Planujesz wyprawę w trudno dostępny teren, gdzie czekają na Ciebie głębokie przeszkody wodne, przez które zamierzasz się przeprawić? Jeżeli nie chcesz martwić się o zalanie swojego silnika, dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie montaż snorkela. Czy wiesz, jakie korzyści może on przynieść w Twoim samochodzie? Chciałbyś dowiedzieć się, czy możesz zamontować go samodzielnie? W tym artykule podpowiemy Ci, jak zrobić to krok po kroku, aby cieszyć się większym spokojem podczas jazdy w terenie. 

Montaż snorkela

Jazda samochodem terenowym po bezdrożach to wyzwanie zarówno dla Twoich umiejętności, jak i auta, które jest narażone na zalanie wodą czy też zasypanie piaskiem lub błotem. Właśnie zamontowanie snorkela to sposób, aby ochronić silnik przed wymienionymi powyżej zagrożeniami. Jego montaż to proces, który oprócz odpowiednich narzędzi wymaga również uszczelnienia fabrycznie zaprojektowanego układu dolotowego oraz usunięcia znajdujących się w nim zabezpieczeń. Pamiętaj, że jeśli chcesz bezpiecznie przeprawiać się przez wodę, snorkel to nie jedyny element, o który powinieneś zadbać. Nie mniej ważne jest odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej, wykonanie korków odpływowych w podłodze, a także odpowietrzenie reduktora, mostów oraz skrzyni biegów. 

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  1. czym jest snorkel,
  2. po co montuje się snorkel,
  3. jaki snorkel wybrać,
  4. w jaki sposób samodzielnie zamontować snorkel.

Snorkel – co to takiego?

My jednak w tym tekście skupimy się na tym, czym jest i zamontować snorkel. Otóż snorkel jest częstym elementem wyposażenia samochodów terenowych, który stanowi zewnętrzny wlot powietrza do silnika. Składa się on z rury wlotowej, przegródki ochronnej oraz filtra powietrza. Jak działa snorkel? Typowa konstrukcja tego elementu to prostokątna rura, która ciągnie się od nadkola do górnej krawędzi pojazdu. Umożliwia to pobieranie czystszego i chłodniejszego powietrza, które jest wprowadzane do silnika.

Rura ta jest zakończona specjalną przegródką ochronną, której zadaniem jest zabezpieczenie przed dostaniem się do silnika wody, piasku, kurzu lub innych zanieczyszczeń. Snorkel w trakcie offroadowej przeprawy dba o wydajność silnika, zwiększając dopływ powietrza i tym samym poprawia jego parametry pracy oraz przedłuża żywotność wchodzących w jego skład elementów. 

Sprawdź także: Snorkel – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Po co snorkel w aucie? 

Wiesz już z zatem czym, jest i jak działa snorkel. Dlaczego montuje się go w samochodach terenowych? Jazda w trudnym terenie sprawia, że jednostka napędowa Twojego auta może otrzymywać powietrze o temperaturze wyższej niż optymalna. Istnieje ryzyko, że będzie ono także zanieczyszczone.

Po co snorkel w aucie? Urządzenie to jest rozwiązaniem, które ma zapobiegać występowaniu tych problemów. Doprowadza do silnika powietrze, które jest chłodniejsze, co sprawia, że silnik działa sprawniej. Zapobiega również przedostawaniu się do niego niechcianych elementów takich jak woda, pył, kurz czy błoto, o co podczas terenowych przepraw naprawdę nietrudno. Snorkel może także pełnić funkcję dodatku, który uatrakcyjni wizualnie Twój terenowy samochód. 

Snorkler samochodu montaż

Wady i zalety snorkela

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z jazdą terenową, to musisz wiedzieć, że snorkel to przede wszystkim skuteczna ochrona silnika przed zalaniem go wodą czy też przedostaniem się do niego takich niechcianych elementów jak piasek, czy błoto. Kolejną zaletą tego urządzenia jest dostarczanie jednostce napędowej Twojego samochodu chłodniejszego powietrza, co jest ważne zwłaszcza podczas gorących dni. Zwiększa to wydajność silnika oraz wydłuża czas eksploatacji jego elementów.

Decydując się na montaż snorkela, musisz mieć na uwadze, że rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Zalicza się do nich zwiększenie oporu powietrza, a to z kolei przekłada się na zwiększenie spalania. Musimy również wspomnieć, że jest to urządzenie generujące duży hałas, co może być dla Ciebie uciążliwe. Zdarza się, że snorkel montowany jest w celu poprawienia estetyki samochodu terenowego. Jeżeli właśnie z tego powodu zastanawiasz się nad jego instalacją, to musisz wziąć pod uwagę, że może być on narażony na uszkodzenia np. uderzenia o wystające gałęzie. 

Montaż snorkela – kiedy warto?

