Udogodnienia, jakie oferują kierowcom współczesne samochody, mogą naprawdę zadziwiać. Elektronika potrafi dziś wiele – a jedną z funkcji wykorzystywanych coraz częściej jest system rozpoznawania znaków drogowych (TSR), który odczytuje najważniejsze, umieszczone na znakach informacje i wyświetla je w widocznym miejscu. Co warto wiedzieć o tej technologii? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

system rozpoznawania znaków drogowych

TSR, czyli Traffic Sign Recognition, znany jest w Polsce jako system rozpoznawania znaków drogowych. Już sama nazwa wskazuje na jego przeznaczenie: odczytywanie mijanych podczas jazdy tablic i informowanie kierowcy o obowiązujących ograniczeniach, nakazach i zakazach. Konkretne możliwości systemu zależne są od jego zaawansowania i możliwości technicznych. Z pewnością wiesz, jak wiele bodźców dociera do osoby kierującej pojazdem: czasami naprawdę nie jest trudno o przeoczenia. TSR pomaga zwrócić uwagę na to, co najważniejsze – a przez to ułatwia jazdę i podnosi poziom bezpieczeństwa. W jaki sposób działa taki system i czy można mu zaufać? Wyjaśniamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Traffic Sign Recognition – co to jest?

Czy wiesz, że większość wypadków na drogach spowodowana jest błędami kierowców? To właśnie dlatego producenci nowoczesnych aut montują w nich zaawansowane technologie wspomagania kierujących (w skrócie – ADAS, czyli advanced driver assistance systems). Jednym z nich jest system rozpoznawania znaków drogowych, który pierwszy raz pojawił się na rynku w roku 2008. Zamontowano go wówczas w Vauxhallu Insignia, a zaledwie rok później stał się również elementem wyposażenia w nowym BMW serii 7.

Chcielibyśmy w tym momencie zwrócić Twoją uwagę na jedną bardzo istotną kwestię: korzystanie z TSR nie zwalnia kierowcy z ostrożności i obowiązku obserwowania znaków podczas prowadzenia auta! To bardzo ważne! Choć systemy rozpoznawania znaków sprawują się na ogół całkiem nieźle, to w niektórych sytuacjach (o których opowiemy Ci nieco później) mogą wprowadzić kierowcę w błąd. . Jeśli będziesz wówczas jechał niezgodnie z przepisami, to fakt, że system nie przekazał Ci informacji dotyczącej zasad jazdy na danym odcinku drogi, nie wpłynie na konsekwencje wykroczenia.

System czytania znaków drogowych zbiera dane pochodzące z kamer, a także te z nawigacji GPS. Zdobyte informacje wyświetlane są na szybie HeadUp lub desce rozdzielczej: każdy producent aut stosuje swoje rozwiązania, więc w poszczególnych modelach wygląda to nieco inaczej. Oto kilka przykładów:

  • W BMW ActiveHybrid 3 symbol znaku ograniczenia prędkości wyświetlany jest na przedniej szybie (na wyświetlaczu Head–Up);
  • W Hondzie Accord informacje o ograniczeniach prędkości pojawiają się zarówno na ekranie Head–Up, jak i na środku prędkościomierza;
  • W Fordzie Kuga dane przedstawiane są na środku deski rozdzielczej.
system rozpoznawania znaków drogowych

Zastanawiasz się, jak powszechnie stosowane są systemy TSR? Powoli stają się standardowym wyposażeniem pojazdów… choć jedynie tych z górnej półki. Tańsze modele zazwyczaj oferują system rozpoznawania znaków drogowych jako opcję dodatkową.

Zobacz również: Wyświetlacz prędkości na szybę – przydatne narzędzie, czy gadżet?

Co potrafi system rozpoznawania znaków drogowych?

Systemy rozpoznawania znaków drogowych można podzielić na 2 generacje. Starsze wersje tego rozwiązania pobierały dane jedynie z umieszczonej w aucie kamery. Druga generacja systemów TSR wykorzystuje również informacje pochodzące z nawigacji GPS.

Systemy 1. generacji są w stanie rozpoznać znajdujące się przy drogach znaki i wyświetlić je na czarno-białej lub kolorowej desce rozdzielczej. Niestety – wykorzystywanie tylko i wyłącznie kamery skutkuje różnego rodzaju błędami. Znaki czasami odczytywane są nieprawidłowo. Kierowca nie jest też informowany o takich rzeczach jak np. zmiana limitu prędkości po przekroczeniu skrzyżowania.

