Chociaż nikt tego nie chce, wypadki oraz niegroźne stłuczki zdarzają się na drogach codziennie. Mówiąc o stłuczkach, najczęściej mamy na myśli zdarzenie, w którym brak poważnych zniszczeń pojazdu, czy uszczerbku na zdrowiu uczestników. Wielu  kierowców nie wie, co zrobić, gdy takowa sytuacja się przytrafi, przez co narażają się na niepotrzebny stres oraz konsekwencje – najczęściej finansowe. Jak zachować się, gdy przydarzy nam się stłuczka? Wyjaśniamy wszystko w naszym artykule.

Na szczęście z roku na rok ryzyko uczestnictwa w stłuczce na polskich drogach maleje, gdyż do tego typu zdarzeń dochodzi coraz rzadziej. W 2016 roku w Polsce miały miejsce 33 664 wypadki, a w 2021 jedynie 22 816 – to spadek aż o 32%! Nie oznacza to jednak, że ryzyko uczestnictwa w kolizji nie istnieje w ogóle. 

Musimy mieć świadomość, że podczas stłuczki na drodze będzie towarzyszył nam stres. Często w wyniku dużych emocji nie podejmujemy racjonalnych decyzji, co może mieć znaczące dla nas konsekwencje. Dobrze jest więc zapamiętać kilka podstawowych czynności, jakie należy wykonać, gdy przydarzy nam się kolizja.

W tym tekście poznasz odpowiedzi na pytania takie jak:

baner mamy części do Twojego samochodu

Czym tak naprawdę jest stłuczka?

Chociaż w kodeksie drogowym nie występuje słowo stłuczka, jest to potocznie stosowane określenie kolizji drogowej, które używane jest zarówno przez policjantów, organy sądownicze i ubezpieczeniowe, jak i przez uczestników ruchu drogowego.

Definicja kolizji drogowej brzmi: „Kolizja, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu itp.) lub też jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała, lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni”.

Stłuczka – co robić?

A więc stało się, przydarzyła Ci się stłuczka, co robić? W pierwszej kolejności postaraj się zachować zimną krew. Niezależnie od tego, czy to Ty spowodowałeś stłuczkę, czy ktoś uderzył w Ciebie, postaraj się nie zaogniać sytuacji. Krzyki obwinianie drugiej strony nie są wskazane. Do stłuczki już doszło… dlatego teraz lepiej skupić się na tym, aby jak najszybciej załatwić wszelkie formalności i… pojechać dalej, oczywiście, jeżeli pozwala na to stan techniczny pojazdów.

Zweryfikuj stan poszkodowanych

Pierwszą czynnością, którą powinno wykonać się po każdej kolizji niezależnie od jej rozmiarów i widocznych na pierwszy rzut oka skutków, jest sprawdzenie stanu zdrowia poszkodowanych.

Pamiętaj, że w takiej sytuacji wszelkiego rodzaju otarcia, zadrapania, czy siniaki są rzeczą całkowicie normalną i naturalną. Jeżeli jednak doszło do poważniejszych uszkodzeń ciała, krwawienia, rozcięcia skóry lub którykolwiek z poszkodowanych skarży się na silny ból, koniecznie zadzwoń pod 112 i wezwij pomoc. Pamiętaj, że nie udzielenie pomocy poszkodowanemu jest przestępstwem!

Czy policja jest niezbędna na miejscu stłuczki?

Okazuje się, że nie, gdy  żadna z osób biorących udział w kolizji nie jest poszkodowana oraz:

  • kierujący pojazdami są trzeźwi,
  • strony są w stanie samodzielnie ustalić winę i zgadzają się co do tego, kto jest sprawcą,
  • obie strony mają ważne dokumenty – prawo jazdy, dowód osobisty, polisę OC i aktualne badania techniczne pojazdów,
  • nie zachodzą żadne wątpliwości, które mogłyby powodować jakikolwiek konflikt między stronami zdarzenia.

