Kabriolety i roadstery to samochody, które zajmują szczególne miejsce w sercach miłośników letnich wypraw. Dzięki nim możesz czerpać maksymalną radość z ciepłych dni. Jeśli szukasz dla siebie odpowiedniego kabrioletu, to musisz wziąć pod uwagę rodzaj dachu. Do wyboru masz różne konstrukcje. Niektóre z nich wykonane są z tkanin. Znajdziesz również modele pojazdów ze sztywnym dachem. Różnią się one od siebie sposobem obsługi. Dostępne są auta z przełącznikami elektrycznymi, ale również takie, które wymagają do otwierania i zamykania wysiłku fizycznego. Mnogość opcji sprawia, że odpowiedni dach cabrio nie jest najłatwiejszy! 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Pokrowiec na motocykl – chroń swój jednoślad

Dach cabrio – jaki materiał wybrać? 

Kabriolety i roadstery to jedne z najbardziej eleganckich samochodów dostępnych na rynku. Mają wygląd, który ekscytuje nie tylko kierowców, ale również przechodniów. Przez lata konstrukcja, jak i sposób otwierania dachów w kabrioletach ewoluowały, by były zgodne z najnowszymi trendami, ale również wymaganiami technicznymi i prawnymi. Jaki dach cabrio wybrać? Nie jest to proste, dlatego poniżej znajdziesz opis najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku.

Dach cabrio materiałowy – wady i zalety

Model materiałowy jest prawdopodobnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Świadczy o tym fakt, że producenci ekskluzywnych pojazdów np. Lamborghini czy Rolls-Royce oferują wyłącznie samochody z takim dachem. Jak jest zbudowany ten rodzaj nakrycia? Materiał na dach cabrio musi być przede wszystkim nieprzemakalny, odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale również dobrze izolować wnętrze pojazdu. W przeciwnym razie jazda w okresie jesienno-zimowym może być nie tyle niekomfortowa, ile po prostu niemożliwa. 

Cabriolet with a red rag soft red roof with a window on the background of the car on a summer day

Materiał na dach cabrio 

Najlepsza tkanina na dach cabrio to poliester, poliakryl lub brezent. Są to materiały, które spełniają wszystkie wspomniane wyżej cechy, a do tego elegancko się prezentują. Ten rodzaj dachu cabrio składa się z kilku warstw. Zewnętrzna część odpowiada za wodoszczelność, z kolei wewnętrzna za izolację. W związku z tym dach składa się zazwyczaj z 2 różnych materiałów. Tkaniny są naciągnięte na specjalny szkielet, który składa się ze specjalnych belek, poprzeczek, taśm mocujących oraz zawiasów. Te ostatnie zapewniają sprawne składanie i rozkładanie dachu.

Miękki dach – wady i zalety

Dlaczego warto wybrać kabriolet z miękkim dachem? Największą zaletą tego rozwiązania jest nieskomplikowana konstrukcja, co ważne z punktu widzenia codziennej eksploatacji. Niższe koszty produkcji modelu to również mniej wydatków na ewentualne naprawy. Oprócz tego dach cabrio materiałowy występuje w różnych opcjach oraz odcieniach. Możesz wybrać dla siebie unikalną barwę i w ten sposób poprawić wygląd pojazdu. Oprócz tego miękki dach cabrio składa i rozkłada się szybciej, niż ma to miejsce w przypadku kabrioletu ze sztywnym poszyciem. 

Niestety takie rozwiązanie ma również kilka wad. Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że tkanina na dach cabrio może nie zapewniać całkowitej izolacji kabiny od temperatury zewnętrznej czy wilgoci. Obecnie producenci stosują w samochodach płócienne dachy, co znacząco poprawia te parametry, jednak należy o tym pamiętać w momencie zakupu. 

Dodatkowo materiałowy model dachu to również niższa sztywność nadwozia. Aby zniwelować jego wpływ na właściwości jezdne, konstruktorzy stosują specjalne usztywnienia podwozia. Mają one zapewnić odpowiednią sztywność skrętną pojazdu. Oprócz tego materiałowy dach cabrio to niższy poziom bezpieczeństwa w przypadku kolizji. 

Czym jest dach panoramiczny? Sprawdź!

Sztywny dach cabrio – charakterystyka, wady i zalety

Kolejnym rodzajem kabrioletów są samochody ze sztywnym dachem. Są one często określane jako coupe-cabrio. W tym przypadku konstrukcja podzielona jest na kilka segmentów. Aby mogła się ona chować w bagażniku, niezbędny jest układ elektrycznego zamykania oraz otwierania. Konstrukcja wyposażona jest w cięgna Bowdena oraz suwakowe zawory blokujące, a także szklaną szybę. Pomiędzy poszczególnymi segmentami znajdują się uszczelki. 

