Rdza na karoserii samochodu to dla wielu właścicieli koszmar spędzający sen z powiek. Na całe szczęście czasy pojazdów korodujących „od podmuchu wiatru” już minęły. Co wcale nie oznacza, że rdza odeszła w zapomnienie. Nadal każdy właściciel musi dbać o swoje auto, stosować skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne, by samochód przez długi czas pozostał wolny od niepokojącej warstwy powstającej na powierzchni. Chcesz wiedzieć, jak uchronić Twoje auto od rdzy? Zapraszamy do lektury artykułu!

zabezpieczenie antykorozyjne

Korozja jest nie tylko mało estetyczna, ale także niebezpieczna. Osłabione elementy są znaczne bardziej podane na awarię lub uszkodzenie. Dotyczy to zwłaszcza części podwozia, które w zimowe miesiące narażone są na działanie soli oraz innych substancji do posypywania dróg. Według badań niezabezpieczony metal koroduje z prędkością 1 do 5 mm/rok. Co oznacza, że nawet nowe auto po kilku latach użytkownika może być narażone na uszkodzenia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i odpowiednia ochrona. Właściwie zastosowane zabezpieczenie antykorozyjne podwozia skutecznie ochroni samochód przed pojawieniem się wykwitów rdzy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Co to jest korozja w samochodzie i dlaczego się pojawia?

Korozja na samochodzie pojawia się, gdy metalowe elementy utleniają się. To reakcja chemiczna, która zachodzi, gdy stal wchodzi w interakcję z powietrzem i wodą. Innymi słowy, jest to stopniowe niszczenie materiału np. pod wpływem warunków atmosferycznych.

Korozja wynika z utleniania stali: stopu żelaza z węglem. Jeśli pozwolisz na rozwój tego zjawiska, atakowana powierzchnia zostanie w końcu całkowicie pokryta rdzą, a następnie rozpadnie się na kawałki. Rdza może pojawić się nie tylko na karoserii i podwoziu, ale także na innych elementach, takich jak: hamulce, silnik lub układ wydechowy. Także śruby mogą zardzewieć, a Ty będziesz mieć problem z ich odkręceniem.

O tym, jak poradzić sobie z tym problemem, przeczytasz w artykule: Jak wykręcić wyrobioną lub urwaną śrubę? 6 sposobów!

Dlaczego korozja w samochodzie w ogóle się pojawia?

zabezpieczenie antykorozyjne

Do powstawania korozji przyczynia się kilka czynników:

  • wiek pojazdu – lakier samochodu z czasem się łuszczy, co odsłania karoserię. Te mikro odsłonięcia przepuszczają wodę i powietrze, prowadząc do rdzy. Sól drogowa oraz inne zanieczyszczenia znacznie przyspieszają proces korozji, a bardzo wysokie temperatury również go ułatwiają.
  • blacha starego typu – starsze modele aut są wykonane z tworzyw nieodpornych na rdzę, co prowadzi do szybszej korozji.
  • klimat – kraje, w których często pada deszcz, śnieg lub panuje wysoka wilgotność powietrza, są doskonałym środowiskiem do rozwoju korozji.

Warto także wiedzieć, że wyróżnia się 3 główne typy korozji:

  • rdza powierzchniowa – pojawia się na górnej warstwie blachy zwykle z powodu brakującego lakieru.
  • rdza zgorzelinowa – to kolejny etap korozji powierzchniowej, w którym zaczyna pochłaniać karoserię samochodu.
  • wnikająca rdza – korozja całkowicie pochłania panele nadwozia i wpływa na wewnętrzne układy samochodu, takie jak silnik lub tarcze czy bębny.

Skuteczne zabezpieczenia antykorozyjne

Rdza może być bardzo poważnym problemem. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się, jakie zabezpieczenie antykorozyjne samochodu wybrać. Nie zawsze oznacza to stosowanie agresywnych chemikaliów, czasami wystarczy odpowiednia pielęgnacja.

zabezpieczenie antykorozyjne

Często myj samochód

Jednym z najłatwiejszych sposobów na przeciwdziałanie rdzy jest częste mycie auta. Nie tylko sprawi, że Twój samochód będzie lśniący i czysty, ale także usunie niszczące metal zanieczyszczenia, takie jak sól drogowa. Ważne jest, aby nie czekać, aż pojazd będzie wyglądał na brudny, zanim go umyjesz. Pod piachem i błotem mogą ukrywać się uszkodzenia i małe ogniska rdzy.

