Jednym z niebezpieczeństw, które mogą wystąpić na drodze, jest pożar. Może dojść do niego z różnych przyczyn, np. poprzez zwarcie instalacji elektrycznej, przegrzanie silnika lub wypadek drogowy. W przypadku pojawienia się ognia bardzo ważne jest jego szybkie ugaszenie. Właśnie w tym celu niezbędne jest, aby w aucie znajdowała się gaśnica samochodowa. Zgodnie z polskim prawem jest ona obowiązkowym wyposażeniem pojazdu, a jej brak może mieć naprawdę poważne konsekwencje — i nie chodzi w tym momencie o zwykły mandat. Słona kara finansowa to w tym wypadku najmniejszy ewentualny problem!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

Gaśnica samochodowa – chroń siebie i swój samochód

Czy każda gaśnica nadaje się do stosowania w samochodzie?

Na początku należy podkreślić jedną bardzo ważną kwestię: nie każda gaśnica dostępna na rynku nadaje się gaszenia pożaru samochodu. Na etykiecie konkretnego produktu znajdują się wszystkie informacje o grupach pożarowych, które można ugasić przy pomocy danego modelu. W Europie powszechnie stosowany jest podział i oznaczenia literowe:

  • A – gaśnica przeznaczona jest do gaszenia ciał stałych;
  • B – przeznaczona jest do gaszenia cieczy oraz materiałów, które topią się pod wpływem ognia;
  • C – przeznaczona jest do gaszenia gazów; 
  • D – nadaje się do stosowania przy gaszeniu metali;
  • E – stosuje się do gaszenia sprzętu elektrycznego;
  • F – nadaje się do gaszenia tłuszczów spożywczych.

W samochodach najczęściej wykorzystywane są gaśnice BC oraz ABC. Pierwszy rodzaj bez problemu poradzi sobie z pożarem oleju lub innych płynów stosowanych w aucie. Najczęściej jednak kierowcy sięgają po gaśnice ABC. Dzięki nim możesz ugasić pożar wszystkich materiałów, z których wykonany jest samochód. W większych pojazdach często stosowany jest również sprzęt ABC/E. 

mężczyzna z gaśnica na tle samochodu

Gaśnica samochodowa a polskie prawo. Co mówią przepisy?

Jak już wiesz, gaśnica samochodowa jest obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu. Polskie prawo, a konkretnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia, wymaga, by w samochodzie znajdował się ten element. Musi on zawierać co najmniej 1 kilogram środka gaśniczego. Dodatkowo przepisy regulują, że sprzęt przeciwpożarowy ma być umieszczony w łatwo dostępnym miejscu, na wypadek, gdyby wystąpiła potrzeba jego użycia. 

Samochód osobowy powinien być wyposażony w co najmniej jedną gaśnicę. Inaczej jest w przypadku samochodu ciężarowego przystosowanego do przewozu osób (poza kabiną) oraz autobusu, którego długość przekracza 6 metrów. Polskie prawo reguluje, że w tego rodzaju pojazdach powinny znajdować się minimum 2 gaśnice. Jedna z nich ma być umieszczona możliwie blisko kierowcy, z kolei druga wewnątrz przestrzeni przeznaczonej do przewozu osób. W przypadku, w którym długość autobusu nie przekracza 6 metrów, wystarczy jedna gaśnica.

Podczas obowiązkowego badania technicznego diagnosta jest zobligowany do sprawdzenia, czy w danym samochodzie znajduje się gaśnica. Jej brak może skutkować niedopuszczeniem pojazdu do ruchu. Również funkcjonariusze policji w trakcie kontroli drogowych mogą sprawdzić, czy w Twoim samochodzie znajduje się gaśnica. Jeśli okaże się, że nie jej nie ma, wówczas grozi Ci mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. 

Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie? Sprawdź!

Gaśnica samochodowa – ważność proszku gaśniczego

Czy istnieją ramy czasowe, które określają, przez jaki okres może być wykorzystywana dana gaśnica samochodowa? Ważność produktu rozumie się bardzo często poprzez gwarancję na konkretny sprzęt. W polskim prawie nie ma żadnego przepisu, który mówiłby, że gaśnica samochodowa ma określony termin przydatności. 

Większość producentów wymaga, aby proszek w gaśnicy był wymieniany raz na 5 lat. Jest to okres, w którym wytwórca gwarantuje sprawne działanie sprzętu. Zazwyczaj po 5 latach proszek gaśniczy większości producentów traci właściwości gaśnicze i nie jest już tak samo skuteczny, jak w dniu, w którym kupiłeś dany produkt. Istotne w tym miejscu jest jednak słowo „większość”, ponieważ niektórzy producenci nie wymagają wymieniania proszku.