Samochody coupe-cabrio były szczególnie popularne w pierwszej dekadzie XXI wieku. Konstrukcje wykorzystywano w kompaktowych autach wielu marek. Sztywny dach był również popularny wśród samochodów miejskich. Obecnie na rynku wtórnym możesz znaleźć kabriolety Opel Tigra czy Peugeot 207 CC. Sztywny dach znalazł się również na wyposażeniu niektórych modeli aut marek premium. W tym miejscu warto wskazać m.in. BMW serii 4 czy Lexusa IS C. 

Sztywny dach – wady i zalety

Dlaczego warto postawić na kabriolet ze sztywnym dachem? Jedną z najważniejszych zalet tej konstrukcji jest wyższy poziom bezpieczeństwa, ale również większa funkcjonalność. Sztywny dach cabrio gwarantuje komfort jazdy przez cały rok. Nie musisz się obawiać warunków atmosferycznych. Oprócz tego nie trzeba się tak bardzo martwić o konserwację dachu, jak ma to miejsce w przypadku materiałowej konstrukcji. Należy od czasu do czasu sprawdzić stan uszczelek oraz siłowników. 

Kabriolety ze sztywnym dachem nawet w przypadku zamkniętej konstrukcji zapewniają odpowiednio dużo miejsca w bagażniku. W przypadku Forda Focusa CC pojemność wynosi nawet 534 l. Oprócz tego sztywny dach jest trwalszy i odporny na akty wandalizmu. Optymalny kształt dachu oraz gładkość wpływają również na poprawę właściwości jezdnych, ponieważ zapewniają lepszą aerodynamikę.

Jakie są zatem wady? Przede wszystkim należy wspomnieć o większym stopniu skomplikowania konstrukcji. Sztywny dach składa się z licznych elementów. Należy w związku z tym od czasu do czasu sprawdzić ich stan i dokonać konserwacji. Oprócz tego ze względu na liczne zakamarki dostęp do niektórych części może być utrudniony. Bardziej skomplikowana budowa to wyższe koszty ewentualnej naprawy, ponieważ usterki mogą być trudne do zdiagnozowania. Samochody ze sztywnym dachem są również droższe od tych miękkich. 

Kabriolet do 10 tysięcy złotych? To możliwe! Sprawdź 8 polecanych modeli.

Usterki dachu w cabrio – jakie problemy możesz spotkać?

Dach cabrio zapewnia niesamowitą przyjemność z jazdy, jednak może również powodować wiele problemów. Warto zatem wcześniej wiedzieć, czego się spodziewać i być przygotowanym na ewentualne awarie. Jakie usterki trapią konstrukcje w dachach cabrio? Najbardziej popularnymi awariami są: 

  • zacinający się mechanizm dachu – przyczyn powstania tego problemu jest naprawdę wiele. Mechanizm otwierania i składania może się zacinać z powodu wypłukania smaru lub wykrzywienia jednego z elementów konstrukcyjnych. Dach cabrio może również wymagać ponownej regulacji;
  • uszkodzona lub porysowana szyba – szyby w dachu cabrio mogą być szklane lub wykonane z tworzywa sztucznego. Szczególnie ta druga opcja może powodować problemy. Tworzywo sztuczne jest podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli nie garażujesz pojazdu, szyba może zmatowieć i zżółknąć; 
  • podarty materiał – materiał na dach cabrio nie jest niezniszczalny. W przeciwieństwie do sztywnych konstrukcji jest dużo bardziej podatny na uszkodzenia. Gałęzie, kamienie czy po prostu akty wandalizmu. Tkanina może się wytrzeć lub podrzeć i konieczna będzie wymiana poszycia; 
  • wyblaknięty materiał – jest to kolejny problem, który dotyczy szczególnie niegarażowanych kabrioletów z miękkim dachem. Słońce w krótkim czasie może spowodować, że tkanina straci swój pierwotny kolor.

Dach cabrio — naprawa

Jak naprawić dach w cabrio? Wszystko zależy od tego, z jakim problemem się borykasz. W przypadku zacinającego się mechanizmu należy przyjrzeć się dokładnie poszczególnym elementom. Jeśli doszło do wypłukania smaru, konieczne jest jego uzupełnienie. Istotnym elementem jest konserwacja uszczelek. Są to elementy, o które szczególnie trzeba dbać w przypadku sztywnego modelu. Może się okazać, że konieczna będzie również regulacja mechanizmu składania dachu.