Mycie auta najlepiej wykonuj za pomocą myjki wysokociśnieniowej, jest ona najskuteczniejsza. Umożliwia łatwe czyszczenie trudnych miejsc, takich jak podwozie i wnętrze nadkoli. Aby zapewnić najlepsze zabezpieczenie antykorozyjne, zaplanuj mycie pojazdu raz w tygodniu i zlecaj profesjonalne czyszczenie co kilka miesięcy.

Nie zapomnij o wosku

Aby utrzymać samochód w jak najlepszym stanie i zapobiec powstawaniu rdzy, należy go woskować co najmniej 2 razy w roku. Stworzysz w ten sposób kolejną warstwę ochrony między lakierem a wilgocią powodującą korozję. Jeśli nie garażujesz auta, będziesz musiał woskować je częściej, aby zrekompensować dodatkową ekspozycję na czynniki atmosferyczne.

Auto możesz woskować podczas wizyty na myjni bezdotykowej. Wiele z nich oferuje tę opcję, co pozwala za jednym zamachem umyć i ochronić Twój pojazd przed korozją. Takie zabezpieczenie antykorozyjne samochodu nie jest może trwałe, jednak często stosowane, spełni swoje zadanie.

Zastosuj zabezpieczenie antykorozyjne

Możesz także zlecić profesjonalistom nałożenie ochronnej powłoki antykorozyjnej. Możesz także sam nałożyć preparat. Na rynku znajdziesz substancje na bazie wosków, olejów i innych tłuszczów. Zabieg ten jest istotny szczególnie zimą.

Antykorozja na bazie wosku dostępna jest w postaci sprayów. Są one wyposażone w cienkie rurki, które ułatwiają aplikację na progi i szczeliny drzwi. Ich wadą jest to, że po nałożeniu na brudną lub mokrą powierzchnię pękają, łuszczą się i po pewnym czasie przestają działać.

Natomiast oleje i smary antykorozyjne nie pękają ani nie łuszczą się, ale do ich użycia potrzebne są kompresor oraz specjalny pistolet. Produkty takie mają jeszcze jedną zaletę: nie kapią, stygną i twardnieją zaraz po nałożeniu, a do tego nie wydzielają szkodliwych oparów. Takie zabezpieczenie antykorozyjne podwozia pozwoli przetrwać zimę, bez pojawienia się nawet minimalnych ognisk rdzy.

Możesz także zastosować dowolny smar (np. towot), który można mieszać z olejem przekładniowym. Taka mieszanka, którą na gorąco nałożysz pistoletem w postaci mgły olejowej, uznawana jest za skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne. Preparat ten wydziela jednak nieprzyjemny zapach i długo się wchłania.

Możesz kupić środki antykorozyjne i samodzielnie je zaaplikować. Nie jest to przesadny koszt. Powinieneś zmieścić się w granicach 300-500 zł. Zlecając to w warsztacie, przygotuj się na kwotę nawet 2 lub 3 razy większą mówi ekspert Inter Cars.

Chroń swój samochód przed czynnikami atmosferycznymi

Stała ekspozycja na deszcz i śnieg może zaszkodzić Twojemu samochodowi. Jeśli chcesz uniknąć rdzy, powinieneś trzymać pojazd w garażu. Minimalną ochroną jest parkowaniu pod zadaszeniem. Przenośny garaż to niedroga opcja, idealna dla tych, którzy wynajmują domy, kontrolują wydatki lub nie mają dużo miejsca.

zabezpieczenie antykorozyjne

Blaszany garaż to doskonałe rozwiązanie dla właściciela domu, który ma wolne miejsce, szuka skutecznej ochrony swojego pojazdu i chce zaoszczędzić pieniądze na budowie. Pozwala zabezpieczyć auto przed rdzą oraz stworzyć własny przydomowy warsztat. Więcej o tym rozwiązaniu przeczytasz w artykule: Powłoka grafenowa na lakier: co to, jak działa, ile kosztuje?

Napraw rdzę, zanim się rozprzestrzeni

Dobrą praktyką jest dokładne obejrzenie samochodu za każdym razem, gdy go myjesz. Zwróć uwagę na wszelkie uszkodzenia lakieru i małe plamki rdzy. Sprawdź stan otworów spustowych, kanałów wodnych i uszczelek. Jeśli gromadzi się tutaj wilgoć, korozja może zacząć tworzyć się niezauważenie. Gdy tylko zauważysz oznaki rdzy, powinieneś przystąpić do działania. Usunięcie korozji, zanim się rozprzestrzeni, może zaoszczędzić dużo czasu i tysiące złotych na przyszłych naprawach.

Jak usunąć skutecznie korozję z samochodu?