Oczywiście gaśnicy samochodowej możesz używać mimo braku gwarancji. Przecież samochody również objęte są okresem gwarancyjnym, a gdy się kończy, dalej możesz nim jeździć i nie musisz kupować nowego. Czy opłaca się jednak wymieniać sam proszek gaśniczy? Bardzo często nie. Wymiana proszku gaśniczego oznacza praktycznie wymianę całego sprzętu, ponieważ nie opłaca się wymieniać samego środka. Zazwyczaj wychodzi to drożej od zakupu nowej gaśnicy.

gaszenie pożaru

Gaśnica samochodowa – legalizacja 

Jakie wymagania musi jeszcze spełniać gaśnica samochodowa? Legalizacja to obok daty ważności proszku gaśniczego drugi element, na który musisz zwrócić uwagę. Okres, na jaki Twój sprzęt zyskuje atest, znajdziesz na specjalnej wlepce. Legalizacja określa, przez jaki czas możesz wozić ze sobą gaśnicę bez dodatkowego przeglądu. 

Po upływie terminu ważności obowiązkiem właściciela pojazdu jest zawieźć sprzęt do odpowiedniego zakładu, który zalegalizuje go na kolejny okres. Wówczas technik potwierdzi, że dana gaśnica samochodowa jest sprawna i będziesz mógł jej skutecznie oraz bezpiecznie użyć w razie pożaru. Certyfikat dla nowej gaśnicy od momentu jej wyprodukowania jest ważny przez dwa lata. Potwierdzeniem przeglądu jest nowa naklejka, przedłużająca ważność na kolejne 12 miesięcy.

Jeśli znalazłeś się w sytuacji, w której musiałeś użyć gaśnicy, również powinieneś udać się do specjalistycznego zakładu. Wówczas technik dokona napełnienia gaśnicy specjalnym środkiem, dzięki czemu sprzęt będzie ponownie gotowy do użycia. Jak pisaliśmy powyżej, bardzo często lepszą alternatywą jest jednak zakup nowego sprzętu. W związku z tym warto zapoznać się z cennikiem legalizacji i porównać go z kosztem nowej gaśnicy.

Przewożenie gaśnicy w samochodzie – jak to robić bezpiecznie?

Regulacje prawne, które zobowiązują kierowców do trzymania w samochodzie gaśnicy, nie wskazują konkretnego miejsca, w którym powinna się znajdować. Treść przepisów jest w tej kwestii dość nieprecyzyjna. Litera prawa mówi, że ma to być miejsce, do którego kierowca lub pasażerowie mają łatwy dostęp. Według niektórych producentów pojazdów jest to bagażnik. Z kolei Mercedes podchodzi do tego tematu inaczej. W nowych samochodach tej marki gaśnica samochodowa jest ulokowana bezpośrednio w kabinie. Znajduje się na dole frontowej części fotela pasażera i umieszczona jest w dodatkowej skrzynce. Jeśli nie masz pewności, gdzie umieszczona jest gaśnica w Twoim aucie, sprawdź to przed kolejną podróżą.

Mężczyzna pomagający ugasić pożar

Jeśli w Twoim samochodzie znajduje się gaśnica samochodowa z uchwytem, pamiętaj o tym, że nie jest przeznaczony do mocowania. Służy on do trzymania sprzętu w trakcie gaszenia pożaru. Do montażu produktu możesz wykorzystać dedykowany organizer, stojak lub skrzynkę. Bardzo często są one wyposażone w specjalne rzepy, dzięki którym przymocujesz gaśnicę np. do tapicerki bagażnika.

Czym jest bezpieczeństwo bierne? Sprawdź, jak o nie zadbać!

Gaśnica samochodowa – cena 

Ile kosztuje nowa gaśnica samochodowa? Cena tego produktu jest bardzo niska. Za 1-kilgoramowy produkt BC zapłacisz niespełna 40 złotych. Niewiele, prawda? To dlatego często bardziej opłaca się zakupić nowy sprzęt, niż płacić za ponowne nabijanie środka. Modele typu ABC kosztują zazwyczaj od 50 do 100 złotych. Dobrym pomysłem będzie także gaśnica samochodowa z uchwytem. Jej koszt, w zależności od rodzaju oraz pojemności, wynosi od 100 do 150 złotych. Wybierając konkretną gaśnicę samochodową, nie kieruj się wyłącznie ceną. Weź również pod uwagę renomę producenta, termin przydatności, a także wymaganą nalepkę legalizacyjną. Oczywiście ważna jest również sama pojemność produktu. Dobrym wyborem, jeśli masz samochód osobowy, jest wyposażenie go w gaśnicę proszkową typu ABC o wadze 2 kg.

Gaśnica samochodowa – gdzie kupić?

Wiesz już, ile kosztuje gaśnica samochodowa. Gdzie kupić ten produkt? Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę prosta. Gaśnice samochodowe są dostępne zarówno w hipermarketach, sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi, jak i na stacjach benzynowych. Produkt znajdziesz również w ofercie Inter Cars!