Konstrukcja składanego dachu jest naprawdę skomplikowana. W przypadku konieczności regulacji warto powierzyć samochód specjalistom. Ogólne naprawy może przeprowadzić praktycznie każdy mechanik, jednak w przypadku tego mechanizmu i konstrukcji dachu lepiej zaufać fachowcom. Składany dach jest drogim dodatkiem. Poszczególne elementy również nie należą do tanich, dlatego warto znaleźć serwis o nieposzlakowanej opinii — tłumaczy ekspert Inter Cars.

Jak umyć dach w cabrio? 

Wydawałoby się, że nie jest to trudne zadanie, jednak warto wiedzieć, jak umyć dach w cabrio. W przypadku materiałów tekstylnych konieczne są regularne czyszczenie oraz konserwacja. Do mycia tkanin najlepiej użyć przeznaczonych do tego preparatów oraz miękkiej szczotki. Gdy dach jest czysty, należy spłukać nadmiar piany i delikatnie przetrzeć go ręcznikiem z mikrofibry. Następnie pozostaw auto, by resztka wody wyschła naturalnie. 

Kolejny krok to impregnacja. Na rynku również znajdziesz dedykowane tej czynności preparaty. Nałóż dwie warstwy impregnatu. W przypadku czyszczenia szyby koniecznie skorzystaj z ręcznika z mikrofibry. Każdy inny materiał może nieodwracalnie zarysować powierzchnię. Warto także zainteresować się, na czym polega auto detailing? Informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule!

Dach cabrio należy czyścić raz na 2-3 miesiące. Jeśli jednak dużo jeździsz autem, częstotliwość powinna wynosić nawet 1 na miesiąc. W przypadku dachów materiałowych nie warto również korzystać z myjni automatycznych. Wyjątkiem są te parowe. Wszystko przez fakt, że zbyt duże ciśnienie wody może uszkodzić konstrukcję dachu.

Jak wybrać części do kabrioletu z otwieranym dachem?

Wybierając części do swojego kabrioletu, pamiętaj o tym, by wybrać produkty renomowanych producentów. Takie elementy znajdziesz w ofercie Inter Cars. W naszym bogatym asortymencie dostępne są nie tylko części do różnych układów Twojego auta, ale także chemia motoryzacyjna oraz akcesoria do pielęgnacji, dzięki którym zabezpieczysz karoserię oraz dach samochodu. Zajrzyj do naszego sklepu i przekonaj się sam!

Pokrowiec na motocykl – chroń swój jednoślad

Jeśli potrzebujesz części do swojego kabrioletu lub innego pojazdu zajrzyj na stronę Inter Cars. W naszym sklepie znajdziesz dla siebie wszystkie niezbędne elementy. Sprawdź i przekonaj się sam!

Dach cabrio – podsumowanie

Teraz już wiesz, z czym się wiąże otwierany dach! To nie tylko niewątpliwa frajda podczas jazdy, ale i obowiązek, aby we właściwy sposób zadbać o tą część auta.

Podpowiedzieliśmy jaki materiał warto wybrać na dach. Rozważyliśmy wady i zalety posiadania dachu cabrio. Wspomnieliśmy o możliwych naprawach i pielęgnacji. Decyzja zakupowa należy jednak do Ciebie. Po resztę narzędzi potrzebnych np. do montażu czy drobnych napraw zapraszamy do naszego sklepu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Materiał na dach cabrio musi być wodoodporny, trwały oraz odpowiednio izolujący przed temperaturą i wilgocią. Większość producentów obecnie korzysta z tkanin takich jak poliester, poliakryl czy brezent.

W przypadku sztywnego dachu najpopularniejsze awarie to wykrzywienie elementu wypłukanie smaru czy zużycie uszczelki. Materiałowy model jest z kolei narażony na wytarcie lub podarcie tkaniny. Może również dojść od jej zabrudzenia czy wyblaknięcia.

Wszystko zależy od tego, jaki problem ma Twój dach cabrio. Naprawa w przypadku sztywnej konstrukcji może polegać na wymianie siłowników, czy uzupełnieniu smaru. Może się okazać, że konieczna będzie regulacja mechanizmu. W przypadku dachu materiałowego należy regularnie dokonywać konserwacji oraz impregnacji tkaniny. Wówczas będzie ona odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!