Wymiana koła w samochodzie to umiejętność, którą powinien opanować każdy kierowca. Doświadczenie przebicia opony nigdy nie jest przyjemne, a w przypadku mniej doświadczonych użytkowników samochodów będzie wiązało się z niepotrzebnym stresem.   Jeżeli doszło do tego w niewielkiej odległości od domu, to możesz wezwać na pomoc kogoś z rodziny lub przyjaciela. Sytuacja robi się bardziej skomplikowana w trakcie dalszej podróży. Możesz oczywiście wezwać pomoc drogową, ale czy nie lepiej samodzielnie zadbać o siebie? Jeśli nie wiesz, jak zmienić koło w samochodzie, to może pora się tego nauczyć? Zakasaj rękawy i do roboty!

Wymiana koła zapasowego to jedna z czynności, którą jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Kiedy jedna z twoich opon ulegnie uszkodzeniu , w pierwszej kolejności znajdź jakieś bezpieczne miejsce w celu przeprowadzenia wymiany. Pamiętaj, że jazda na dłuższym dystansie może zniszczyć oponę i uszkodzić koło. W związku z tym im szybciej się zatrzymasz , tym lepiej. Z drugiej strony nie warto ryzykować wymiany na miękkim, nierównym terenie. W takiej sytuacji lepiej poświęcić oponę i koło niż ryzykować swoje bezpieczeństwo.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Wymiana koła w samochodzie — dlaczego warto się tego nauczyć? 

Jak zmienić koło? To pytanie często pada z ust młodych kierowców. Niestety również wiele osób z doświadczeniem  „za kółkiem” panikuje, gdy dojdzie do uszkodzenia  opony.  A wystarczy od 15 do 30 minut pracy, by ruszyć dalej w trasę. Nauka tej umiejętności jest naprawdę przydatna. Dzięki temu nie jesteś zdany na innych i możesz samodzielnie poradzić sobie z problemem. Wyobraź sobie, że stoisz sam, w nocy, na  wąskiej uliczce w niewielkiej miejscowości i czekasz na pomoc drogową. A koło zapasowe leży na dnie bagażnika.

Wymiana koła w samochodzie — jakich narzędzi potrzebujesz?

Wymiana koła nie jest zadaniem trudnym. Niemniej jednak musisz mieć przy sobie kilka podstawowych narzędzi, dzięki którym praca przebiegnie szybko i bezpiecznie. Podstawowym elementem zestawu jest klucz do kół. Zazwyczaj są one dodawane do auta, jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Bywa, że przy pomocy takiego klucza trudno odkręcić śruby mocujące koło, zwłaszcza jeśli przez długi czas nie były one odkręcane. Niektórzy kierowcy wyposażają się w klucz teleskopowy. Popularnym rozwiązaniem jest również klucz krzyżakowy, który przeważnie ma cztery końcówki przystosowane do różnych rozmiarów śrub.

W trakcie wymiany koła przydatne narzędzie stanowi podnośnik samochodowy. Ten element zestawu może przybierać różne formy. Szczególnie popularne są podnośniki słupkowe oraz hydrauliczne. Zapewniają one stabilność oraz ułatwiają dostęp do wymienianego koła. Dzięki temu jesteś w stanie sprawniej wykonać pracę i nie musisz obawiać się o swoje bezpieczeństwo (wykorzystanie podnośnika sprawia, że auto stoi stabilnie podczas Twojej pracy).

Wymiana koła zapasowego

Powinieneś wiedzieć, czy Twój samochód ma koło zapasowe. Wiele nowych samochodów nie jest wyposażonych w ten element z różnych powodów. Stosuje się w nich na przykład: mniejsze i tańsze koło dojazdowe czy zestaw naprawczy. Jednym z plusów wspomnianych dwóch rozwiązań jest oszczędność miejsca względem „zapasu”.  Zapasową oponę trzeba również regularnie sprawdzać. Zapasówka bez powietrza na nic Ci się nie przyda, więc skontroluj ciśnienie przed dłuższą trasą. Odpowiednie ciśnienie to absolutna podstawa. Jeśli go zabraknie, wówczas nie ma możliwości wymiany koła w aucie. Oprócz koła zapasowego, klucza oraz podnośnika, warto również zadbać o kilka przedmiotów. Jednym z nich jest latarka lub reflektor. 