Nasza oferta gaśnic samochodowych jest w stanie zaspokoić potrzeby wszystkich kierowców. Dostępne są zarówno modele BC, jak i ABC. Oferowane produkty mają różną masę od 1 kg do nawet 6 kg, dlatego bez problemu dobierzesz sprzęt do swojego samochodu. Oczywiście gaśnica samochodowa musi być odpowiednio przewożona. I na to się przygotowaliśmy! Wraz z gaśnicą możesz u nas zakupić specjalny stojak lub skrzynkę. Pozwalają bezpiecznie przewozić sprzęt, a w razie pożaru zapewniają łatwy dostęp do środka gaśniczego. Sprawdź naszą pełną ofertę sprzętu i akcesoriów BHP i wybierz dla siebie odpowiednie produkty!

Gaśnica samochodowa – chroń siebie i swój samochód

Jak używać gaśnicy samochodowej?

Gdy wybuchnie pożar w samochodzie, masz niewiele czasu na reakcję. W związku z tym musisz wiedzieć, jak używać gaśnicy. Przede wszystkim zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do modelu. Oczywiście najlepiej to zrobić na spokojnie w domu, ponieważ, kiedy będziesz musiał jej użyć, o skali zniszczeń będą decydować sekundy. Ogień może rozprzestrzeniać się bardzo szybko i możesz przegapić moment, w którym samodzielne ugaszenie pożaru będzie możliwe. Oprócz tego czas działania kilogramowej gaśnicy samochodowej wynosi zaledwie 5 sekund. Jeśli nieodpowiednio wykorzystasz sprzęt, np. wystrzelisz środek przeciwpożarowy w złe miejsce, nieodwracalnie stracisz szansę na uratowanie sytuacji.

Zwarcie instalacji elektrycznej ma miejsce w komorze silnika, czyli pod maską pojazdu. Pierwszym odruchem kierowcy jest jej otwarcie tuż po dostrzeżeniu mocnego dymu wydobywającego się spod klapy. Jest to ogromny błąd. Na skutek otwarcia maski do wnętrza dostaje się bardzo duża ilość tlenu, który świetnie sprzyja rozprzestrzenianiu się pożaru – przestrzega ekspert Inter Cars. 

Kiedy zauważysz dym w samochodzie, zjedź na pobocze i zasygnalizuj problem przy pomocy świateł awaryjnych. Wyłącz zapłon i postaraj się w miarę precyzyjnie zlokalizować źródło pożaru. Jeśli jest pod maską, wówczas delikatnie ją uchyl i spróbuj zdusić ogień w zarodku. Podobnie działaj, jeżeli do pożaru doszło wewnątrz kabiny. Nie otwieraj drzwi i okien w większym stopniu, niż jest to konieczne do bezpiecznej ewakuacji z samochodu. 

Dużej części pożarów niestety nie da się ugasić przy pomocy gaśnicy samochodowej. Jeśli od pojawienia się ognia minęło kilka minut i zajęta jest większa część auta, wówczas lepszym rozwiązaniem jest ewakuacja wszystkich osób w bezpieczne miejsce oraz wezwanie służb ratunkowych.

W trakcie jazdy może również dojść do stłuczki. Zobacz, co robić w takiej sytuacji!

Gaśnica samochodowa – bezpieczeństwo to podstawa

Wiesz już, że posiadanie gaśnicy w pojeździe zdecydowanie wpływa na poprawę Twojego bezpieczeństwa podczas podróży. Pamiętaj, aby regularnie kontrolować, czy Twoja gaśnica nadal jest zdatna do użytku, aby nie narażać się na nieprzyjemności. Gaśnice samochodowe mimo małych rozmiarów są w stanie znacząco zmniejszyć szkody wyrządzone poprzez np. zwarcie instalacji. Dlatego w trosce o siebie samego, a także innych uczestników ruchu miej zawsze ze sobą gaśnicę. Po nią oraz po inne elementy wyposażenia samochodu zapraszamy do naszego sklepu internetowego Inter Cars.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Tak. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury jesteś zobligowany do wyposażenia swojego auta w gaśnicę. Jej brak może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości nawet do 500 złotych.

Najlepszym wyborem będą gaśnice typu ABC. Cechuje je skuteczność gaszenia pożarów różnego rodzaju materiałów: od ciał stałych do cieczy. Dobrym wyborem będzie gaśnica samochodowa o wadze 2 kg i ciśnieniowej konstrukcji.

To zależy od tego, jakie przeznaczenie i masę ma dana gaśnica. Cena najtańszych 1-kilogramowych gaśnic typu BC to koszt od 40 złotych, a typu ABC – od 50 do 100 złotych.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!