Ważne! Inaczej podejść musi poszkodowany w kolizji, który porusza się samochodem w leasingu, a szkoda ma być usuwana z polisy OC sprawcy. Najczęściej w warunkach leasingu znajdziemy postanowienie, które mówi, że w przypadku kolizji zawsze musimy wezwać na miejsce zdarzenia patrol policji. Często również, gdy to leasingobiorca jest sprawcą, a szkoda ma być pokrywana z AC, należy wezwać służby. 

Kiedy można usunąć pojazdy z jezdni?

W przypadku gdy podczas kolizji drogowej nie ma osób ciężko poszkodowanych, do obowiązków kierujących pojazdami należy jak najszybsze usunięcie pojazdów z jezdni, tak by nie blokowały i nie utrudniały one ruchu drogowego.

Często zdarza się, że po całkowicie niegroźnej stłuczce, kierujący pojazdów, pozostawiają je w miejscu, w którym doszło do zdarzenia i załatwiają w nim wszystkie formalności. Nierzadko doprowadza to do korków, wywołanych przez zablokowanie nawet niewielkiego fragmentu pasa ruchu. Dodatkowo dochodzi do zjawiska odciągania uwagi pozostałych kierowców. Wszyscy zwalniają, mijając kolizje, aby lepiej się przyjrzeć, co dodatkowo blokuje ruch. – mówi ekspert Inter Cars. 

Jeżeli z jakiegoś powodu nie można usunąć pojazdów z racji ich uszkodzeń lub gdy ktoś został poszkodowany w wypadku, należy jak najszybciej w sposób odpowiedni oznakować miejsce kolizji. Włączamy więc światła awaryjne i ustawiamy trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od miejsca zdarzenia, aby z daleka ostrzegał nadjeżdżających kierowców o utrudnieniach na drodze. Uczestnicy kolizji powinni również ubrać odblaskowe kamizelki – zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności. Do pojazdów, których nie można usunąć z miejsca zdarzenia „o własnych siłach”, powinna jak najszybciej zostać wezwana pomoc drogowa, która je zabezpieczy i odholuje.

Stłuczka – co robić

Formalności na miejscu stłuczki

Najlepiej skorzystaj z gotowych druczków, czasem dodawanych przez agentów ubezpieczeniowych do dokumentów związanych z polisą. Jeśli ich nie masz, pamiętaj, by wozić w schowku długopis i czystą kartkę papieru, która przydadzą się do spisania oświadczenia. Jest to dokument istotny z perspektywy poszkodowanego, który domagać się będzie odszkodowania z polisy OC sprawcy zdarzenia. 

Oświadczenie powinno zawierać: 

  • dane osobowe uczestników zdarzenia: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, numer prawa jazdy, datę jego wydania i ważności;
  • informacje o pojazdach biorących udział w stłuczce: marka, model, numery rejestracyjne;
  • datę i miejsce wypadku;
  • informacje o numerze polisy sprawcy wypadku: nazwę firmy ubezpieczeniowej i numer polisy OC oraz jej ważność;
  • szczegółowy opis stłuczki zawierający jak najwięcej szczegółów związanych z okolicznościami zdarzenia: warunki drogowe, wszelkiego rodzaju oznaczenia poziome i pionowe na drodze itd.;
  • szkic sytuacyjny prezentujący położenie pojazdów w trakcie zdarzenia i układ drogi;
  • jeżeli na miejscu są obecni świadkowie zdarzenia, powinniśmy spisać również ich dane: imiona, nazwiska, numer telefonu;
  • podpisy uczestników zdarzenia. 

Takie oświadczenie upoważniać nas będzie do ubiegania się o odszkodowanie. Jeżeli nasz pojazd nie został mocno uszkodzony i skończyło się na delikatnych wgnieceniach i zarysowanym lakierze, bez problemu możemy kontynuować naszą podróż. Zanim jednak się rozjedziemy, warto wykonać zdjęcia na miejscu zdarzenia. 