Montaż snorkela będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, jeżeli zamierzasz często wybierać się na przejażdżki po naprawdę trudnym terenie, gdzie ryzyko zalania silnika lub dostania się do niego piasku bądź innego rodzaju zabrudzeń jest naprawdę duże. W takim przypadku dobrym pomysłem będzie także zamontowanie w nim dodatkowego filtra cyklonowego, który umieszcza się na górnym końcu snorkela. Jego instalacja zwiększa skuteczność odsysania niepożądanych zanieczyszczeń.

Jeśli teren, na jakim będziesz poruszać się przez większość czasu, nie jest zbytnio wymagający lub na wypady wybierasz się ledwie kilka razy do roku, snorkel będzie dla Ciebie zbędny. W takim przypadku nie będziesz w pełni korzystał z jego zalet, a w Twojej karoserii pozostaną otwory konieczne do jego montażu. 

Musisz także pamiętać, że nawet po tym, jak go zainstalujesz, nie będzie to oznaczać, że jesteś całkowicie zabezpieczony przed zalaniem silnika. Warto, abyś zadbał, by podczas przekraczania bardzo głębokich zbiorników wodnych otwór snorkela skierowany był w stronę przeciwną do kierunku jazdy. Bardzo ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej, wykonanie korków odpływowych w podłodze oraz odpowietrzenie reduktora, oraz skrzyni biegów.

Sprawdź także: Wyciągarki samochodowe na off-road. Propozycje, które warto wybrać

Montaż snorkela samochód terenowy

Jaki snorkel wybrać?

Jesteś zdecydowany na kupno snorkela? W najbliższej przyszłości planujesz zmianę swojego samochodu terenowego i nie wiesz, jaki będzie to model, dobrym wyborem może być dla Ciebie snorkel uniwersalny. Będzie to dobre rozwiązanie także wtedy, gdy chcesz nieco uatrakcyjnić wygląd swojego auta. Jego zaletą jest stosunkowo niska cena oraz łatwość montażu. Musisz jednak mieć na uwadze, że jego dopasowanie do samochodu nie będzie tak dobre, jak w przypadku snorkela przeznaczonego dla konkretnego modelu auta. 

Niezależnie od tego, czy wybierzesz snorkel uniwersalny, czy model przeznaczony specjalnie dla Twojego pojazdu, najważniejszą kwestią jest jakość materiałów, z jakich ten element będzie wykonany. Najlepsze będzie tworzywo ABS. Dlaczego? Jest ono bardzo wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju uderzenia, otarcia oraz działanie substancji chemicznych.

Snorkel – czy można wykonać go samodzielnie?

Oczywiście zakup snorkela to nie jedyna możliwość… Jeżeli ma on być wykorzystywany jako ozdobnik i nie chcesz wydawać na niego zbyt dużej ilości pieniędzy, możesz wykonać go samodzielnie. Wielu kierowców decyduje się na ten krok, używając do tego rur hydraulicznych dostępnych w sklepach. Czy rozwiązanie to zdaje egzamin? Okazuje się, że nie do końca.

Nawet jeśli udałoby Ci się uzyskać w ten sposób konstrukcję o odpowiednim kształcie oraz długości, to rozwiązanie to jest dość ryzykowne i może okazać się nieskuteczne. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, jeśli ma on pełnić funkcję ozdoby, to możesz spróbować zrobić go samodzielnie. Gdybyś jednak chciał skorzystać z jego działania podczas przedzierania się przez trudny teren, mogłoby się okazać, że błąd w montażu, brak idealnego dopasowania snorkela lub jakieś przeoczenie podczas jego konstruowania sprawią, iż dopływ powietrza do silnika nie będzie przebiegał prawidłowo. Może to skutkować spadkiem mocy i momentu obrotowego, co znacząco wpłynie na osiągi pojazdu niezwykle istotne podczas jazdy w terenie. 

Montaż snorkela – krok po kroku

Wybrałeś już odpowiedni dla siebie model urządzenia i jesteś gotowy do działania? Jak podłączyć snorkel? Najpierw używając szablonu, zaznacz miejsca, w których wykonasz wiercenie, po czym za pomocą wiertła stopniowego wywierć otwory na kołki. Użycie tego rodzaju wiertła zminimalizuje możliwość wystąpienia zniekształceń metalu. Następnie wytnij duży otwór na wlot powietrza do silnika. Najlepiej zrobić to za pomocą piłki do metalu, pozwoli Ci to na uzyskanie wymaganego kształtu. Teraz musisz wygładzić ostre krawędzie i usunąć ewentualnie powstałe zadziory oraz pomalować miejsce cięcia farbą, aby zapobiec powstawaniu w nim rdzy.

auto terenowe Montaż snorkela

W kolejnym kroku sprawdź, czy otwory na śruby i wlot powietrza zostały odpowiednio wykonane. Włóż śruby do snorkela i spróbuj go zamontować. Przymiarka ta jest bardzo ważna, gdyż prawidłowe dopasowanie zapewni właściwą szczelność tego urządzenia. Przyszedł czas na wywiercenie otworów w słupku A. Zaznacz taśmą obszar, na którym zainstalowany zostanie snorkel, a za pomocą szablonu miejsca, w których będziesz wiercił. Wywierć je, zeszlifuj ostre krawędzie i pomaluj farbą okolice powstałych dziur. Umieść w nich plastikowe zaczepy, w które później wkręcisz śruby.