Systemy 2. generacji mają już o wiele szersze możliwości i przekazują dane o:

  • ograniczeniach prędkości;
  • strefach ograniczenia prędkości;
  • zakazach wyprzedzania;
  • odwołaniu zakazu wyprzedzania;
  • odwołaniu wszystkich zakazów.

Bardziej zaawansowane technicznie rozwiązania są w stanie odczytywać nawet umieszczane pod znakami drogowymi tabliczki: gdy ograniczenie prędkości obowiązuje tylko w konkretnych sytuacjach.

Wiele systemów TSR jest również wyposażonych w funkcję komunikatów dźwiękowych: sygnał od razu przykuwa uwagę osoby siedzącej za kierownicą i daje znać, np. o ograniczeniu prędkości. Nie wszystkim odpowiada jednak taka forma przekazywania informacji – jeśli się do nich zaliczasz, to nie przejmuj się, gdyż tę funkcję można po prostu wyłączyć.

Systemy TSR są stale udoskonalane – można więc śmiało założyć, że to, co potrafią dziś, to dopiero początek! Nowsze wersje rozpoznają znaki coraz dokładniej, a rozwiązania, z których korzystamy obecnie, są znacznie bardziej zaawansowane niż ich pierwowzory.

system rozpoznawania znaków drogowych

W jaki sposób TSR rozpoznaje znaki drogowe?

Wspomnieliśmy już o tym, że system czytania znaków drogowych wykorzystuje dane pochodzące z kamery oraz nawigacji GPS. W jaki dokładnie sposób się to odbywa? Skąd komputer „wie”, że dany element otoczenia to właśnie znak drogowy?

Producenci samochodów pilnie strzegą sekretów stosowanych w technologii swoich pojazdów – nie da się więc znaleźć szczegółowych informacji na ten temat. Bez problemu można za to dowiedzieć się, na czym ogólnie opiera się działanie mechanizmu detekcji znaków. By go zrozumieć, musisz poznać 2 pojęcia: segmentacja oraz binaryzacja.

Segmentacja obrazu polega na wykrywaniu w pochodzącym z kamery obrazie jednorodnych obszarów – czyli tych, które mają określony, wyraźny kształt, kolor lub fakturę. Każdy znak drogowy ma pewne cechy charakterystyczne: przykładowo, w ograniczeniach prędkości jest to białe tło otoczone czerwonym okręgiem. Takie właśnie cechy rozpoznaje komputer. Do odczytywania umieszczonych na znakach cyfr oraz liter wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane algorytmy, np. Freeman Chain Code.

Binaryzacja to nic innego jak przekształcanie obrazu kolorowego (lub takiego w odcieniach szarości) na binarny – czyli składający się jedynie z cyfr: 0 i 1. Sprawia to, że komputer otrzymuje znacznie uproszczone informacje i to w języku, którym się posługuje. Obraz dzieli się na konkretny obiekt oraz tło. Jest to możliwe dzięki progowaniu, czyli nadawaniu pikselom określonych wartości, które kwalifikują je do jednej z tych grup.

Elektronika w aucie – w co warto się zaopatrzyć?

Po naszych drogach wciąż jeżdżą auta, które nie są wyposażone w urządzenia oraz systemy ułatwiające prowadzenie auta i pomagające w zachowaniu bezpieczeństwa. To się jednak zmienia: Unia Europejska rozpoczęła już prace nad przepisami, które nałożą na producentów aut taki obowiązek. – mówi ekspert marki Inter Cars. 

Od 2024 roku wszystkie produkowane w UE samochody będą mieć systemy wspomagania kierowcy. Niektóre pojazdy już powinny być w nie wyposażone: od lipca 2022 zaawansowane systemy wspomagania kierowcy są obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego modelu przechodzącego proces homologacji.

system rozpoznawania znaków drogowych

Co warto więc kupić? Wśród kierowców coraz popularniejsze stają się wideorejestratory – i nie bez powodu! Nagrywanie tego, co dzieje się w otoczeniu pojazdu, może okazać się niezwykle przydatne w wielu sytuacjach. Nie da się przewidzieć tego, co wydarzy się na drodze, a podczas kolizji lub wypadku często brakuje świadków, którzy mogliby wskazać winowajcę i odtworzyć przebieg wydarzeń.

Prostym i niewielkim, ale bardzo przydatnym urządzeniem jest też alkomat. Być może zdarzyła Ci się już sytuacja, w której nie byłeś pewien, czy po odbywającej się jakiś czas wcześniej konsumpcji alkoholu możesz już bezpiecznie wsiąść za kółko. Nie warto zgadywać: alkomat sprawi, że po kilku chwilach wszystko będzie jasne, a Ty unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji.