Jak ubiegać się o odszkodowanie po stłuczce? 

Po całym zajściu nie musimy niezwłocznie ubiegać się o odszkodowanie. Zgodnie z ustawą mamy na to aż 3 lata od momentu stłuczki.

Formalności na miejscu stłuczki

Stłuczkę możesz zgłosić ubezpieczalni na kilka sposobów:

  • telefonicznie,
  • osobiście, 
  • listownie,
  • a pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail).

Do zgłoszenia koniecznie dołącz oświadczenie sprawcy i dokumentację fotograficzną z miejsca kolizji. Od teraz wszystkie formalności leżą po stronie ubezpieczyciela  i to on będzie kontaktował się z Tobą w celu ustalenia sposobu likwidacji szkód i wypłaty odszkodowania.

Czasami zdarza się, że strony zdarzenia chcą dogadać się ze sobą, nie angażując w cały proces ubezpieczyciela. Jako poszkodowany musisz pamiętać, że jest to sytuacja korzystna najczęściej wyłącznie dla osoby, która spowodowała kolizję. Sprawca chce w ten sposób uniknąć utraty zniżek za bezszkodową jazdę. Często na miejscu, w szoku i emocjach, nie jesteśmy w stanie właściwie oszacować ewentualnych kosztów usunięcia szkody. Dlatego zawsze lepiej pozostawić tę kwestię profesjonalnym rzeczoznawcom, a ewentualne spory toczyć już z ubezpieczycielem, bez emocji i z odpowiednim dystansem do całej sytuacji. – doradza ekspert Inter Cars.

Stłuczka samochodowa (nie) z mojej winy

Stłuczka samochodowa (nie) z mojej winy

Stłuczka samochodowa z mojej winy – konsekwencje

Stało się: nie wyhamowałem na światłach i uderzyłem w samochód przede mną. Jest oczywiste, że to stłuczka z mojej winy – co dalej w tej sytuacji? Jakie czekają mnie konsekwencje?

Kiedy nasza wina jest całkowicie jasna, a osoba, z której autem się zderzyliśmy, jest skora do rozmowy i spisania oświadczenia – nie musimy dzwonić na 997. Jednak jeżeli dojdzie do wezwania policji, musimy liczyć się z otrzymaniem mandatu i punktów karnych. 

Stłuczka z mojej winy – odszkodowanie

W przypadku, gdy to my jesteśmy sprawcą kolizji, nie przysługuje nam odszkodowanie z polisy OC. To właśnie z naszego ubezpieczenia wypłacone zostaną środki osobie, z którą się zderzyliśmy. Niemniej jednak często powtarzane stwierdzenie – „to stłuczka z mojej winy, odszkodowanie mi się nie należy ” – jest tylko półprawdą. Na takie sytuacje dobrze jest mieć wykupioną polisę AC – to z niej zostanie wypłacone nam, jako sprawcy zdarzenia, odszkodowanie.

Stłuczka samochodowa nie z mojej winy – o czym pamiętać

Podczas stłuczki, w czasie której to ktoś uszkodził nasz pojazd, pamiętajmy, że to my jesteśmy poszkodowani, a prawo jest po naszej stronie. Usunięcie skutków zdarzenia powinno odbyć się na koszt sprawcy, jednak na nas ciąży obowiązek zgłoszenia kolizji do ubezpieczyciela osoby, która jest odpowiedzialna za całe zdarzenie.  

Jak przygotować się na stłuczkę?

Niemożliwe jest, aby przewidzieć udział w stłuczce. Pamiętaj jednak, że przezorny zawsze zabezpieczony. Posiadanie odpowiednich akcesoriów na wypadek kolizji może przełożyć się na zachowanie spokoju, kiedy dojdzie już do stłuczki.  Istnieje obowiązkowe wyposażenie samochodu, które powinniśmy przewozić. Przydaje się ono nie tylko podczas kontroli drogowych, ale także podczas stłuczki

Do wyposażenia obowiązkowego należą:

  • trójkąt ostrzegawczy,
  • gaśnica. 