Dzięki odpowiednim narzędziom możesz na dobre pozbyć się rdzy powierzchniowej. Oto, co będzie potrzebne:

  • szlifierka,
  • skrobak ręczny,
  • taśma malarska,
  • papier ścierny,
  • farba w kolorze nadwozia,
  • ściereczka z mikrofibry,
  • sprzęt ochronny (rękawice, maska i gogle),
  • preparat do usuwania wosku i tłuszczu.

W pierwszym kroku odizoluj taśmą przestrzeń zaatakowaną przez korozję. Uniemożliwi to uszkodzenie lakieru. Następnie dokładnie umyj obszar, usuwając wszelkie zabrudzenia. Konieczne może się okazać użycie środka do usuwania wosku i tłuszczu.

Następnie użyj skrobaka, aby usunąć odpryski farby i wszystko, co pokrywa rdzę. Szlifierką wyczyść obszar do gołego metalu. Oczyść miejsce szlifowania ściereczką z mikrofibry. Kontynuuj szlifowanie, mycie i suszenie, aż rdza zostanie usunięta. Następnie odtłuść powierzchnię, nałóż podkład oraz farbę na miejsce usunięcia korozji. Na końcu zerwij ostrożnie taśmę i wypoleruj lakier.

Jak usunąć korozję bez szlifowania?

Szlifowanie wymaga doświadczenia i umiejętności obsługi szlifierki, a ponadto możliwe jest uszkodzenie dobrego lakieru w trakcie tego procesu. Istnieją na szczęście mniej inwazyjne sposoby na pozbycie się korozji z karoserii Twojego pojazdu.

zabezpieczenie antykorozyjne

Chemia także może być stosowana do usuwania tlenków metali, których z różnych powodów nie da się pozbyć mechanicznie. Dzięki takiemu konwerterowi rdzy będziesz też mieć pewność, że nie ominąłeś żadnego ogniska. Wadą tego rozwiązania jest dosyć długi czas wykonania oraz wymagania dotyczące warunków otoczenia. Najlepiej, gdy temperatura wynosi co najmniej 10-15 st. C, a czas aplikacji to od 24 do 48 godzin.

Nakładanie preparatu nie jest skomplikowane:

  • rozprowadzasz produkt na rdzę,
  • po 12 godzinach ponownie aplikujesz,
  • po kolejnych 12 godzinach zmywasz wodą,
  • po 24 godzinach ponownie powinieneś zaaplikować produkt, zmyć wodą i wysuszyć.

W składzie chemicznego konwertera korozji jest woda. To sprawia, że nie pokrywa on rdzy, lecz silnie ją penetruje i rozpuszcza. Wówczas korozja zamienia się w czarny pył, a reszta w nierozpuszczalny, stabilny chemicznie związek cynku. Powłoka ochronna, jaka powstaje, doskonale nadaje się do nakładania podkładów i lakierów. Zapobiega rdzewieniu gołego metalu.

Antykorozja – co warto mieć w garażu

W przypadku małych ognisk korozji użyj rozpuszczalnika do rdzy w sprayu. Wystarczy niewielką ilość preparatu nanieść na niszczejący fragment. Rdza rozpuści się w kilka minut. Jest to praktyczne, gdy uszkodzenia nie są duże i nie wniknęły głęboko w strukturę metalu.

Gdy uszczerbki są bardziej zaawansowane, można zastosować szlifierkę. Urządzenia te pozwolą na szybkie usunięcie korozji nawet z powierzchni znacznych rozmiarów. Do tego są łatwe w obsłudze i nie kosztują zbyt dużo. Gdy już pozbędziesz się rdzy, koniecznie pomaluj wyczyszczony fragment odpowiednim lakierem, w kolorze nadwozia. Są dostępne w aerozolu, co zdecydowanie ułatwia ich używanie. Wszystkie te produkty znajdziesz w ofercie sklepu Inter Cars. Możesz liczyć na duży wypór asortymentu oraz atrakcyjne ceny.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Wystarczy spryskać ją środkiem penetrującym, takim jak WD-40, który może tymczasowo wypełnić uszczerbek lakieru. Jeśli rysa zacznie znikać po nałożeniu, jest to znak, że przetarcie można usunąć przez polerowanie. Użyj w tym celu polerki i pasty polerskiej.

Cena zabezpieczenia podwozia waha się od około 450 zł w przypadku małych aut, aż do 1500 zł za duże samochody, w tym dostawcze. Koszt ten wynika z konieczności zastosowania podnośnika oraz drogich produktów chemicznych.

Najtańszym rozwiązaniem są środki dostępne w sklepach, z których większość to spraye. Zazwyczaj wystarczają na jeden sezon. Preparaty stosowane w warsztatach są znacznie trwalsze, ale i tutaj zaleca się coroczną kontrolę powłoki.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!