Co, jeśli do przebicia dojdzie w nocy? Źródło światła z pewnością się przyda. Warto również wyposażyć się w miernik ciśnienia. Prawidłowa wartość ciśnienia w samochodzie gwarantuje cichą i bezpieczną jazdę, ponieważ opona ma dobrą przyczepność do podłoża. Dobrze mieć również przy sobie jakąś szmatkę lub stary ręcznik, by po zakończonej pracy wytrzeć ręce.

Jak zmienić koło w aucie? Instrukcja krok po kroku

Wiesz już jakie narzędzia przydadzą Ci się w trakcie zmiany koła. Jak wykonać tę czynność samemu? Samodzielna zmiana koła to praktyczna umiejętność. Dzięki temu możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu w porównaniu do oczekiwania na pomoc drogową. Poniżej znajdziesz nasz kompleksowy poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak zmienić koło w aucie.

Wybierz odpowiednie miejsce

Nie zawsze łatwo jest znaleźć dobre miejsce do bezpiecznej wymiany opony. Najlepszym rozwiązaniem jest postój na twardej, również nawierzchni np. pasy awaryjne, jednak bardzo często nie ma takiej możliwości. Najpierw znajdź dobre miejsce na wymianę opony, ale pamiętaj — nie jedź zbyt długo ze zbyt niskim ciśnieniem powietrze w kole , bo może ona ulec uszkodzeniu.  Gdy już się zatrzymasz, zgaś silnik. Zaciągnij hamulec postojowy i wbij pierwszy bieg. W przypadku skrzyni automatycznej wybierz pozycję „P”, czyli „Parking”.

Przygotuj oponę oraz niezbędne narzędzia

Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszym fragmencie, wymiana koła wymaga użycia specjalnych narzędzi. Musisz być zatem pewny, że są one w aucie. Jeśli nie zaglądałeś do bagażnika od dłuższego czasu, upewnij się, że masz wszystkie narzędzia, a opona jest napompowana zgodnie ze specyfikacją. Jednak jak zmienić koło, jeśli nie masz przy sobie odpowiednich narzędzi? Wówczas musisz wdrożyć w życie plan B. Możesz zadzwonić po pomoc drogową, jednak tej opcji w tym artykule nie bierzemy pod uwagę. Jeśli w okolicy, w której złapałeś gumę, są jakieś domy, możesz poprosić mieszkańców o pomoc i pożyczenie klucza czy lewarka.

Razem z Tobą w samochodzie są inne osoby? Poproś, aby opuściły pojazd na czas wymiany koła. Druga osoba może być pomocna w trakcie pracy. W razie potrzeby może podać klucz lub ostrzeże, jeśli zbliża się jakieś niebezpieczeństwo. Gdy wszyscy pasażerowie są już na zewnątrz , wyjmij bagaże, które mogą dociążać pojazd.

Poluzuj śruby

Zacznij od zaklinowania koła po przeciwnej stronie samochodu. Jeśli nie masz w aucie specjalistycznego klina, możesz do tego wykorzystać kamień, który leży na poboczu drogi. Dzięki temu samochód nie potoczy się, gdy będzie w powietrzu. 

Pamiętaj, że w niektórych samochodach dostęp do śrub jest zablokowany. Mogą się na nich znajdować specjalistyczne nakładki plastikowe czy osłony przeciwkradzieżowe. Zadaniem tych dwóch rozwiązań jest również ochrona śrub przed zniszczeniem oraz poprawa  estetyki samochodu. Aby móc poluzować śruby, musisz pozbyć się tych zabezpieczeń.

Poluzuj śruby

Poluzuj, ale nie odkręcaj całkowicie śrub. Zazwyczaj wystarczy jeden pełny obrót. Jeśli śruby są mocno dokręcone, wówczas spróbuj docisnąć klucz nogą. Możesz do tego celu wykorzystać również przedłużki rączki klucza teleskopowego.

Podnieś samochód

Przygotuj podnośnik i ustaw go w miejscu przygotowanym przez producenta samochodu. Zazwyczaj na progu będzie widoczne wyżłobienie. Następnie kręć rączką podnośnika lub dołączonym do zestawu narzędziem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Samochód powinien zacząć się podnosić. Gdy tylko między podłożem a oponą pojawi się prześwit, wówczas możesz być pewny, że jest wystarczająco wysoko, aby zdjąć koło.

Usuń koło

Odkręć już poluzowane śruby mocujące i umieść je w bezpiecznym miejscu. Następnie zdejmij koło. Przeważnie nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Koło zejdzie po jednym zdecydowanym pociągnięciu. Jeśli jednak nie możesz sobie poradzić, warto lekko „ostukać” koło nogą. 