Warto również wyposażyć swoje auto w apteczkę i kamizelkę odblaskową. Chociaż nie jest to wymagane przez polskie prawo. Kamizelka zwiększy naszą widoczność na drodze, co zapewni nam bezpieczeństwo, a apteczka może przydać się do opatrzenia drobnych ran. Coraz częściej kierowcy decydują się również na zakup i montaż wideorejestratora, który w razie kolizji może pomóc ustalić okoliczności zdarzenia oraz winnego.

Przydatne w razie stłuczki akcesoria znajdziesz w ofercie Inter Cars

Akcesoria, które mogą okazać się przydatne w razie stłuczki, znajdziesz w ofercie sklepu Inter Cars. Szeroki wybór: trójkątów ostrzegawczych, gaśnic, apteczek i kamizelek odblaskowych w atrakcyjnych cenach, pozwoli Ci na zakup akcesoriów, które sprawią, że będziesz lepiej przygotowany i zachowasz spokój w razie udziału w kolizji drogowej.

szukasz produktu który opisujemy?

Zachowanie podczas stłuczki? Opanuj emocje

Nawet najdrobniejsze zdarzenie na drodze, nie jest rzeczą przyjemną. Pamiętaj o tym, aby zawsze: 

  • upewnić się, że nikomu nic się nie stało, w razie konieczności wezwij pomoc, dzwoniąc pod 112;
  • ustalić okoliczności zdarzenia i winnego, a w razie konieczności wezwać policję na miejsce zdarzenia;
  • usunąć pojazdy z drogi (jeśli nikt nie został poszkodowany) lub wyraźnie oznaczyć miejsce zdarzenia;
  • spisać oświadczenie sprawcy i wykonać zdjęcia z miejsca zdarzenia,
  • poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu, aby rozpocząć procedurę usuwania szkód i wypłaty odszkodowania.

Pamiętaj też o tym, aby na miejscu zdarzenia zachować zimną krew. Nerwy nigdy nie są odpowiednim doradcą. Nawet jeżeli nikt nie został poszkodowany, zawsze możesz powiadomić policję, która przyjedzie na miejsce i pomoże rozstrzygnąć wszelkie spory. Nie ma więc potrzeby wszczynania kłótni z pozostałymi uczestnikami stłuczki, gdy czujemy, że taka rozmowa zmierza donikąd.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Odszkodowanie wypłacone z polisy OC sprawcy zdarzenia przysługuje wszystkim poszkodowanym w nim osobom – nie tylko właścicielowi pojazdu. Szkody materialne powstałe na skutek zderzenia zarówno po stronie sprawcy, jak i poszkodowanych, mogą być również usunięte na podstawie posiadanych przez strony polis AC. Jeśli sam spowodowałeś kolizję, w której ucierpiały auta drugiego kierowcy i Twoje, poszkodowanemu będzie przysługiwało odszkodowanie z Twojego OC, natomiast Ty możesz otrzymać rekompensatę wyłącznie z własnego AC.

Jeżeli sprawca wypadku nie jest pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających, nikt nie został poszkodowany, a wszystkie strony zdarzenia są w stanie się ze sobą porozumieć, to w takim wypadku nie istnieje potrzeba wezwania policji na miejsce zdarzenia.

Konieczne jest spisanie oświadczenia, które będzie zawierało wszystkie dane uczestników zdarzenia, szkic sytuacyjny i dokładny opis zaistniałej sytuacji. Warto również zadbać o dokumentację fotograficzną zdarzenia. Dokumenty te będą nam potrzebne w trakcie ubiegania się o wypłatę środków z polisy OC lub AC.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!