoli Ci tego uniknąć?

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

Prawo jazdy kat. C – wymagania, ceny, kurs i egzamin

Wirtualny alkomat – jak to działa?

Czym jest wirtualny alkomat? Ile mogę wypić? To pytania, które często stawiane są przez kierowców udających się na imprezę zakrapianą alkoholem. W internecie znajdziesz wiele podobnych do siebie kalkulatorów trzeźwienia. Praktycznie wszystkie zbudowane są według tego samego schematu. Jak działają te narzędzia?

W pierwszej kolejności podajesz swój wiek, wzrost, wagę i płeć. Bardziej rozbudowany wirtualny alkomat ma często także opcję zaznaczenia tego, czy piłeś na pusty, czy pełny żołądek. Następnie określasz czas, jaki upłynął od zakończenia picia i ilość oraz rodzaj alkoholu, jaki spożyłeś. 

Na tej podstawie algorytm oblicza teoretyczne poziomy alkoholu we krwi i pozwala oszacować moment osiągnięcia trzeźwości. 

Przykładowo, jeżeli przeciętny mężczyzna w wieku 34 lat, o wzroście 180 cm i wadze 85 kg, wypije pół litra wódki, kończąc picie około północy, to jego trzeźwienie będzie trwać co najmniej 17 godzin. Oznacza to, że nie powinien wsiadać do samochodu przed godziną 17. Jeżeli wypił cztery piwa, to alkomat – w zależności od używanego algorytmu kalkulatora – nie wykaże obecności alkoholu w wydychanym powietrzu po ok. 8-9 godzinach. 

Wirtualny alkomat a rzeczywistość – czy można ufać wskazaniom kalkulatora?

Chociaż powyższy opis wygląda na bardzo sensowny, to należy także zauważyć, że system jest dość uproszczony. Wymiary ciała, wiek czy płeć z pewnością mają wpływ na szybkość trawienia i wydalania alkoholu z organizmu, ale nie są to jedyne czynniki, które są istotne dla tych procesów.

Każdy człowiek jest inny. Każdy organizm ma setki cech osobniczych, które łącznie mogą mieć wpływ na to, jak długo alkohol pozostanie w organizmie. Enzymy żołądkowe, mikroflora jelitowa, przyjmowane leki, drobne infekcje, osłabienie po przebytej chorobie czy nawet reakcje alergiczne, mają wpływ na to, w jaki sposób Twój organizm poradzi sobie z alkoholem. Wiele z tych czynników nie mógłbyś wziąć pod uwagę nawet w najbardziej skomplikowanych algorytmach kalkulacyjnych, bo zwyczajnie ich nie znasz lub nie wiesz, jak wpływają na Twój organizm. 

Dlatego korzystając ze stron internetowych, typu „wirtualny alkomat”, należy zachować ostrożność i przyjąć, że ich wskazania są czasem minimalnym. Niektórzy mogą wytrzeźwieć szybciej, niż wskaże kalkulator, ale nie da się tego stwierdzić bez realnego pomiaru. Dlatego w porównaniu „wirtualny alkomat a rzeczywistość” wynik jest dość trudny do określenia. 

Wskazania wirtualnego alkomatu należy uznać za sugestię, ale nigdy nie należy ufać mu całkowicie. 

Realny czy wirtualny alkomat? Co wybrać?

Nazwa „Wirtualny alkomat online” to jedynie pewnego rodzaju skrót myślowy. Dużo lepszym i precyzyjniejszym określeniem byłby kalkulator czasu trzeźwienia. Nie jest on w stanie zastąpić realnego urządzenia, które dokona pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. 

Korzystanie z narzędzi typu „wirtualny alkomat – ile mogę wypić” powinno decydować o tym, czy wsiądziesz za kierownicę tylko w sytuacjach awaryjnych, gdy nie masz dostępu do żadnego innego sposobu określenia stanu swojej trzeźwości. Nawet w takim przypadku przed wyruszeniem w drogę zjedz kaloryczny posiłek, wypij sporo płynów (dobrze sprawdzą się napoje izotoniczne, w tym piwo bezalkoholowe. Należy jednak pamiętać, aby wybierać napoje 0 proc., ponieważ według prawa piwo bezalkoholowe może mieć do 0,5 proc. alkoholu) i weź chłodny prysznic. Pomoże to organizmowi poradzić sobie z ewentualnymi pozostałościami alkoholu. Ponadto wszystko to zajmie nieco dodatkowego czasu, dzięki czemu szansa na pełną trzeźwość będzie większa. 