Załóż koło zapasowe

Dopasuj kołki i otwory, a następnie wsuń koło. Załóż wszystkie śruby. Lekko je dokręć w palcach, by nie wypadły, jednak na razie nie dociskaj ich na siłę kluczem. Gdy koło jest prawidłowo osadzone, czas ustawić samochód na ziemi.

Opuść samochód i dokręć śruby

Obróć teraz uchwyt podnośnika w przeciwnym kierunku, aby powoli opuścić samochód z powrotem na ziemię. Po ustabilizowaniu należy wyjąć podnośnik spod auta. Teraz możesz przejść do dokręcania śrub. Jest to prawdopodobnie najważniejszy moment pracy. Dokręcaj je na krzyż, a nie po okręgu. Powtórz ten proces kilka razy, aby upewnić się, że są one mocno osadzone. Zapewne nie będziesz mieć przy sobie klucza dynamometrycznego, więc po prostu upewnij się, że śruby są dobrze dokręcone.

Zmiana koła

Posprzątaj miejsce pracy

Wiesz już, jak zmienić koło jednak to nie koniec. Musisz jeszcze posprzątać miejsce swojej pracy. Zbierz wszystkie narzędzia, których używałeś. Zapakuj również do bagażnika przebitą oponę i odpowiednio ją zabezpiecz. Dobrze, jeśli masz przy sobie jakąś szmatkę, w którą będziesz mógł wytrzeć ręce. 
Sprawdź również, czym grożą mikropęknięcia na boku i bieżniku opony.

Wymiana koła w samochodzie — co zrobić z przebitą oponą? 

Praca zakończona sukcesem, jednak w Twoim bagażniku leży przebita opona. Co z nią zrobić? Nie w każdym przypadku konieczna jest wymiana opony na nową. Możesz próbować ją załatać. Jest to możliwe np. jeśli dojdzie do przebicia punktowego, gdy najedziesz na gwóźdź czy wkręt. W takiej sytuacji wystarczy odwieźć oponę do wulkanizatora. Cena takiej usługi zależeć będzie od tego, jak duże będzie przebicie. 

Nie zawsze jest jednak możliwa naprawa opony. Zdaniem wulkanizatorów, gdy średnica ubytku przekracza 5 mm, wówczas ciężko jest poradzić sobie z problemem. Wszystko jednak zależy od przebicia. W związku z tym warto pokazać oponę specjaliście, który oceni, co robić w danej sytuacji. Naprawa prawdopodobnie nie będzie możliwa w przypadku opon z wysokim indeksem prędkości, który przekracza 240 km/h — tłumaczy ekspert Inter Cars.

Narzędzia do wymiany opon znajdziesz w ofercie Inter Cars

W ofercie Inter Cars znajdziesz wysokiej jakości narzędzia do wymiany opon. Nasze produkty pochodzą od renomowanych producentów, dlatego możesz być spokojny o ich żywotność. Oferta obejmuje m.in. opony, klucze do kół oraz podnośniki. Sprawdź naszą pełną ofertę i wybierz dla siebie odpowiednie akcesoria i narzędzia!

szukasz produktu który opisujemy?

Wymiana koła w samochodzie bez tajemnic 

Prawidłowa wymiana koła zapasowego jest niezbędna dla bezpieczeństwa na drodze. W związku z tym upewnij się, że wszystkie śruby są dokręcone odpowiednio. Wymiana koła to przydatna umiejętność, która pozwoli Ci zaoszczędzić czas, który musiałbyś przeznaczyć na oczekiwanie na pomoc drogową. Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa wymienionych w artykule, a także o doborze odpowiednich narzędzi, w ten sposób wymiana koła przebiegnie szybko i bezproblemowo!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zmiana koła to praktyczna umiejętność. Dzięki niej nie musisz długo czekać na pomoc drogową, ponieważ jesteś w stanie sam uporać się z sytuacją awaryjną.

Zmiana koła nie jest możliwa bez zapasowej opony, klucza do kół oraz podnośnika. Do tego warto mieć w samochodzie miernik ciśnienia, latarkę, klin czy szmatkę do wycierania rąk.

Zmiana koła zaczyna się od znalezienia bezpiecznego miejsca. Zatrzymaj samochód, wrzuć pierwszy bieg i zaciągnij hamulec ręczny. Poluzuj śruby w kole i podnieś samochód, by pojawił się prześwit między podłożem a oponą. Odkręć śruby i zdejmij przebitą oponę. Załóż koło zapasowe i lekko wkręć śruby. Opuść pojazd. Dokręć śruby na krzyż.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!