Wyposaż swoje auto w Inter Cars

Być może Twoje auto nie należy do najnowszych – i nie ma zbyt wielu elektronicznych udogodnień. Nie oznacza to jednak, że musisz z nich zrezygnować! Możesz przecież wyposażyć swój samochód w przydatne urządzenia i systemy samodzielnie: mogą Ci w tym pomóc zakupy w naszym sklepie Inter Cars. Pomożemy Ci zadbać o komfort i bezpieczeństwo codziennej jazdy. Znajdziesz u nas elektroniczne gadżety i urządzenia pasujące do różnych modeli aut – wybrane przez ekspertów z troską o najwyższą jakość każdego produktu. 

System czytania znaków drogowych – wady i zalety

Jakie zalety ma system rozpoznawania znaków drogowych? Warto więc pamiętać o tym, że:

  • dzięki systemowi czytania znaków drogowych kierowcy znacznie łatwiej jest kontrolować sytuację na drodze;
  • gdy w trasie panują trudne warunki, kierowca jest zmęczony lub zestresowany – TSR może uchronić go przed groźną w skutkach pomyłką;
  • TSR chroni nie tylko przed wypadkami… ale również przed otrzymaniem mandatu za przekroczenie dozwolonej prędkości. To zdarza się naprawdę często – i czasami wcale nie wynika ze złej woli, a jedynie z chwili nieuwagi;
  • informacje o znakach drogowych, przekazywane przez TSR, wyświetlane są w takim miejscu, by kierowca nie musiał odrywać wzroku od drogi – więc go to nie rozprasza. 

Jak widzisz – systemy rozpoznawania znaków drogowych mają wiele zalet. Nie oznacza to jednak, że nie są pozbawione wad. Głównym minusem TSR jest chyba to, że bardzo wiele czynników może ograniczać jego prawidłowe działanie. I tu wracamy do tego, o czym wspomnieliśmy już wcześniej – kierowca nadal musi polegać na swoich umiejętnościach i uważnie śledzić znaki na drodze!

By TSR nie zadziałał, wystarczy awaria samochodowej kamery… lub samego elektronicznego mechanizmu. System może mieć problemy z prawidłowym rozpoznawaniem znaków, gdy:

  • znak drogowy jest uszkodzony i zdeformowany;
  • występują intensywne opady deszczu lub śniegu;
  • kamera zostanie oślepiona silnym światłem (słońca lub innego pojazdu) lub oświetlenie gwałtownie się zmieni (np. przy wyjeżdżaniu z tunelu);
  • kierowca gwałtownie skręca;
  • przednia szyba jest zaparowana albo brudna;
  • znak jest częściowo zasłonięty;
  • światła w samochodzie są uszkodzone lub zamontowano w nich nieodpowiednie, niezalecane przez producenta żarówki.

TSR to system, dzięki któremu jazda autem staje się bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Informacje o mijanych znakach drogowych już niejednego kierowcę uchroniły przed wypadkiem lub mandatem! To przydatne rozwiązanie – jednak nie możesz zapominać o tym, że korzystanie z niego nigdy nie powinno usypiać Twojej czujności ani zastępować zdrowego rozsądku. Musisz także pamiętać, że w niektórych sytuacjach system rozpoznawania znaków może nie działać poprawnie.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Działanie systemu rozpoznawania znaków drogowych opiera się na analizie obrazu pochodzącego z kamery. Jeśli będzie on niewyraźny – komputer może mieć problemy z prawidłową interpretacją danych. Najczęściej zdarza się to, gdy znak jest uszkodzony, częściowo zasłonięty lub brudny, lub gdy warunki atmosferyczne znacznie ograniczają widoczność.

Działanie systemu rozpoznawania znaków drogowych opiera się na analizie obrazu pochodzącego z kamery. Jeśli będzie on niewyraźny – komputer może mieć problemy z prawidłową interpretacją danych. Najczęściej zdarza się to, gdy znak jest uszkodzony, częściowo zasłonięty lub brudny, lub gdy warunki atmosferyczne znacznie ograniczają widoczność.

Jest wiele czynników, które negatywnie wpływają na system rozpoznawania znaków drogowych. Cena za bezkrytyczne zaufanie elektronicznemu urządzeniu może być wysoka. Za błędy popełnione za kierownicą nadal odpowiada kierowca – co może mieć znaczenie np. przy wypłacie odszkodowania lub ustalaniu winnego po stłuczce.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!