Jednak pewność daje jedynie pomiar za pomocą wysokiej jakości, właściwie skalibrowanego alkomatu

Jeśli nie wirtualny alkomat, to co? 5 polecanych modeli alkomatów na każdą kieszeń

Aby zawsze być pewnym swojej trzeźwości, warto mieć przy sobie własny alkomat. Profesjonalne urządzenia są drogie, ale skuteczny miernik alkoholu można kupić także stosunkowo tanio. Jaki alkomat wybrać, aby nie musieć opierać się na stronach typu „wirtualny kalkulator – policz swoje promile”? Oto nasze propozycje.

Jednorazowy alkomat Promiler

W sytuacjach awaryjnych dobrym wyborem jest jednorazowy alkomat chemiczny. Możesz włożyć go do schowka samochodu i użyć, gdy będziesz musiał wracać samochodem następnego dnia po imprezie.

Alkomat Promiler AL PAJ 1/10 nie wskazuje precyzyjnie poziomu alkoholu, ale z dużą pewnością wskazuje czy jesteś już trzeźwy. Substancja czynna wewnątrz szklanej rurki zmienia kolor pod wpływem kontaktu z cząsteczkami alkoholu. Po pomiarze możesz porównać jej barwę z podanym wzornikiem i określić, czy stężenie alkoholu przekracza 0,2 lub 0,5 promila. Jeżeli kolor się nie zmieni, jesteś trzeźwy i możesz jechać.

Jednorazowy alkomat to koszt kilkudziesięciu złotych, a może Cię uratować przed mandatem czy poważną stłuczką.

Alkomat Alcoforce AL GTX Smart

Jeśli Twój zawód lub tryb życia powodują, że potrzebujesz alkomatu częściej, warto jest kupić urządzenie wielorazowe. Aby sprawdzić, czy możesz poruszać się autem, wystarczy alkomat o zakresie do 0,5 promila, takim jest właśnie Alcoforce AL GTX Smart.

To niewielki alkomat, o wymiarach zbliżonych do połowy typowego smartfona. Zasilany jest bateryjnie (2xAA) i wyposażony w półprzewodnikowy czujnik poziomu alkoholu. Czytelny wyświetlacz i intuicyjna obsługa pozwalają na szybkie sprawdzenie swojej trzeźwości. 

Możliwość kalibracji pozwala zachować precyzję pomiarów przez wiele lat. 

Alkomat Promiler AL-2500X

Ten alkomat jest jednym z najtańszych urządzeń z możliwością kalibracji na rynku. Jest lekki i bardzo mały, zasilany dwoma bateriami AAA. Pozwala na pomiar w zakresie do 4 promili z dokładnością około 0,2-03 promila. Przy stężeniu na poziomie 0,5 promila dokładność jest większa i wynosi 0,1. Są to wartości w pełni wystarczające do określenia, czy jest się już trzeźwym i można prowadzić auto. 

Aby pomiary były właściwe, należy dbać o kalibrację i poziom zużycia baterii. Pierwsza kalibracja będzie przeprowadzona gratis przed wysłaniem produktu do Ciebie. 

Alkomat Promiler AL PRO X-5

Propozycją dla osób, którym zależy na większej stabilności i pewności wyniku pomiaru, może być model AL PRO X-5 marki Promiler. To wysokiej jakości alkomat elektrochemiczny do użytku osobistego. Wyświetlacz pozwala nie tylko na odczytanie wyniku pomiaru, ale podaje także informację o liczbie wykonanych pomiarów i potrzebie wykonania ewentualnej kalibracji. Ma także wbudowaną pamięć do 10 pomiarów wstecz.

Cena tego urządzenia jest nieco wyższa, jednak jakość pomiarów także jest wyraźnie lepsza od tańszych urządzeń. Dodatkowo sklep gwarantuje bezpłatną kalibrację alkomatu przez pierwsze 12 miesięcy od jego zakupu. Kalibrację warto wykonywać raz na pół roku lub co 500 pomiarów. 