Przygotuj teraz snorkel do montażu…

Kolej na instalację węża wlotu powietrza. Najpierw musisz zacisnąć końcówkę przewodu, która wchodzi do komory silnika. Następnie przeprowadź ją przez nadkole i umieść w otworze wlotu powietrza. Załóż zacisk na wężu i ponownie go zamontuj. Na drugim końcu przewodu, który powinien wystawać przez wycięty przez Ciebie wcześniej otwór, zamontuj kołnierz.

Nałóż klej na śruby znajdujące się w snorkelu. Jakiego kleju użyć najlepiej?

Doskonałym wyborem do montażu snorkela w samochodzie będzie klej Loctite. Dzięki swojej wyjątkowej formule zapewni on mocne i trwałe połączenie między elementami, które nie ulegną osłabieniu pod wpływem wibracji, drgań czy zmian temperatury, na które narażony będzie snorkel. To gwarantuje jego skuteczne działanie, nawet w trudnych warunkach terenowych. Ponadto klej ten szybko schnie, co przyspiesza montaż – zdradza ekspert Inter Cars.

samochód terenowy Montaż snorkela

Nie pozostało Ci nic innego jak podłączyć snorkel. Umieść go zatem w miejscu docelowym i luźno przykręć śrubki. Umożliwi Ci to wyrównanie wspornika na słupku A. Kiedy to zrobisz, dokręć śrubki w nadkolu i te przy wsporniku. Upewnij się, że zaciski na wężu są mocno dokręcone, zarówno wewnątrz nadkola, jak i w komorze silnika. Ostatnim etapem jest zamocowanie głowicy.

Sprawdź również: Zawieszenie terenowe off-road – jak je przygotować?

Zadbaj o swój samochód terenowy z Inter Cars 

Jeżeli nie chcesz martwić się o szczelność i prawidłowe działanie samodzielnie wykonanego snorkela, zajrzyj do sklepu Inter Cars. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór snorkeli, które poprawią osiągi Twojego samochodu oraz pomogą Ci pokonać nawet najtrudniejsze przeszkody podczas jazdy w terenie. Być może są Ci potrzebne nowe sprzęgiełka piast, dzięki którym bezproblemowo w razie potrzeby odłączysz lub podłączysz napęd na cztery koła? W sklepie Inter Cars znajdziesz sprzęgiełka do najpopularniejszych modeli samochodów terenowych. Jeśli często przemierzasz trudny teren, to musisz zadbać także o sprawną blokadę mostu, która w wydatny sposób poprawia trakcję. Jest to szczególnie istotne podczas pokonywania trudno dostępnych miejsc. 

Montaż snorkela – wiesz już wszystko, ale…

Wiesz już, jak samodzielnie przeprowadzić montaż snorkela, ale… zanim wykonasz pierwszy krok, zastanów się, czy nie lepiej będzie oddać swoje auto w ręce doświadczonych mechaników. Wiedza, doświadczenie i setki zamontowanych snorkeli to bardzo przekonywające argumenty na rzecz tego rozwiązania. Oczywiście jest to dodatkowy koszt, ale masz gwarancje dobrze wykonanego montażu. Prawidłowe wykonanie tej czynności pozwoli Ci na bezproblemowe pokonywanie terenów, na których znajdują się przeszkody wodne. Przedłuży to jednocześnie żywotność silnika poprzez dostarczenie mu czystego powietrza. Montaż snorkela to jednak nie wszystko. Musisz pamiętać o tym, aby zabezpieczyć instalację elektryczną, wykonać korki odpływowe w podłodze oraz odpowietrzyć reduktor, oraz skrzynię biegów.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Snorkel jest to element wyposażenia samochodu terenowego, zwykle o kształcie prostokątnej rury, która biegnie od nadkola do krawędzi dachu. Jego głównym zadaniem jest doprowadzenie powietrza do silnika. Aby uzyskać czystsze i chłodniejsze powietrze, część snorkela jest celowo poprowadzona ponad linią dachu.

Jeśli w najbliższej przyszłości planujesz zakup nowego samochodu terenowego i nie wiesz, jaki będzie to model, dobrym wyborem może być dla Ciebie snorkel uniwersalny. Jego zaletą jest stosunkowo niska cena oraz łatwość montażu. Musisz jednak mieć na uwadze, że jego dopasowanie do samochodu nie będzie tak dobre jak w przypadku snorkela przeznaczonego dla konkretnego modelu. Bardzo ważny jest materiał, z jakiego jest on wykonany. Najlepiej zdecydować się na snorkel z tworzywa ABS. 

Snorkel montuje się po to, aby doprowadzał do silnika chłodniejsze i czystsze powietrze, dzięki czemu silnik działa wydajniej. Snorkel zapobiega także przedostawaniu się do niego niechcianych elementów takich jak woda, pył, kurz czy błoto. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!