Alkomat Alcoforce AL AF300

Tańszą alternatywą dla alkomatu opisanego powyżej jest Alcoforce AL AF300. To także urządzenie z czujnikiem elektrochemicznym. Jego dokładność pomiaru jest minimalnie mniejsza od Promilera, jednak dalej waha się od 0,06 do 0,12 promila, co w przypadku użytku osobistego jest zupełnie wystarczające. 

Zasilany jest z użyciem tylko jednej baterii AAA. Od droższego urządzenia odróżnia go przede wszystkim brak pamięci i kontrolowania stanu kalibracji. Dlatego należy zwrócić większą uwagę na regularne wykonywanie kalibracji urządzenia. Przez pierwszy rok od zakupu masz zagwarantowaną darmową kalibrację. 

Czy warto korzystać z wirtualnego alkomatu? Opinia eksperta

Czy wirtualny alkomat może być w ogóle przydatny dla kierowcy? O opinię na ten temat został zapytany ekspert Inter Cars.

To nieco podchwytliwe pytanie, ponieważ trudno stwierdzić to jednoznacznie. Wyniki podawane przez tego rodzaju kalkulatory internetowe wydają się wiarygodne, ale są też bardzo daleko idącym uśrednieniem, które nie bierze pod uwagę bardzo wielu zmiennych zależnych od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Jeśli chcesz bazować na obliczeniach z wirtualnego alkomatu i tylko na tej podstawie stwierdzić czy wsiąść za kierownicę, to podejmujesz bardzo wysokie ryzyko. Sprowadzasz bardzo duże niebezpieczeństwo na wszystkich uczestników ruchu, za co grożą Ci poważne konsekwencje.

Widzę jednak pewne praktyczne zastosowanie takiego algorytmu. Jeżeli masz alkomat do realnego pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu, możesz skorzystać z wirtualnego kalkulatora, aby nie wykonywać zbędnych pomiarów zbyt wcześnie. Nawet najsilniejszy organizm nie poradzi sobie z alkoholem szybciej niż 1-2 godziny przed czasem wskazanym przez kalkulator, a częściej dojdzie do sytuacji, gdy o wyznaczonej porze, dalej nie udało mu się poradzić z odtruciem

Gdy masz alkomat jednorazowy albo taki o niewielkim zakresie pomiarowym, nie ma sensu korzystać z nich, zanim poziom alkoholu nie będzie bliski 0. Jeżeli wirtualny alkomat wskaże, że powinieneś być trzeźwy o godzinie 15:00, to warto wykonać pomiary o tej porze. Korzystanie z alkomatu w południe nie za bardzo Ci pomoże, szczególnie w przypadku jednorazówek, które po prostu w ten sposób zmarnujesz – mówi ekspert Inter Cars.

Dlatego, jeżeli chcesz być pewny, że poradziłeś sobie już z wypitym alkoholem, musisz mieć realny alkomat. Aby go kupić, sprawdź ofertę sklepu Inter Cars. Znajdziesz tam wszystkie polecane powyżej urządzenia, a także alkomaty profesjonalne, w tym zaprojektowane dla policji. Zajrzyj już teraz i kup nie tylko alkomat, ale także wiele innych akcesoriów samochodowych. 

Prawo jazdy kat. C – wymagania, ceny, kurs i egzamin

Wirtualny alkomat – podsumowanie

Korzystanie z wirtualnego alkomatu jest raczej ciekawostką i drobną pomocą, a nie realnym sposobem na sprawdzenie swojej trzeźwości. Jak wskazał ekspert, pozwala on na zachowanie jednorazowych alkomatów czy ograniczenie liczby pomiarów, ale nie pozwala jednoznacznie stwierdzić poziomu alkoholu we krwi. Ten zależy od zbyt wielu czynników, często wewnętrznego stanu organizmu, którego nie możesz znać.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

To popularny internetowy kalkulator do obliczenia orientacyjnego czasu pełnego wytrzeźwienia. Dostępny jest w różnych formach na kilkudziesięciu różnych stronach internetowych.

Podane przez tego rodzaju strony wyniki są daleko idącym przybliżeniem. Nie są one w żaden sposób pewne, nie możesz jedynie na ich podstawie stwierdzić, że już wytrzeźwiałeś.

Do obliczeń potrzebna jest waga, wzrost, wiek, płeć i ilość oraz czas spożytego alkoholu. Z tych danych obliczany jest orientacyjny czas trzeźwienia.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!